سه شنبه 28 خرداد 1398

زنگ گرانی سوخت به صدا درآمد/نگرانی از کاهش مصرف CNG به دنبال افزایش قیمت

مصوبه روز گذشته هیئت دولت مبنی بر افزایش قیمت CNG از خرداد سالآینده، نگرانی‌های زیادی را در خصوص کاهش مصرف آن ایجاد نموده وبسیاری از کارشناسان بر این باور هستند که این عمل را می‌توان زمینهسازی جهت افزایش نرخ بنزین به حساب آورد.

انرژی | اقتصاد آنلاین | 3 ماه پیش |3/18/2019 2:22:58 PM 875 بازدید

زنگ گرانی سوخت به صدا درآمد/نگرانی از کاهش مصرف CNG به دنبال افزایش قیمت

اقتصادآنلاین- عبدالله محمدی؛ در حالی که چند روز پیش تصمیم هیئت دولت در خصوص تامین ایمنی خودروهای دوگانه‌سوز و هوشمندسازی جایگاه‌های عرضه سوخت گاز طبیعی فشرده و ایجاد بستر برای اتصال سامانه هوشمند جایگاه‌های سوخت به سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران مصوب شد، روزگذشته  و در یک تصمیم عجیب پیرامون این مصوبه، اعلام شد به منظورتامین منابع مالی اجرای الزامات ایمنی، قیمت CNG از خرداد سال آینده10 درصد افزایش خواهد یافت و از 4140ریال به 4532ریال در هر مترمکعب می‌رسد. 

هم چنین در ادامه این مصوبه آمده است، منابع حاصل از این افزایش به عنوان منابع شرکت ملی گاز ایران محسوب خواهد شد که با رعایت قوانین ومقررات، در راستای اجرای این تصویب نامه هزینه می‌شود. اما عده‌ای ازکارشناسان این افزایش قیمت CNG را غیر کارشناسی و به نوعی کج سلیقگی می‌دانند.

در همین رابطه یک کارشناس انرژی در گفتگو با خبرنگار اقتصادآنلاین اظهار داشت: این اقدام قطعا نادیده گرفتن خدمات CNG به کشور است که باعث شده از واردات روزانه 20 میلیون لیتر بنزین به کشور، جلوگیری گردد.

او خاطر نشان کرد: بخش قابل توجهی از مصرف CNG در کشور، مربوط بهحمل و نقل عمومی است که می بایست انگیزه های لازم در این بخش، درجهت استفاده بیشتر از CNG، ایجاد گردد.

وی در رابطه با اینکه اقدام اخیر دولت، فاقد کارشناسی و مطالعه مناسببوده، گفت: نگرانی اصلی سیاست هایی است که منجر به کاهش مصرفCNG در کشور می شود.

او افزود: مناسب‌تر آن بود که در شرایط کنونی، تصمیمات به گونه‌ای گرفته می شد تا استفاده از این حامل انرژی تقویت شود، نه اینکه دولت قیمت بنزین و گاز مایع را ثابت نگه ‌دارد و قیمت CNG را که در کشور دارای مزیت نسبیاست، افزایش ‌دهد.

وی همچنین ادامه داد: این تصمیم بدون شک ناپخته بود و قطعا از پشتوانه کارشناسی لازم برخوردار نبوده است.

این کارشناس گفت: حتی تفاوت فعلی قیمت CNG و بنزین، برای مصرفکنندگان CNG، آنچنان جذاب نیست، چه برسد به اینکه این فاصله قیمتی کمتر هم بشود. هر میزان کاهش مصرف CNG در کشور، به همان میزان افزایش مصرف بنزین را به دنبال خواهد داشت. پس با تصمیمات غیرکارشناسی، زمینه تبدیل شدن مجدد کشور، به وارد کننده بنزین را فراهم نکنیم.

این درحالی است که صادقین یکی دیگر از کارشناسان حوزه انرژی ، نسبت به اینکه افزایش قیمت CNG می‌تواند زمینه سازی بالارفتن قیمت بنزین را درپی داشته باشد به خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: از نگاهی کشور سال آینده با کسری بودجه بسیاری مواجه است، چراکه بر اساس لایحه دولت کسری بودجه سال 98 بیش از 130 هزار میلیارد تومان خواهد بود،به طوریکه فراهم آوردن آن ، مستلزم یک سری منابع جدید است و قطعا قوانین مصوب شده اخیرهم در راستای تحقق این وضعیت می‌باشد. بخشی از آن که برداشت ازصندوق توسعه ملی است قطعا جوابگوی این کسری بودجه نیست.قسمت دوم فروش ارز آزاد توسط دولت می‌باشد که عملی غیر قانونی است و دولت هم دربیان تظاهر می‌کند چنین کاری را نخواهد کرد، اما سومین و مهم‌ترین گزینه افزایش قیمت‌ فرآورده‌های نفتی خواهد بود.

او افزود: دولت سال آینده باید فکری برای کنترل نرخ ارز داشته باشد، سال آینده بلاشک در مورد قیمت بنزین وCNG و بالارفتن ارزش دلار ما رشدقاچاق را خواهیم داشت، همچنان که با وضعیت موجود عمده یارانه انرژی که ازقیمت بنزین و گازوییل و CNGاز مردم اخذ می‌شود بخش قابل توجهی ازآن به سه دهک بالای جامعه تعلق دارد ودهک‌های پایین‌تر کم‌ترین بهره وری رااز آن‌ها دارند.

این کارشناس انرژی ادامه داد: تمامی این‌ها زمینه‌  افزایش قیمت سوخت درسال آینده را فراهم می‌کند، این فرآیند از CNG آغاز و احتمالا در فاصله چندماه به بنزین ختم خواهد شد. او همچنین تاکید کرد: اگر شرایط بهبودنیاید ما عملا رانتی را در اختیار دهک‌های بالای جامعه قرارداده‌ایم. 

صادقین نسبت به جو روانی حاکم شده دربازار، به دنبال افزایش قیمت فرآورده‌های نفتی گفت: بر اساس دیدگاه‌های 40 سال گذشته  صرفا کوتاه مدت بوده و قابلیت جبران برای گرو‌های مختلف وجود دارد، اما نکته آنجاستکه بار کسری بودجه پیش بینی شده بسیار سنگین خواهد بود.

اوهمچنین درباره وضعیت خودکفایی در بنزین و قطع واردات آن از مهر ماه اضافه کرد: با توجه به الگوی مصرفی فعلی و روند رشد سالیانه مصرف بنزین، ما حتی با افزایش تولید داخلی آن‌هم درمی‎‌توان پیش بینی کرد، درآینده‌ای نزدیک مجدد وارد کننده خواهیم بود.

باتوجه به نظرات کارشناسان در خصوص مصوبه اخیر هیات دولت، این سوال به ذهن می رسد که اگر بحث گرانی بنزین در پیش نیست، چرا مزیت رقابتی CNG که قیمت پایین نسبت به بنزین بود را از بین بردند؟

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

برخی مستاجران کرمانی به کانکس‌نشینی روی آورده برخی مستاجران کرمانی به کانکس‌نشینی روی آورده‌اند
بهاى دلار و یورو در بازار امروز/ مقاومت بازار بهاى دلار و یورو در بازار امروز/ مقاومت بازار در مقابل فشار دلالان
بازار موبایل در تسخیر دوباره قاچاقچیان
توقف تعداد بسیاری از نمادها در پی افزایش قیمت شیر خام/ لبنیات گران شد
نعمت‎بخش: پراید ۳۹میلیون‌ تومانی را ۳۷میلیون می‌فروشیم
از تعطیلی واحدهای صنعتی جلوگیری می‌کنیم از تعطیلی واحدهای صنعتی جلوگیری می‌کنیم
اپراتورهای هندی هم به فکر جایگزین کردن هواوی افتادند
کسری بودجه دولت ترامپ به وضعیت نگران کننده رسید
خریداران سکه منتظر اعلام نظر بانک مرکزی دربار خریداران سکه منتظر اعلام نظر بانک مرکزی درباره مالیات سکه
فناوری‌های هوآوی تا سال‌ها در جهان پیشرو خواهند بود
پرداخت یارانه سود تسهیلات مسکن مهر به بانک مس پرداخت یارانه سود تسهیلات مسکن مهر به بانک مسکن
قیمت طلا، سکه و ارز در روز شنبه
پارک‌های فناوری فضاهای رشد برای رسیدن یک ایده پارک‌های فناوری فضاهای رشد برای رسیدن یک ایده به هدف نهایی هستند
وجود ۹۱ میلیارد دلار خانه بی‌استفاده در ایران!
هزینه‌های تولید کفش افزایش و فروش کاهش یافته هزینه‌های تولید کفش افزایش و فروش کاهش یافته است

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

دلایل رشد سودآوری حتاید/ حجم دارایی‌های تایدواتر خارج از تصور است
قیمت طلا، سکه و ارز در روز سه‌شنبه
نفس‌های آخر چک بی‌محل
کارمزد خدمات الکترونیکی بانک‌ها افزایش می‌یابد
افت 0.43 درصدی شاخص بورس تهران پس از یک نوسان دو هزار واحدی/ آیفکس 16 واحد رشد کرد
بی‌رمقی صنعت گچ در سایه رکود بازار مسکن/ بازار در تصرف کشورهای همسایه!
افت ۸.۶درصدی رشد اقتصادی از کجا آب می‌خورد؟
اعتماد متقابل، عامل توسعه همکاری‌های ایران و روسیه
قضیه وام دلچسب مستأجران چیست؟ قضیه وام دلچسب مستأجران چیست؟
اوج‌گیری مجدد بیت‌‌کوین پس از دوران رکود/ پول اوج‌گیری مجدد بیت‌‌کوین پس از دوران رکود/ پول دیجیتالی در مرز 10هزار دلار
سرنوشت واگذاری سهام دولت در امین و البرز همچنان در هاله‌ای از ابهام!
دلار بانکی به زیر ۱۳,۰۰۰ تومان برگشت
۱۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده کشور ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده کشور ساخته می‌شود
قیمت‌ها در بازار سرمایه کاهشی ماند
ارز مسافرتی امروز چند قیمت خورد؟ ارز مسافرتی امروز چند قیمت خورد؟