سه شنبه 28 خرداد 1398

پیام وزیر نفت به مناسبت شصت‌وهشتمین سالگرد ملی شدن صنعت نفت

وزیر نفت در پیامی ضمن گرامیداشت شصت‌وهشتمین سالگرد ملی شدن نفت، سال نو و زادروز امیرالمومنین تاکید کرد: در بلندای تاریخ، ایران هرگز در برابر هجوم بیگانه خم نشد مگر مواقعی که در درون دست در دست هم نداشتیم.

انرژی | اقتصاد آنلاین | 3 ماه پیش |3/19/2019 9:01:55 PM 602 بازدید

پیام وزیر نفت به مناسبت شصت‌وهشتمین سالگرد ملی شدن صنعت نفت

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شانا، پیام نوروزی بیژن زنگنه، وزیر نفت به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

حلول سال نو، تازه شدن طبیعت و نوروز باستانی را به پیشگاه ملت بزرگ ایران به‌ویژه همکاران گرانقدرم در گستره صنعت نفت و خانواده‌های ارجمندشان تبریک عرض می‌کنم. همچنین جای شادمانی بسیار است که برای نخستین بار، آخرین روز سال با خجسته زادروز مولای مهر و عدالت، امیرالمومنین علی علیه‌السلام و روز پدر همزمان شده است. این تقارن فرخنده با ۲۹ اسفند روز ملی شدن صنعت نفت را به فال نیک می‌گیریم و شادباش فزون‌تری را برای همکارانم و ملت سرافراز ایران آرزو می‌کنم.

مردم شریف ایران

در روزهایی که کشور عزیزمان  و نظام جمهوری اسلامی به عنوان میراث جانفشانی و ایثار صدها هزار شهید گلگون کفن زیر سخت‌ترین فشارها و هجمه‌های برآمده از دشمنی‌هاست، شاید سخن گفتن از آینده، ترجیحا بیشتر از مرور کردن گذشته با استقبال روبه‌رو شود، اما کیست که نداند نسل‌های پیاپی ایرانیان به مفهوم گذشته، صرف توالی رویدادها نمی‌نگرند، گذشته برای ما عبرت و تجربه‌ای است فراروی فردا، تا در سرزمینی که سرشت تاریخش را با غدر و دشمنی بافته‌اند از تکرار و به یادآوردن مقاومت و چگونه رها شدن از شر دشمنان درس بیاموزیم که در سپهر تاریخ ایران زمین، از این عبرت‌ها بسیار است، تامل مکرر بر تصویب قانون ملی شدن نفت در ایران یکی از همین یادآوری‌های تاریخ است.

در تمامی سال‌هایی که از رویداد ۲۹ اسفند ۱۳۲۹ می‌گذرد، جدالی نظری در اندیشه ایرانی ساری است، برخی نفت را خیر مطلق و نشانه نعمت و شماری نماد تمام عیار نقمت و بلایی شرآفرین می‌دانستند، فارغ از نتیجه این بحث‌ها و نقدها، عقیده مشترکی که در نسل گذشته و امروز درباره ملی شدن نفت وجود دارد، این حقیقت است که چنان رخدادی و پیامدهایش «انتخاب» ملت ایران بوده است و من فکر می‌کنم همین اتحادی که در آحاد ایران زیر بیرق اتحاد در انتخاب مسیر ملی شدن نفت و حتی پذیرش دشواری‌های پس از آن نقش بست، زمینه‌ساز پیدایش خاطره خوش این رویداد شده که در پس گذار سالیان متمادی، شعله یاد و نام آن را در دل‌ها روشن نگاه داشته است و از نیکمردان نهضت در ذهن ایرانیان اسطوره ساخته و مرور خاطرات آن برای جامعه ایران امروز غرورآمیز و درس‌آموز شده است.

پنج سال قبل، دولت برآمده از رأی ملت، یک مسیر مشخص را انتخاب کرد، مسیر دوستی و تعامل با جهان، در عین حفظ عزت ملت و از مسیر حکمت توأم با رعایت مصلحت. صنعت نفت ایران نیز در تداوم همین مسیر حرکت کرد. اما پذیرش چنین ایرانی از سوی دشمنان، ناشدنی بود و در نهایت سرشت کینه‌ورزانه خود را با تحریم‌های ظالمانه علیه مردم و صنعت نفت ایران ظاهر ساختند. البته که سخت بودن پذیرش یک ایران سربلند و عزیز در سطح بین‌المللی برای جناح مسلط بر کاخ سفید، رژیم اشغالگر و برخی حکام منطقه ما قابل فهم است.

مرور تاریخ ایران و درس گرفتن از رخدادها، نور امید را در دل‌های‌مان فروزان می‌دارد، ایران امروز از پس هزاران سال همنشینی با دشمنی‌ها و هجوم‌ها سرافراز مانده است، این بار هم خواهد ماند. مقاومت در روح و جان جامعه صبور ایرانی نهادینه شده است. تاریخ این سرزمین می‌گوید ما مردمی نبوده و نیستیم که در هنگامه سختی‌ها و شدائد دست و دلمان بلرزد. شصت‌وهشت سال قبل جامعه ایرانی اراده کرد که صنعت نفت خود را متکی به قانون ملی کند، پای سختی‌ها و تنگناهای انتخابش هم ایستاد اما در نهایت ملت ایران از آنچه اراده کرده بود، پا پس نکشید، امروز هم ملت ایران انتخاب کرده است که با حفظ منافعش، در دنیا عزیز باشد و قرار نیست چون عده‌ای در خارج و شاید در داخل نپسندند که چنین مسیری طی شود، ملت ایران از خواسته و ارادهاش عقب‌نشینی کند.

این روزها فرزندان همین ملت مقاوم در صنعت نفت و در خط مقدم نبردی که تحریم، میدان آن است و به جز صفیر گلوله، همه چیز آن گویای جبهه جنگی تمام عیار است، می‌رزمند تا از انتخاب ملت ایران برای مسیر آینده‌اش دفاع کنند، ما در تمام پنج سال گذشته تلاش کرده‌ایم تا غبار انزوا را از چهره صنعت نفت ایران بزدائیم، در همین مدت دشمنان قدیمی و رقبای منطقه‌ای ایران، حتی دقیقه‌ای از کوشش برای سرپانگاه داشتن دیوار بی‌اعتمادی به صنعت نفت ایران در سطح بین‌المللی غافل نشدند اما راه به جایی نبردند.

 کوشش آنها در ممانعت از همکاری‌های بین‌المللی صنعت نفت ایران برای ما قابل پیش‌بینی بود به‌ویژه که با یادآوری درس‌های آموخته از ملی شدن نفت این انتظار را داشتیم که وقتی یک ملت اراده می کند تا خود برای آینده‌اش تصمیم بگیرد با دشمنی‌هایی جدی مواجه خواهد شد؛ در داخل کشور هم زخم زبان‌ها شنیدیم و کارشکنی‌ها دیدیم، اما تحمل کردیم، باز هم از درس‌های انقلاب اسلامی و ملی شدن نفت آموختیم و به یادآوردیم که آن روزها هم عده‌ای معدود در داخل ایران خود را مترادف ایران می‌دانستند و به خواسته ملت پشت کردند عاقبت هم نام نیک در خاطر ملت نیفتند.

 با این حال ای کاش از تجربه‌های تاریخی خود درس های والاتر می‌گرفتیم، ای کاش متحد می‌شدیم بر سر اینکه «درون خانه» جای سنگ‌پرانی نیست، ای کاش از تجربه‌های تاریخی‌مان درس می‌گرفتیم که در بلندای تاریخ، ایران هرگز در برابر هجوم بیگانه خم نشد مگر مواقعی که در درون دست در دست هم نداشتیم، ای کاش می‌شد از تاریخ‌مان یاد بگیریم که اراده یک ملت را بر سلیقه شخصی‌مان اولی بدانیم و بیاموزیم که جهان در حال تحول است و ما در این جهان رو به تغییر، مکلف به حفاظت از منافع ملی مان هستیم. ای کاش به آینده فکر کنیم، به سرزمینی که باید برای نسل فردای ایران به میراث گذاریم، به چهره‌ای که ما امروز از ایران ترسیم می‌کنیم، ولی فردا فرزندان ایران باید با این چهره با جهان روبه‌رو شوند، به سعادت ملت ایران و به سرنوشت ایران فکر کنیم.

اینک ما در صنعت نفت، با اراده‌ای مستحکم و مقتدرتر از همیشه در سایه رهبری و هدایت هوشمندانه مقام معظم رهبری و حمایت ملت، در این میدان در برابر همه زورگویی‌ها و قلدرمآبی‌های هیئت حاکمه امریکا و پیروان صهیونیست و منطقه‌ای‌اش ایستاده‌ایم و از خدای متعال استعانت می‌طلبیم که خود فرمود: «الَّذِینَ قَالَ لَهُمُ النَّاسُ إِنَّ النَّاسَ قَدْ جَمَعُوا لَکُمْ فَاخْشَوْهُمْ فَزَادَهُمْ إِیمَانًا وَقَالُوا حَسْبُنَا اللَّهُ وَنِعْمَ الْوَکِیلُ».

به خواست الهی، ما پیروز نهایی این میدان خواهیم بود.

بیست و نهم اسفند ماه ۱۳۹۷

بیژن زنگنه

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

بهاى دلار و یورو در بازار امروز/ مقاومت بازار بهاى دلار و یورو در بازار امروز/ مقاومت بازار در مقابل فشار دلالان
بازار موبایل در تسخیر دوباره قاچاقچیان
نعمت‎بخش: پراید ۳۹میلیون‌ تومانی را ۳۷میلیون می‌فروشیم
از تعطیلی واحدهای صنعتی جلوگیری می‌کنیم از تعطیلی واحدهای صنعتی جلوگیری می‌کنیم
اپراتورهای هندی هم به فکر جایگزین کردن هواوی افتادند
کسری بودجه دولت ترامپ به وضعیت نگران کننده رسید
خریداران سکه منتظر اعلام نظر بانک مرکزی دربار خریداران سکه منتظر اعلام نظر بانک مرکزی درباره مالیات سکه
فناوری‌های هوآوی تا سال‌ها در جهان پیشرو خواهند بود
پرداخت یارانه سود تسهیلات مسکن مهر به بانک مس پرداخت یارانه سود تسهیلات مسکن مهر به بانک مسکن
قیمت طلا، سکه و ارز در روز شنبه
وجود ۹۱ میلیارد دلار خانه بی‌استفاده در ایران!
هزینه‌های تولید کفش افزایش و فروش کاهش یافته هزینه‌های تولید کفش افزایش و فروش کاهش یافته است
اخذ مالیات از سکه بهانه‌ای برای افزایش قیمت‌ می‌شود
خارجی‌ها چطور خانه‌های «مقرون به صرفه» می‌ساز خارجی‌ها چطور خانه‌های «مقرون به صرفه» می‌سازند؟
ادامه افزایش قیمت ارز

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیاردی بنیاد مستضعفان در ترمینال "سلام"
حساب بانکی‌تان را اجاره دهید، ۲تا ۴میلیون تومان بگیرید
دلایل رشد سودآوری حتاید/ حجم دارایی‌های تایدواتر خارج از تصور است
قیمت طلا، سکه و ارز در روز سه‌شنبه
نفس‌های آخر چک بی‌محل
کارمزد خدمات الکترونیکی بانک‌ها افزایش می‌یابد
افت 0.43 درصدی شاخص بورس تهران پس از یک نوسان دو هزار واحدی/ آیفکس 16 واحد رشد کرد
بی‌رمقی صنعت گچ در سایه رکود بازار مسکن/ بازار در تصرف کشورهای همسایه!
افت ۸.۶درصدی رشد اقتصادی از کجا آب می‌خورد؟
اعتماد متقابل، عامل توسعه همکاری‌های ایران و روسیه
قضیه وام دلچسب مستأجران چیست؟ قضیه وام دلچسب مستأجران چیست؟
اوج‌گیری مجدد بیت‌‌کوین پس از دوران رکود/ پول اوج‌گیری مجدد بیت‌‌کوین پس از دوران رکود/ پول دیجیتالی در مرز 10هزار دلار
سرنوشت واگذاری سهام دولت در امین و البرز همچنان در هاله‌ای از ابهام!
دلار بانکی به زیر ۱۳,۰۰۰ تومان برگشت
۱۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده کشور ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده کشور ساخته می‌شود