پنجشنبه 6 تیر 1398

تحریم کامل نفتی ایران؛ ماموریتی ناممکن

فعالان بازار نفت ادعای مقام های کاخ سفید در زمینه به صفر رساندن صادرات نفت ایران را امری تقریبا غیرممکن می دانند چرا که ماهیت بازار انرژی موجب می شود تا تهران همچنان مشتریانش را داشته باشد.

انرژی | ایرنا | 5 ماه پیش |1/12/2019 7:13:33 PM 628 بازدید

تحریم کامل نفتی ایران؛ ماموریتی ناممکن
به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری ایالات متحده از اردیبهشت ماه 1397 که به صورت رسمی از توافق هسته ای (برجام) خارج شد، یکی از مهمترین اهداف خود را به صفر رساندن صادرات نفتی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد. این خواسته از آن زمان تاکنون بارها از سوی مقام های آمریکایی مطرح شده اما همچنان تلاش های واشنگتن راه به جایی نبرده است.
حدود دو ماه قبل که قانون تحریم ها به اجرا درآمد غیرقابل اجرا بودن چنین تصمیمی اثبات شد. در نهایت مقاومت خریداران نفت ایران، کاخ سفید را مجبور کرد معافیت 180 روزه ای را برای تعدادی از کشورها اعلام کند. دولت ترامپ به هشت مشتری مهم نفت تهران اجازه داد تا بدون درنظرگرفتن تحریم های ثانویه به خرید نفت از ایران در سقف مشخص ادامه دهند. عراق، کره جنوبی، چین، تایوان، هند و ژاپن از آسیا و کشورهای اروپایی ایتالیا و یونان از این معافیت ها بهره بردند.
اکنون مقام های کاخ سفید بار دیگر این ادعا را تکرار و تاکید می کنند ایالات متحده این امتیاز را برای محدوده زمانی 6 ماهه اعطا کرده است و بر این اساس دوره آن در ماه می سال 2019 (اردیبهشت 1398) پایان می پذیرد. «برایان هوک» نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در زمینه مسائل ایران به تازگی اعلام کرد واشنگتن به دنبال تمدید این معافیت نیست.
هوک که وظیفه مدیریت کارگروه «گروه اقدام ایران» را برعهده دارد، عنوان داشت که هدف کاخ سفید از اعلام این معافیت مقابله با افزایش قیمت نفت خام در بازارهای جهانی بود. وی افزود: از آنجاکه انتظار می رود در سال 2019 بازار نفت با افزایش عرضه نسبت به تقاضا مواجه شود، ایالات متحده ممکن است از مشتریان ایران بخواهد که خرید نفت از این کشور را متوقف کنند.

**بازار نفت و تحریم های ترامپ
البته نکته آشکار در تحولات بازار نفت آن است که با توجه به برقراری تحریم های آمریکا، برخی مشتریان برای خرید نفت از ایران پیشقدم نمی شوند یا تمایل خود را بصورت رسمی نشان نمی دهند. تارنمای خبری «Hellenic Shipping» که به مسائل مربوط به حوزه نفت می پردازد در گزارشی نوشت از آنجاکه کاخ سفید مشخص نکرده است میزان معافیت تا چه زمانی و چه مقداری خواهد بود، کشورها در معامله با تهران هراس دارند. گفتنی است به علت این تحریم ها میزان تولید و خرید و فروش نفت ایران و مشتریان آن به صورت شفاف مشخص نیست.
این گزارش به بررسی های سه شرکت بین المللی که صادرات نفت ایران را رهگیری می کنند استناد کرد و عنوان داشت براساس برآوردهای گوناگون، باوجود کاهش صادرات نفت، ایران روزانه بین 900 هزار تا 1.35 میلیون بشکه نفت به صورت رسمی می فروشد.
براساس آمار موسسه های بین المللی، ایران روزانه حداقل حدود 650 هزار بشکه میعانات گازی را به صورت رسمی صادر می کند؛ البته میزان واقعی صادرات در این بخش هم به علت ترفندهای ایران بیشتر از این آمار برآورد می شود.
علاوه بر این تهران نیز اعلام کرده است صادرات نفت را کاهش نداده زیرا مشتریان جدیدی را برای تولیدات خود در سال 2019 یافته است. این گزارش اما شرایط را برای رهگیری و برآورد دقیق آمار صادرات ایران سخت توصیف کرد زیرا از زمان شروع تحریم ها در نوامبر( آبان ماه)، برخی محموله های ایران به صورت ناشناس و به گونه ای که رادارها قادر به ردگیری آن ها نباشد، به مشتریان فروخته می شود.
به نظر می رسد دولت آمریکا برای مقابله با راهکارهای ایران اقداماتی را در پیش گرفته است. براساس گزارش خبرگزاری «رویترز»، دونالد ترامپ به دریافت کنندگان معافیت نفتی اعلام کرده است که تصمیم دارد صادرات نفت ایران را به صفر برساند و آن را با فروش نفت دیگر صادرکنندگان و از جمله ایالات متحده (به مشتریان تهران) جبران کند. ممکن است برخی کشورها از این خواسته واشنگتن به راحتی پیروی کنند اما برخی کشورها همچون هند قادر نخواهند بود تا به راحتی در این مسیر حرکت کنند.
البته بنابر تحلیل روزنامه «اکونومیست»، رئیس جمهوری ایالات متحده بر افزایش تولید نفت خام از سوی عراق هم حساب ویژه ای باز کرده است. اگرچه واشنگتن به بغداد معافیت هایی را در زمینه واردات انرژی -برق و گاز- داده است اما شرکت های آمریکایی به شدت بر میزان همکاری خود با پیمانکاران عراقی افزوده اند تا بر ظرفیت های تولید از میدان های نفتی این کشور اضافه کنند.
در آخرین ماه سال 2018 بزرگترین هیات تجاری ایالات متحده در طول یک دهه گذشته به سرپرستی «ریک پری» وزیر انرژی آمریکا، به عراق رفت. به اعتقاد تحلیلگران هدف عمده این گروه تمرکز بر همکاری های نفتی و افزایش تولید و صادرات نفت خام از این کشور بوده است.

**ماموریت غیرممکن ترامپ
با همه تلاش های بین المللی کاخ سفید، به اعتقاد تحلیلگران بسیاری از مولفه های بازار حکایت از آن دارند که به صفر رساندن صادرات نفت ایران امری تقریبا محال است. در یکی از تازه ترین تحولات کره جنوبی چند روز قبل اعلام کرد دوباره خرید نفت از ایران را از سر می‌گیرد. گفته می شود این اتفاق ممکن است از چند هفته بعد و در انتهای ماه ژانویه یا اوایل ماه فوریه اجرایی شود. فعالان بازار پیش بینی می کنند این کشور از نفت های بسیار سبک یا میعانات گازی ایران خرید خواهد داشت. کره جنوبی پیش از تحریم ها نیز بزرگترین واردکننده این سوخت باارزش از ایران بوده است.
تارنمای «اویل پرایس» (OilPrice) بر این باور است که ایران در مقابل تحریم ها، متحدان قابل توجهی را دارد. دولت «حسن روحانی» روابط با روسیه و هند را تقویت کرده است. از طرف دیگر مسکو نیز خواهان تضعیف سیاست های تحریمی ایالات متحده است. همچنین روابط تهران و دهلی نو نیز ارتقا یافته و حتی راه هایی برای مبادلات مالی ناشی از فروش نفت در پیش گرفته شده است. همچنین اتحادیه اروپا هم به شدت مخالف خروج دولت ترامپ از توافق هسته ای ایران بوده و اکنون راهکارهای مالی ویژه (SPV) را برای ادامه معامله با ایران در دستور کار خود قرار داده است.
این گزارش آورده است باید تا ماه می منتظر بود و تصمیم بعدی ترامپ را مشاهده کرد که آیا واشنگتن بار دیگر دوره شش ماهه معافیت نفتی را برای کشورها تمدید می کند یا خیر. در هر صورت نزدیک شدن به سال 2020 که در آن انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برگزار می شود، می تواند تغییری را در سیاست های کاخ سفید ایجاد نماید.
تحلیلگر تارنمای «راشا تودی» نیز معتقد است که ایران برای نفت خود خریداران بالقوه ای را پیدا کرده است و با این خط مشی به مقابله با تحریم های ایالات متحده می رود. وزارت نفت ایران حتی اعلام کرد که تعداد این مشتریان به نحو محسوسی افزایش پیدا کرده است.
این خبرگزاری روسی اعتقاد دارد تحریم ها بر ایران و مشتریان نفت آن از چند جهت تاثیرگذار است از یک سو کاخ سفید با اعطای معافیت، اجازه انجام معامله نفتی با ایران را به این کشورها می دهد اما از دیگر سو فشارهای مالی را برای تکمیل این معامله ها افزایش داده است. همین موضوع کشورها را برای معامله با ایران نگران می سازد.
به نوشته راشاتودی و به نقل از مقام های وزارت نفت ایران، اکنون باوجود تحریم های آمریکا و خروج ترامپ از برجام، به علت ماهیت رقابتی بازار انرژی و با هدف کسب سود بیشتر، بر تعداد خریداران بالقوه نفت ایران افزوده شده است.
پژوهش**9130 **1552
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

ارشاد گشت ارشاد گشت
ریزش دلار در پی تحریم‌های دیشب ایران ریزش دلار در پی تحریم‌های دیشب ایران
بیت‌کوین‌ها برق می‌بلعند؛ به نام مردم تمام می بیت‌کوین‌ها برق می‌بلعند؛ به نام مردم تمام می‌شود!
17درصد «تاصیکو» و «تیپیکو» با قیمت نجومی آگهی شد/ آیا عزم شستا برای خروج از بنگاه‌داری جدی است؟
طلاق‌هایی برای کمتر از دومیلیون تومان در ماه!
پرداخت هزینه ناکارآمدی شرکت‌های دولتی از جیب ملت
درخواست یک نماینده مجلس از رییس جمهور برای حل مشکل قطعه ساران
واکنش مدیرعامل سایپا درباره تعهدات معوق
آرام آرام در حال خروج از دوره نوسانات اقتصادی هستیم
چرا فشار حداکثری بر ایران می‌تواند نتیجه عکس بدهد؟
ورق ارز برگشت
تاثیر اندازه‌شناسی در داستان پهپاد آمریکایی تاثیر اندازه‌شناسی در داستان پهپاد آمریکایی
3هزار دستگاه پژو۳۰۱ امسال تولید می‌شود
ترامپ در مخصمه بزرگ
قیمت طلا، سکه و ارز در روز سه‌شنبه

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

چرا اجاره بهای مسکن گران شد؟
بازدهی 100درصدی ارزهای دیجیتال در 46روز
جزئیات ۵برنامه دولت برای بازار مسکن/ امتیاز ویژه دولت به کارمندان در طرح «تام‌کاد»
فروش املاک در رهن بانک بدون تسویه حساب
افزایش شش برابری حضور بخش خصوصی ایران در نمای افزایش شش برابری حضور بخش خصوصی ایران در نمایشگاه بین‌المللی صنایع کوچک چین
ارز مجازی فیس‌بوک زیر ذره‌بین اتحادیه اروپا
قیمت سکه، طلا و ارز در روز چهارشنبه
​خودرویی‌ها همچنان مورد توجه سرمایه‌گذاران/ حجم سنگین معاملات «فارس» در آخرین روز هفته
آغاز ثبت نام متقاضیان عاملیت تامین مالی جمعی برای دریافت مجوز
توضیحات مهم وزیر اقتصاد برای مستاجران متقاضی توضیحات مهم وزیر اقتصاد برای مستاجران متقاضی وام
مالیات بر ارزش افزوده صنایع کوچک صرف توسعه زی مالیات بر ارزش افزوده صنایع کوچک صرف توسعه زیرساخت‌ها شود
کسب‌وکارهای نوین هزینه تولید را کاهش می‌دهند کسب‌وکارهای نوین هزینه تولید را کاهش می‌دهند
کیفیت بنزین تولید ایران کم‌نظیر است کیفیت بنزین تولید ایران کم‌نظیر است
۴۳سال زمان برای خانه‌دار شدن خانواده ایرانی! ۴۳سال زمان برای خانه‌دار شدن خانواده ایرانی!
۱۱هزار داروخانه، قابلیت اجرای نسخه الکترونیک را دارند