چهارشنبه 30 مرداد 1398

تقاضای خودرو در حال حاضر از سوی دلالان است

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: تقاضا در بازار خودرو در حال حاضر از سوی دلال ها است که با نقدینگی که در دست دارند چندین دستگاه خریداری می کنند و همین موضوع باعث گرانی در بازار می شود.

خودرو | اقتصاد آنلاین | 4 ماه پیش |4/22/2019 4:13:53 PM 654 بازدید

تقاضای خودرو در حال حاضر از سوی دلالان است

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، محمدرضا منصوری، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به افزایش قیمت خودرو در روزهای اخیر، با حضور در برنامه پارک شهر رادیو تهران با اشاره به کمپین نخریدن خودرو گران گفت:در قیمت همیشه عرضه و تقاضا است که قیمت را تعیین می کند. در حال حاضر تقاضا از سوی دلال ها بیشتر از مردم است. این تقاضا باعث افزایش قیمت شده است. 90 درصد خریداران خودرو دلال های خودرو هستند.

نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سوداگران به دنبال افزایش قیمت خودرو در پی بالا رفتن قیمت دلار هستند، افزود: در حال حاضر نبض بازار خودرو را دلالان به دست گرفته و عملا دولت نقشی در تعیین قیمت خودروها ندارد. در فضای آلوده فعلی که حاصل حضور سوء استفاده گران در بازار خودرو و سایر بازار ها از جمله بازار ارز و مسکن است، قربانیان اصلی مردم می باشند.

 وی بیان کرد: با توجه به اینکه قدرت خرید مردم کاهش یافته و رکود بازار خودرو را در بر گرفته منطقی است که قیمت ها کاهش یابد اما با توجه به حذف مصرف کنندگان واقعی از بازار و جولان دلالان افزایش اخیر قیمت ها امری دور از انتظار نبوده است.

 منصوری گفت:  در حال حاضر تقاضا بیشتر از عرضه است. تقاضا در حال حاضر از سوی دلال ها است که با نقدینگی که در دست دارند چندین دستگاه خریداری می کنند و همین موضوع باعث گرانی در بازار می شود.

 وی در پاسخ به اینکه چه ضمانتی است که اگر مردم اتحاد کردند دولت یک باره نگوید تسهیلات خرید پرداخت می کنیم گفت:با توجه به اتفاقاتی که افتاد و سیلی که در مناطق سیل زده افتاد دولت نمی تواند تسهیلات پرداخت کند. دولت بودجه ای برای این کار ندارد. در شرایط موجود امکانات پرداخت تسهیلات برای خرید خودرو وجود ندارد.

منصوری با بیان اینکه اولویت دولت برای هزینه کرد مناطق سیل زده است گفت: کمپین نخریدن خودرو می تواند دلال ها را از عرصه خارج کند. معتقد هستم مردم در مورد خودرو صفر مدتی تحمل کنند تا عرضه و تقاضا متعادل شود. دولت می توانست با آوردن  خودرو دست دوم که در بنادر اسقاط می شود بازار خودرو را متعادل کند.

 وی بیان کرد:طبق قانون اسقاط خودروهای دارای پلاک مناطق آزاد از جمله انزلی، اروند، ارس و ماکو، آن دسته از خودروهایی که بیش از8 سال از تأسیس آن ها گذشته است باید اسقاط شوند. مگر چه اشکالی دارد. مگر ما حاتم طایی هستیم، که ماشینی که 30هزارتا کار کرده اند باید اسقاط شوند. دولت اینها را ضایعات می کنند. اگر این ماشین ها بیاید نه ارز از کشور خارج شده و نه مشکلی دارد. بلکه به نفع دولت است. چرا باید این خودروها اسقاط شود؟در حال حاضر 90درصد خرید خودرو از سوی دلالان است. راهکار آوردن ماشین هایی که در مناطق آزاد اسقاط می شود بسیار مناسب برای متعادل کردن عرضه و تقاضا است.

 وی گفت:زمانی که فردی را خریداری می کند و بعد از یک ماه می خواهد بفروشد، حق انتقال بالایی پرداخت کند. باید قانونی باشد که تا3سال امکان فروش ماشین وجود نداشته باشد. آنکسی که مصرف کننده است واقعا خریداری کند و استفاده کند. منظور این است که فضا به سمتی نرود که فرد برای سرمایه گذاری ماشین خریداری کند. خودروسازان علاقه به فعالیت دلال ها در بازار خودرو دارند.

منصوری ادامه داد:آماری که داریم این است که مصرف کننده به سمت  خرید خودرو نمی آید. در صنعت خودرو بسیار بد کار شده است. بدهی های بسیاری ایجاد شده است. خودروسازان رقم های بدهی بالایی دارند. در دوره ای به 3برابر قیمت کنونی خودرو به فروش رفت اما اکنون بزرگترین بدهکار جهان هستند. یکی باید ورود کند و مشاهده کند چطور شد کارخانه ای زمانی به سه برابر قیمت جهانی ماشین فروخته است، اما باز هم بزرگترین بدهکار هستند. کسی باید ورود کند که چطور ممکن است در دوره ای که واردات ممنوع بوده است و مردم مجبور بوده اند همین خودروهای تولید داخل را خریداری کنند اما قیمت خودرو اینقدر گران است و خودروسازان اینقدر بدهی دارند. باید به عقب بازگردند و بررسی کنند. چون کنترل نبوده است نمی توان ریشه فشاد را تعیین کرد.

منصوری گفت: مافیای خودرو دوست ندارد عرضه در بازار زیاد شود ضمن اینکه قطعاً دفاع از منافع مردم مانع از سودجویی آنها خواهد شد. همچنین اصلاح ساختاری و توزیع متناسب با درآمد برای اقشار مختلف باید فراهم شود تا تهیه خودرو برای یک جوان به آرزو و آمال تبدیل نشود.

 وی در پاسخ به تحقیق و تفحص درباره خودروسازی گفت: تا به حال تحقیق و تفحص ها در مجلس به جایی نرسیده است . یا دوره نماینده ها تمام شده است یا به زباله دانی رسیده است. در نهایت قرار است به قوه قضائیه برسد. اکنون ضرورت دارد سازمان بازرسی و قوه قضائیه باید ورود کنند. سازمان تعزیرات که برای دولت است و تا کنون گزارشی مبنی بر اینکه فلان خوروساز خلاف کرده است دیده نشده است.

 منصوری بیان کرد:بانک ها باید مواخذه شوند که علت وام دادن به محلی که سودی نداشته است چه بوده است.به هر حال بانک ها از وضعیت بدهی خودروسازان مطلع هستند. بارها گفته ایم که اصل44 اجرا نشده است. اینقدر تحمل می کنیم تا یک فاجعه در خودرو پیش بیاید.

 فشارهایی برای انتصاب از سوی مجلس به خودروسازی ها بوده است گفت: مدیران باید در زیان کارخانه ها شریک باشند تا انتصاب های سفارشی نباشد.

وی با اشاره به تصویب تحقیق و تفحص از خودروسازان گفت: در نهایت گزارش این موضوع تهیه شده و تقدیم قوه قضاییه خواهد شد اما امیدوارم این قوه با مهربانی پایان نپذیرد چرا که ظلم زیادی از سوی خودروسازان به مردم شده است و سازمان تعزیرات حکومتی هم دراین خصوص به وظایف خود عمل نمی‌کند و امیدواریم این موضوع به سرعت از سوی دستگاه قضا مورد رسیدگی قاطعانه قرار گیرد.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر با سرمایه خود چه کار کنیم
با تجربه‌ی خود و دیگران نگذارید دنیای بی‌رحم و سرد، سود سرمایه‌گذاری شما را کم کند.
سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

یک تازه وارد، فضای بورس را متحول کرد
نوسازی اتوبوس و تاکسی‌های درون شهری ضروری است
اردو های دانش آموزی جلوه زیبای مهارت آموزی است
افسران ضد کودتا افسران ضد کودتا
سینماهای جهان در اختیار پسران خوب و بد!
دلار در اوج قدرت خود قرار گرفت دلار در اوج قدرت خود قرار گرفت
باید از توانمندی شرکت‌های داخلی در توسعه قطار باید از توانمندی شرکت‌های داخلی در توسعه قطار شهری استفاده شود
چرا زیرآب‌زنی در سازمان‌ها رواج دارد؟
چرا مسکن چاره‌ای جز ارزان شدن ندارد؟ چرا مسکن چاره‌ای جز ارزان شدن ندارد؟
حکیمی‌پور:  انتخابات باید حاصل و ثمر داشته با حکیمی‌پور: انتخابات باید حاصل و ثمر داشته باشد
ام‌الفساد در سیاست ام‌الفساد در سیاست
آیا باستی‌هیلز واقعا بهشت ویلاهای لاکچری است؟ آیا باستی‌هیلز واقعا بهشت ویلاهای لاکچری است؟
تیم بانوان کرمانشاه در لیگ برتر هندبال شرکت می کند
تکذیب واگذاری چابهار به روسیه و منتفی شدن طرح تکذیب واگذاری چابهار به روسیه و منتفی شدن طرح استان آذربایجان مرزی
عضوگیری از صندوق توسعه کشاورزی باشت آغاز شد عضوگیری از صندوق توسعه کشاورزی باشت آغاز شد

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

فستیوال نوآوری صنعت کاشی، سرامیک و لعاب برگزار می‌شود
تغییرات آب و هوایی بزرگترین چالش غول نفتی عربستان
تشویق فعالان برای سرمایه‌گذاری عمرانی با طرح «تامین مالی خرد»
«اقتصاد» و «فرهنگ» محور اصلی بیانات رهبر انقلاب در دیدار با اعضای هیات دولت
8گزینه‌ احتمالی مدیرعاملی ایران‌خودرو
بومی سازی فیلتراسیون‌های صنعتی به همت یک شرکت فناور
واژگونی پراید در خور و بیابانک یک کشته داشت
شب فیروزه ایِ «مبل و منبت»
هشدار صریح بانک مرکزی آلمان در خصوص وضعیت اقتصاد این کشور
حفظ استقلال دادگستری خوزستان را مهمترین دستاورد مدیریت خود می دانم
نگاهی بر تاثیر تکنیک و فنون بر ذائقه مخاطبان موسیقی
ضرورت رفع کدورت بین 2فقیه شورای نگهبان
سرپرست معاونت توسعه مدیریت دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد کشور منصوب شد
رونالدو: اگر ۲۵ ساله بود، حالا ۳۰۰ میلیون یورو می‌ارزیدم
قیمت طلا، سکه و ارز در روز چهارشنبه