یکشنبه 4 فروردین 1398

«خساپا» افزایش نرخ گرفت/ توقف «وامید» در پی دعوی قضایی

در نخستین روز هفته و همزمان با رشد کم رمق شاخص هشت نماد متوقف، یک نماد تعلیق و 9 نماد بازگشایی شدند.

بانک وبیمه | اقتصاد آنلاین | 2 ماه پیش |1/12/2019 5:47:55 PM 810 بازدید

«خساپا» افزایش نرخ گرفت/ توقف «وامید» در پی دعوی قضایی

اقتصاد آنلاین - محمد امین خدابخش؛ در پایان معاملات امروز شاخص بورس تهران توانست با رشدی 100 واحدی روز خود را به پایان ببرد و به سطح 165 هزار و 194 هزار واحد دست یابد. در این روز پبام‌های ناظران بورس و فرابورس تعداد توقف‌ها را به هشت عدد رساند. همچنین در این روز شاهد تعلیق «خودرو» و بازگشایی 9 نماد دیگر بودیم. از میان توقف‌های یاد شده «خساپا» به شفاف سازی در خصوص افزایش نرخ دریافت شده پرداخت و اعلام کرد که نرخ محصولات شرکت از 30 تا 70 درصد افزایش یافته است. در این روز «خموتور» نیز متوقف شد تا از افزایش نرخ 30 درصدی محصولات خبر دهد. در مجموع امروز روز پر خبری برای نمادهای پگروه خودرویی بود. امروز دو نماد بورسی «خمهر» و «چکارن» نیز به دلیل نوسان بیش از 50 درصد قیمت متوقف شدند. «وامید» نیز به ارائه توضیحات در خصوص دعوی حقوقی بر سر سود پرداخت نشده در سال‌های 95 و 94 پرداخت.

افزایش نرخ «خساپا» قطعی شد: مهمترین توقف صورت گرفته طی روز جاری به نماد معاملاتی شرکت گروه خودرو سازری سایپا (خساپا) تعلق داشت. دلیل این توقف اعلام نرخ جدید محصولات شرکت، بر اساس مجوز جدید سازمان حمایت مصرف کننده گان و تولید کنندگان بود. بر  این اساس شرکت اعلام کرده است که قیمت خودروهای تولیدی این شرکت از 30 تا 70 درصد افزایش پیدا می‌کند. بر این مبنا محصولات خانواده پراید 30 درصد و انواع سراتو تولیدی شرکت تا 70 درصد افزایش قیمت خواهندداشت. «خساپا» اعلام کرده است به دلیل متنوع بودن محصولات نرخ میانگین قبلی فروش محصولات و همچنین نرخ های جدید فروش محصولات به صورت میانگین محاسبه و دراطلاعیه ثبت است . در خصوص خودروهایی که مشمول قیمت گذاری سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان هستند، این افزایش قیمت‌ برای خودروهای تعهد شده از تاریخ یکم شهریور تا 30 آذر اعمال می شود. برای تعهدات بعدی براساس 5 درصد کمتر از قیمت حاشیه بازار منظور خواهد شد که متعاقباً فهرست قیمتی آن ارائه خواهد شد. اما در خصوص خودروهایی که مشمول قیمت گذاری نیستند، از تاریخ یکم شهریور ماه سال جاری افزایش قیمت براساس پنج درصد کمتر از قیمت حاشیه بازار اعمال خواهد شد .

افزایش نرخ «خموتور» را متوقف کرد: نماد معاملاتی (خموتور) متعلق به شرکت موتور سازان تراکتورسازی ایران با توجه به لزوم اطلاع رسانی در خصوص افزایش نرخ اعمال شده بر محصولات شرکت متوقف شد. شرکت اعلام کرده که به موجب مجوز صادره از سوی هیات مدیره شرکت و باعنایت به افزایش نرخ مواد اولیه و قطعات مصرفی و تاثیر آن بر بهای تمام شده، نرخ های فروش محصولات این شرکت به میزان 30 درصد افزایش یافته است.

«وامید» متوقف شد: نماد معاملاتی شرکت مدیریت سرمایه گذاری امید (وامید) دیگر نماد متوقف شده طی روز جاری بود. دلیل توقف این شرکت لزوم شفاف سازی در خصوص مطالبه اصل سود سهام سالهای مالی منتهی به 1394 و 1395 از شرکت گروه مدیریت سرمایه گذاری امید به انضمام خسارت تاخیر تادیه از زمان دادرسی و خسارت دادرسی، بوده است. بر این اساس شرکت اعلام کرده است که پرداخت سود سال 94 به مبلغ 233 میلیارد تومان و سال 95 به مبلغ 133 میلیارد تومان خسارت تاخیر تادیه باقیمانده سود سال 94 از تاریخ مطالبه دین و سود سال 95 از تاریخ ثبت تقاضا و مطالبه در کمیته سازش تا هنگام پرداخت و بر اساس شاخص اعلامی بانک مرکزی و پرداخت خسارت دادرسی خواهد بود. گفتنی است طرفین این دعوا صندوق بازنشستگی ، وظیفه ، ازکارافتادگی و پس انداز کارکنان بانکهای ملی هستند.

خلاصه پیام‌های امروز ناظران بورس و فرابورس در جدول زیر آمده است:

13971022

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

روند صعودی طلای جهانی هموار شد روند صعودی طلای جهانی هموار شد
پیروزی بر مشکلات با رونق تولید؛ سال ۹۸، سال تحول سایپا خواهد بود
مهم‌ترین چالش هدررفت منابع آب در ایران/ضرورت مهم‌ترین چالش هدررفت منابع آب در ایران/ضرورت تغییر رویه مدیریتی در حوزه آب، غذا و انرژی
افزایش ۲۰درصدی دریافتی مستمری بگیران بهزیستی در سال ۹۸
سال نو،‌ سال اوج گرفتن بانک قدرتمند صادرات برای درخششی دوباره در پهنه اقتصاد کشور است
تورم سال آینده به کدام سو می رود؟
ارز حاصل از صادرات در خدمت رونق تولید/ راهکار ارز حاصل از صادرات در خدمت رونق تولید/ راهکار بازگشت ارز چیست
حقوق و مزایای کارکنان دولت در سال 97 به طول کامل پرداخت شد
سال ۹۸ را به سال رونق ساخت و تولید مسکن تبدیل سال ۹۸ را به سال رونق ساخت و تولید مسکن تبدیل می‌کنیم
واعظی: بهبود وضعیت معیشتی مردم از اولویت‌های جدی دولت است
رونق تولید مهم ترین اولویت مدیران قزوین در سال 98 است
همه برای تولید بیشتر با کمیت بالاتر و کیفیت بهتر تلاش کنیم
هشدار نوروزی درباره زمین خواری و فروش غیرمجاز هشدار نوروزی درباره زمین خواری و فروش غیرمجاز ویلا
سال گذشته ۲۲میلیون نفر سود سهام عدالت دریافت کردند
هشدار نوروزی درباره زمین خواری و فروش ویلا

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

بودجه۹۷ بدون کسری بسته شد/ ارسال تنخواه به مناطق سیل‌زده
افزایش صادرات سبزی و صیفی قیمت‌ها را بالا برد
چه کنیم که تولید رونق گیرد؟
نرخ دلار در اولین شنبه سال چقدر است؟
بهبود اقتصاد با قطع بندناف درآمدهای نفتی ممکن است
مسافران نوروزی در شمال به وسوسه خرید ویلا نیف مسافران نوروزی در شمال به وسوسه خرید ویلا نیفتند
سکه سال جدید را با چه قیمتی آغاز کرد؟ سکه سال جدید را با چه قیمتی آغاز کرد؟
هزینه ساخت مسکن سال گذشته چقدر افزایش یافت؟ هزینه ساخت مسکن سال گذشته چقدر افزایش یافت؟
آمریکا چندین بانک ونزوئلا را تحریم کرد
طلا جهانی اندکی گران شد طلا جهانی اندکی گران شد
تولید را آسان کنید تا رونق داشته باشیم
روز سیاه برای بورس جهانی
پوند تقویت شد
بازخوانی دادگاه‌های ویژه اقتصادی سال۹۷
بازدید سرزده رئیس کل بانک مرکزی از صرافی‌های تهران