پنجشنبه 6 تیر 1398

آذربایجان غربی به رتبه سوم کشور در سرمایه گذاری خارجی ارتقا یافت

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی گفت: این استان بر اساس آخرین گزارش منتشر شده توسط وزارت کشور در زمینه سرمایه گذاری خارجی در رتبه سوم کشوری قرار گرفته است.

کشاورزی و دامپروری | ایرنا | 5 ماه پیش |1/13/2019 8:14:16 AM 667 بازدید

آذربایجان غربی به رتبه سوم کشور در سرمایه گذاری خارجی ارتقا یافت
به گزارش ایرنا رضا حسینی روز شنبه در آیین تکریم و معارفه رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در ارومیه افزود: جایگاهی که این استان از نظر درآمد سرانه و اشتغال در کشور دارد در شان آن نیست و باید فاصله موجود با میانگین کشوری از میان برداشته شود و جایگاه واقعی آن مشخص شود.
وی با بیان اینکه 50 درصد کسب و کار موجود در آذربایجان غربی مرتبط با بخش کشاورزی می باشد، گفت: این بخش باید رونق داشته باشد زیرا این استان با تلاش و کار و پیشرفت می تواند در 2 تا سه سال آینده از نظر در آمد سرانه به جایگاه مطلوب برسد.
حسینی بیان کرد: آذربایجان غربی درصدد است 20 تا 25 درصد از تامین نهاده های دامی شمال غرب و برخی استان های کشور از طریق این استان تامین شود زیرا این منطقه دارای مرزهای مشترک و پایانه های مرزی با کشورهای همسایه است و می توان از این ظرفیت ها به عنوان یک فرصت بهره گرفت.
وی با اشاره به چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و اهمیت گرامیداشت این جشن ها بیان کرد: انقلاب اسلامی در چهل سال گذشته با طی فراز و نشیب هایی در برابر استکبار ایستاد و کشور را حفظ کرد؛ هر چند دشمنان انقلاب جنگ شدید اقتصادی را ایجاد کرده اند اما ملت ایران در برابر آنان می ایستند و از این دشواری ها نیز به سربلندی عبور خواهد کرد.
حسینی با بیان اینکه جهاد کشاورزی از سازمان های کلیدی استان است و نقش مهمی در اشتغال و توسعه کارآفرینی و رفاه مردمی ایفا می کند؛ بیان کرد: این بخش بیشترین اشتغال را در استان به خود اختصاص داده و 30 تا 35 درصد مردم استان در این بخش مشغول به فعالیت هستند.
معاون استاندار آذربایجان غربی افزود: مشاغلی که بر مبنای خدمات در این استان شکل گرفته در چهارچوب موضوعات و تولیدات کشاورزی و صنایع تبدیلی این بخش است و اگر بنا باشد سایر بخش ها توسعه یابد با محوریت کشاورزی خواهد بود.
سید هادی بهادری، نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی نیز در این زمینه بیان کرد: دریاچه ارومیه برای ساکنان حوضه آن در حکم حیات و ممات است و بدون دریاچه زندگی در این بخش از کشور ممکن نیست و این نتیجه تحقیقات محققان کشور و دنیاست.
وی افزود: کشاورزی در این منطقه امروز نیازمند تحول است و با تداوم روش های سنتی کشاورزی، دریاچه همزمان از دست می رود.
بهادری ادامه داد: برای تولید یک محصول در حوضه دریاچه ارومیه 13 برابر برخی کشورها آب مصرف می شود و این باعث شده تا مصرف آب در بخش کشاورزی استان به پنج میلیارد مترمکعب رسیده که لازم است 2 میلیارد صرفه جویی شود.
وی ادامه داد: 25 شهرستان داخل حوضه دریاچه باید به میزان مصرف آب دقت کنند و مصرف آب را با استفاده از روش های کشت جدید و جایگزین و یافته های کشاورزی کاهش دهند.
بهادری با تاکید بر اینکه همه باید برای عملی شدن برنامه های ستاد احیا همکاری و تعامل داشته باشند، افزود: در بخش پرسنل جهاد کشاورزی نیز از مسوولانی که در راستای محقق شدن ضرایب حقوق این پرسنل تلاش کردند قدردانی می شود؛ تمام کارکنان باید به این باور برسند که حضور آنان صرفا اداری نیست و همه باید تلاش کنند تا راندمان آبیاری و درآمد این بخش افزایش یابد .
نادر قاضی پور، نماینده دیگر مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: با گذر از کشاورزی سنتی به صنعتی می توان گام های مهمی در افزایش درآمد مردم استان برداشت.
وی با بیان اینکه بارش باران در استان مطلوب بوده و بیانگر سال زراعی خوبی است؛ ادامه داد: آذربایجان غربی در تولید چندین محصول زراعی دارای رتبه اول بوده و این بیانگر تلاش های کشاورزان این استان است.
وی بیان کرد: این استان قطب کشاورزی بوده و باید این ویژگی را حفظ کند و لازم است کشت گلخانه ای توسعه یابد و این امری قابل استمرار است.
وی از کشاورزان خواست از سیاست های پولی دولت تبعیت کرده و تولیدات با کیفیتی را روانه بازار مصرف کنند.
رسول جلیلی، رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی نیز در این آیین با بیان اینکه کشاورزی اقتصاد اول این استان است بیان کرد: سهم ارزش افزوده بخش کشاورزی در حد 25 درصد است در حالی که 52 درصد از سهم خدمات نیز مربوط به بخش کشاورزی بوده و 30 تا 32 درصد از مردم این استان در این بخش اشتغال دارند.
وی با بیان اینکه کار تیمی لازمه موفقیت در امر کشاورزی و حل مشکلات استانی می باشد، اضافه کرد: اصلاح معیشت کشاورزان همراه با افزایش راندمان آبیاری و اصلاح نظام بهره برداری در دستور کار و جزو برنامه های این نهاد است.
وی با اشاره به اینکه نظام بهره برداری خرده مالکی از مهمترین مشکلات این بخش بوده که باعث غیر اقتصادی شدن کشاورزی شده است، افزود: کشاورزان استان اغلب کم سواد هستند و این موضوع مشکلات زیادی برای این بخش به دنبال دارد.
جلیلی گفت: با استفاده از فرهیختگان این بخش و تجربه های آنان می توان در رابطه با شناسایی پیشران های توسعه تلاش می شود و با توجه به منابع محدود تلاش این بخش بر روی نقاط هسته ای و کلیدی متمرکز خواهد شد.
به گزارش ایرنا در این آیین که با حضور نمایندگان ارومیه در مجلس شورای اسلامی، مسوولان وزارت جهاد کشاورزی و کارکنان این نهاد برگزار شد از خدمات «اسمعیل کریم زاده» تجلیل و «رسول جلیلی» معاون پیشین برنامه ریزی و اقتصادی این سازمان به عنوان رییس جدید سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی معرفی شد.
از جمله سوابق کاری رسول جلیلی می توان به مدیریت جهاد کشاورزی شاهین دژ و معاونت سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی اشاره کرد.
7125/3072
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

ارشاد گشت ارشاد گشت
ریزش دلار در پی تحریم‌های دیشب ایران ریزش دلار در پی تحریم‌های دیشب ایران
بیت‌کوین‌ها برق می‌بلعند؛ به نام مردم تمام می بیت‌کوین‌ها برق می‌بلعند؛ به نام مردم تمام می‌شود!
17درصد «تاصیکو» و «تیپیکو» با قیمت نجومی آگهی شد/ آیا عزم شستا برای خروج از بنگاه‌داری جدی است؟
طلاق‌هایی برای کمتر از دومیلیون تومان در ماه!
پرداخت هزینه ناکارآمدی شرکت‌های دولتی از جیب ملت
درخواست یک نماینده مجلس از رییس جمهور برای حل مشکل قطعه ساران
واکنش مدیرعامل سایپا درباره تعهدات معوق
آرام آرام در حال خروج از دوره نوسانات اقتصادی هستیم
چرا فشار حداکثری بر ایران می‌تواند نتیجه عکس بدهد؟
ورق ارز برگشت
تاثیر اندازه‌شناسی در داستان پهپاد آمریکایی تاثیر اندازه‌شناسی در داستان پهپاد آمریکایی
3هزار دستگاه پژو۳۰۱ امسال تولید می‌شود
ترامپ در مخصمه بزرگ
قیمت طلا، سکه و ارز در روز سه‌شنبه

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

چرا اجاره بهای مسکن گران شد؟
بازدهی 100درصدی ارزهای دیجیتال در 46روز
جزئیات ۵برنامه دولت برای بازار مسکن/ امتیاز ویژه دولت به کارمندان در طرح «تام‌کاد»
فروش املاک در رهن بانک بدون تسویه حساب
افزایش شش برابری حضور بخش خصوصی ایران در نمای افزایش شش برابری حضور بخش خصوصی ایران در نمایشگاه بین‌المللی صنایع کوچک چین
ارز مجازی فیس‌بوک زیر ذره‌بین اتحادیه اروپا
قیمت سکه، طلا و ارز در روز چهارشنبه
​خودرویی‌ها همچنان مورد توجه سرمایه‌گذاران/ حجم سنگین معاملات «فارس» در آخرین روز هفته
آغاز ثبت نام متقاضیان عاملیت تامین مالی جمعی برای دریافت مجوز
توضیحات مهم وزیر اقتصاد برای مستاجران متقاضی توضیحات مهم وزیر اقتصاد برای مستاجران متقاضی وام
مالیات بر ارزش افزوده صنایع کوچک صرف توسعه زی مالیات بر ارزش افزوده صنایع کوچک صرف توسعه زیرساخت‌ها شود
کسب‌وکارهای نوین هزینه تولید را کاهش می‌دهند کسب‌وکارهای نوین هزینه تولید را کاهش می‌دهند
کیفیت بنزین تولید ایران کم‌نظیر است کیفیت بنزین تولید ایران کم‌نظیر است
۴۳سال زمان برای خانه‌دار شدن خانواده ایرانی! ۴۳سال زمان برای خانه‌دار شدن خانواده ایرانی!
۱۱هزار داروخانه، قابلیت اجرای نسخه الکترونیک را دارند