دوشنبه 27 خرداد 1398

قابلیت های مرزی کرمانشاه، فرصتی طلایی برای تامین نیاز ملی

40 درصد از صادرات ایران به عراق از طریق مرزها و بازارچه های مبادلاتی کرمانشاه صورت می گیرد، این توانمندی گویای این است که کرمانشاه در زمینه واردات و تامین نیازهای اساسی کشور نیز می تواند نقش آفرین باشد و رسیدن به چنین موقعیتی دور از ذهن نیست.

تولیدو تجارت | ایرنا | 2 ماه پیش |4/16/2019 12:07:37 PM 329 بازدید

قابلیت های مرزی کرمانشاه، فرصتی طلایی برای تامین نیاز ملی
به گزارش ایرنا، استان کرمانشاه به دلیل ظرفیت های مناسب اقتصادی، منابع آبی فراوان و خاک حاصلخیز و پتانسیل های فراوان گردشگری و از همه مهم تر موقعیت جغرافیایی و مرزهای تجاری از امتیازی بزرگ برای سرمایه گذاری برخوردار است.
با وجود مشکلات ریز و درشت، به گفته مسوولان وضعیت صادرات در استان مطلوب است، چنانچه صادرات خروجی از مرزهای استان در سال گذشته رشد 48 درصدی داشته و 2 میلیارد و 699 میلیون و 241 هزار و 630 دلار کالا به وزن پنج میلیون و 624 هزار و 850 تن از طریق مرزی استان به خارج از کشور صادر شد.
عمده کالاهای صادراتی از طریق گمرکات استان لوازم خانه داری و پاکیزگی از مواد پلاستیکی، گوجه فرنگی تازه یا سردکرده، سیب زمینی محفوظ شده به جز در سرکه یا جوهرسرکه یخ نزده، نایلون پلاستیکی رولی، انواع کاشی دیواری، پیاز و موسیر، خیار و خیارترشی تازه یا سردکرده، کولرهای آبی خانه با هوادهی حداکثر هشت هزار فوت مکعب در دقیقه، مصنوعات پلاستیکی شامل انواع ورق و پالت، کیسه نایلونی، رول نایلونی به صورت یک لایه چاپ شده و گرانول پلی اتیلن اعلام شده است.
این در حالی است که واردات کالا از طریق گمرکات استان کرمانشاه در سال 97 نسبت به مدت مشابه سال 96 از لحاظ ارزش 10 درصد و از حیث وزن هشت درصد کاهش داشته است.
مجموع کالاهای وارداتی از طریق گمرکات استان در سال گذشته 36 میلیون و 832 هزار و 246 دلار به وزن 20 هزار و 268 تن بوده است.
همانگونه که هدایت حاتمی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کرمانشاه در نشست اخیر کارگروه توسعه صادرات استان که با حضور وزیر صمت برگزار شد، عنوان کرد، انتظار می رود در شرایط فعلی تحریم ها، زمینه و بسترهای لازم برای استفاده از ظرفیت های استان های مهم مرزی مانند کرمانشاه برای واردات کالاهای مورد نیاز کشور فراهم شود.
وی عقیده دارد استفاده از این ظرفیت ها، نیازمند فراهم کردن زیرساخت های مورد نیاز است، دولت باید اعتبار لازم را برای فراهم کردن این زیرساخت ها فراهم کند زیرا با بودجه‌های استانی نمی توان این کمبودها را جبران کرد.
ممنوعیت‌ها و محدودیت های گاه و بی گاه صادرات برخی کالاها که به جایگاه تجار ایرانی نزد طرف های عراقی لطمه جدی زده یکی دیگر از موارد مطرح شده از سوی حاتمی بود که انتظار می رود ساماندهی صادرات با راهکارهای بهتر و هوشمندانه تری همچون عوارض گمرکی صورت گیرد.‌
استان کرمانشاه با 371 کیلومتر مرز مشترک با 2 بخش کُرد و عرب نشین عراق و داشتن 6 مرز رسمی و بازارچه فعال، سالانه حدود نیمی از کل صادرات کالاهای غیرنفتی کشورمان به عراق را به خود اختصاص می دهد.

**ظرفیت های مرز خسروی در بهبود اقتصادی استان
یک عضو هیات علمی گروه اقتصادی دانشگاه رازی کرمانشاه به ایرنا گفت: از ظرفیت های مرز خسروی در بهبود وضعیت اقتصادی استان نباید غافل شویم، مرز خسروی مرز قدیمی و باستانی با سابقه بیش از سه هزار ساله است.
حجت الاسلام محمدباقر نجفی با بیان اینکه هم اکنون از ظرفیت های این مرز به دلیل وجود پاره ای از مشکلات به خوبی استفاده نمی شود، افزود: اگر این مرز فعال شود در بهبود صادرات و تردد مسافران از ایران به سمت عراق نقش مهمی ایفا می کند و موجب رونق بیشتر بخش گردشگری و تجارت استان در این منطقه خواهد شد.
این استاد دانشگاه اضافه کرد: مرز خسروی در واقع مرز وارداتی نیست ولی اگر تجارتی از این طریق صورت گیرد اشتغال و درآمد برای مردم منطقه به ارمغان دارد.

**نظارت ها بر صادرات به سمت تسهیل شدن حرکت کند
این اقتصاددان ادامه داد: مسوولان دولتی تنها پاسخگوی میزان صادرات کشور نیستند در واقع صادرات ابزاری برای کنترل قیمت های داخلی هم است و ما نمی توانیم از آنان بخواهیم مطلقا در این زمینه دخالتی نداشته باشند.
نجفی ادامه داد: طبیعی است که دولت بر میزان صادرات نظارت داشته باشد اما باید به گونه ای باشد تا فعالیت اقتصادی بازرگانی و صادرات به سمت تسهیل حرکت کند و نباید به سمت سخت تر شدن حرکت کند، هنگامی که در یک شرایط عادی از سوی دولت صادرات نوعی از کالا مجاز اعلام می شود باید صادرات آن با سهولت انجام شود.

**نباید عجولانه کالاهای صادراتی ممنوع شوند
در ادامه دبیر اتاق بازرگانی کرمانشاه در گفت و گو با ایرنا، با تاکید براینکه باید به صادرات بهایی بیش از این دهیم، افزود: نمی شود هرزمان که در داخل در زمینه وجود کالایی احساس کمبود شود به سرعت صادرات آن را متوقف کرد که این عمل سمی برای اقتصاد کشور است.
داریوش پناهی ادامه داد: هنگامی که یک کالا در کشورهای خارجی دارای بازار می شود با هزاران میلیارد سرمایه، وقت و هزینه های رفت و آمد به این جایگاه رسیده است و نمی توان به راحتی کالاهای صادراتی را ممنوع کرد.
وی معتقد است، ظرف سه ماه اخیر صادرات 37 قلم کالا به کشورهای خارجی ممنوع شد و رفع این مشکل نیازمند تدابیر ویژه است.
وی با تاکید براینکه باید از ظرفیت مرزهای استان برای وارد کردن کالاهای مورد نیاز کشور استفاده کرد، افزود: نیاز است کالاهایی که در کشور ما تولید نمی شود را وارد کنیم، ولی باید به سمت واردات کالاهایی برویم که آنها را نداریم این در حالی است که به واردات نخود می پردازیم ولی با مازاد آن در داخل روبه رو هستیم که نیاز به بازنگری داریم.

**باید بازار کالای صادراتی حفظ شود
پناهی با اشاره به کمبود ارز در کشور، ادامه داد: ارز به سهولت در اختیار تولیدکنندگان برای کالای موردنیاز در خط تولید قرار نمی گیرد، برخی واحدهای تولیدی برای تامین مواد اولیه با مشکل مواجه می شوند.
وی ادامه داد: عوارض گمرگی راهکار بهتری به جای ممنوعیت صادرات کالا پیشنهاد می شود، تا صادرکننده بتواند بازار خود در کشورهای خارجی را حفظ کند.

**مرزهای کرمانشاه ظرفیت طلایی برای تامین کالاهای موردنیاز کشور است
وی در خصوص ظرفیت های وارداتی استان اظهار داشت: واردکنندگان توانمندی به ویژه در زمینه موادغذایی برنج، ذرت، خوراک دام و طیور، چای، دام و گوشت در استان وجود دارند.
این مسوول با بیان اینکه واردکنندگان برنج استان در سطح کشور نمونه هستند، ادامه داد: باید از ظرفیت مرزها برای تامین کالاهای موردنیاز کشور استفاده شود.

**با تامین کالاهای اساسی از طریق واردات، برتحریم غلبه می کنیم
در پایان رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن کرمانشاه و عضو هیات رئیسه اتاق ایران در گفت و گو با ایرنا، اظهار داشت: به دلیل فشارها و تحریم هایی که از سوی دولت آمریکا اعمال شده عمده تبادلات ما به کشورهای منطقه معطوف شده است و می توانیم با این کشورها و کشورهایی که در سیاست خارجی با کشور ما همسو هستند، تحریم ها را دور زده و مانع از کمبود برای تامین نیازهای اساسی کشور شویم.
کیوان کاشفی ادامه داد: تا به امروز ارتباط ما با کشورهای همسایه برپایه صادرات محوری شکل گرفت که به نظر می رسد ازاین پس با توجه به نفوذ و شرکت هایی که تجار ما در کشورهای خارجی دارند می توانیم بحث واردات را شکل دهیم به گونه ای که بتوانیم بسیاری از کالاها را از این طریق به کشور وارد کنیم و فشارها را کاهش دهیم.
کاشفی اضافه کرد: برای این امر برنامه ریزی لازم است و نیاز داریم مقدمات در مرزها به ویژه در مرز استان شکل پیدا کند.
وی با بیان اینکه در بحث ترانزیت از سال گذشته اقدام هایی انجام شده اظهار داشت: این اقدام ها هم اکنون در سطح استان به شکل تکمیل یافته ای در حال اجرا شدن است و امیدواریم مابقی مقدمات تکمیل یابد.

**کالاهایی که قابلیت واردات دارند
این مسوول اظهار داشت: هرگونه کالایی که نیاز به ریجستر کردن نداشته باشد از قابلیت واردات برخوردار است که اعم از موادغذایی و لوازم های متعدد است و حتی به دلیل فعالیت خوب شرکت های فعال ما در خارج از کشور می توان به واردات مواد اولیه از عراق و کشورهای منطقه و سپس به کشور و استان اقدام کرد.
کاشفی معتقد است، اینها امتیازهایی است که تجار ما در سال های متعددی آن را به دست آورده اند و تجربه خوبی در این بخش دارند.
وی معتقد است، واردات هم رونق اقتصادی را به همراه دارد و هم در دورزدن تحریم ها گره گشا است.
گزارش از زهره کریم زاده
7460/8066
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

برنامه‌ریزی برای تولید یک خودروی جدید در ایران
برخی مستاجران کرمانی به کانکس‌نشینی روی آورده برخی مستاجران کرمانی به کانکس‌نشینی روی آورده‌اند
همکاری غول‌ها برای توسعه خودروهای برقی و خودران
نگرانی درمورد جعلی بودن اخبار اینترنتی در کدام کشورها بیشتر است؟
عضو اتاق بازرگانی: با پدیده‌ بازنشسته‌های خصو عضو اتاق بازرگانی: با پدیده‌ بازنشسته‌های خصوصی‌ شده مواجهیم
هزینه فیلترینگ تلگرام برآورد نشده است
توقف تعداد بسیاری از نمادها در پی افزایش قیمت شیر خام/ لبنیات گران شد
نوسان دو هزار واحدی شاخص کل بورس در نخستین روز هفته/ آیفکس عقب نشینی کرد
اپراتورهای هندی هم به فکر جایگزین کردن هواوی افتادند
بهاى دلار و یورو در بازار امروز/ مقاومت بازار بهاى دلار و یورو در بازار امروز/ مقاومت بازار در مقابل فشار دلالان
همتی: فعال‌تر کردن بانکها درپشتیبانی از رونق تولید در آذربایجان شرقی
موسوی: اقدامات سوداگرانه در بازار مسکن جوانان موسوی: اقدامات سوداگرانه در بازار مسکن جوانان را از صاحب‌خانه شدن دور می‌کند
نعمت‎بخش: پراید ۳۹میلیون‌ تومانی را ۳۷میلیون می‌فروشیم
بازار موبایل در تسخیر دوباره قاچاقچیان
توافق روسیه و اتحادیه اروپا برای حذف تدریجی دلار از مبادلات دو جانبه

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

در انتظار مرگ شوهر برای چند لقمه نان
روش جدید مشاوران املاک برای قیمت‌سازی در بازا روش جدید مشاوران املاک برای قیمت‌سازی در بازار مسکن
درخواست عربستان پس از حمله به نفتکش‌ها درخواست عربستان پس از حمله به نفتکش‌ها
پرداخت‌های ارزی به ایرلاین‌ها فقط روپیه و یوآ پرداخت‌های ارزی به ایرلاین‌ها فقط روپیه و یوآن است
ایجاد ۱.۲میلیون شغل در گروی شکستن برخی انحصارات
خداحافظی پروژه‌های زیان‌ده با جیب بازنشستگان
بورس از فرابورس عقب ماند
دومین عرضه اولیه بورس در سال جاری
معرفی ایرباس A321XLR چشم ایرلاین‌ها را گرفت معرفی ایرباس A321XLR چشم ایرلاین‌ها را گرفت
حذف مظنه‌ها از تابلوی بازار پایه غیر شرعی نیست
تجدیدپذیرها، پُربازده‌ترین سرمایه‌گذاری در حو تجدیدپذیرها، پُربازده‌ترین سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی/تا2035 برق در کانون توجه خواهد بود
پرداخت 165 ریال سود به هر سهم ایران کیش
کاهش نرخ سود در حال حاضر تاثیری بر تولید ندارد
ارز ۴۲۰۰تومانی دارو فعلا حذف نمی‌شود ارز ۴۲۰۰تومانی دارو فعلا حذف نمی‌شود
طرح پیشنهادی کارشناسان برای جایگزینی صندوق بیمه حوادث طبیعی