دوشنبه 27 خرداد 1398

زیرآبی در گل و لای هورالعظیم

مدیریت موفق بحران سیل در استان هایی چون خوزستان نیازمند هوشیاری نهادها، رسانه ها و مردم در برابر کسانی است در گل و لای سیلاب زیرآبی می روند و شایعاتی می سازند که اعتماد مردم را نشانه رفته است.

انرژی | ایرنا | 2 ماه پیش |4/15/2019 6:12:41 PM 355 بازدید

زیرآبی در گل و لای هورالعظیم
به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، اظهارات اخیر «بیژن نامدار زنگنه» وزیر نفت در پاسخ به موج اتهامات وارد شده به این وزارتخانه در خصوص ممانعت از ورود آب به تالاب هورالعظیم و بررسی های تیمی از کارشناسان دانشگاه شهید چمران اهواز، تا اندازه زیادی به شایعات و بحث های غیرکارشناسی در این زمینه پایان داد.
وزیر نفت در گفت و گویی تلویزیونی ادعای منتقدان مبنی بر ممانعت این وزارتخانه از آبگیری هورالعظیم برای جلوگیری از آسیب به تاسیسات نفتی را «یک دروغ بزرگ» و «جنگ روانی» هدایت شده از سوی دشمنان خواند؛ دروغی که در مواردی از سوی دوستان و رسانه های داخلی هم بازنشر می شود.
اطمینان بخشی وزیر نفت به مردم مبنی بر اینکه «هرگز در مورد هدایت سیلاب دخالتی نداشتیم و نداریم» و «هرگز نمی‌پذیریم به قیمت تولید چند هزار بشکه نفت بیشتر خسارتی به مردم وارد شود» افکار عمومی را تا اندازه ای از گرفتاری در دام شایعات رهانید.
قاطعیت وزیر در اعلام آمادگی برای راستی آزمایی اظهاراتش به واسطه تحقیقاتی کارشناسانه، زمینه ورود و بررسی میدانی این مساله از سوی جمعی از استادان دانشگاه شهید چمران اهواز را فراهم کرد.
این بررسی ها نشان داد که دریچه های ورودی آب به تالاب که ادعا می شد مسدود است، باز هستند و روند ورود آب به تالاب، جریان طبیعی خود را طی می کند. هر چند برخی هنوز بر این باورند که این انتقال می توانست زودتر و سریعتر انجام شود.
اثبات علمی این مساله که وزارت نفت نقشی در تشدید بحران سیل در خوزستان نداشته است، تا اندازه زیادی به شایعات و ادعاهای بی اساس در خصوص عملکرد وزارت نفت پایان داده است. با این حال برخی می کوشند همچنان بر مبنای اطلاعات تایید نشده و نادرست در این خصوص به جنجال سازی رسانه ای ادامه دهند.

** سیل انتقادات از کجا آغاز شد؟
موج بارش های سیل آسایی که از روزهای نخست فروردین بسیاری از شهرها و روستاهای کشور در مناطق شمالی و مرکزی را درنوردید، با پایان تعطیلات به استان های جنوب غربی رسید. خوزستان پس از لرستان در معرض سیلاب قرار گرفت و اقدامات پیشگیرانه برای مقابله با این بارش های سیل آسا آغاز شد.
با وجود تلاش گسترده گروه های مردمی و تیم های امدادی برای ایجاد سیل بند و انجام اقداماتی برای ایمن سازی و افزایش تاب آوری شهرها در برابر موج سیلاب، حجم آب گرفتگی ناشی از بارش های شدید، بسیاری از شهرهای استان خوزستان را درگیر کرد.
شدت آب گرفتگی در شهرهایی چون حمیدیه، سوسنگرد و بستان موجب شد از همان ابتدا برخی انگشت اتهام را به سوی شرکت ملی نفت نشانه بگیرند. طغیان کرخه، نه تنها شهرهای دشت آزادگان را با آب گرفتگی روبه رو کرد بلکه سیل انتقادات را هم به سوی شرکت نفت روانه ساخت.
شرکت ملی نفت به جلوگیری از ورود آب به تالاب هورالعظیم و انتقال سیلاب به مناطق مسکونی متهم شد. فضای مجازی به یکباره پر شد از تصاویر و فیلم هایی از آنچه «خشکی» بزرگترین تالاب خوزستان بیان می شد.
زیست بومی که زمانی حیات در آن جاری بود در سال های دهه 80 به منظور استقرار تاسیسات نفتی خشکید. تالابی که بعدها به یکی از مهمترین کانون توفان های گرد و غبار در استان های جنوبی بدل شد، این بار به ایجاد سیلاب در شهرهای دشت آزادگان متهم شد.
اظهارات چند باره مسوولان شرکت نفت در آگاه سازی افکار عمومی مبنی بر مداخله نداشتن در هدایت جریان سیلاب موثر نیفتاد تا اینکه وزیر نفت روز جمعه 23 فروردین ، خود راهی اهواز شد و امور را از نزدیک پیگیری کرد. همچنان که اشاره شد، مطالعات کارشناسی واقعیت هایی را در مورد سیل خوزستان آشکار کرد.

**واقعیت آنچه در کرخه و هورالعظیم گذشت
اعلام نتیجه مطالعات کارشناسی موج شایعات را فرونشاند ولی افکار عمومی همچنان با سوال های متعددی در خصوص چرایی وقوع سیلاب در شهرهای دشت آزادگان و کندی آبگیری تالاب هورالعظیم روبه رو است.
پاسخ این سوال را باید در واقعیت استقرار تاسیسات نفتی در هور جست؛ تاسیساتی که نه در دولت روحانی، که در دولت های پیش از آن بنا نهاده شد تا با بهره گیری از ذخایر نفتی، باری از دوش اقتصاد کشور بردارد.
تالاب هورالعظیم به پنج حوضچه مجزا با ارتفاعات مختلف تقسیم بندی شده و هر یک از تاسیسات نفتی مستقر، متناسب با سطح ارتفاع حوضچه ها از دریا نصب شده اند.
سطح ارتفاع حوضچه ها از یک به پنج، افزایش می یابد به طوری که در صورت ورود دبی کافی، یکی پس از دیگری آبگیری می شود. در جریان طغیان اخیر کرخه هم این حوضچه ها به ترتیب در صف آبگیری قرار گرفتند. زمانی که شهرهای بالادست کرخه با سیلاب روبه رو شدند، تنها حوزه های اول و دوم و سوم در حال آبگیری بوده و آب به سطح ارتفاع لازم برای تخلیه به حوضچه چهارم و پنجم نرسیده بود.
تصاویری که در فضای مجازی از خشکی هوزالعظیم همزمان با آب گرفتگی در دشت آزادگان منتشر می شد، مرتبط با حوضچه های چهارم و پنجم بوده است. از همان ابتدا هورالعظیم در حال آبگیری بود، ولی مهندسی خاص این سازه ها که بر اساس مطالعات کارشناسی صورت گرفته است، حجم ورودی آب از کرخه به هور را کنترل می کند. بنابراین مداخله وزارت نفت در ممانعت از آبگیری هور، امری مطرود است.
نکته مهمی که در مورد سیل اخیر خوزستان نباید از نظر دور داشت، این است که ظرفیت ورودی آب به حوضچه های هورالعظیم و ظرفیت تبادلی بین مخازن آن با سال عادی و آورد نرمال کرخه تطابق دارد، نه شرایط سیلابی. متوسط آورد رود کرخه در طول سالیان طولانی به طور متوسط 5.2 میلیارد متر مکعب در ثانیه بوده است. این ورودی در جریان سیل اخیر به هشت هزار متر مکعب در ثانیه رسید.
بنابراین نباید این نکته را نادیده گرفت که سیل اخیر در دشت آزادگان، سیلی بسیار نادر در طول دهه های گذشته بوده است، چنانکه سیل استان گلستان در دهه های گذشته بی سابقه بود و شهرهای شمالی را با بحران روبه رو کرد.

**امکانات نفتی در خدمت سیل زدگان
راستی اظهارات زنگنه که گفته بود اکنون همه چاه‌های نفت در منطقه غرب کارون در آب محاصره شده‌اند و به جز یک محدوده چند صد متری حفاظت شده اطراف چاه‌ها، در آب هستند، با بررسی های کارشناسی به اثبات رسید.
بنابراین و با وجود برخی مخاطرات زیست محیطی، وزارت نفت نه تنها مانع انتقال طبیعی سیلاب به هور نشده، بلکه دریچه های بیشتری را برای تسریع انتقال آب از کرخه به هور گشوده است.
هم اکنون، حجم بالای ورودی آب، اختلاف ارتفاع فاحشی را میان مخزن دوم و سوم ایجاد کرده است. شرکت نفت در روزهای اخیر برای افزایش حجم تبادلی از مخازن دوم به سوم و کاهش سطح ارتفاع بین دو مخزن، به جز پل «شط علی»، هشت مقر دیگر را بازگشایی کرده که دبی انتقالی را به حد نرمال رسانده است.
اکنون آبگیری از مخزن دوم به سوم تسریع شده و از مخزن سوم به چهارم و پنجم در حال آبگیری است. در همین راستا بخشی از جاده بین حوضچه های چهارم و پنجم هم تخریب شده است.
وزارت نفت به جز مداخله مثبت در افزایش ورودی آب به تالاب، همه امکانات نفتی خود را هم در خدمت مناطق سیل گیر و مردم گرفتار در سیل به خدمت گماشته است. وزیر نفت به همه شرکت‌های نفتی دستور داده تا کمک‌ لازم را زیر مدیریت ستاد بحران استان برای کاهش درد و رنج مردم خوزستان که گرفتار سیل شده‌اند ارایه دهند.
اکنون تولید نفت در خوزستان جریان دارد و تنها در مناطقی که خطر زیست‌محیطی متوجه مناطق سیل‌زده است، وزارت نفت ‌تصمیم به بستن چاه‌ها و تخلیه خطوط لوله کرده تا مشکلی ایجاد نشود.
اگرچه آبگیری همه مخازن هورالعظیم ممکن است روند استخراج و صادرات نفت را مختل و به همین واسطه اقتصاد کشور را با تنگناهایی رو به رو کند، ولی از دید دولت، محافظت از زندگی مردم و حمایت از آنان در اولویت نخست دولت و نهادهای اجرایی قرار دارد. از این رو است که همه امکانات کشور به ویژه وزارت نفت در راستای خدمت رسانی به مردم خوزستان به کار گرفته شده است.
در شرایط سخت و بحرانی که فضا برای دروغ پراکنی، شایعه سازی، اتهام زنی و ایجاد بی اعتمادی میان مردم بیش از همیشه مهیا است، تلاش دشمنان برای شایعه سازی باید با نگاه تیزبین و هوشیارانه رسانه های داخلی خنثی شود. همراهی با موج شایعات و انتشار اطلاعات غیر دقیق، غیر کارشناسی و البته تایید نشده از سوی رسانه های داخلی می تواند آسیب هایی به مراتب گسترده تر و بلندمدت تر از سیلاب به جا بگذارد.
پژوهشم**9275**9279/ 6037
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

برنامه‌ریزی برای تولید یک خودروی جدید در ایران
برخی مستاجران کرمانی به کانکس‌نشینی روی آورده برخی مستاجران کرمانی به کانکس‌نشینی روی آورده‌اند
همکاری غول‌ها برای توسعه خودروهای برقی و خودران
نگرانی درمورد جعلی بودن اخبار اینترنتی در کدام کشورها بیشتر است؟
عضو اتاق بازرگانی: با پدیده‌ بازنشسته‌های خصو عضو اتاق بازرگانی: با پدیده‌ بازنشسته‌های خصوصی‌ شده مواجهیم
هزینه فیلترینگ تلگرام برآورد نشده است
توقف تعداد بسیاری از نمادها در پی افزایش قیمت شیر خام/ لبنیات گران شد
نوسان دو هزار واحدی شاخص کل بورس در نخستین روز هفته/ آیفکس عقب نشینی کرد
اپراتورهای هندی هم به فکر جایگزین کردن هواوی افتادند
بهاى دلار و یورو در بازار امروز/ مقاومت بازار بهاى دلار و یورو در بازار امروز/ مقاومت بازار در مقابل فشار دلالان
نعمت‎بخش: پراید ۳۹میلیون‌ تومانی را ۳۷میلیون می‌فروشیم
بازار موبایل در تسخیر دوباره قاچاقچیان
موسوی: اقدامات سوداگرانه در بازار مسکن جوانان موسوی: اقدامات سوداگرانه در بازار مسکن جوانان را از صاحب‌خانه شدن دور می‌کند
هزینه بیمه نفتکش‌ها در خلیج فارس پس از حملات هزینه بیمه نفتکش‌ها در خلیج فارس پس از حملات اخیر افزایش یافت
توافق روسیه و اتحادیه اروپا برای حذف تدریجی دلار از مبادلات دو جانبه

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

وزیر مسکن وعده داد همه مستاجران خانه‌دار می‌شوند
در انتظار مرگ شوهر برای چند لقمه نان
روش جدید مشاوران املاک برای قیمت‌سازی در بازا روش جدید مشاوران املاک برای قیمت‌سازی در بازار مسکن
درخواست عربستان پس از حمله به نفتکش‌ها درخواست عربستان پس از حمله به نفتکش‌ها
پرداخت‌های ارزی به ایرلاین‌ها فقط روپیه و یوآ پرداخت‌های ارزی به ایرلاین‌ها فقط روپیه و یوآن است
ایجاد ۱.۲میلیون شغل در گروی شکستن برخی انحصارات
خداحافظی پروژه‌های زیان‌ده با جیب بازنشستگان
بورس از فرابورس عقب ماند
دومین عرضه اولیه بورس در سال جاری
معرفی ایرباس A321XLR چشم ایرلاین‌ها را گرفت معرفی ایرباس A321XLR چشم ایرلاین‌ها را گرفت
حذف مظنه‌ها از تابلوی بازار پایه غیر شرعی نیست
تجدیدپذیرها، پُربازده‌ترین سرمایه‌گذاری در حو تجدیدپذیرها، پُربازده‌ترین سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی/تا2035 برق در کانون توجه خواهد بود
پرداخت 165 ریال سود به هر سهم ایران کیش
کاهش نرخ سود در حال حاضر تاثیری بر تولید ندارد
ارز ۴۲۰۰تومانی دارو فعلا حذف نمی‌شود ارز ۴۲۰۰تومانی دارو فعلا حذف نمی‌شود