پنجشنبه 2 خرداد 1398

اعزام نیروی انسانی به خارج از کشور؛ آری یا نه؟

کارشناسان معتقدند با توجه به اینکه سهم جمعیت بیکار فارغ التحصیلان آموزش عالی در سال گذشته 38.5 درصد از کل بیکاران بوده و رشد 1.4 درصدی داشته است، اعزام آنها به خارج از کشور یک مبنا و باب درست و منطقی به لحاظ اقتصادی و کاهش نرخ بیکاری است.

بازار | اقتصاد آنلاین | 1 ماه پیش |4/21/2019 3:02:23 PM 563 بازدید

اعزام نیروی انسانی به خارج از کشور؛ آری یا نه؟

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، گزارش های مرکز آمار کشور حاکی از این است که در سال 1397، سهم جمعیت دانش آموختگان مراکز آموزش عالی بیکار از کل بیکاران 38.5 درصد بوده است. این سهم در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بالاتر است. بررسی ها نشان می دهد این شاخص نسبت به سال قبل 1.4 درصد افزایش یافته است.

نتایج همچنین بیانگر این است که در سال 1397، سهم جمعیت شاغل دانش آموخته آموزش عالی از کل شاغلان 23.9 درصد بوده است. این سهم در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بالاتر است. با بررسی تغییرات مشاهده می شود، این شاخص نسبت سال قبل 2.4 درصد افزایش یافته است.

در این ارتباط، یکی از مباحثی که همواره مطرح می شود، اعزام نیروی انسانی به خارج از کشور است؛ سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور چندی پیش اعلام کرد دانش آموختگان و متقاضیان دارای مهارت می توانند برای کار در کرواسی تا بیست و پنجم فروردین ماه امسال در سامانه کاریابی های خارجی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ثبت نام کنند.

همچنین در هفته گذشته هیاتی از کشور کرواسی برای رایزنی در خصوص جذب نیروی انسانی به کشور سفر کرد و نمایندگان و اعضای انجمن کارفرمایی کرواسی در نشستی که در تهران با معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی داشند، از اعزام نیرو به این کشور استقبال کردند.

در این خصوص به سراغ کارشناسان اقتصادی رفتیم تا نظر آنها را در خصوص افزایش آمار بیکاری دانش آموختگان و اعزام آنها به خارج از کشور جویا شویم.

** تعاملی بین دانشگاه و بازار کار نداریم

«پوراندخت نیرومند» کارشناس اقتصادی در بخش اشتغال، گفت: دانش، مهارت و بینش دانشجویان متناسب با بازار کار نیست و اساتید و بدنه دانشگاه ها، شناختی از بازار کار ندارند.

وی تصریح کرد: متاسفانه بودجه ای که به دانشگاه ها اختصاص می یابد مبتنی بر عملکرد آنها نیست و تنها مطابق روال سال های گذشته پرداخت می شود.

نیرومند افزود: دانشگاه های ما بدنبال تئوری گرایی هستند و واحدهای عملی در آنها کمرنگ شده و نظارتی هم بر این مسائل وجود ندارد؛ در حالی که باید کارورزی و کارآموزی پررنگ شود.

این کارشناس توصیه کرد که آئین نامه ارتقای هیات علمی از ارائه مقاله به توسعه تکنولوژی بنگاه ها و هدایت فارغ التحصیلان و دانشجویان به بازار کار و دریافت آموزش های لازم به آنها تغییر کند.

نیرومند اظهارداشت: باید تحلیلی از بازار کار کشور و نیازهای آن داشته باشیم و سپس سرفصل های درسی متناسب با آن به روز شوند.

وی افزود: دولت می تواند ارائه مشوق به بنگاه ها را مشروط به تعامل با دانشگاه ها قرار دهد.

این کارشناس حوزه اشتغال گفت: نحوه تربیت افراد، سیاست های اقتصادی ناهماهنگ و بسیاری عوامل دیگر نیز بر افزایش نرخ بیکاری در کشور تاثیر دارد.

** تمایل70 درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی برای کار در خارج از کشور

نیرومند درباره تمایل نیروی انسانی برای کار در خارج از کشور، گفت: در اکثر نقاط دنیا، میل به اشتغال در خارج از کشور در میان فارغ التحصیلان دانشگاهی به طور میانگین بالای 70 درصد است.

وی افزود: این میل در آمریکای شمالی و آسیای شرقی به طور میانگین 69 درصد، در منطقه اوراسیا و اروپا 70 درصد، در خاورمیانه و اقیانوسیه حدود 75 درصد و در آفریقا و آمریکای جنوبی به ترتیب 93 و 81 درصد است.

این کارشناس حوزه کار در خصوص اعزام نیرو گفت: معاونت روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان سفیر کار وظیفه معرفی نیروی کار به کشورهای متقاضی را برعهده دارد.

وی تاکید کرد: این معاونت می تواند با سیاستگزاری مناسب و هوشمند مانع مهاجرت افراد و دانش آموختگان شود چرا که زیرساخت های لازم در این زمینه نیز وجود دارد.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به علاقه افراد به تحصیل در رشته های فنی و مهندسی گفت: برخلاف دیگر کشورها که افراد تمایلی به این رشته ندارند، اقبال دانشجویان ما به این سمت زیاد است و این امر فرصتی را فراهم کرده است.

به گفته وی، بر اساس اعلام بانک جهانی بیش از 250 میلیون نفر از جمعیت کره زمین مهاجر هستند و بیشتر این مهاجران وجوه نقدی و غیرنقدی به کشور و خانواده خود ارسال می کنند و نزدیک به 700 میلیون خانواده از مزایای وجوه ارسالی مهاجران بهره مند می شوند.

نیرومند افزود: در سال 2017 حجم وجوه ارسالی مهاجران 585 میلیارد دلار بوده که 429 میلیارد دلار از این وجوه به کشورهای در حال توسعه ارسال شده است.

** اعزام نیروی انسانی موجب کاهش نرخ بیکاری و ارز آوری

«حمید حاج اسماعیلی» دیگر کارشناس در حوزه کار در ارتباط با اعزام نیروی کار، گفت: این امر مهمی است که از گذشته مطرح بوده و همواره به دولت ها انتقاد داشتیم و خواهان این بودیم که سفارت های ما وابسته کار تعریف کنند.

وی افزود: کشور ما در بخش فنی و مهندسی، بهداشت و درمان نیروی متخصص خوبی داریم، اما چون بازار کار توسعه نیافته، بسیاری از فارغ التحصیلان بیکار هستند و این هدر رفتن سرمایه های کشور است.

حاج اسماعیلی گفت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید از گذشته برنامه های جدی تری برای این کار درنظر می گرفت و به کمک وزارت امور خارجه سفارتخانه ها را برای مذاکره با کشورها فعال می کرد.

این کارشناس با اشاره به کهولت سن در کشورهای اروپایی، گفت: آنها نیازمند نیروی کار خارجی هستند و کشور صنعتی و پیشرفته ای همچون آلمان از مهاجرین سوری و عراقی استفاده می کند، در حالیکه با برنامه ای ریزی درست ایران می تواند جایگزین مناسبی باشد.

وی تاکید کرد: در بخش فنی و مهندسی و بهداشت و درمان به دلیل اینکه بازار کار کوچک شده نتوانستیم از آنها استفاده کنیم حتما اینها می توانند نیروهای بالقوه ای برای اعزام به خارج باشند و دانش فنی بیشتری را به کشور بازگردانند. علاوه بر این اعزام نیرو می تواند علاوه بر کاهش نرخ بیکاری، ارز آوری برای کشور داشته باشد.

حاج اسماعیلی تصریح کرد: مبانی اعزام نیرو در قانون کار و حوزه تعاملات سیاسی با کشورهای مختلف وجود دارد و این اقدام درست باید پیش از این توسط مدیران کشور انجام می شد که متاسفانه کوتاهی کردند.

این کارشناس گفت: اگرچه آمریکا کشور ما را تحریم کرده است اما از لحاظ بین المللی تحریم نیستیم و بسیاری از کشورها با ایران رابطه خوبی دارند، بنابراین باید رایزنی ها را شروع کنیم. مطمئن باشید که یک مبنا و باب درست و منطقی و تاثیرگذاری به لحاظ اقتصادی و کاهش نرخ بیکاری است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیست و هشتم فروردین ماه در حاشیه مراسم گفت و شنود با جمعی از نخبگان جوان کشور که به مناسبت روز جوان در محل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، گفت: در روزهای گذشته سه هزار نیروی انسانی برای اعزام به کشورهای خارجی ثبت نام کردند که 300 نفر از آنها اعزام می شوند و در این خصوص نیز هم اکنون هیاتی از کشور کرواسی که نیازمند 60 هزار نیروی انسانی است و بخشی از آن را به ایران اختصاص داده در کشور حضور دارند و در حال رایزنی هستند.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

علت کاهش نرخ ارز از زبان رئیس اسبق بانک مرکزی علت کاهش نرخ ارز از زبان رئیس اسبق بانک مرکزی
بهای طلا و سکه در بازار امروز بهای طلا و سکه در بازار امروز
منشاء تورم اخیر کجاست؟
دستور صادرات پیاز صادر شد دستور صادرات پیاز صادر شد
این خبر را متقاضیان نوسازی بافت فرسوده بخوانن این خبر را متقاضیان نوسازی بافت فرسوده بخوانند!
اعلام جزییات عرضه اولیه «زشریف»/ سهمیه هر کد آنلاین حداکثر 250 تعیین شد
عبور از تنگنای تحریم بر بستر توسعه مناطق آزاد
برنامه دولت برای فروش نفت در شرایط تحریم برنامه دولت برای فروش نفت در شرایط تحریم
راهکار رفع معضل بیکاری و قاچاق کدام است؟ راهکار رفع معضل بیکاری و قاچاق کدام است؟
توزیع 18 تن گوشت قرمز ویژه رمضان در خوی آغاز توزیع 18 تن گوشت قرمز ویژه رمضان در خوی آغاز شد
استاندار قم: قطعی برق در تابستان امسال باید ب استاندار قم: قطعی برق در تابستان امسال باید به حداقل برسد
نکاتی درباره طرح ساماندهی بازار خودرو
روند سینوسی در بازار ارز
شاخص بورس بی رمق شد
زور بورس به هزار میلیارد تومان نرسید

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

دلایل کاهش صادرات استان مرکزی علمی شناسایی شود
رونمایی از مدل جدید تقویت قدرت خرید مسکن
استاندار بوشهر خواستار اجرای مصوبه کالای همراه ملوان شد
چه کسی در حال جاسوسی از شما است؟
امام جمعه : معماری سنتی یزد نماد مدیریت مصرف انرژی است
148 میلیارد تومان وام اشتغال روستایی به مازندران ابلاغ شد
شرحی مستند بر راهبری یکساله منابع و برنامه توسعه ایلام
ابتکار نیوزلندی‌ها برای کاهش فقر و افزایش درآمد
ترفند جدید کلاهبرداران برای خالی کردن حساب مردم
رمزعبور کاربران گوگل در معرض دسترسی هکرها!
بخش خصوصی باید یک کرسی در دولت داشته باشد
تبدیل روستاهای استان مرکزی به کانون اشتغال ضروری است
سهم استانها از بودجه کل کشور افزایش یابد
سیاست‌های بانکی عامل اصلی ضعف صنعت و تولید است
برقراری بیمه مهمترین مطالبه هنرمندان صنایع دستی اردکان