دوشنبه 2 اردیبهشت 1398

تصویب نوپک بار دیگر از سوی آمریکا قوت گرفت/ اما و اگرهای اتحاد اوپک پلاس

قانون گذاران آمریکایی لایحه نوپک را هفته گذشته در کمیته قضایی مجلس نمایندگان به تصویب رساندند. نوپک به آمریکایی ها این اجازه را خواهد داد که از اعضای اوپک ادعای غرامت داشته باشند. از سوی دیگر اعضای اوپک در حال رایزنی و اقداماتی بر علیه نفوذ آمریکا بر اوپک با تشکیل گروهی ده نفره به سرپرستی روس ها هستند. هرچند که شرکت های بزرگ نفتی روسیه مخالف این اتحاد هستند.

انرژی | اقتصاد آنلاین | 2 ماه پیش |2/10/2019 9:51:40 AM 1408 بازدید

تصویب نوپک بار دیگر از سوی آمریکا قوت گرفت/ اما و اگرهای اتحاد اوپک پلاس

اقتصادآنلاین-منصوره محمدی؛ طرح نوپک باردیگر، نگرانی های اوپک و متحدانش را شدت بخشید. اعضای اوپک که به دنبال تشکیل اتحادیه ای متشکل از اعضای اوپک و غیر اوپک به رهبری روسیه بودند تا کنترل بازار نفت را به دست گیرند، در روز  سه شنبه با خبر تصویب طرح نوپک در کمیته قضایی مجلس آمریکا مواجه شدند.

نوپک به آمریکایی ها این اجازه را خواهد داد که به واسطه وزارت دادگستری این کشور، اعضای اوپک را به دلیل انحصارطلبی و در دست گرفتن بازار نفت تحت پیگرد قانونی قرار دهد و ادعای غرامت داشته باشد.

 این طرح از سال 2000 در ایالات متحده مطرح است، اما پس از دوبار تصویب در کنگره آمریکا توسط روسای جمهور پیشین جورج بوش و بارک اوباما وتو شده است، اما این بار اوضاع متفاوت از گذشته است و احتمال تصویب نهایی این طرح باتوجه به سیاست های ضد اوپک ترامپ بسیار بالاست. ترامپ که از بالارفتن قیمت نفت ناراضی است و دائما اوپک را به دلیل تحمیل هزینه های اضافی بر مردم آمریکا نکوهش می کند، طبق نظر تحلیلگران به احتمال بسیار قوی، این قانون را به تایید نهایی خواهد رساند.

قانون گذاران آمریکا که این بار اطمینان بیشتری به حمایت طرح از سوی رئیس جمهور این کشور دارند، لایحه نوپک را در می سال میلادی گذشته مجددا مطرح کردند و در نهایت این طرح اولین مراحل قانونی خود راسپری و روز سه شنبه در کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب رسید.

به گزارش سی ان بی سی، این قانون که هدف آن جلوگیری از هماهنگی تولید و تاثیر تصمیمات اوپک بر قیمت نفت است، بار دیگر در کاپیتال هیل پیش می رود. در روز جمعه حداقل یکی از مقامات بلندپایه دولت ترامپ حمایت خود را از این قانون ابراز کرد که یک سیگنال بسیار قوی از موافقت این دولت، دربرابر مخالفت های دودهه اخیر دولت های قبلی ایالات متحده است.

یکی از مقامات ارشد دولت ترامپ نیز در روز جمعه به رویترز گفت:" ایالات متحده به بازار عادلانه و رقابتی برای تجارت جهانی انرژی به شدت متعهد است. ما از بازارهای تحریف شده، از جمله کارتل ها حمایت نمی کنیم."

از سوی دیگر نوپک از جانب برخی از مقامات دولت ترامپ با مخالفت مواجه خواهد شد، زیرا این تصمیم روابط نزدیک ترامپ و عربستان سعودی را به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکننده های نفت اوپک با تهدید روبه رو خواهد کرد.

ترامپ پس از آنکه مقامات سعودی به درخواست او برای افزایش قیمت پاسخ مثبت دادند، در توییتر از عربستان تشکر کرد، اما هنوز نسبت به کاهش شگفت انگیز نفت سعودی ها در ماه دسامبر واکنشی در توییتر نشان نداده است.

اما وال استریت ژورنال در روزهای گذشته گزارشی منتشر کرد که نشان می داد برخی اعضای اوپک در حال رایزنی و اقداماتی بر علیه نفوذ آمریکا به اوپک هستند. اوپک در تلاش است تا گروهی ده عضوی به سرپرستی روس ها برای کنترل بازار نفت تشکیل دهد.

 هرچند روسیه تاکنون به تعهدات خود در کاهش تولید نفت توافقی با اعضای اوپک با جدیت پایبند نبوده است و با توجه به مخالفت بعضی از شرکت های نفتی این کشور، احتمال این اتحاد اعضای اوپک و غیر اوپک را با ابهام روبرو کرده است.

رویترز نوشته است که مدیر عامل شرکت روس نفت مخالفت خود برای حضور روس ها در توافق اوپک را ابراز و این حضور را یک تهدید استراتژیک تلقی کرده است.

از سوی دیگر تحلیلگران نفت معتقدند تصویب قانون نوپک باعث بی ثباتی بازار نفت خواهد شد. قیمت نفت که در اولین هفته ماه فوریه با کاهش قیمت روبرو بود، در آخرین معاملات روز شنبه با یک افزایش محدود قیمت مواجه شد. تاثیر تصویب لایحه نوپک در مجلس قانون گذاران و اقدامات اعضای اوپک دربرابر این تصمیم در روزهای آینده بیشتر روشن خواهد شد. علاوه بر این تاثیر کاهش رشد اقتصادی جهان، جنگ تجاری ایالات متحده و چین و تحریم های جدید آمریکا بر منابع نفت ونزوئلا در تغییر قیمتها همچنان به قوت خود باقی است.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

طلای آب شده سر و صدا به پا کرد!
زنگ خطر برای مستاجران به صدا در آمد زنگ خطر برای مستاجران به صدا در آمد
عضو گروه مشاوران رشد جهانی: اقتصاد آمریکا رو به رکود است
نگرانی نفتی واشنگتن و گفت وگوی تلفنی ترامپ با نگرانی نفتی واشنگتن و گفت وگوی تلفنی ترامپ با ژنرال حفتر
آی‌ او اسی‌ها بیکار شدند
مرکز تجاری ایران درباکو افتتاح شد مرکز تجاری ایران درباکو افتتاح شد
بررسی بازار طلا و سکه در هفته گذشته بررسی بازار طلا و سکه در هفته گذشته
قیمت دلار دارای حباب است
قیمت دلار دارای حباب است
مشاور استاندار: امکان فاجعه زیست محیطی در هور مشاور استاندار: امکان فاجعه زیست محیطی در هورالعظیم وجود دارد
غول‌ لاکچری‌پسند
جزییات تاثیر اجرای عملیات بازار باز/ نرخ سود جزییات تاثیر اجرای عملیات بازار باز/ نرخ سود بانکی دامنه تعیین شده خواهد داشت
رونمایی از علت اصلی تورم در اقتصاد ایران
قیمت طلا، سکه و ارز در روز شنبه
گوشی 5G ارزان قیمت هواوی در راه است

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

بیش از 5 هزار واحد مسکونی در کامیاران مقاوم سازی شد
دستور رئیس‌جمهور برای کاهش رسوب 85 هزار کانتینر کالا در گمرکات
تورم ماه اول امسال اعلام شد/ افزایش نرخ تورم خانوارهای کشور
زور دلالان از دلار هم بیشتر است
افزایش نرخ تورم ژاپن
تمام دستگاه های اجرایی البرز در حمایت از تولی تمام دستگاه های اجرایی البرز در حمایت از تولید پای کار هستند
اعلام تسهیلات بلاعوض و ارزان قیمت سیل زده در هفته آینده
قطعات چقدر از قیمت خودرو را تشکیل می‌دهند؟
چرا حال بازار خودرو خوب نمی‌شود؟
کدام بازار در فروردین روی خوش به سرمایه‌گذاران نشان داد؟
اعلام آخرین وضعیت ابزار مالی اروپا از زبان نهاوندیان
اعزام نیروی انسانی به خارج از کشور؛ آری یا نه؟
نرخ سود بانکی، دامنه‌ای می‌شود
نرخ سود بانکی، دامنه‌ای می‌شود
معطلی۴ساله اجرای مالیات برخانه‌های خالی معطلی۴ساله اجرای مالیات برخانه‌های خالی