پنجشنبه 2 خرداد 1398

سیل 133 هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی خسارت زد

رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: سیل حدود 133 هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی در کل کشور خسارت وارد کرده که 50 درصد این خسارات در استان خوزستان بوده است.

کشاورزی و دامپروری | ایرنا | 1 ماه پیش |4/18/2019 8:48:20 PM 459 بازدید

سیل 133 هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی خسارت زد
احمد علی کیخا عصر پنجشنبه در جریان بازدید از سد و نیروگاه کرخه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: باتوجه به ارزیابی کمیسیون کشاورزی مجلس، امکان جبران خسارت ها از طریق بودجه سال 98 وجود ندارد لذا مقرر شد با اجازه مقام معظم رهبری یک میلیارد دلار برای جبران این خسارت ها از صندوق توسعه ملی برداشت شود.
وی با بیان اینکه کارشناسان کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یک طرح دو فوریتی برای پیش بینی سایر منابع درآمدی در نظر دارند، گفت: انتظار بر این است برای تسریع در امور از تمام ظرفیت های موجود برای جبران خسارات استفاده شود.
کیخا با اشاره به حضور اعضای این کمیسیون در استان های شمالی و جنوبی درگیر سیل گفت: پرداخت سریع خسارات سیل از مطالبات مهم مردم به ویژه کشاورزان است.دولت در جریان سیلاب تمام قد پای کار بوده و از هیچ تلاشی در این زمینه دریغ نکرده است.
وی با بیان اینکه سال زراعی گذشته کم آب ترین و سال زراعی جاری پرآب ترین سال در 50 سال گذشته بوده اند، گفت: برخی از زمین های کشاورزی و واحدهای مسکونی با توجه به این حجم بارش ها با مشکل آبگرفتگی و سیلاب مواجه شدند.

** 50 درصد خسارات سیل مربوط به خوزستان است
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی افزود: طبق اعلام مجلس و دولت حدود 50 درصد خسارت های ناشی از سیلاب های اخیر مربوط به استان خوزستان است بنابراین با توجه به حجم بالای خسارت ها انتظار می رود 50 درصد توجه ها نیز به این استان معطوف شود.
وی با اشاره به وعده مسئولان برای جبران خسارت های سیل اظهار داشت: تقریبا بعد از انقلاب نخستین بار است که همه ارکان نظام در پی یک حادثه طبیعی پای کار آمده اند.
کیخا افزود: مردم در سیل اخیر با ایجاد سیل بندها در حریم روستاها و مزارع حماسه آفریدند لذا امیدواریم خسارات آنها نیز خیلی سریع و عادلانه پرداخت شوند.
وی گفت: تاکنون اعتبارات قانونی صادر نشده اند ولی از محل اعتبارات بانک کشاورزی به سرعت 50 درصد خسارات کشاورزان بیمه شده استان خوزستان پرداخت شد.
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی افزود: قرار است بانک ها فعلا پیگیر مطالبات مربوط به تسهیلات قبلی کشاورزان نباشند تا ظرفیت قانونی دیده شده در بودجه اجرا شود.
وی اظهار داشت: به طور قطع بحث استمهال در همه وام های کشاورزان آسیب دیده از سیل مطرح بوده و دولت انجام این کار را پذیرفته است.
کیخا با بیان اینکه هیات دولت تسهیلات بسیار خوبی از دیروز برای کشاورزان در نظر گرفته است، افزود: دولت برای اراضی آبی 50 میلیون ریال به صورت بلاعوض و 50 میلیون ریال وام چهار درصد بدون در نظر گرفتن بدهکار بودن کشاورز در نظر گرفته است همچنین برای دام سنگین از پنج تا 30 میلیون ریال اعطا می شود.
وی هدف از سفر کمیسیون کشاورزی مجلس به استان خوزستان را ابراز همدردی با مردم این استان دانست و گفت: اعضای کمیسیون در این سفر از نزدیک با نحوه خدمات رسانی به کشاورزان و آسیب دیدگان آگاه شدند.

** سیل 750 هزار تن محصول کشاورزی خوزستان را نابود کرد
نماینده شوش در مجلس شورای اسلامی نیز اظهار داشت: 230 هزار هکتار از زمین های کشاورزی استان خوزستان و 20 هزار هکتار از زمین های کشاورزی مردم شوش در سیلاب اخیر به زیر آب رفت.
سیدراضی نوری با بیان اینکه حدود 750 هزار تن محصولات کشاورزی خوزستان در سیل اخیر از بین رفت، افزود: با توجه بارش خوب سال زراعی جاری امید است این خسارات و کاهش تولید جبران شود.
محمد رضا یزدانی مدیرعامل سد و نیروگاه کرخه نیز ورودی و خروجی این سد را طی امروز به ترتیب یکهزار و 300 و یکهزار و 400 مترمکعب بر ثانیه اعلام کرد.
رییس و اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی روز پنجشنبه علاوه بر بازدید از سد کرخه از منازل روستایی و مزارع کشاورزی آسیب دیده نیز دیدن کردند و سپس برای بازدید از مناطق سیل زده استان لرستان عازم شهرستان پلدختر شدند.
مدیرکل امور مجلس وزارت جهاد کشاورزی، رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان و مسئولان بانک و بیمه کشاورزی نیز در این بازدیدها حضور داشتند.
7280/3022
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

علت کاهش نرخ ارز از زبان رئیس اسبق بانک مرکزی علت کاهش نرخ ارز از زبان رئیس اسبق بانک مرکزی
بهای طلا و سکه در بازار امروز بهای طلا و سکه در بازار امروز
منشاء تورم اخیر کجاست؟
دستور صادرات پیاز صادر شد دستور صادرات پیاز صادر شد
قیمت گاز CNG از اول خرداد ۳۲ درصد افزایش می‌ی قیمت گاز CNG از اول خرداد ۳۲ درصد افزایش می‌یابد
این خبر را متقاضیان نوسازی بافت فرسوده بخوانن این خبر را متقاضیان نوسازی بافت فرسوده بخوانند!
اعلام جزییات عرضه اولیه «زشریف»/ سهمیه هر کد آنلاین حداکثر 250 تعیین شد
عبور از تنگنای تحریم بر بستر توسعه مناطق آزاد
برنامه دولت برای فروش نفت در شرایط تحریم برنامه دولت برای فروش نفت در شرایط تحریم
راهکار رفع معضل بیکاری و قاچاق کدام است؟ راهکار رفع معضل بیکاری و قاچاق کدام است؟
توزیع 18 تن گوشت قرمز ویژه رمضان در خوی آغاز توزیع 18 تن گوشت قرمز ویژه رمضان در خوی آغاز شد
استاندار قم: قطعی برق در تابستان امسال باید ب استاندار قم: قطعی برق در تابستان امسال باید به حداقل برسد
وزیر راه و شهرسازی: نهضت مسکن سازی در کشور اد وزیر راه و شهرسازی: نهضت مسکن سازی در کشور ادامه دارد
نکاتی درباره طرح ساماندهی بازار خودرو
روند سینوسی در بازار ارز

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

دلایل کاهش صادرات استان مرکزی علمی شناسایی شود
رونمایی از مدل جدید تقویت قدرت خرید مسکن
استاندار بوشهر خواستار اجرای مصوبه کالای همراه ملوان شد
چه کسی در حال جاسوسی از شما است؟
امام جمعه : معماری سنتی یزد نماد مدیریت مصرف انرژی است
148 میلیارد تومان وام اشتغال روستایی به مازندران ابلاغ شد
شرحی مستند بر راهبری یکساله منابع و برنامه توسعه ایلام
ابتکار نیوزلندی‌ها برای کاهش فقر و افزایش درآمد
ترفند جدید کلاهبرداران برای خالی کردن حساب مردم
رمزعبور کاربران گوگل در معرض دسترسی هکرها!
بخش خصوصی باید یک کرسی در دولت داشته باشد
تبدیل روستاهای استان مرکزی به کانون اشتغال ضروری است
سهم استانها از بودجه کل کشور افزایش یابد
سیاست‌های بانکی عامل اصلی ضعف صنعت و تولید است
برقراری بیمه مهمترین مطالبه هنرمندان صنایع دستی اردکان