شنبه 31 فروردین 1398

آجیل ورشکسته

یکی از ثمره‌های کمپین «نه به خرید آجیل»، کاهش 75 درصدی خرید آن در ایام نوروز امسال در کشور بود به طوری که بخش قابل توجهی از این محصول در انبارها تلمبار شده و به گفته فروشندگان آجیل و خشکبار خسارت قابل ملاحظه‌ای بر این صنف وارد آمد و بسیاری ورشکسته شده‌اند.

تولیدو تجارت | ایرنا | 3 روز پیش |4/16/2019 12:28:24 PM 173 بازدید

آجیل ورشکسته
کمپین «نه به خرید آجیل» یکی از اقدامات خودجوشی بود که از سوی مردم با هدف اعتراض به گرانی صد در صدی این محصول خوراکی و قدرت خرید پایین قشر قابل توجهی از جامعه شکل گرفت و اتفاقاً با استقبال مردم مواجه شد تا جایی که یکی از ثمره‌های این کمپین کاهش 75 درصدی خرید آجیل در ایام نوروز امسال در کشور بود به طوری که بخش قابل توجهی از این محصول در انبارها تلمبار شده و به گفته فروشندگان آجیل و خشکبار خسارت قابل ملاحظه‌ای بر این صنف وارد آمد و بسیاری ورشکسته شده‌اند.
هر چند بسیاری از مردم با پیوستن به این کمپین و حمایت از قشر ضعیف جامعه به دلیل نداشتن توان خرید آجیل شب عید تأثیر مثبتی را بر جای گذاشتند ولی رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار زنجان از چک‌های برگشتی آجیل فروشان و محصول تلمبار شده در انبارها و تقاضای لغو جواز از سوی برخی از آجیل فروشان زنجانی خبر داده و به صدای زنجان می‌گوید: طبق پیش‌بینی ما تعداد درخواستی برای لغو جواز از سوی آجیل فروشان، امسال بیش از سال‌های گذشته خواهد شد و این موضوع بعد از گذشت 2 ماه از عید نوروز مشخص می‌شود چرا که در حال حاضر جنس در مغازه‌هایشان تلمبار شده و فعلاً مغازه‌داران در تلاش برای جابه‌جایی جنس‌هایشان هستند.

کاهش 15 درصدی متقاضیان جواز فعالیت در حوزه آجیل و خشکبار
به گفته این مسئول با توجه به وضعیت اقتصادی مردم در سال گذشته و بسامان بودن شرایط نسبت به امسال تعداد متقاضیان به اتحادیه برای دریافت جواز فعالیت در حوزه آجیل و خشکبار نسبت به سال 96 با کاهش 15 درصد همراه بوده است و متقاضی دریافت جواز در این بخش روند نزولی داشت حال با توجه به وضعیت فروش امسال و خسارت‌های وارد آمده بر این قشر و نیز اوضاع اقتصادی و توان خرید مردم پیش‌بینی می‌کنیم متقاضی برای دریافت جواز به منظور فعالیت در این عرصه وجود نداشته باشد و در کنار آن متقاضی لغو جواز نیز افزایش یابد.
زنجان نیز نوروز امسال از آمار 75 درصدی عدم خرید آجیل از سوی مردم تبعیت کرده و به گفته مرتضی انتصار امسال نسبت به سال گذشته 75 درصد محصول آجیل مغازه‌‌داران زنجانی فروش نرفت و در حال حاضر بازار آجیل عزادار است.

چک‌های برگشتی
به گفته این مسئول برخی از مغازه‌داران آجیل و خشکبار خود را به صورت چک دو ماهه خرید کرده و همانند سنوات گذشته با فروش ایام نوروز پول چک‌های خود را پرداخت می‌کردند ولی در وضعیت فعلی بسیاری از فروشندگان آجیل با چک‌های برگشتی مواجهند عده دیگر پول نقد خود را به آجیل و خشکبار داده‌اند و الان جنسشان روی دستشان مانده است.
انتصار این‌گونه عنوان می‌کند که یک گونی پسته بالای 12 میلیون تومان هزینه دارد، اگر یک مغازه‌داری 10 گونی پسته خریداری کند یعنی 120 میلیون تومان بابت آن هزینه کرده است، البته آجیل فقط پسته نیست و سایر خشکبار نیز باید باشد که بر این اساس با یک حساب سرانگشتی یک مغازه کوچک یک میلیارد تومان سرمایه نیاز دارد.
رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار که خود یکی از آجیل فروشان معروف شهر را مدیریت می‌کند به وجود مشتری‌های ثابت و خاص خود در زنجان و نیز از شهرستان‌های مختلف اشاره دارد که در سال‌های گذشته خریدهایشان را از مغازه وی انجام می‌دادند ولی با وجود کمپین نه به خرید آجیل امسال وضعیت فروشش اصلاً تعریفی نداشته است.
به گفته این مسئول قیمت دلیل اصلی مردم برای نخریدن آجیل نبود بلکه قدرت و توان خرید مردم کاهش یافته بود، سال گذشته بهترین آجیل با قیمت 70 هزار تومان به فروش می‌رسید در حالی که امسال 200 هزار تومان بود در حالی که کیفیت همان بود.

آجیل فروشان گرانفروشی نکرده‌اند
انتصار معتقد است که آجیل فروشان گرانفروشی نکرده‌اند بلکه گرانی تمامی اجناس در سطح کشور منجر به افزایش قیمت آجیل نیز شده است وگرنه اگر گرانفروشی مطرح بود اتحادیه پیش از مردم در کنترل قیمت و کاهش آن وارد می‌شد ولی متأسفانه این گرانی در کل کشور حاکم شده است.
این مسئول به تعیین دو نرخ برای آجیل در نوروز امسال اشاره کرد و گفت: امسال وقتی دیدیم بازار پاسخگو نیست و خرید مردم کاهش یافته 10 درصد سود استاندارد فروشنده را به 4 درصد کاهش دادیم ولی متأسفانه تأثیرگذار نبود هر چند قیمت آجیل در زنجان نسبت به استان‌های همجوار پایین‌تر بود.
با وجود این‌که انتصار عنوان می‌کند که بسیاری از آجیل‌ فروشی‌های زنجان ورشکست شدند چرا که ماحصل چندین سال فعالیت و تلاششان به فنا رفته است در پاسخ به صادرات محصولاتشان این‌گونه عنوان کرد که شهرستان زنجان امکان صادرات نداشته و این موضوع هزینه بالایی را می‌طلبد.
در پیگیری صدای زنجان در مورد شرایط صادرات محصول انبار شده آجیل فروشان و این‌که آیا این موضوع اصلاً شدنی است یا خیر؟ و این‌که نظر سازمان صنعت معدن و تجارت استان در این زمینه چیست به سراغ امیرعلی مسیبی، معاون امور بازرگانی و تجارت خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان رفته و موضوع را از او پیگیری می‌کنیم که در پاسخ به شرایط سخت صادرات این‌ نوع کالا اشاره کرده و می‌گوید: از آنجایی آجیل و خشکبار محصول خوراکی است و برای صادرات آن باید ضوابط بهداشتی کشور هدف را نیز رعایت کنیم و در کنار آن پیدا کردن بازار هدف نیز دشوار است چرا که برخی افراد خبره در این حوزه فعالیت داشته و اجازه حضور دیگر افراد در این بخش شاید بسیار سخت باشد.

فاکتور خرید و فروششان را بررسی نمی‌کنیم
وی در پاسخ به این سوال که آیا امکان ارتباط دادن این فروشندگان با صادرکنندگان عمده و فعال در این بخش وجود ندارد نیز این‌گونه بیان کرد: این امکان وجود دارد و هر مغازه‌داری که تناژ بالایی از آجیل را در انبار دارد می‌تواند به سازمان صنعت و معدن مراجعه کرده و ما از آنان حمایت کرده و به اتاق بازرگانی و انجمن صادرکنندگان خشکبار معرفی می‌کنیم.
این مسئول با تأکید بر این‌که متأسفانه از آنجایی که برخی از این فروشندگان محصول را در انبارهای خود احتکار کرده‌اند هیچ گاه حاضر نمی‌شوند به صنعت و معدن مراجعه کنند چرا که در بدو ورود از آنان در زمینه ثبت انبارشان و میزان کالاهای موجود در آن سوال می‌شود، افزود: بررسی فاکتورهای خرید و فروش آن‌ها نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد ولی برای حمایت از این قشر در این حوزه ورود پیدا نمی‌کنیم و می‌توانیم آنان را به نهادهای مربوطه معرفی کنیم و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.
وی با اشاره به این‌که در سیستم کلی کشور عرضه و تقاضا آزاد بوده و تا امروز کسی در حوزه چرایی و نحوه فروش یک محصول ورود پیدا نکرده بود هر چند در زمان گرانفروشی وظیفه دولت سامان بخشیدن و کنترل قیمت است، گفت: با توجه به افزایش قیمت آجیل و خشکبار بنا به دلایلی که عنوان می‌شود ناشی از سرمازدگی درختان پسته، عدم واردات و یا عوامل دیگر محصولی گران شده و عده‌ای از خریداران خود را از دست می‌دهد.
مسیبی با بیان این‌که متأسفانه برخی از محصولات فروش رفته همانند آجیل جزو کالاهای لوکس مردم به شمار رفته و با توجه به قیمت بالای آن مردم نیازی به خرید احساس نکردند، یادآور شد: در این اوضاع عده‌ای از افراد تصمیم بر سوء‌استفاده از وضعیت داشته و آجیل در تناژهای بالا را خریداری کرده و امیدوارند ره صد ساله را یک شبه سپری کنند ولی حال به هر دلیلی با مشکل مواجه شدند و گلایه از تلمبار شدن اجناس در انبارهایشان دارند.

* الهام احمدی، روزنامه صدای زنجان، 98،1،28.
3088
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

اطلاعیه مهم گروه سایپا در خصوص قیمت‌های بازار خودرو
ادامه کاهش نرخ دلار و یورو
واکنش مرکز ملی فضای مجازی به اقدامات اخیر اینستاگرام
اراضی کشاورزی خوزستان برای فصل زراعی بعد آماد اراضی کشاورزی خوزستان برای فصل زراعی بعد آماده می شوند
فعالان ایرانی با اطمینان و جدیت وارد بازار عر فعالان ایرانی با اطمینان و جدیت وارد بازار عراق شوند
دلیل  بی‌ثباتی قیمت گوشت مرغ چیست؟ دلیل بی‌ثباتی قیمت گوشت مرغ چیست؟
عضو اتاق بازرگانی تهران: دولت پای خود را از ص عضو اتاق بازرگانی تهران: دولت پای خود را از صنعت خودرو بیرون بکشد
سکه یک روزه ۱۸۰تومان ارزان شد
تحریم‌ سپاه به گران شدن قیمت نفت منجر می‌شود تحریم‌ سپاه به گران شدن قیمت نفت منجر می‌شود
اکو فاقد استراتژی جامع منطقه ای برای گردشگری است
آرژانتین برای کنترل تورم، قانون تثبیت قیمت ها را اجرا کرد
بانک‌ها و صرافی‌ها، کد کارگزاری می‌گیرند
پیگیر افزایش مراوده های تجاری از کریدور دریای پیگیر افزایش مراوده های تجاری از کریدور دریایی بندرعباس هستیم
توسعه روابط تجاری و بانکی ایران با سویس و ترکیه
سیل 133 هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی خسار سیل 133 هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی خسارت زد

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

نگرانی نفتی واشنگتن و گفت وگوی تلفنی ترامپ با ژنرال حفتر
ارزان‌ترین شهرها برای اجاره مسکن
مشاور استاندار: امکان فاجعه زیست محیطی در هورالعظیم وجود دارد
طلای آب شده سر و صدا به پا کرد!
منطقه صنعتی مشترک ایران و آذربایجان احداث می‌شود
بیش از یک هزار میلیارد ریال خسارت به تعاونی ها وارد شده است
قیمت دلار دارای حباب است
قیمت دلار دارای حباب است
خرید طلای آب شده از سوی مردم غیر مجاز نیست
نزول صنعت خودرو ایران به رتبه۱۸ جهان
ثروتمندترین افراد ژاپنی
سرمایه‌گذاری خودروسازان بزرگ برای ساخت خودروهای برقی
بررسی بازار طلا و سکه در هفته گذشته
قیمت طلا ٤٠هزار تومان ارزان شد
خرید طلای آب شده از سوی مردم غیر مجاز نیست