چهارشنبه 30 مرداد 1398

خرج دلار خزانه محرمانه است؟

بانک مرکزی بامداد یکشنبه، ۱۰ تیر ۹۷، فهرست هزارو ۴۸۲ شرکت دریافت‌کننده ارز دولتی را منتشر کرد؛ اقدامی که به درخواست رئیس‌جمهور انجام شد، وزیر وقت صمت گفت: انتشار نام سفارش‌دهندگان ارز دولتی به معنای «رفتن به جنگ با بخش خصوصی» است و از سوی محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات، در توییتی پاسخ گرفت که «بخش خصوصی پاکدست از انتشار فهرست ارزبگیران حمایت کرده و خواهد کرد».

بازار | اقتصاد آنلاین | 4 ماه پیش |4/16/2019 12:28:41 PM 394 بازدید

خرج دلار خزانه محرمانه است؟

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق،  عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی چهارم مهر سال گذشته در برنامه گفت‌وگوی تلویزیونی در مقابل مردم حاضر شد و گفت: «فهرست تمام دریافت‌کنندگان ارز دولتی از ابتدای سال و نیز فهرست اشخاص حقیقی و حقوقی که تاکنون از سامانه نیما ارز دریافت کرده‌اند، به همراه میزان و نرخ ارز دریافتی آن‌ها برای اطلاع عموم مردم منتشر شود. از‌این‌پس نیز به طور روزانه فهرست دریافت‌کنندگان ارز سامانه نیما و نیز دریافت‌کنندگان ارز کالا‌های اساسی و ضروری اطلاع‌رسانی خواهد شد».

 هفت ماه از این وعده می‌گذرد و در تارنمای رسمی بانک مرکزی فقط سه فهرست اولیه از تخصیص ارز‌های نیمایی و دولتی موجود است و خبری از به‌روزرسانی فهرست‌هایی که رئیس‌کل بانک مرکزی وعده‌اش را داده بود، نیست.

سال پیش همین روز‌ها بود که سر کیسه ارزی شل شد. ارز چها‌هزارو ۲۰۰ تومانی میان انبوهی از واردکنندگان توزیع شد؛ در‌حالی‌که نرخ دلار در بازار آزاد تا ۱۸ هزار تومان هم پیش رفت. شکاف میان نرخ ارز دولتی و آزاد آنچنان فریبنده بود که برای اهالی سود حداکثری تبدیل به یک چشمه خروشان شد. در مدت چهار ماه ابتدایی سال ۲۰ میلیارد دلار ارز دولتی توزیع شد؛ ارز‌هایی که یا به کالا تبدیل نشدند یا به قیمت آزاد در بازار فروخته شدند. فهرست‌های ارزی منتشر و گره از چندین و چند پرونده فساد از خودرویی‌ها گرفته تا کاغذ و موبایلی‌ها باز شد و به دادگاه کشانده شدند؛ اما به این سؤال همچنان پاسخی داده نشده که چند درصد از حجم فساد صورت‌گرفته افشا و با آن برخورد شد؟

حالا یک سال بعد از همه این ماجراها، ارز چهارهزارو ۲۰۰ تومانی همچنان زنده است و برای تأمین آن امسال ۱۴ میلیارد دلار اعتبار پیش‌بینی شده؛ اما این دلار‌ها را چه کسانی می‌گیرند و چه کالایی وارد می‌کنند؟ چند شرکت متخلف در جریان ارزی سال گذشته در سال جاری از فهرست خط خورده‌اند؟ آیا تغییر نام و فعالیت داده‌اند؟ این‌ها پرسش‌های بی‌پاسخی است که تصویر تاری از سرنوشت ۱۴ میلیارد دلار تأمین کالا‌های اساسی امسال به جا گذاشته است.

توفیق اجباری انتشار فهرست ارزی

بانک مرکزی بامداد یکشنبه، ۱۰ تیر ۹۷، فهرست هزارو ۴۸۲ شرکت دریافت‌کننده ارز دولتی را منتشر کرد؛ اقدامی که به درخواست رئیس‌جمهور انجام شد، وزیر وقت صمت گفت: انتشار نام سفارش‌دهندگان ارز دولتی به معنای «رفتن به جنگ با بخش خصوصی» است و از سوی محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات، در توییتی پاسخ گرفت که «بخش خصوصی پاکدست از انتشار فهرست ارزبگیران حمایت کرده و خواهد کرد».

حساب توییتری حسن روحانی این توییت را «لایک» کرد و نهایتا بانک مرکزی پس از نیمه‌شب این فهرست را منتشر کرد؛ فهرستی که به گفته بانک مرکزی بر مبنای درخواست وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده و این نهاد آنچه را که وزارت صنعت، معدن و تجارت گزارش داده، منتشر کرده بود. بعد از انتشار همین فهرست‌ها بود که پرده از بسیاری فساد‌ها با گزارش‌های تحقیقی رسانه‌ها برداشته شد.

بهترین مثال‌ها برای یادآوری حجم فساد صورت‌گرفته شرکت‌هایی مانند هانا تجارت پرلیت و خدمات پشتیبانی صنعت ساحل پرشیا است؛ دو شرکتی که مجموع دریافتی ارز دولتی آن‌ها ۶۰ درصد کل ارز تخصیص‌داده‌شده به واردات کاغذ بود. اولی ۱۴ میلیون یورو ارز گرفته است و دومی ۸.۸ میلیون یورو. این ۲۲.۸ میلیون یورو، دریافتی دو شرکت واردکننده کاغذ، دو برابر مجموع ارز دریافتی ۲۰ شرکت دیگر واردکننده کاغذ است و البته یک تفاوت اساسی با آن‌ها دارد؛ هیچ‌کس در بازار کاغذ کسانی را که دو برابر همه بازار، ارز برای واردات کاغذ روزنامه گرفته‌اند، نمی‌شناسد. ۲۲ میلیون یورو ارز دولتی برای واردات بیش از ۳۰ هزار تُن کاغذ؛ کاغذی که خبری از آن نیست. این پرونده افشا شد و متهمان آن متواری شدند؛ اما محمل فساد در بازار کاغذ همچنان پابرجا است. دیروز رئیس اتحادیه فروشنده کاغذ و مقوا اعلام کرد قیمت این محصولات نیز در بازار دو‌نرخی شده است. رشد قیمت کاغذ مانند دیگر بازار‌ها به واسطه رشد قیمت دلار از سال گذشته آغاز شد و در مقطعی برای واردات کاغذ ارز چهارهزارو ۲۰۰ تومانی نیز در نظر گرفته شد؛ اما نکته درخور‌توجه آن است که برخی افراد معتقد هستند که کاغذ با ارز چهارهزارو ۲۰۰ تومانی دریافت کرده‌اند؛ اما محصول نهایی آن به بازار وارد نشده است.

صد‌ها نمونه دیگر هم می‌توان مثال زد؛ شرکتی که قرار بوده تابلو‌های برق تولید کند، یک میلیون یورو ارز دولتی برای واردات ذرت برای خوراک دام دریافت کرد، شرکتی با هدف فعالیت در خدمات طراحی مهندسی و تأمین تجهیزات در سال ۸۶ ثبت شده و در بلبشوی ارزی، یوروی دولتی گرفت تا خوراک دام وارد کند. داروساز‌ها هم از خودرویی‌ها و تجهیزاتی‌ها عقب نمانده‌اند و گویا واردات بخارشو برای‌شان بیشتر از دارو صرفه داشت؛ ثبت سفارش کرده و وزارت صمت هم نه نگفته است. یک شرکت داروسازی ۶۴۵ هزار یورو و شرکت دارویی دیگری ۹۰ هزار یورو ارز گرفته تا بخارشو وارد کنند.

موتور توزیع رانت همچنان شماره می‌اندازد؟

صفحات فهرست‌های ارزی اولیه را هرچه ورق می‌زدیم و جست‌وجو می‌کردیم، به ده‌ها شرکتی می‌رسیدیم که آدرسی از آن‌ها موجود نبود، فعالیت دیگری برایشان در ثبت شرکت آمده و حالا کالایی بی‌ربط به فعالیت وارد می‌کردند و کسانی مانند مالک شرکت ماشین‌سازی تبریز که ارز دولتی گرفته بود و آزاد فروخته بود؛ اما آیا این موارد دیگر به پایان رسیده؟ امسال چه کسانی در حال دریافت ارز دولتی هستند؟ آن‌هایی که سال گذشته تخلف کردند، همگی مشخص شده و با آن‌ها برخورد شد؟ آیا آن‌ها دیگر جزء ارزبگیران دولتی نیستند؟ هر واردکننده‌ای چه میزان ارز دولتی دریافت می‌کند و در ازای آن چه میزان کالای اساسی وارد می‌کند؟ ۱۴ میلیارد دلار امسال به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟ اگر کالا‌های اساسی با ارز دولتی در حال ورود به بازار است، پس چرا نرخ کالا‌ها در بازار را ارز‌های آزاد قیمت‌گذاری می‌کنند؟ برای هیچ‌کدام از این پرسش‌ها به پاسخ روشنی نمی‌توانیم برسیم؛ چراکه نه فهرستی از ارز‌های دولتی منتشر می‌شود و نه قیمت کالا‌های اساسی هفتگی از سوی بانک مرکزی گزارش می‌شود.

در اوایل تابستان سال گذشته، دولت تحت فشار افکار عمومی فهرست‌های ارزی را، هرچند ناقص، منتشر کرد و اطلاعات آن نظم توزیع رانت را برای بسیاری روشن کرد.

امسال هم شاید فقط چنین اهرمی می‌تواند دستگاه‌های مربوطه را وادار کند چگونگی هزینه‌کرد ۱۴ میلیارد دلار برای واردات کالا‌های اساسی را منتشر کنند. در روز‌هایی که اقتصاد کشور از سویی با تحریم‌ها و کاهش درآمد‌های نفتی و از سوی دیگر با خسارت جانی و مالی تحت تأثیر سیلاب در چندین استان درگیر است، شاید شفافیت در گزارش‌های خرج ارز‌هایی که جزء دارایی‌های عمومی محسوب می‌شوند، بتواند در کنار ایجاد اعتماد عمومی، حساب دخل و خرج دولت را شفاف کند و مردم هم بدانند هر یک کیلو برنج هندی چرا به قیمت ۱۱ هزار تومان به سر سفره‌های‌شان می‌رسد.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر با سرمایه خود چه کار کنیم
با تجربه‌ی خود و دیگران نگذارید دنیای بی‌رحم و سرد، سود سرمایه‌گذاری شما را کم کند.
سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

یک تازه وارد، فضای بورس را متحول کرد
خبر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی گروه دارویی‌ها را پر خبر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی گروه دارویی‌ها را پر رونق کرد
نوسازی اتوبوس و تاکسی‌های درون شهری ضروری است
اردو های دانش آموزی جلوه زیبای مهارت آموزی است
یک عامل جدید برای افزایش قیمت طلا یک عامل جدید برای افزایش قیمت طلا
قیمت برق استخراج رمز ارز قابل چانه‌زنی است قیمت برق استخراج رمز ارز قابل چانه‌زنی است
بورس منفی شد
سینماهای جهان در اختیار پسران خوب و بد!
پاسخ صریح آیت الله آملی لاریجانی به برخی ادعاها و اتهامات مطرح شده اخیر
باید از توانمندی شرکت‌های داخلی در توسعه قطار باید از توانمندی شرکت‌های داخلی در توسعه قطار شهری استفاده شود
افزایش ترانزیت کالا در مسیر کریدور شمال جنوب افزایش ترانزیت کالا در مسیر کریدور شمال جنوب با محوریت بندرکاسپین
هکر ۱۶ ساله  در عملیات پلیس فتا استان مرکزی د هکر ۱۶ ساله در عملیات پلیس فتا استان مرکزی دستگیر شد
افسران ضد کودتا افسران ضد کودتا
آذری جهرمی: تلاشم را کردم، مردم قضاوت کنند
چراغ جادوی ۶۸ هزار میلیاردی وزارت نفت چراغ جادوی ۶۸ هزار میلیاردی وزارت نفت

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

دولت برای آبرسانی به تفت با تامین ۳۵۰ میلیارد دولت برای آبرسانی به تفت با تامین ۳۵۰ میلیارد تومان هزینه موافقت کرد
دولت برای آبرسانی به تفت با تامین ۳۵۰ میلیارد دولت برای آبرسانی به تفت با تامین ۳۵۰ میلیارد تومان هزینه موافقت کرد
نگرانی آمریکا از پایان یافتن محدودیت‌های قطعنامه ۲۲۳۱
اعمال تحریم‌ها علیه پیونگ یانگ و تهران سیاستی اعمال تحریم‌ها علیه پیونگ یانگ و تهران سیاستی شکست خورده است
گزارش NBC از واکنش ایران به تحریم آمریکا
ترک‌ها چند برابر ما از کارتخوان استفاده می‌کنند؟
گشت نامحسوس پلیس تا ۳۰ کیلومتری کلانشهر اصفها گشت نامحسوس پلیس تا ۳۰ کیلومتری کلانشهر اصفهان تشدید می شود
اخاذی از مردم با وعده بیمه 100درصدی
وضعیت اقتصاد شبیه دوران مصدق است وضعیت اقتصاد شبیه دوران مصدق است
آیا باستی‌هیلز واقعا بهشت ویلاهای لاکچری است؟ آیا باستی‌هیلز واقعا بهشت ویلاهای لاکچری است؟
کاهش 19درصدی معاملات اجاره در یک سال گذشته کاهش 19درصدی معاملات اجاره در یک سال گذشته
شرکت هواپیمایی ایرتور پس از ۵ نوبت در مزایده شرکت هواپیمایی ایرتور پس از ۵ نوبت در مزایده عمومی فروخته شد
ترکمنستان، بازار صادراتی که نباید از دست برود ترکمنستان، بازار صادراتی که نباید از دست برود
کلوپ: بایرن و بوندسلیگا از انتقال کوتینیو سود کلوپ: بایرن و بوندسلیگا از انتقال کوتینیو سود خواهند کرد
چرا مسکن چاره‌ای جز ارزان شدن ندارد؟ چرا مسکن چاره‌ای جز ارزان شدن ندارد؟