پنجشنبه 6 تیر 1398

معاون استاندار خراسان شمالی علل وقوع سیل استان را تشریح کرد

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان شمالی با اشاره به وارد آمدن 6 هزار و 110 میلیارد ریال خسارت به استان از ناحیه سیلاب، گفت: مهم ترین علل بروز این خسارت ها رعایت نکردن حریم و بستر رودخانه ها بوده است.

کسب و کار | ایرنا | 2 ماه پیش |4/15/2019 2:18:03 PM 342 بازدید

معاون استاندار خراسان شمالی علل وقوع سیل استان را تشریح کرد
به گزارش ایرنا؛ رضا رجب زاده در جمع خبرنگاران استان افزود: در این راستا تصمیماتی گرفته شده که از جمله آن می توان به تشکیل کارگروه ها اشاره کرد؛ این کارگروه ها با تخلفات موجود در بستر رودخانه ها برخورد می کنند.

*بازسازی مناطق سیل زده مهم ترین اولویت سال جاری
وی از مهم ترین اولویت های سال جاری را بازسازی مناطق سیل زده شامل واحدهای مسکونی، زیرساخت ها، پل و ابنیه راه ها بویژه در روستاها دانست و گفت: پیگیری های لازم برای جبران خسارت مناطق سیل زده در دست انجام است.
رجب زاده با اشاره به جمعیت بالای 45 درصدی ساکن در روستاهای استان، افزود: بر این اساس اولویت ارائه خدمات و تمرکز بیشتر بر روستاها بویژه در اجرای طرح های هادی و مقاوم سازی منازل روستایی و طرح های توسعه اشتغال است.

*آغاز کیفی سازی خدمات فنی و مهندسی و ساخت و ساز
وی یادآور شد: در سال گذشته مراحل آغاز کیفی سازی خدمات فنی و مهندسی و ساخت و ساز را در استان داشتیم که در این راستا تفاهم نامه های خوبی نیز به منظور کیفی سازی ساخت و ساز در حوزه اجرا و تولید مصالح ساختمانی منعقد شده است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان شمالی از دیگر اولویت های استان را بهره برداری از پروژه های نیمه تمام که دارای پیشرفت فیزیکی مطلوب و قابل قبول است، دانست.
وی افزود: به همین منظور این پروژه ها فازبندی شده اند تا با توجه به محدودیت اعتبارات در حوزه طراحی و بهره برداری بخشی از آنها قابل اجرا شوند.
رجب زاده با اشاره به جای خالی بیمه منازل مسکونی در کشور و استان، گفت: این امر نیازمند فرهنگ سازی بیشتر در بین مردم و شرکت های بیمه ای است.
وی افزود: در حال حاضر آمادگی لازم برای بیمه منازل مسکونی روستایی داریم هر چند ابهاماتی در خصوص نحوه انعقاد قرارداد و نحوه اجرای آن به دلیل خشتی و گلی بودن بیشتر واحدها وجود دارد.
وی اظهار داشت: با وجود این، به علت آسیب پذیر بودن واحدهای روستایی تلاش داریم با مشخص کردن همه زوایای امر و شفاف سازی مساله مبلغی را برای این منظور در نظر بگیریم.

*مقاوم سازی منازل اهل سنت نیازمند فرهنگ سازی بیشتر
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان شمالی عدم مقاوم سازی منازل مسکونی توسط اهالی سنت را نیز مورد اشاره قرار داد و گفت: این مقوله نیازمند فرهنگ سازی بیشتر است.
وی افزود: در حال حاضر اهالی این مناطق با توجه به مشاهده عدم وارد آمدن خسارت به منازلی که مقاوم سازی شده اند تا حدودی نسبت به استفاده از تسهیلات مقاوم سازی منازل خود ترغیب شده اند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی نیز در این نشست در خصوص اختلافات موجود با شهرداری بجنورد مبنی بر لایروبی مسیل ها و آبراه های داخل شهر گفت: این اختلافات وجود دارد ولی با توجه به شرایط بحران این اقدام به صورت مشترک با شهرداری در حال انجام است که بعد از فروکش کردن بحران در زمان مناسب این اختلاف نظر پیگیری می شود.
سیدعقیل مرتضوی افزود: هم اینک هدایت روان آب های سطحی در بجنورد از طریق چندین مسیل کال پسته، کال دوبرار و خندق اصلی و خندق ملکش انجام می شود.
وی گفت: کال اصلی شاه جوب نیز تا جاده باباامان در سنوات گذشته مطالعه و اجرا شده است و لایروبی مسیل ها به تناسب اعتبار در حال لایروبی و ساماندهی است.
مرتضوی در ادامه به اعتراض های مردم در خصوص عدم اطلاع رسانی از زمان رهاسازی سند چندیر رازوجرگلان نیز اشاره کرد و افزود: رهاسازی آب این سند پایان سال گذشته چندین بار از طریق رسانه ها، شوراهای اسلامی روستا و بخشداران و دهیاران انجام گرفت و آب با دبی مناسب رهاسازی شد.
وی اظهار داشت: با توجه به اینکه آب این سد برای اولین بار به این تراز آبگیری رسیده بود 70 میلیون متر مکعب آب این سد مدیریت شد و در هفت روز متوالی حدود 10 میلیون متر مکعب آب از مخزن سد خارج شد.
وی اعتراض های مردم را در راستای متفاوت بودن دبی آب در زمان رهاسازی و مشکلاتی در تردد آنها دانست.

*خالی بودن 47 درصد ظرفیت مخازن سدهای استان
مرتضوی با اشاره به وجود هشت سد در استان، حجم مخازن این سدها را 234 میلیون متر مکعب اعلام کرد و افزود: از این میزان تاکنون 53 درصد ظرفیت مخازن سدها آبگیری شده است.
وی اظهار داشت: هم اینک در تمامی سدهای استان ظرفیت سازی مناسب انجام گرفته و تمام سیلاب ها کنترل و مهار شده اند.

*اتمام مطالعات اولیه رانش زمین توسط مرکز پژوهشکده سوانح
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی نیز با اشاره به رانش زمین در چند روستای استان بویژه در روستاهای گلی، نرگسلوی علیا و سرانی، گفت: در این راستا مطالعات اولیه دلایل رانش زمین توسط مرکز پژوهشکده سوانح انجام گرفته است.
علی محمدی افزود: این تیم در بررسی اولیه با بررسی تمامی واحدها بارندگی های اخیر، ترکیدگی لوله های آب و احداث چاه های جذبی برای دفن آب را از مهم ترین دلایل رانش زمین در این روستاها اعلام کردند.
وی اظهار داشت: این عوامل باعث اشباع شدن لایه های پایینی از آب شده که بارندگی های اخیر نیز باعث تشدید آنها شده است.
محمدی گفت: در حال حاضر مطالعات اولیه انجام شده و منتظر تخصیص اعتبارات لازم برای انجام مطالعات ژئوتکنیک هستیم.
وی افزود: این در حالی است که 35 چادر در این روستا مستقر شده و دستور تخلیه تعدادی از واحدها که وضعیت حادی دارند نیز صادر شده و کمک های بلاعوض تسهیلاتی نیز برای این امر پیش بینی شده است.

*پرداخت تسهیلات مسکن روستایی به 2734 واحد رازوجرگلان
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی در ادامه گفت: در حال حاضر دو هزار و 734 واحد مسکن روستایی در راز و جرگلان از تسهیلات مسکن استفاده کرده اند که فرهنگ سازی بیشتر نیز انجام می شود.

* 301 میلی متر بارش در استان
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی نیز در ادامه این نشست میانگین بارش ها از ابتدای سال آبی تا امروز را 301 میلی متر اعلام کرد و گفت: این میزان بارندگی در طول دهه های گذشته بی نظیر بوده است.
دکتر عبدالله یوسفی افزود: بر همین اساس پیش بینی می شود در حوزه کشاورزی با تدارک نهاده ها تولیدات بسیار خوبی امسال داشته باشیم.

* وارد آمدن 1300 میلیارد ریال خسارت به بخش کشاورزی
وی میزان خسارات وارده به بخش کشاورزی را تاکنون یک هزار و 300میلیون ریال ذکر کرد و گفت: ارزیابی خسارات از تمامی محصولات کشاورزی و دامی مشمول بیمه انجام گرفته و منابع تامین و پرداخت خسارات در سطح کشور شروع شده است.
ط/ 6042
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

ارشاد گشت ارشاد گشت
ریزش دلار در پی تحریم‌های دیشب ایران ریزش دلار در پی تحریم‌های دیشب ایران
بیت‌کوین‌ها برق می‌بلعند؛ به نام مردم تمام می بیت‌کوین‌ها برق می‌بلعند؛ به نام مردم تمام می‌شود!
واکنش مدیرعامل سایپا درباره تعهدات معوق
چرا فشار حداکثری بر ایران می‌تواند نتیجه عکس بدهد؟
سیل ۱۲ هزار میلیاردی در راه ذخایر ارزی
آخرین تغییر و تحولات بازار نفت در گزارش ماهیا آخرین تغییر و تحولات بازار نفت در گزارش ماهیانه اوپک
تاثیر اندازه‌شناسی در داستان پهپاد آمریکایی تاثیر اندازه‌شناسی در داستان پهپاد آمریکایی
برای رهن مستاجران وام خواهیم داد
قیمت طلا، سکه و ارز در روز سه‌شنبه
اولتیماتوم مدیرعامل نیسان به رنو
3هزار دستگاه پژو۳۰۱ امسال تولید می‌شود
ریزش دلار در پی تحریم‌های دیشب ایران
واکنش منفی بورس های آسیایی به اقدامات روز گذشته ترامپ
واقعیات زیر خاکستر واقعیات زیر خاکستر

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

ارز مسافرتی به کانال 14هزار تومان بازگشت
دلار ۴۲۰۰تومانی می‌ماند یا می‌رود؟
دلار ارزان‌تر شد
اروپایی‌ها تا فردا برای اینستکس خط اعتباری فراهم می‌کنند
نرخ رسمی ۲۵ارز بانکی رشد کرد/ قیمت ۹ارز ثابت ماند
طلای جهانی از صعود بازماند
احتمال توافق تجاری آمریکا و چین در نشست گروه ۲۰
فشار بازار اجاره بیشتر شد/ عدم تناسب عرضه و تقاضا در بازار اجاره
رئیسی: پیام شهدا اقتدار، ایستادگی و اطاعت از رهبری است
اجرای سیاست‌های جدید ارزی/ درج پروانه‌های صادراتی عراق و افغانستان در سامانه جامع تجارت
نخستین خودروی خورشیدی دوربرد جهان رونمایی شد
ابلاغیه بانک مرکزی برای صادرکنندگان به عراق و افغانستان
ایران خودرو: شفافیت محور اصلی صورت‌های مالی سال۹۷ شرکت است
پیش‌بینی خطر ریزش نفت به ۳۰ دلار
فشار بازار اجاره بیشتر شد + قیمت