یکشنبه 1 اردیبهشت 1398

خسارت‌هایی که هر روز بزرگتر می‌شود

به گفته کارشناسان سیلاب‌های اخیر که همزمان با آغاز سال نو به تدریج بیش از یک سوم استان‌های کشور را درگیر کرده در 100 سال اخیر بی‌سابقه بوده است.

انرژی | اقتصاد آنلاین | 7 روز پیش |4/14/2019 11:02:10 AM 212 بازدید

خسارت‌هایی که هر روز بزرگتر می‌شود

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، هر روز برآوردهای خسارت به بخش‌های مختلف استان‌های درگیر از کشاورزی گرفته تا زیرساخت‌ها تغییر می‌کند و جای خود را به اعداد بزرگتری می‌دهد به‌طوری که برآوردها از خسارت ده‌ها میلیارد تومانی سیل و آبگرفتی‌های سال 98 خبر می‌دهد که البته همچنان دامنه آن درحال گسترش است و شهرهای دیگری را نیز تهدید می‌کند.

بخش کشاورزی بزرگترین قربانی سیلاب‌های اخیر است که 60 درصد خسارات را به خود اختصاص داده و معیشت یک میلیون نفر به صورت مستقیم تحت تأثیر این بلای طبیعی قرار گرفته است. درحالی که پیش از این خسارت وارده به بخش کشاورزی 6 هزار و 700 میلیارد تومان برآورد شده بود، رئیس دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات وزارت جهاد کشاورزی، از خسارت ۱۵هزار میلیارد تومانی سیل به کشاورزی در 26 استان کشور خبر داده است.

براساس گفته‌های سید محمد موسوی 75 درصد این خسارت‌ها به چهار استان خوزستان، گلستان، لرستان و مازندران اختصاص دارد و 50 درصد این خسارات در خوزستان رخ داده است.

30 درصد اراضی کشاورزی در این مناطق به‌طور 100درصدی تخریب شده است. همچنین 159 هکتار گلخانه، 1400 دامداری روستایی، 52 هزار کلونی زنبورداری، 1300 واحد آبزی‌پروری خسارت دیده و 27 هزار رأس دام تلف شده ضمن این‌که به 10 هزار کیلومتر شبکه فرعی آبیاری و 2 هزار ایستگاه پمپاژ رودخانه به اراضی کشاورزی آسیب وارد شده است.

وزیر راه و شهرسازی ایران نیز، خسارت سیلاب اخیر به زیر ساخت‌های کشور را برآورد کرده که تاکنون 3 هزار میلیارد تومان به زیرساخت‌های کشور خسارت وارد شده است.

به گفته محمد اسلامی، این خسارت‌ها مربوط به تخریب کامل جاده‌ها، از بین رفتن پل‌ها، رانش سطح راه‌ها و بخش‌های مختلف زیرساختی است. برخی از این آسیب‌ها به فوریت برطرف می‌شود و برخی از طرح‌ها نیز تا یکسال زمان می‌برد.

وی در خصوص سیلاب‌های اخیر گفت: در سیلاب اخیر؛ 24 استان، 231 شهرستان، 269 شهر و 5 هزار روستا درگیر حادثه بود و تاکنون کشور با این شدت و گستردگی درگیر حوادث سیلابی نبوده است. سیل به بیش از 12 هزار کیلومتر از راه‌های کشور خسارت زده که این میزان راه‌های خسارت دیده حدود 6 هزار و 800 نقطه از کشور بویژه شهرهای سیل زده را شامل می‌شود.

رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت نیزدرباره خساراتی که به بخش صنعت اعلام کرده است که 2000 میلیارد تومان خسارت به واحدهای صنعتی وارد شده است. علاوه بر آن، 25 شهرک صنعتی دچار آب گرفتگی شده‌اند. 300 واحد صنعتی آسیب دیده‌اند و 9 هزار واحد صنفی دچار آب گرفتگی و خسارت 20 تا 90 درصدی شده‌اند. تمام این‌ها در شرایطی است که هنوز خسارت واحدهای صنعتی استان خوزستان به آن اضافه نشده است.

سیلاب‌ها تمام بخش‌های اقتصادی را درگیر کرده‌اند. شبکه گاز نیز 167 میلیارد تومان خسارت دیده که بیشترین آن در چهار استان گلستان، مازندران، لرستان و خوزستان بوده است.

این درحالی است که همچنان با تمام قوا کار امداد‌رسانی به سیل زدگان ادامه دارد و تمام دستگاه‌های دولتی و نیروهای نظامی امکانات خود را برای کمک به مردم این استان‌ها بسیج کرده‌اند.

*

چهارمین هفته‌ای است که برخی از استان‌های کشور با بحران سیل دست و پنجه نرم می‌کنند. این هفته هم بر اساس پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی احتمال پیشروی سیل در برخی از استان‌ها نظیر هرمزگان وجود دارد. خوزستان هم که در دو هفته اخیر یک شب آرام نداشته و مردم این استان برخی خانه‌های خود را از دست داده‌اند و عده‌ای نیز نگرانند که مبادا سیل وارد شهرها و روستاهایشان شود و هر آنچه را که دارند با خود ببرد. البته مسئولان مدام اعلام می‌کنند که اوضاع منابع آبی استان خوزستان در کنترل و شرایط در حال تثبیت است. برای مثال داریوش بهارلویی مدیر دفتر برنامه‌ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان روز گذشته حجم خالی سدهای استان را یک‌میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب عنوان کرد و از مردم خواست که نگران نباشند.

چراکه روند ورودی به سدهای استان خوزستان کاهش نسبی داشته است. به این ترتیب که میزان ورودی به سدهای استان در حوضه کارون ۱۵۹۰ مترمکعب بر ثانیه، در حوضه دز ۱۳۴۰ متر مکعب بر ثانیه، در حوضه کرخه ۱۳۶۰ مترمکعب بر ثانیه و در حوضه مارون ۱۷۸ مترمکعب بر ثانیه است که خروجی‌ها نیز به همین میزان تنظیم شده

است.

اما سیل بهاری کشور فقط مربوط به خوزستان نبود. در این مدت 24 استان کشور دچار سیل زدگی بودند و گلستان، لرستان و فارس 3 استان دیگری بودند که خسارت‌های زیادی از این پدیده متحمل شدند. هنوز مشخص نیست که این معضل تا چه زمانی ادامه داشته باشد .

البته این‌ها فقط بخشی از خسارت‌های مالی است. سیل علاوه بر تهدید جان و ثروت افراد موجب از دست دادن راه معاش، کسب و کار‌ها و تولید، آسیب‌های روحی و روانی، مهاجرت، تبعات سیاسی برای کشور و به‌طور کلی کاهش رشد و توسعه اقتصادی می‌شود. وضع اقتصاد ایران احتمالاً تا مدت‌ها تحت تأثیر این سیلاب‌های ویرانگر خواهد ماند.

تبعات سیاسی سیل را هم می‌توان در مواردی نظیر شایعه بارورسازی ابرها توسط دولت و با همکاری روسیه یا مسدود شدن هورالعظیم برای جلوگیری از ورود سیلاب به مناطق نفتی دانست که هر دو شایعه با ادله تکذیب شدند. هرچند که برخی از این شایعات از جمله کمرنگ بودن حضور دولت در مناطق سیل زده و بی‌اعتمادی‌ها نسبت به پرداخت هزینه‌ها به سیل زدگان هنوز وجود دارد.

با این حال سیل مخرب و پرهزینه ایران، دستاوردهایی نیز برای کشور به همراه داشت از جمله پرشدگی متوسط 76 درصدی سد‌های کشور. بر اساس آمار شرکت مدیریت منابع آب ایران از 178 سد مهم کشور 72 سد بیش از 90 درصد پرشدگی دارند. به‌طور کلی بارندگی سال آبی جاری موجب شده که میزان رواناب‌ها در سطح کشور به حدود 50 میلیارد مترمکعب برسد که براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته تا پایان سال آبی جاری حدود 30 تا 40 درصد دیگر نیز به حجم رواناب‌های کشور اضافه می‌شود و این رقم به 70 میلیارد مترمکعب خواهد رسید. بنابراین رواناب ایجاد شده در کشور 3.5 برابر سال گذشته است.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

طلای آب شده سر و صدا به پا کرد!
ارزبری تولید هر دستگاه سمند چقدر است؟ ارزبری تولید هر دستگاه سمند چقدر است؟
بانک‌ها و صرافی‌ها، کد کارگزاری می‌گیرند
اکو فاقد استراتژی جامع منطقه ای برای گردشگری است
زنگ خطر برای مستاجران به صدا در آمد زنگ خطر برای مستاجران به صدا در آمد
تحریم‌ سپاه به گران شدن قیمت نفت منجر می‌شود تحریم‌ سپاه به گران شدن قیمت نفت منجر می‌شود
سیل 133 هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی خسار سیل 133 هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی خسارت زد
پیگیر افزایش مراوده های تجاری از کریدور دریای پیگیر افزایش مراوده های تجاری از کریدور دریایی بندرعباس هستیم
توسعه روابط تجاری و بانکی ایران با سویس و ترکیه
اکو فاقد استراتژی جامع منطقه ای برای گردشگری است
اکو فاقد استراتژی جامع منطقه ای برای گردشگری است
معاون وزیرصنعت: برای رونق تولید35 پروژه تعریف معاون وزیرصنعت: برای رونق تولید35 پروژه تعریف شده است
سفیر قزاقستان:پیگیر افزایش مراودات تجاری از ک سفیر قزاقستان:پیگیر افزایش مراودات تجاری از کریدور بندرعباس هستیم
جامعه جهانی جلوی اقدام قهرامیز یکجانبه را بگیرد
همتی بعد از دیدار با سفرای سوئیس و ترکیه چه گفت؟

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

مهار نوسان های نرخ ارز با راه اندازی بازار متشکل ارزی
سازوکار تخصیص منابع صندوق توسعه ملی به سیل زدگان
150هزار میلیارد ریال وام ازدواج در کشور پرداخت شد
نوید تحول در روابط دیرینه ایران و پاکستان
اموال "رامک خودرو" توقیف شد
108 هزار میلیارد تومان در استان بوشهر سرمایه گذاری می شود
تحویل بیش از 1میلیون مسکن مهر در دولت تدبیر و امید
5400 نفر از ظرفیت های صنعتی و معدنی خراسان جنوبی بازدید کردند
دولت متعهد به پرداخت ۳۰هزار میلیارد تومان وام ازدواج است
فروش فوری محصولات سایپا به مناسبت نیمه شعبان
پرداخت سود سهام عدالت «سایر مشمولان» تا آخر هفته
قیمت طلا، سکه و ارز در روز شنبه
دلار هفته را با ثبات آغاز کرد
رونمایی از علت اصلی تورم در اقتصاد ایران
تولید تنها نماند - ژاله گرگانی*