دوشنبه 27 خرداد 1398

معادن، عبور قطار توسعه از زیر خاک

به عقیده کارشناسان و مسئلان بلندپایه کهگیلویه و بویراحمد ، بخش معدن بدلیل ظرفیت و ذخیره فراوان می تواند نقش مهمی در توسعه و ایجاد اشتغال این استان ایفا کند به طوری که از معادن به عنوان قطار توسعه در زمین یاد می کنند.

صنعت و معدن | ایرنا | 2 ماه پیش |4/16/2019 9:12:27 AM 303 بازدید

معادن، عبور قطار توسعه از زیر خاک
به گزارش ایرنا، رهبر انقلاب در پیام نوروزی خود در طلیعه سال 1398 با اشاره به استقبال مردم از شعار سال گذشته یعنی «حمایت از کالای ایرانی» و آثار مثبت آن رونق تولید را عنوان شعار امسال قرار دادند.
در وضعیت کنونی و تحریم اقتصادی کشور ، توجه به پتانسیل های تولیدی در کشور، همانند مواد معدنی از اهمیت ویژه ای دارد که علاوه بر تامین مواد اولیه صنایع، در ایجاد اشتغال و توسعه مناطق محروم می تواند تاثیرگذار باشد.
براساس اطلاعات سازمان صنعت ،معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد، این استان از ظرفیت‌های بالایی در زمینه معدن برخوردار است که تاکنون مورد استفاده قرار نگرفته است.
کهگیلویه و بویراحمد در جنوب غرب کشور و در دامنه های رشته کوه زاگرس جزو مناطقی است که از نظر معادن در حوزه رسوبی غیر فلزی قرار دارد.
سیمان، مرمریت، آهک، گچ، سنگ لاشه، مارن، شن، ماسه، فسفات، بوکسیت و سلستین از عمده ترین معادن در کهگیلویه و بویراحمد محسوب می شوند.
چهارمین معدن نیترات دنیا در کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد که این مهم ایران را در جمع کشورهای دارای این ماده معدنی راهبردی قرار داده است.
به اعتقاد کارشناسان بخش معدن در ایران و به ویژه کهگیلویه و بویراحمد نیازمند توجه ویژه به سرمایه گذاری است تا قابلیت های آن در توسعه اقتصاد ملی آشکار شود.
یک راهکار موثر و مطمئن برای رونق بخش معدن تشویق سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای ورود به این صنعت است.
منابع معدنی به عنوان یک فرصت برای پیشرفت و توسعه استان بوده اما وضعیت معدن در مولفه های مختلف در مقایسه با سایر استان ها وضعیت مناسبی ندارد.
بر اساس نظر کارشناسان حوزه معدن در این استان مهمترین مشکلات واحدهای معدنی کهگیلویه و بویراحمد بالا بودن هزینه های استخراج، فرسودگی تجهیزات و به روز نبودن روش های اکتشاف است.
به گفته استاندار کهگیلویه و بویراحمد حوزه معدن در این استان مغفول مانده است و باید شناسایی ظرفیت های معدنی این استان و راه های جذب سرمایه گذاری در این بخش مهم اقتصادی در راستای تقویت و توسعه پایدار در دستور کار گیرد.
علی محمد احمدی بیان کرد که ایجاد صنایع فرآوری، توسعه فعالیت های اکتشافی ذخائر جدید معادن و ضرورت پهنه بندی مناسب در محدوده های مستعد معدنی می تواند در این زمینه کارگشا باشد.
وی روند پرشتاب و امیدبخش اجرای طرح فسفات چرام را به عنوان یکی از طرح های مهم توسعه ای و اقتصادی کهگیلویه و بویراحمد ذکر کرد.
احمدی عنوان کرد: عملیات اکتشافی معدن فسفات چرام از سال 1349 آغاز و تا سال 1372 به طول کشید و پس از آن مطالعات امکان سنجی فنی و اقتصادی شروع شد.
عملیات اجرایی این طرح مهم معدنی پس از سالها رکود و توقف سرانجام با حمایت ویژه دولت تدبیر و امید و مسئولان و مقامات اجرایی کهگیلویه وبویراحمد عملیات اجرایی آن از مهرماه سال 96 وارد فاز عملیاتی شد.
براساس برآوردها، با بهره برداری اولیه از این معدن برای 600 نفر و در دراز مدت یک هزار و 200 نفر به طور مستقیم شغل ایجاد می شود.
برآورد ذخیره معدن فسفات چرام 80 میلیون تن با عیار 8.5 تا 9 درصد است.
از جمله صنایع تاثیرگذار در فرآیند صنعتی شدن کشور، صنعت معدن و و بخش های وابسته به آن است که می توان با مدیریت و استفاده از منابع باارزش معدنی در کنار نیروی کار جوان و متخصص سرعت توسعه پایدار در کشور را افزایش داد.
بر اساس نظر یک استاد دانشگاه در رشته مهندسی معدن، نقش معدن در توسعه پایدار یک نقش زیربنایی است.
وی افزود که وجود معدن به عنوان یک صنعت مادر به لحاظ تولید کانی ها و سایر مواد معدنی برای زندگی روزمره یک امر ضروری است، زیرا بسیاری از اسباب و لوازم زندگی به طور مستقیم و یا غیرمستقیم از کانی ها و مواد معدنی تامین می شوند.
این استاد دانشگاه بیان کرد که معادن برای ادامه فعالیت خود در ایران با چالش های اساسی در حوزه های مختلف مانند محیط زیست، مصرف انرژی، ایمنی و بهداشت رو به رو هستند.
در این راستا، مدیریت صحیح پساب های کارخانه های فرآوری، توجه بیشتر به تحقیق و توسعه، سرمایه گذاری در زمینه استفاده از انرژی های تجدیدپذیر، برگزاری دوره های بازآموزی برای نیروی کار از راهکارهای مهم برای بهبود وضعیت موجود بخش معدن است.
افزایش مصرف مواد معدنی و نیاز صنعت کشور به فلزات و سایر کانی ها، توجه ویژه به روش های نوین در اکتشاف ذخایر عمیق و نیز استخراج ذخایر کم عیار از نکات بسیار مهم در راستای دستیابی به توسعه پایدار است.
هم اینک گام هایی برای توسعه این صنعت نیز در کهگیلویه و بویراحمد برداشته شده و مسئولان این حوزه برای تحقق این امر تلاش بیشتری دارند.
معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد گفت: در سال ۹۷بیش از ۶هزار و ۳۱۰میلیون ریال حقوق دولتی از بهره برداران معادن و دارندگان مجوزهای برداشت موقت مواد معدنی وصول شد.
دارا فرامرزی با اشاره به رشد بیش از ۹۷درصدی وصول حقوق دولتی معادن نسبت به سال ۹۶، افزود:در سال ۹۶ وصولی حقوق دولتی سه هزار و ۲۰۰میلیون ریال بود.
وی با اشاره به وجود ۷۴ فقره پروانه بهره برداری معدن در استان، افزود: این معادن با سرمایه گذاری بیش از ۳۴۰میلیارد ریال و اشتغال ۷۱۸نفر، دارای بیش از یک میلیارد و ۵۱۶میلیون تن ذخیره معدنی هستند.
معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: در حال حاضر ۴۵ معدن در استان فعال و در حال بهره برداری هستند.
کارشناسان امور اقتصادی اعتقاد دارند با توجه به وابستگی شدید اقتصاد کشور به نفت ، بهترین جایگزین برای این محصول سرمایه گذاری در بخش معادن است.
معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد در این باره می گوید: هم اکنون تنها پنج درصد از خاک این استان برای اکتشاف معادن مطالعه تفصیلی شده است.
دارا فرامرزی اظهار داشت: در سال های اخیر کهگیلویه و بویراحمد در چهار پهنه با 640کیلومتر برای اکتشاف معادن تعریف شده است و به سازمان زمین شناسی واگذار شده است که مطالعات آن در دست انجام است.
فرامرزی با اشاره به اینکه اکتشاف در چهار مرحله پی جویی، اکتشاف مقدماتی، نیمه تفصیلی، تفصیلی و تکمیلی انجام می شود اضافه کرد: هنوز در مرحله مقدماتی اکتشاف استان هستیم.
معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: در سال های اخیر به دلیل کمبود اعتبار اکتشاف معادن به صورت مطلوبی در استان انجام نشده است.
وی ابراز امیدواری کرد: سال جاری که بنام رونق تولید نامگذاری شده بتوان شاهد دگرگونی در این حوزه بود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: سه پهنه اکتشافی در این استان به مساحت چهار هزار کیلومتر مربع وجود دارد.
داریوش دیودیده توجه ویژه به معدن و اکتشافات معدنی را از اولویت‌های سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ذکر کرد.
وی تصریح کرد: معادن استان کهگیلویه و بویراحمد از نوع رسوبی در کشور است و تاکنون سرمایه گذاری مناسبی در آن صورت نگرفته است.
به گفته دیودیده حمایت از سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در معادن کهگیلویه و بویراحمد از اولویت‌های کاری سازمان صنعت، معدن و تجارت استان است.
کهگیلویه و بویراحمد با مساحتی حدود ۱۶ هزار و ۲۴۹ کیلومتر مربع در جنوب غرب ایران واقع شده و سرزمینی مرتفع و کوهستانی است.
9868/1662
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

برنامه‌ریزی برای تولید یک خودروی جدید در ایران
برخی مستاجران کرمانی به کانکس‌نشینی روی آورده برخی مستاجران کرمانی به کانکس‌نشینی روی آورده‌اند
همکاری غول‌ها برای توسعه خودروهای برقی و خودران
نگرانی درمورد جعلی بودن اخبار اینترنتی در کدام کشورها بیشتر است؟
عضو اتاق بازرگانی: با پدیده‌ بازنشسته‌های خصو عضو اتاق بازرگانی: با پدیده‌ بازنشسته‌های خصوصی‌ شده مواجهیم
هزینه فیلترینگ تلگرام برآورد نشده است
توقف تعداد بسیاری از نمادها در پی افزایش قیمت شیر خام/ لبنیات گران شد
نوسان دو هزار واحدی شاخص کل بورس در نخستین روز هفته/ آیفکس عقب نشینی کرد
اپراتورهای هندی هم به فکر جایگزین کردن هواوی افتادند
بهاى دلار و یورو در بازار امروز/ مقاومت بازار بهاى دلار و یورو در بازار امروز/ مقاومت بازار در مقابل فشار دلالان
نعمت‎بخش: پراید ۳۹میلیون‌ تومانی را ۳۷میلیون می‌فروشیم
بازار موبایل در تسخیر دوباره قاچاقچیان
موسوی: اقدامات سوداگرانه در بازار مسکن جوانان موسوی: اقدامات سوداگرانه در بازار مسکن جوانان را از صاحب‌خانه شدن دور می‌کند
هزینه بیمه نفتکش‌ها در خلیج فارس پس از حملات هزینه بیمه نفتکش‌ها در خلیج فارس پس از حملات اخیر افزایش یافت
توافق روسیه و اتحادیه اروپا برای حذف تدریجی دلار از مبادلات دو جانبه

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

در انتظار مرگ شوهر برای چند لقمه نان
روش جدید مشاوران املاک برای قیمت‌سازی در بازا روش جدید مشاوران املاک برای قیمت‌سازی در بازار مسکن
درخواست عربستان پس از حمله به نفتکش‌ها درخواست عربستان پس از حمله به نفتکش‌ها
پرداخت‌های ارزی به ایرلاین‌ها فقط روپیه و یوآ پرداخت‌های ارزی به ایرلاین‌ها فقط روپیه و یوآن است
ایجاد ۱.۲میلیون شغل در گروی شکستن برخی انحصارات
خداحافظی پروژه‌های زیان‌ده با جیب بازنشستگان
بورس از فرابورس عقب ماند
دومین عرضه اولیه بورس در سال جاری
معرفی ایرباس A321XLR چشم ایرلاین‌ها را گرفت معرفی ایرباس A321XLR چشم ایرلاین‌ها را گرفت
حذف مظنه‌ها از تابلوی بازار پایه غیر شرعی نیست
تجدیدپذیرها، پُربازده‌ترین سرمایه‌گذاری در حو تجدیدپذیرها، پُربازده‌ترین سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی/تا2035 برق در کانون توجه خواهد بود
پرداخت 165 ریال سود به هر سهم ایران کیش
کاهش نرخ سود در حال حاضر تاثیری بر تولید ندارد
ارز ۴۲۰۰تومانی دارو فعلا حذف نمی‌شود ارز ۴۲۰۰تومانی دارو فعلا حذف نمی‌شود
طرح پیشنهادی کارشناسان برای جایگزینی صندوق بیمه حوادث طبیعی