یکشنبه 1 اردیبهشت 1398

پرواز قیمت‌ها در بازار سهام/ سقف تاریخی شاخص بورس شکسته شد

شاخص بورس تهران امروز طی یک جهش فوق العاده پنج هزار و ۷۲۱ واحد دیگر به پیش رفت و ضمن ثبت رکوردی جدید در تاریخ بازار سهام کشور، با رد شدن از مقاومت ۱۹۷ هزار واحدی خود را برای اولین بار به سطح ۲۰۱ هزار واحدی رساند. این رشد که بیش از هر چیز تحت تاثیر نمادهای «وتجارت» «کگل» و «فولاد» روی داد، بازدهی 2.92 درصدی را برای شاخص بورس به ارمغان آورد.

بانک وبیمه | اقتصاد آنلاین | 5 روز پیش |4/15/2019 2:27:19 PM 186 بازدید

پرواز قیمت‌ها در بازار سهام/ سقف تاریخی شاخص بورس شکسته شد

اقتصاد آنلاین - محمدامین خدابخش؛ روز استثنایی بازار سهام بالاخره فرا رسید. معاملات بورس تهران امروز در حالی آغاز شد که فشار تقاضا در بسیاری از نمادهای سنگین وزن بازار از همان ابتدا مشهود بود. بورس تهران که از ابتدای اسفند ماه مسیری طولانی را برای رشد شاخص پیموده بود، امروز به مدد رونق تقاضا در بسیاری از نمادهای شاخص ساز همچون «فولاد»، «پارس»، «تاپیکو»، «فارس»، «شبندر» و سایر نمادهایی که مورد توجه بازار بودند روزی تاریخی را برای خود به وجود آورد. دماسنج بازار سهام در این روز توانست ضمن شکستن سقف قبلی شاخص بورس که در مهرماه سال ۹۷ شکل گرفته بود، رشدی ۵۷۲۱ واحدی را در کارنامه روزانه خود به ثبت برساند.

معاملات امروز در حالی آغاز شد که هجوم نقدینگی به معاملات سهام در بورس و فرابورس بسیاری از نمادها را تا سقف قیمت مجاز روزانه پیش بردو حتی توانست «فارس» سنگین وزن را برای دقایقی به قیمت ۴۷۰ تومان برساند. همین امر سبب شد تا در همان دقایق ابتدایی شروع معاملات شاهد اوج گیری پر قدرت شاخص باشیم. «فولاد» که در هفته‌های گذشته رشد خوبی را از خود به نمایش گذاشته بود، امروز نیز همچون بسیاری از روزهای دیگر نقشی موثر بر حرکت شاخص بورس ایفا کرده بود امروز و در دقایق اولیه معاملات در مسیر سابق پیشروی کرد. با این حال بازگشایی «کگل» رفته رفته توجه بازار را به خود جلب کرد و زحمت باقی رشد را به گردن این نماد انداخت.

امروز اما یک روز مهم بود. بازار سهام کشور که در دو ماه اخیر و به مدد رشد خوب سود آوری در نمادهای بنیادی و همچنین خوشبینی به افزایش قیمت دلار که نقشی موثر بر رشد سودآوری شرکت‌ها و افزایش ارزش جایگزینی دارد، با رشدی شتابان روبه رو بوده است، امروز توانست از سقف تاریخی شاخص  که در سال 97 تشکیل شده بود، عبور کند. به این ترتیب این اولین بار در تاریخ بازار سرمایه است که شاخص کل وارد کانال 200 هزار واحدی می‌شود؛ رویدادی که حکایت از هموار شدن مسیر پیشروی قیمت‌ها در سال جاری داشته و می‌تواند با هموار کردن موانع روانی بر سر راه شاخص بورس نقشی موثر بر خوشبینی معامله گران ایفا کند. حال باید صبر کرد و دید که مسیر حرکت مهم ترین نماگر بازار سهام در روزهای آتی به کدامین سو خواهد بود.

در روز جاری بازار شاهد یک اتفاق مهم دیگر نیز بود. امروز نماد بانک تجارت که آخرین روز معاملاتی خود را در سال گذشته و پیس از اعمال افزایش سرمایه تجربه کرده بود به تابلوی معاملات بازگشت. همین خبر سبب شد تا بسیاری از نگاه‌ها به سمت «وتجارت» منحرف شود. با این حال این نماد امروز بازگشایی نشد و پس از آن که مچینگ آن در آخرین لحظه فعالیت بازار انجام شده معاملات آن به روز آتی موکول شد. به موجب همین بازگشایی شاخص بورس در آخرین دقایق معاملات تاثیری 602 واحدی از این نماد پذیرفت و به انتظار ادامه معاملات در روز آتی نشست.

 

آمار و ارقام بازار

رشد امروز شاخص که در نهایت بازدهی 2.92 درصدی را برای آن به همراه داشت، به واسطه رشد قیمت در نمادهایی نظیر «وتجارت»، «کگل» و «فولاد» روی داد. حرکت امروز نماگر اصلی بازار که  آن را به سطح 201 هزار  و 805 واحد رساند، بیش از هر چیز به واسطه ارزش معاملات خرد در نمادهای یاد شده بود. گفتنی است، حجم معاملات امروز بورس تهران هفت میلیارد و 617 میلیون سهم و ارزش معاملات آن هزار و 479 میلیارد تومان بوده است که از این میان هزار و 285 میلیارد تومان آن ارزش معاملات خرد بوده است.

 

ترین‌های بورسی

معاملات بورس تهران امروز در حالی پایان یافت که نمادهای بانک‌ها با مجموع ارزش معاملات 261 میلیارد تومانی بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. گروه‌های شیمیایی، کانه‌های فلزی، فلزات اساسی و فرآورده‌های نفتی نیز به ترتیب جایگاه‌های دوم تا پنجم در این زمینه را به خود اختصاص دادند.

 

 کوتاه از فرابورس

شاخص آیفکس معاملات روز جاری را در حالی به پایان برد که با صعود 45 واحدی مواجه شد. گفتنی است، این شاخص بیشترین تاثیر مثبت را از نمادهای «کگهر»، «میدکو» و «زاگرس» پذیرفته است. حجم معاملات این بازار بالغ بر یک میلیارد و 907 میلیون سهم بود و ارزش معاملات سهام به 465 میلیارد تومان می‌رسید این در حالی است که ارزش کل معاملات این بازار با در نظر گرفتن معاملات اوراق اخزا و تسه در روز جاری به 655 میلیارد تومان رسیده است.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

طلای آب شده سر و صدا به پا کرد!
ارزبری تولید هر دستگاه سمند چقدر است؟ ارزبری تولید هر دستگاه سمند چقدر است؟
بانک‌ها و صرافی‌ها، کد کارگزاری می‌گیرند
اکو فاقد استراتژی جامع منطقه ای برای گردشگری است
زنگ خطر برای مستاجران به صدا در آمد زنگ خطر برای مستاجران به صدا در آمد
تحریم‌ سپاه به گران شدن قیمت نفت منجر می‌شود تحریم‌ سپاه به گران شدن قیمت نفت منجر می‌شود
سیل 133 هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی خسار سیل 133 هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی خسارت زد
پیگیر افزایش مراوده های تجاری از کریدور دریای پیگیر افزایش مراوده های تجاری از کریدور دریایی بندرعباس هستیم
توسعه روابط تجاری و بانکی ایران با سویس و ترکیه
اکو فاقد استراتژی جامع منطقه ای برای گردشگری است
اکو فاقد استراتژی جامع منطقه ای برای گردشگری است
معاون وزیرصنعت: برای رونق تولید35 پروژه تعریف معاون وزیرصنعت: برای رونق تولید35 پروژه تعریف شده است
جامعه جهانی جلوی اقدام قهرامیز یکجانبه را بگیرد
سفیر قزاقستان:پیگیر افزایش مراودات تجاری از ک سفیر قزاقستان:پیگیر افزایش مراودات تجاری از کریدور بندرعباس هستیم
همتی بعد از دیدار با سفرای سوئیس و ترکیه چه گفت؟

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

سازوکار تخصیص منابع صندوق توسعه ملی به سیل زدگان
150هزار میلیارد ریال وام ازدواج در کشور پرداخت شد
نوید تحول در روابط دیرینه ایران و پاکستان
اموال "رامک خودرو" توقیف شد
108 هزار میلیارد تومان در استان بوشهر سرمایه گذاری می شود
تحویل بیش از 1میلیون مسکن مهر در دولت تدبیر و امید
5400 نفر از ظرفیت های صنعتی و معدنی خراسان جنوبی بازدید کردند
دولت متعهد به پرداخت ۳۰هزار میلیارد تومان وام ازدواج است
فروش فوری محصولات سایپا به مناسبت نیمه شعبان
پرداخت سود سهام عدالت «سایر مشمولان» تا آخر هفته
قیمت طلا، سکه و ارز در روز شنبه
دلار هفته را با ثبات آغاز کرد
رونمایی از علت اصلی تورم در اقتصاد ایران
تولید تنها نماند - ژاله گرگانی*
410 میلیارد ریال برای احداث راه آهن میاندوآب - سقز مصوب شد