شنبه 31 فروردین 1398

رشد 8درصدی اقتصاد در توافق نامه پاریس لحاظ شده است/ لزوم ایجاد انضباط در مصرف انرژی

سناریوی انتشار گازهای گلخانه‌ای در توافق نامه پاریس، 6درصد رشد اقتصادی فیزیکی و 2درصد بهره وری و در مجموع 8درصد رشد اقتصادی را لحاظ کرده است.

انرژی | اقتصاد آنلاین | 3 روز پیش |4/16/2019 11:26:26 AM 160 بازدید

رشد 8درصدی اقتصاد در توافق نامه پاریس لحاظ شده است/ لزوم ایجاد انضباط در مصرف انرژی

اقتصادآنلاین-لیلا میبان؛ هنوز علت دقیق سیلاب های اخیر ایران و همچنین تاثیر عوامل انسانی و یا اقلیمی در شدت بارش های رخ داده از نظر علمی  به درستی مشخص نشده است، اما به گفته وزیر نیرو، تغییرات اقلیمی یکی از مسائل اجتناب ناپذیر در کشور است که باید آنرا پذیرفت و با آن کنار آمد. تغییرات اقلیمی مساله ای نیست که بتوان با آن کنار آمد، بلکه باید ارائه راهکار و تلاشی جمعی در جهت تخفیف اثرات ان تلاش کرد. یکی از راهکارهایی که دنیا برای کاستن از خسارات تغییرات اقلیمی درنظر گرفته است، توافق نامه اقلیمی پاریس  است که از آن به عنوان الگوی کاهش مصرف گازهای گلخانه ای یاد می شود و در ایران به رغم تصویب ابتدایی، مخالفان و موافقان بسیاری دارد.

توافق نامه پاریس در روند رشد اقتصادی کشور اثرگذار است

محسن ناصری، مدیر طرح ملی تغییرات آب‌وهوای سازمان محیط‌زیست ، درباره این توافق به اقتصادآنلاین می گوید: به دلیل شرایط حاکم در کشور، ممکن است ملاحظاتی در میزان انتشار درنظر گرفته شده اعمال شود، اما توافق پاریس فی نفسه اقدام مثبتی برای کشور است.

او درباره سهم مشارکت ملی ایران در توافقنامه اقلیمی پاریس و اثراتی که با توجه به وابستگی ایران به سوخت های فسیلی بر اقتصاد بگذارد می گوید: براساس مطالعات انجام شده، با میزان 4 درصد و تا رقم بیش از 10 درصد نیز می توان مکانیزم های قانونی را به گونه ای اصلاح کرد که کاهش انتشار در کشور صرفه اقتصادی داشته باشد. از طرفی با واگذاری فرایند کاهش انتشار به بخش خصوصی،  نه تنها در روند رشد اقتصادی کشور اثرگذار است، بلکه اشتغال زایی نیز به همراه خواهد داشت.

ناصری درباره امکان کاهش رشد اقتصادی کشور با توجه به وابستگی به سوخت های فسیلی می گوید: وقتی سناریوی انتشار گازهای گلخانه ای در توافق پاریس برای کشور تعیین شد، 6درصد رشد اقتصادی فیزیکی و 2درصد بهره وری و در مجموع 8درصد رشد اقتصادی کشور در آن لحاظ شده است. پایه ای که برای میزان انتشار کشور در نظر گرفته شده است، 8درصد رشد اقتصادی را به عنوان برنامه ملی مدنظر قرار داده است.

توافق پاریس باعث انضباط در میزان مصرف می شود

از سوی دیگر برخی مخالفان معتقدند توافق پاریس باید برای کشورهای توسعه یافته که بالاترین سهم انتشار گازهای گلخانه ای را دارند اعمال شود، در حالی که ایران به عنوان یک کشور درحال توسعه نیز در ردیف بالای انتشار گازهای گلخانه و جزو 10کشور اول دنیا است. یارانه زیادی برای  انرژی پرداخت می شود و که این امر مصرف انرژی را در کشور بالا می برد. ناصری دراین باره می گوید: کشور گران اداره می شود، در واقع میزان هزینه ای که در کشور می شود و رشدی که در پی آن اتفاق می افتد بالاست، در نتیجه اعمال این توافق باعث ایجاد انضباط در میزان مصرف می شود.

ایرادات شورای نگهبان محتوایی نیست

او درباره ایراداتی که از سوی شورای نگهبان به این توافق وارد شده است می گوید: ایرادات شورای نگهبان موارد شکلی است و به محتوای کلی ایرادی لحاظ نشده است.

عدم تعهد به مفاد تفاهم تبعاتی در پی ندارد

مدیر طرح ملی تغییرات آب‌وهوای درباره مفادی از این توافق که عموم جامعه در جریان آن قرار نگرفته اند می گوید:  این تفاهمنامه به شکل یک تعهد است، اما به گونه ای نیست که اگر کشوری به مفاد این تعهد نرسند، تبعاتی در پی ندارد که این مساله به تصریح در تفاهم نامه عنوان شده است. از طرفی در تفاهم نامه تصریح شده است که نباید مانعی در توسعه کشورها ایجاد شود. شیوه ارزیابی نیز به گونه ای است که اگر کشوری فعالیتی در راستای کاهش انتشار ندارد و میزانی که در توافق متعهد شده را اجرا نمی کند و یا اصلا برخلاف توافق حرکت می کند، در سطح تذکر و اعلام نام کشور متخاطی در نشست ها با او برخورد خواهد شد. از طرفی اگر کشوری در راستای توافق فعالیت داشته باشد اما نتواند کاهش تولید را محقق کند، براساس شیوه نگارش همین تلاش نیز سقف بسیار مهمی در تعهد است و امتیاز مثبتی محسوب می شود که از جمله جنبه های حقوقی مثبت توافق نامه اقلیمی پاریس است.

تفاهم نامه پاریس از نوع تعهد نرم است  

او در ادامه می گوید: تفاهم نامه های بین المللی در دو غالب سخت و نرم تدوین می شوند، در تعهد سخت در صورت عدم تعهد کشورها به قوانین ملزم به ارائه ضمانت نامه های مصوب در غالب تفاهم هستند، اما در تفاهم نامه نرم این ضمانت وجود ندارد. تفاهم نامه پاریس از نوع تعهد نرم است  و بحث ارائه ضمانت وجود ندارد.

عدم حضور ایران در سطح بین المللی به نفع کشور نیست

ناصری در انتها درباره عدم حضور کشور در این توافق نامه می گوید: عدم حضور ما در این توافق باعث می شود وقتی در نشست ها درباره ما صحبت می شود، مدافعی از سوی کشور وجود نداشته باشد و با توجه به رتبه بالای ایران در انتشار گازهای گلخانه ای به نفع ما در سطح بین المللی نخواهد بود.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

اطلاعیه مهم گروه سایپا در خصوص قیمت‌های بازار خودرو
ادامه کاهش نرخ دلار و یورو
واکنش مرکز ملی فضای مجازی به اقدامات اخیر اینستاگرام
اراضی کشاورزی خوزستان برای فصل زراعی بعد آماد اراضی کشاورزی خوزستان برای فصل زراعی بعد آماده می شوند
فعالان ایرانی با اطمینان و جدیت وارد بازار عر فعالان ایرانی با اطمینان و جدیت وارد بازار عراق شوند
دلیل  بی‌ثباتی قیمت گوشت مرغ چیست؟ دلیل بی‌ثباتی قیمت گوشت مرغ چیست؟
عضو اتاق بازرگانی تهران: دولت پای خود را از ص عضو اتاق بازرگانی تهران: دولت پای خود را از صنعت خودرو بیرون بکشد
سکه یک روزه ۱۸۰تومان ارزان شد
تحریم‌ سپاه به گران شدن قیمت نفت منجر می‌شود تحریم‌ سپاه به گران شدن قیمت نفت منجر می‌شود
اکو فاقد استراتژی جامع منطقه ای برای گردشگری است
آرژانتین برای کنترل تورم، قانون تثبیت قیمت ها را اجرا کرد
بانک‌ها و صرافی‌ها، کد کارگزاری می‌گیرند
پیگیر افزایش مراوده های تجاری از کریدور دریای پیگیر افزایش مراوده های تجاری از کریدور دریایی بندرعباس هستیم
توسعه روابط تجاری و بانکی ایران با سویس و ترکیه
سیل 133 هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی خسار سیل 133 هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی خسارت زد

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

آیا رونق به بازار طلا و جواهر برمی‌گردد؟‌
نگرانی نفتی واشنگتن و گفت وگوی تلفنی ترامپ با ژنرال حفتر
ارزان‌ترین شهرها برای اجاره مسکن
مشاور استاندار: امکان فاجعه زیست محیطی در هورالعظیم وجود دارد
طلای آب شده سر و صدا به پا کرد!
منطقه صنعتی مشترک ایران و آذربایجان احداث می‌شود
بیش از یک هزار میلیارد ریال خسارت به تعاونی ها وارد شده است
قیمت دلار دارای حباب است
قیمت دلار دارای حباب است
خرید طلای آب شده از سوی مردم غیر مجاز نیست
نزول صنعت خودرو ایران به رتبه۱۸ جهان
ثروتمندترین افراد ژاپنی
سرمایه‌گذاری خودروسازان بزرگ برای ساخت خودروهای برقی
بررسی بازار طلا و سکه در هفته گذشته
قیمت طلا ٤٠هزار تومان ارزان شد