سه شنبه 28 خرداد 1398

اتکا به توانمندی داخلی کلید تبدیل تهدید تحریم به فرصت است

فعال حوزه کسب و کار دانش بنیان می گوید : برای تبدیل تهدیدِ تحریم به فرصت باید به توانمندی‌های داخلی رجوع کنیم، همانطور که مقام معظم رهبری بارها تاکید کرده اند این به معنای «درون زا و برون نگر بودن» است نه اینکه ارتباط مان را با دنیا قطع کنیم.

صنعت و معدن | ایرنا | 2 ماه پیش |3/22/2019 8:24:37 PM 537 بازدید

اتکا به توانمندی داخلی کلید تبدیل تهدید تحریم به فرصت است
«محمد حافظ حکمی» عصر جمعه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره بیانات اخیر مقام معظم رهبری در بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) درباره تبدیل تهدید تحریم به فرصت ها، گفت: باید بازارهای حوزه تمدن ایران شهری را که هیچ تحریمی نمی تواند روی آنها اثر بگذارد را تقویت کنیم ، کشوری که مرزهای گسترده خشکی و دریایی دارد غیر قابل محاصره است.
وی ادامه داد: این موضوع حتما به تدابیر ویژه ای نیازمند است. نه اینکه که به همان شیوه سنتی بازارچه های مرزی عمل کنیم بلکه تدابیر ویژه و بازارسازی می‌خواهد و ماموریت اصلی این حوزه بر دوش سازمان توسعه تجارت است.
این فعال اقتصادی با بیان اینکه برای این شرایط باید قوانین متناسبی تدوین شود، افزود: نمی توانیم مواد اولیه را با ارز 4200 تومانی وارد کنیم و بعد از صادر کننده بخواهیم صادراتش را توسعه دهد؛ این کار به معنای اختصاص ارز 4200 تومانی برای مصرف کننده خارجی است و نه چیز دیگر، باید مناطق آزاد خود را تقویت کرده ، اجازه بدهیم در این مناطق با هر ارزی تولید و صادرات صورت گیرد.
حکمی یادآور شد: باید ارز 4200 تومانی حذف شود وگرنه نمی توانیم توسعه صادرات داشته باشیم. بنابراین اگر بخواهیم از بازارهای مصرفی خود استفاده کنیم و جاپایی خود را در کشورها داشته باشیم راهی جز حذف مقررات اشتباه و دست و پاگیر نیست .
وی خاطرنشان کرد: نامگذاری سال 1397 توسط مقام معظم رهبری هدف گذاری دقیقی را برای جریان اقتصادی در سال جدید مشخص می کند که اتفاقا گره اساسی در چند سال گذشته کشور بوده است. مشکلاتی که ایشان به آن اشاره کردند مانند اصلاح نظام بانکی ریشه ای و عمیق است.
حکمی افزود: قوانین بالادستی و مصوب، بانک ها را از بنگاه داری بر حذر داشته است ، بنگاه داری بانک ها موجب اخلال در روند گردش سرمایه و وارد نشدن سرمایه های عمومی بازار پولی کشور به چرخه اقتصاد شده است و شاهد هستیم تمام بانک ها، بنگاه های سرمایه گذاری بسیار متعدد در حوزه های مختلفی دارند.

**سرمایه موجب رونق تولید می شود
این فعال حوزه کسب و کار دانش بنیان اظهار داشت: آنچه که موجب رونق تولید می شود قطعا سرمایه است و هیچ گروهی بیشتر از بخش خصوصی نگران سرمایه گذاری نیست. یکی از راهکارهای رونق تولید، حمایت واقعی از بخش خصوصی است. در شرایط سخت اقتصادی که هزینه تولید به دلیل تحریم های بین المللی بالا رفته است باید بخش خصوصی را با سرمایه در گردش تجهیز کنیم.
حکمی با بیان اینکه در کوتاه مدت افقی برای اصلاح رویه بانک ها نمی بینم، اضافه کرد: همانطور که از عملکرد بانک ها مشخص است آنها به قوانین اعتنایی ندارند و با قانون و بخشنامه نمی توان نظام بانکی را اصلاح کرد . به همین دلیل بازار سرمایه نقش پررنگ تری را بازی می کند. سازمان بورس و فرابورس باید قوانین خود را برای استفاده از انواع اسناد، صکوک، اجاره و تامین مالی از طریق بازار سرمایه تسهیل کنند.
وی عنوان داشت: فرایند تامین مالی از طریق بازار سرمایه بسیار پیچیده و طولانی است صاحبان کسب و کار نمی توانند این مسیر را در کوتاه مدت طی کنند بنابراین بازار سرمایه باید خود را با شرایط جدید و هدفگذاری مبتنی بر نامگذاری سال جدید تطبیق دهد.
این فعال اقتصادی ادامه داد: از طرفی، مبارزه جدی با رانت، فساد و ترویج شفافیت، اعتماد بخش خصوصی را برای فعالیت بیشتر می کند. درست است که تحت تحریم قرار داریم ولی به لحاظ سرمایه داخلی وضعیت مناسبی داریم همانطور که شاهد بودیم سرمایه‌های سرگردان در بازار خودرو، سکه و ارز چه تغییراتی داشت. بنابراین باید بتوانیم با ساز و کارهای مطمئن چون سازمان بورس و فرابورس این سرمایه ها را به سمت تولید هدایت و مردم را به سمت مصرف کالای ایرانی هدایت کنیم.

**باید بازارهای غیرتحریمی را شناسایی کنیم
حکمی با بیان اینکه وزارت صنعت ، معدن و تجارت باید بازارهای غیرتحریمی را شناساسی کند، گفت: با وجود تحریم همچنان پسته، فرش، زعفران یا خرمای ایرانی در همه جهان وجود دارد. سفر اخیر رئیس جمهوری به عراق و تصمیم سران دو کشور برای افزایش سطح همکاری های تجاری به 20 میلیارد دلار نشان دهنده ظرفیت تمدنی ما است. بنابراین باید از ظرفیت حوزه تمدنی ایرانشهر از هندوستان، افغانستان و ترکمنستان گرفته تا ترکیه و عراق استفاده کنیم.
وی افزود: سازمان توسعه تجارت باید بیدار، پویا و چابک باشد . نهادهایی چون تامین اجتماعی، دارایی و نظام بانکی باید خود را معینِ صنعت، تولید و کارآفرینی بدانند نه اینکه سد راه باشند. در این باره شهرداری ها به عنوان متولیان اقتصاد شهری و خرد برای تسهیل شرایط کسب و کار می توانند در توانمندسازی اقشار ضعیف نقش ویژه ای داشته باشند.
این فعال حوزه کسب و کار دانش بنیان خاطرنشان کرد: ایجاد بازارچه های محلی یا برداشتن موانع بر سر فعالیت کسبه ای که این روزها شرایط سختی را تحمل می کنند از مواردی است که باید آن را مورد ارزیابی قرار دهیم. باید هزینه تعطیلی کارگاه ها را برای مجموعه اقتصادی کشور بسنجیم و بعد تصمیم گیری کنیم. تامین اجتماعی باید نسبت به اعطای بیمه بیکاری به کارگران کارگاه های تعطیل شده، برآورد داشته باشد. این موضوع در مورد دارایی، شهرداری ها و نظام بانکی صدق می کند
حکمی تاکید کرد: اگر نگاه جامع به تولید، صنعت و کارآفرینی در کشور باشد و همه نهادها خود را در قبال تعطیلی یک کارگاه مسئول بدانند، می توان به سمت رونق تولید پیش رفت .
وی عنوان داشت: در کنار رونق تولید به رونق خدمات هم نیازمندیم؛ یعنی کسب و کارهای دانش بنیان به عنوان زیست- بوم «استارتاپ» های کشور می توانند به رونق تولید کمک کنند. در کشور بازارهای آنلاین زیادی برای فروش سراسری کالا و بنگاه های کوچک و متوسط که نقش اصلی و یاری دهنده برای رونق تولید هستند، وجود دارد.
این فعال اقتصادی اضافه کرد: مخاطب اصلی کلام رهبری، وزارت صنعت، معدن و تجارت است امیدوارم دغدغه پیام ایشان را درک کرده باشند و چه در سطح معاونت شهرک های صنعتی و شرکت های کوچک و متوسط و چه در سازمان توسعه تجارت، بتوانند سازوکارهای درستی را برای تحقق شعار امسال طراحی کنند.

**باید از تجارب اقتصادهای نوظهور استفاده کنیم
حکمی ادامه داد: قرار نیست که از همان ابتدا چرخ را اختراع کنیم چون بسیاری از مشکلاتی که در کشور داریم در کشورهای دیگر جهان چون اندونزی، مالزی و ترکیه هم داشته اند. باید بدانیم آنها برای «خیز صنعتی» از چه حمایت هایی برخوردار بودند و چه سازوکارهایی را در پیش گرفتند. البته شرایط ما به دلیل تحریم های ظالمانه آمریکا ویژه تر است؛ اما اصل و اساس حمایت از صنعت، تولید و کارآفرینی در همه جای جهان یکسان است. در این باره باید بومی سازی انجام شود و امیدوارم بتوانیم از الگوهای موفق بین المللی برای طراحی این سازوکار استفاده کنیم.
وی افزود: پیام مقام معظم رهبری عام بود و همه دستگاه های را شامل می شد. دولت به معنای مجموعه دستگاه های حاکمیتی، باید خود را پاسدار اشتغال و متولی رونق تولید بدانند.

**فرهنگ سازی برای خرید محصول ایرانی
این فعال حوزه کسب و کار دانش بنیان عنوان داشت: در حوزه نرم یعنی در مباحث فرهنگی در صدا و سیما، وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم و تحقیقات و فناوری برای رونق تولید، مصرف کالای ایرانی و ارتباط میان صنعت و دانشگاه باید فرهنگ سازی شود ، دانشگاه ها باری از دوش صنعت ما بر نمی دارند.
حکمی در پاسخ به پرسشی درباره فرهنگ سازی برای خرید کالای ایرانی گفت: باید رفتار مصرف کننده را با عقل معاش سنجید. مصرف‌کننده در شرایط سخت اقتصادی قطعا چرتکه می اندازد و آن کالایی که به لحاظ کیفی و خدمات، مقرون به صرفه است را بر می گزیند. در این باره اطلاع رسانی و فرهگ سازی بسیار مهم است مردم باید کالای ایرانی را بشناسند.
وی با طرح این پرسش که چه تعداد نمایشگاه‌های که همچنان به شکل سنتی در بیشتر استان ها برگزار می شود به تغییر عادت خرید مصرف کنندگان ایرانی منجر شده است ، در پایان افزود: وقت آن نرسیده که وزارت صنعت از سازوکار جدیدی استفاده کند؟ نمایشگاه های بهاره، تخصصی و صنفی که هر روز در تهران و مراکز استان‌ها برگزار می‌شود چقدر موفق بوده است؟ شبکه بانکی کشور بالاخره می تواند کارت اعتباری خرید محصول ایرانی را در جامعه ایجاد و ترویج کند؟ تولیدکنندگان این توان را دارند که به لحاظ کیفی محصول خود را ارتقا دهند؟
سیام**3202**1601**
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

برخی مستاجران کرمانی به کانکس‌نشینی روی آورده برخی مستاجران کرمانی به کانکس‌نشینی روی آورده‌اند
بهاى دلار و یورو در بازار امروز/ مقاومت بازار بهاى دلار و یورو در بازار امروز/ مقاومت بازار در مقابل فشار دلالان
بازار موبایل در تسخیر دوباره قاچاقچیان
توقف تعداد بسیاری از نمادها در پی افزایش قیمت شیر خام/ لبنیات گران شد
نعمت‎بخش: پراید ۳۹میلیون‌ تومانی را ۳۷میلیون می‌فروشیم
از تعطیلی واحدهای صنعتی جلوگیری می‌کنیم از تعطیلی واحدهای صنعتی جلوگیری می‌کنیم
اپراتورهای هندی هم به فکر جایگزین کردن هواوی افتادند
کسری بودجه دولت ترامپ به وضعیت نگران کننده رسید
خریداران سکه منتظر اعلام نظر بانک مرکزی دربار خریداران سکه منتظر اعلام نظر بانک مرکزی درباره مالیات سکه
فناوری‌های هوآوی تا سال‌ها در جهان پیشرو خواهند بود
پرداخت یارانه سود تسهیلات مسکن مهر به بانک مس پرداخت یارانه سود تسهیلات مسکن مهر به بانک مسکن
قیمت طلا، سکه و ارز در روز شنبه
پارک‌های فناوری فضاهای رشد برای رسیدن یک ایده پارک‌های فناوری فضاهای رشد برای رسیدن یک ایده به هدف نهایی هستند
وجود ۹۱ میلیارد دلار خانه بی‌استفاده در ایران!
هزینه‌های تولید کفش افزایش و فروش کاهش یافته هزینه‌های تولید کفش افزایش و فروش کاهش یافته است

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

دلایل رشد سودآوری حتاید/ حجم دارایی‌های تایدواتر خارج از تصور است
قیمت طلا، سکه و ارز در روز سه‌شنبه
نفس‌های آخر چک بی‌محل
کارمزد خدمات الکترونیکی بانک‌ها افزایش می‌یابد
افت 0.43 درصدی شاخص بورس تهران پس از یک نوسان دو هزار واحدی/ آیفکس 16 واحد رشد کرد
بی‌رمقی صنعت گچ در سایه رکود بازار مسکن/ بازار در تصرف کشورهای همسایه!
افت ۸.۶درصدی رشد اقتصادی از کجا آب می‌خورد؟
اعتماد متقابل، عامل توسعه همکاری‌های ایران و روسیه
قضیه وام دلچسب مستأجران چیست؟ قضیه وام دلچسب مستأجران چیست؟
اوج‌گیری مجدد بیت‌‌کوین پس از دوران رکود/ پول اوج‌گیری مجدد بیت‌‌کوین پس از دوران رکود/ پول دیجیتالی در مرز 10هزار دلار
سرنوشت واگذاری سهام دولت در امین و البرز همچنان در هاله‌ای از ابهام!
دلار بانکی به زیر ۱۳,۰۰۰ تومان برگشت
۱۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده کشور ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده کشور ساخته می‌شود
قیمت‌ها در بازار سرمایه کاهشی ماند
ارز مسافرتی امروز چند قیمت خورد؟ ارز مسافرتی امروز چند قیمت خورد؟