سه شنبه 28 خرداد 1398

کارگروه ویژه بررسی مشکلات اقتصادی مناطق آزاد تشکیل و فعال شد

پیگیرهای انجام شده به نتیجه رسید و معاون رئیس جمهوری با تشکیل و برگزاری اولین جلسه کارگروه ویژه بررسی مشکلات مناطق آزاد، به و عده هفته گذشته خود عمل کرد.

تولیدو تجارت | ایرنا | 3 ماه پیش |3/19/2019 7:00:44 PM 628 بازدید

کارگروه ویژه بررسی مشکلات اقتصادی مناطق آزاد تشکیل و فعال شد
به گزارش روز سه شنبه ایرنا، در اولین نشست این کارگروه ویژه که با حضور معاون رئیس سازمان برنامه و بودجه، رئیس سازمان امور مالیاتی کشور، مدیرعامل منطقه آزاد کیش، اعضای شورای هماهنگی و همکاری فعالان منطقه آزاد، نمایندگان جوامع بازاریان و بازرگانان و هتلداران و انجمن سرمایه گذاران و سندیکای صنایع کبش برگزار شد، کلیات و سرفصلهای کاری کارگروه مذکور بررسی و مشخص شد.
در خصوص جزئیات جلسه مذکور، رئیس هیات مدیره شورای هماهنگی و همکاری فعالان اقتصادی مناطق آزاد در مصاحبه اختصاصی با ایرنا گفت: در این جلسه ضمن مشخص شدن اعضا، اعلام برنامه کاری و تاکید بر ضرورت استمرار فعالیت کارگروه، بنابر دعوت مدیر عامل منطقه آزاد کیش مقرر شد دومین نشست گارگروه بررسی مشکلات مناطق با حضور اعضا پس از تعطیلات نوروزی و در فروردین سال 98 در کیش برگزار شود.
رحمان سادات نجفی در ادامه این گفتگو ، ضرورت حضور و نقش آفرینی مناطق آزاد در تصمیم سازی مربوط به این مناطق، مشارکت در تدوین طرحهای آمایش سرزمینی و هفمین برنامه 5 سال توسعه کشور را از دیگر تصمیمات نخستین نشست کارگروه ویژه بررسی مشکلات مناطق آزاد عنوان کرد.
سادات نجفی یادآوری کرد: انتشار برخی آمار های ضد و نقیض و غیر کارشنای در خصوص واردات کالا به مناطق آزاد در سال جاری موجب صدور برخی بخشنامه ها و دستور العمل ها شد و فعالیت های اقتصادی و تولیدی این مناطق را تحت تاثیرات منفی قرار داد که با تشکیل کارگروه ویژه بررسی مشکلات مناطق آزاد این مشکل برطرف خواهد شد.
مدیرعامل جامعه بازاریان و بازرگانان کیش در پایان، تشکیل و آغاز فعالیت کارگروه ویژه بررسی مشکلات مناطق را اقدامی مهم در رفع موانع رشد و توسعه فعالیت های اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی مناطق آزاد ارزیابی کرد و از معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور ، مدیرعامل منطقه آزاد کیش، دبیر مناطق آزاد، جوامع بازاریان بازرگانان، سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی، شورای هماهنگی و همکاری مناطق آزاد و رسانه ها بویژه خبرگزاری ایرنا کیش به خاطر تلاش موثر برای حل مشکلات این مناطق تشکر کرد.
همچنین بر اساس گزارشهای دریافتی از روابط عمومی منطقه آزاد کیش ، 'سیدحمید پورمحمدی ' معاون اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور در اولین نشست گارگروه بررسی مشکلات مناطق آزاد گفت: سازمان برنامه و بودجه با تشکیل کارگروهی ویژه بررسی و حل مشکلات اقتصادی منطقه آزاد کیش و مباحث مطرح شده از سوی منطقه آزاد کیش موافق است و تلاش دارد تا با همراهی اعضا و ارکان این کارگروه موانع پیش روی فعالیت ها مناطق آزاد را از میان بردارد.
وی در ادامه گفت: این کارگروه می تواند در صورت لزوم برخی بخشنامه ها یا دستور العمل های صادره را اصلاح کند.
پورمحمدی با ابراز تمایل جهت انجام کار مشترک با منطقه آزاد کیش و ضمن اشاره به تدوین برنامه هفتم توسعه درسال آینده در خصوص تخصیص مبالغی از صندوق ذخیره ارزی برای توسعه گردشگری و ساخت هتل در جزیره زیبا کیش و بازنگری سهمیه کالای همراه مسافر قول مساعد داد.
همچنین ' محمد قاسم پناهی' سرپرست سازمان امور مالیاتی کل کشور نیز در این جلسه در خصوص بررسی وتسهیل مباحث مرتبط با امور مالیاتی به فعالان اقتصادی قول همکاری داد.
در پایان این نشست مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش ضمن تشکر از تشکیل کارگروه ویژه بررسی و حل مشکلات اقتصادی منطقه آزاد کیش ابراز امیدواری کرد: ادامه کار این کارگروه نتایج خوبی برای مجموعه مناطق آزاد به وِیژه منطقه آزاد کیش داشته باشد.
تشکیل کارگروه بررسی مشکلات مناطق آزاد، در نشست مشترک هفته گذشته' محمد باقر نوبخت با غلامحسین مظفری مدیرعام منطقه آزاد کیش و سرمایه گذران و فعالان اقتصادی این جزیره به عنوان راهکار مطرح شد و اکنون طبق وعده های رئیس سازمان برنامه بودجه تشکیل و فعالیت خود را آغاز کرده است.
از طرفی روابط عمومی و امور بین اللمل منطقه آزاد گزارش داد که مدیرعامل منطقه آزاد کیش در اولین نشست کارگروه مذکور ضمن تاکید بر ضرورت بهره برداری از ظرفیت های این حزیره و اقداماتی که تا کنون صورت گرفته خواستار توجه جدی مسئولان کشور به نقش مناطق آزاد در افتصادی شده است .
وی در سخنانی گفت: توجه به اختیارات قانونی مناطق آزاد از مهمترین موضوعات مورد پیگیری است تا این مناطق بتوانند کار خود را انجام دهند.
غلامحسین مظفری افزود: سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی بر اساس قوانین مناطق آزاد در این مناطق سرمایه گذاری کرده اند اما به دلیل شرایط ویژه و تحریم ها، بخشنامه ها و دستورالعمل های جدیدی که به این مناطق ابلاغ می شود و با قوانین اصلی مناطق آزاد متفاوت است با مشکلات و موانع جدی مواجه شده اند.
موضوع تشکیل کارگروه ویژه بررسی مشکلات مناطق آزاد هفته گذشته ' در نشست مشترک مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، رئیس سازمان برنامه بودجه و فعالان اقتصادی مطرح و مقرر شد کارگروهی ویژه بررسی و حل مشکلات اقتصادی منطقه آزاد کیش ایجاد شود که با پیگیری های انجام شده، این کارگروه با حضور غلامحسین مظفری، سیدحمید پورمحمدی معاون اقتصادی و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور، محمد قاسم پناهی سرپرست سازمان امور مالیاتی کل کشور، مدیر بخش صنعت معدن و تجارت و مسئولان مناطق آزاد در سازمان مدیریت و نمایندگان سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی جزیره کیش، شکل گرفت.
یادآوری می شود مشکلات ناشی از ممنوعیت ورود کالاهای گروه 4 بهمن ماه گذشته در قالب دو میزگرد ایرنا در کیش نقد و بررسی و ماحصل آن در خروجی های ویِژه و مطبوعاتی منتشر شد.
و کارشناسان و فعالان اقتصادی کیش و شرکت کنندگان در این میزگرد ها، ، صدور برخی بخشنامه ها از جمله بخشنامه ممنوعیت کالاهای گروه 4 را عامل رکود اقتصادی و فرار سرمایه از مناطق آزاد ارزیابی کردند.
گمرک کشور، بیست و هفتم دی ماه امسال در بخشنامه ای به گمرکات اجرایی مستقر در مناطق آزاد کیش، قشم، چابهار، اروند، انزلی، ارس و ماکو و مناطق ویژه اقتصادی اعلام کرد تا از صدور هرگونه مجوز ترانزیت و ورود کالاهای گروه 4 به مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی خودداری کنند.
براساس این بخشنامه و ابلاغیه وزیر صنعت، معدن و تجارت به سازمان توسعه تجارت، ثبت سفارش و واردات 1339 ردیف تعرفه‌ای کالا که شامل بیش از 1400 قلم کالا است ممنوع شد.
این بخشنامه بازتابی گسترده در محافل اقتصادی و تجاری مناطق آزاد داشت و موجب نگرانی فعالان اقتصادی در این مناطق بویژه منطقه آزاد کیش به عنوان فعالترین منطقه آزاد شد.
1339
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

برخی مستاجران کرمانی به کانکس‌نشینی روی آورده برخی مستاجران کرمانی به کانکس‌نشینی روی آورده‌اند
بهاى دلار و یورو در بازار امروز/ مقاومت بازار بهاى دلار و یورو در بازار امروز/ مقاومت بازار در مقابل فشار دلالان
بازار موبایل در تسخیر دوباره قاچاقچیان
توقف تعداد بسیاری از نمادها در پی افزایش قیمت شیر خام/ لبنیات گران شد
نعمت‎بخش: پراید ۳۹میلیون‌ تومانی را ۳۷میلیون می‌فروشیم
از تعطیلی واحدهای صنعتی جلوگیری می‌کنیم از تعطیلی واحدهای صنعتی جلوگیری می‌کنیم
اپراتورهای هندی هم به فکر جایگزین کردن هواوی افتادند
کسری بودجه دولت ترامپ به وضعیت نگران کننده رسید
خریداران سکه منتظر اعلام نظر بانک مرکزی دربار خریداران سکه منتظر اعلام نظر بانک مرکزی درباره مالیات سکه
فناوری‌های هوآوی تا سال‌ها در جهان پیشرو خواهند بود
پرداخت یارانه سود تسهیلات مسکن مهر به بانک مس پرداخت یارانه سود تسهیلات مسکن مهر به بانک مسکن
قیمت طلا، سکه و ارز در روز شنبه
پارک‌های فناوری فضاهای رشد برای رسیدن یک ایده پارک‌های فناوری فضاهای رشد برای رسیدن یک ایده به هدف نهایی هستند
وجود ۹۱ میلیارد دلار خانه بی‌استفاده در ایران!
هزینه‌های تولید کفش افزایش و فروش کاهش یافته هزینه‌های تولید کفش افزایش و فروش کاهش یافته است

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

دلایل رشد سودآوری حتاید/ حجم دارایی‌های تایدواتر خارج از تصور است
قیمت طلا، سکه و ارز در روز سه‌شنبه
نفس‌های آخر چک بی‌محل
کارمزد خدمات الکترونیکی بانک‌ها افزایش می‌یابد
افت 0.43 درصدی شاخص بورس تهران پس از یک نوسان دو هزار واحدی/ آیفکس 16 واحد رشد کرد
بی‌رمقی صنعت گچ در سایه رکود بازار مسکن/ بازار در تصرف کشورهای همسایه!
افت ۸.۶درصدی رشد اقتصادی از کجا آب می‌خورد؟
اعتماد متقابل، عامل توسعه همکاری‌های ایران و روسیه
قضیه وام دلچسب مستأجران چیست؟ قضیه وام دلچسب مستأجران چیست؟
اوج‌گیری مجدد بیت‌‌کوین پس از دوران رکود/ پول اوج‌گیری مجدد بیت‌‌کوین پس از دوران رکود/ پول دیجیتالی در مرز 10هزار دلار
سرنوشت واگذاری سهام دولت در امین و البرز همچنان در هاله‌ای از ابهام!
دلار بانکی به زیر ۱۳,۰۰۰ تومان برگشت
۱۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده کشور ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده کشور ساخته می‌شود
قیمت‌ها در بازار سرمایه کاهشی ماند
ارز مسافرتی امروز چند قیمت خورد؟ ارز مسافرتی امروز چند قیمت خورد؟