پنجشنبه 6 تیر 1398

فاصله توسعه با یک مساله ملی و دغدغه عمومی در ایران

امیرکبیر یکی از پیشتازان تحول ایران به شمار می رود و سالروز شهادت وی، بهانه ای برای گردهمایی شماری از نخبگان اقتصادی برای بررسی این موضوع شد؛ به باور آنان، با وجود اجرای برنامه های توسعه در 70 سال گذشته، هنوز این امر به یک مساله ملی و دغدغه عمومی تبدیل نشده است.

بازار | ایرنا | 5 ماه پیش |1/12/2019 3:29:06 PM 732 بازدید

فاصله توسعه با یک مساله ملی و دغدغه عمومی در ایران
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، از سالیان بسیار دور با افزایش سطح دانش و فهم بشر، کیفیت و وضعیت زندگی او همواره در حال بهبود و ارتقا بوده است.
پس از دوران رنسانس و متعاقب آن انقلاب صنعتی، موج پیشرفت‌های پرشتاب غربی ها آغاز شد.
متاسفانه در همین دوران، کشورهای شرقی روند رو به رشدی را تجربه نکرده و حتی برخی از این کشورها سیری نزولی طی کردند. البته در برخی موارد حرکت‌های مقطعی و موردی در این کشورها صورت گرفت، اما از آنجا که با کلیت جامعه و فرهنگ عمومی تناسب کافی نداشت، حمایت نشد. اقدام های «محمد تقی خان» ملقب به «امیرکبیر» در ایران، نمونه‌ای از این دست است.
به گزارش ایرنا، بیستم دی ماه همزمان با سالروز تولد و شهادت امیرکبیر شماری از پژوهشگران و پویشگران توسعه در مراسم نمادین «روز ملی توسعه»‌ در باغ فین کاشان گردهم آمدند و به هم اندیشی پرداختند.
فاصله توسعه از یک مساله ملی و دغدغه عمومی، بی توجهی به دستاوردها و بی اعتنایی به آینده پژوهشی به جای آینده نگاری، تقویت ناخواسته قدرت از سوی روشنفکران و ایستادگی در برابر توسعه یافتگی و فناوری از جمله مواردی بود که دلیل ناکارآمدی حرکت به سوی توسعه از سوی نخبگان اقتصادی و توسعه کشور در این مراسم عنوان شد.

** توسعه به دغدغه عمومی ایرانیان تبدیل شود
«محسن رنانی» عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان، یکی از سخنرانان این مراسم به طرح این پرسش پرداخت که «چرا ما اینجاییم؟ چون باید اینجا باشیم و البته نیم قرن دیر به اینجا آمده ایم. ما 70 سال است در حال برنامه ریزی و اجرای برنامه های توسعه هستیم اما هنوز مجمعی از نخبگان برای هم افزایی اندیشه توسعه نداریم.»
وی ادامه داد: در این سال ها ما همه حوزه ها را رونق دادیم، انواع جشنواره های فرهنگی و هنری و ورزشی را راه اندازی کردیم، جشنواره کتاب، جشنواره سینما،‌ جشنواره صنعت،‌ جشنواره های ورزشی و نظایر آنها داریم اما در حوزه توسعه که این همه برای آن هزینه کرده ایم و بخش اعظم منابع ملی خود را برای رسیدن به آن نابود کرده ایم، هیچ رویداد ملی نداریم.
رنانی تاکید کرد متاسفانه نتوانسته ایم مساله توسعه را به یک مساله ملی و یک دغدغه عمومی تبدیل کنیم.
وی بیان داشت: آگاهی و دانش عمومی جامعه نسبت به مفهوم، مولفه‌ها و پیش نیازهای توسعه پایین است و در سطح کلان نیز فاقد گفتمان ملی و یک نظریه اجماعی در مورد توسعه بوده ایم.
«این ناشی از کم کاری، همکاری نکردن و گفت ‌و گو نکردن بین نخبگان اندیشگی ما بوده است.»
نویسنده کتاب «چرخه‌های افول اخلاق و اقتصاد» گفت: در غیاب نخبگان فکری توسعه، دولت‌ها آمدند و برای خودشان برنامه توسعه نوشتند؛ برنامه هایی که فاقد تئوری توسعه بود و هر دولت آرزوهای خود و منویات مقامات را در برنامه های توسعه گنجاند و مصوب شد، منابع ملی را صرف آن کرد و حاصل این شد که ما نه تنها هنوز داریم در جا می زنیم، بلکه با توسعه‌ای نامتوازن و در هم ریخته روبرو شده ایم.
این استاد دانشگاه گفت: امروز ما اینجاییم تا اعلام کنیم پراکنده اندیشی در حوزه توسعه بس است. برای توسعه به شکل‌گیری گفتمان ملی توسعه نیازمندیم و برای این، لازم است نخبگان فکری ما با هم تعامل و همفکری داشته باشند.
وی ادامه داد: نخبگان فکری ما تک تک حرف های بسیاری در حوزه توسعه دارند اما هنوز نتوانسته ایم به یک نظریه یا چارچوب تحلیلی اجماعی در توسعه دست پیدا کنیم و اتفاق نظری در حوزه توسعه حاصل نکرده ایم.
رنانی ادامه داد: بنابراین، دولت ها هم دیدگاه های نخبگان را نادیده گرفته و راه خود را رفته اند اما امروز که دیگر منابع نفتی کفاف درآمد مورد نیاز دولت ها را نمی دهد، دیگر دولت ها نمی توانند نقش خود را به عنوان متولی توسعه بازی کنند و این فرصتی است برای پژوهشگران،‌ کنشگران و اندیشه ورزان حوزه توسعه که دست در دست هم بگذارند و جامعه را به سمت و سوی فرایندهای توسعه آفرین سوق بدهند.
وی افزود: بدون گفت ‌و‌گو، تعامل و همگرایی روشنفکران و اندیشمندان کشور، ما همچنان در سرگردانی قدم خواهیم زد. ما دستمان از ادعا و اختلاف و الگوهای متعارض پر است.
رنانی تاکید کرد ما باید به این ناتوانی پایان دهیم و در یک فرایند گفت ‌وگوی بین نخبگانی، به یک همگرایی در حوزه توسعه دست یابیم.
«بدون شکل دهی گفتمان ملی توسعه، دولت‌ها همچنان به اسم توسعه و به نام برنامه های توسعه، منابع ملی ما را نابود خواهند کرد.»

** الگوهای برنامه ریزی ما توسعه را نابود کرد
«نعمت الله اکبری» عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ ریزی این استان، نیز گفت: وقتی خبر محاکمه 2 پزشک اصفهانی را از تلویزیون شنیدم که به سبب کاربرد ایمپلنت تقلبی در ستون فقرات و بدن بیماران محاکمه شده بودند، با خود گفتم «ما اقتصاددانان، برنامه ریزان و جامعه شناسان چقدر ایمپلنت تقلبی و پروتزهای غلط در‌ پیکره اجتماع گذاشتیم که کسی متوجه نیست و مابه ازای عینی ندارد و بابت آن محاکمه نیز نمی شویم».
وی افزود: مشکلی که ما اقتصاد دانان، سیاستگذاران و برنامه ریزان داشته ایم، این است که به دستاوردها توجه نمی کنیم. ما دانشگاهیان، نخبگان، جامعه شناسان، عالمان سیاسی و سازمان ها، متهمان ردیف نخست هستیم.
اکبری با تاکید بر اینکه بسیاری چیزها که افتخار ما بویژه علوم اجتماعی‌ها بود، امروز دردسرساز شده است، گفت: همه الگوهای برنامه ریزی ما توسعه را نابود کرد.
وی با تاکید بر لزوم تقویت «پویش فکری توسعه» که اکنون به همت برخی دانش‌آموختگان جوان علوم اجتماعی و انسانی راه اندازی شده است، افزود: توسعه در گرو آینده پژوهی است. ما باید دست از آینده‌ نگاری برداریم و به آینده پژوهشی روی بیاوریم.

** روشنفکران ما برای تبیین راه توسعه، از امیرکبیر نیز باید عبور کنند
«تقی آزاد ارمکی» عضو هیات علمی دانشگاه تهران، نیز از نقش روشنفکران در یک صد سال اخیر انتقاد کرد و گفت: روشنفکران ما ناخواسته به جای آنکه جامعه مدنی را تقویت کنند، قدرت را تقویت کرده‌‌اند.
وی افزود:‌ آنان بدون توجه به اینکه تا جامعه توانمند نشود، هیچ اصلاحی در حوزه سیاست بادوام نخواهد بود و به جای آنکه همت خود را مصروف تقویت جامعه مدنی کنند، همه توجه خود را به نقد قدرت معطوف کرده اند و صاحبان قدرت همواره در واکنش به نقد آنان، بر سرکوب خود افزوده اند و بهانه ای برای بستن بیشتر و سرکوب بیشتر پیدا کرده اند.
آزاد ارمکی ادامه داد: در واقع، شیوه برخورد ما با اصحاب قدرت موجب شده است آنان فرصت پیدا کنند دشمنان خیالی بتراشند و برای مبارزه با این دشمنان به سرکوب و محدودسازی جامعه مدنی دست بزنند.
این استاد جامعه شناسی گفت: امیرکبیر نه چنان قهرمان بود که همه چیز را در او خلاصه کنیم و نه چنان سرکوب ‌گر بود که بخواهیم به او حمله کنیم. امیرکبیر یک تلاشگر توانمند و خلاق در مسیر توسعه بود و روشنفکران ما برای تبیین راه توسعه، از امیرکبیر نیز باید عبور کنند.

** با مطالعه تاریخ در راه توسعه گام برداریم
«فریدون الهیاری» عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان، در این جلسه گفت: دوران قاجار، غروب دیوانسالاری ایران بود و در این دوره، ناکارآمدی سیاسی نمود پیدا کرد که بازخوانی تاریخ با نگاهی متفاوت، ضرورت جست و جوی توسعه نیافتگی کشور را پس از آن زمان مشخص می کند.
وی ادامه داد: نوسازی و اصلاحات در کشور از زمانی آغاز شد که متوجه شدیم توانایی ایستادگی در برابر توسعه یافتگی و فناوری را نداریم. همان زمان گروهی مخالفت با توسعه را به بهانه لطمه وارد شدن به دین در پیش گرفتند، گروهی الگوگیری از غرب و توسعه حتی به بهانه از دست دادن دین را پیگیر بودند و برخی مانند امیرکبیر نیز فناوری و توسعه همراه با دین و سنت را معنی می کردند.
«امیرکبیر با آگاهی از آماده سازی بستر اجتماعی، در راه توسعه گام برداشت و راه اندازی دارالفنون از جمله این بسترسازی بود.»
الهیاری به کم توجهی ها در شناساندن شخصیت ها اشاره کرد و افزود: امیرکبیر، جهان و ایران را می شناخت و این آگاهی، دلیل دید و اندیشه توسعه یافتگی در وی بود؛ ما نیز با مطالعه تاریخ و شناخت این شخصیت های برجسته می توانیم در راه توسعه گام برداریم.

** محوریت توسعه، بسترساز بروز خلاقیت و نبوغ بشری است
«عباس عصاری» عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس، نیز گفت: محور قرار گرفتن توسعه، بسترساز بروز خلاقیت و نبوغ بشری است که این مهم را امیرکبیر 200 سال پیش درک کرده بود.
رییس پژوهشکده اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس افزود: دانایی و دانشی که در انسان تجلی پیدا می کند، به خلاقیت منجر می شود و تمدن جدید، توسعه را به وجود می آورد که در 2 سده گذشته در این مسیر تلاش های بسیار انجام و حتی جان هایی نیز فدا شده است که یکی از بزرگ ترین فداکاری ها و جوانمردی ها، حرکت میرزا محمدتقی خان فراهانی مشهور به امیرکبیر بود.
وی بیان داشت: مفاهیم متفاوتی در این سال ها از توسعه شکل گرفته و حرکت هایی که در آن نقطه آغازین مشاهده می شود، همچنان بر تارک این کشور می درخشد.
«برای پی بردن به اهمیت امیرکبیر، فقط راه اندازی دارالفنون کافی است که 289 نفر از دانش آموختگانش در اثر نهالی که امیرکبیر کاشت، به صدارت رسیدند که 28 نفر آنها وزیر آموزش و پرورش بودند.»
برپایه این گزارش، بیستم دی ماه سالروز تولد و شهادت امیرکبیر است.
این روز از سوی جمعی از اندیشه‌ورزان حوزه توسعه به عنوان «روز ملی توسعه» انتخاب شده است که امسال مراسم رونمایی از لوح یادبود آن در باغ فین کاشان برگزار شد.
مرکز «پویش فکری توسعه» و پژوهشکده «اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس» با همکاری و مشارکت کمیسیون ملی یونسکو و میراث فرهنگی کاشان این آیین را برگزار کردند.
همچنین تمبر ویژه روز ملی توسعه که از سوی شرکت پست جمهوری اسلامی منتشر شده است، با حضور مسئولان شرکت پست رونمایی و به دست اندیشمندان حاضر در آیین امضا شد.

اقتصام*3065*1961*
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

ارشاد گشت ارشاد گشت
ریزش دلار در پی تحریم‌های دیشب ایران ریزش دلار در پی تحریم‌های دیشب ایران
بیت‌کوین‌ها برق می‌بلعند؛ به نام مردم تمام می بیت‌کوین‌ها برق می‌بلعند؛ به نام مردم تمام می‌شود!
17درصد «تاصیکو» و «تیپیکو» با قیمت نجومی آگهی شد/ آیا عزم شستا برای خروج از بنگاه‌داری جدی است؟
پرداخت هزینه ناکارآمدی شرکت‌های دولتی از جیب ملت
درخواست یک نماینده مجلس از رییس جمهور برای حل مشکل قطعه ساران
طلاق‌هایی برای کمتر از دومیلیون تومان در ماه!
واکنش مدیرعامل سایپا درباره تعهدات معوق
آرام آرام در حال خروج از دوره نوسانات اقتصادی هستیم
چرا فشار حداکثری بر ایران می‌تواند نتیجه عکس بدهد؟
ورق ارز برگشت
تاثیر اندازه‌شناسی در داستان پهپاد آمریکایی تاثیر اندازه‌شناسی در داستان پهپاد آمریکایی
3هزار دستگاه پژو۳۰۱ امسال تولید می‌شود
قیمت طلا، سکه و ارز در روز سه‌شنبه
اولتیماتوم مدیرعامل نیسان به رنو

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

چرا اجاره بهای مسکن گران شد؟
بازدهی 100درصدی ارزهای دیجیتال در 46روز
جزئیات ۵برنامه دولت برای بازار مسکن/ امتیاز ویژه دولت به کارمندان در طرح «تام‌کاد»
فروش املاک در رهن بانک بدون تسویه حساب
افزایش شش برابری حضور بخش خصوصی ایران در نمای افزایش شش برابری حضور بخش خصوصی ایران در نمایشگاه بین‌المللی صنایع کوچک چین
ارز مجازی فیس‌بوک زیر ذره‌بین اتحادیه اروپا
قیمت سکه، طلا و ارز در روز چهارشنبه
​خودرویی‌ها همچنان مورد توجه سرمایه‌گذاران/ حجم سنگین معاملات «فارس» در آخرین روز هفته
آغاز ثبت نام متقاضیان عاملیت تامین مالی جمعی برای دریافت مجوز
توضیحات مهم وزیر اقتصاد برای مستاجران متقاضی توضیحات مهم وزیر اقتصاد برای مستاجران متقاضی وام
مالیات بر ارزش افزوده صنایع کوچک صرف توسعه زی مالیات بر ارزش افزوده صنایع کوچک صرف توسعه زیرساخت‌ها شود
کسب‌وکارهای نوین هزینه تولید را کاهش می‌دهند کسب‌وکارهای نوین هزینه تولید را کاهش می‌دهند
کیفیت بنزین تولید ایران کم‌نظیر است کیفیت بنزین تولید ایران کم‌نظیر است
۴۳سال زمان برای خانه‌دار شدن خانواده ایرانی! ۴۳سال زمان برای خانه‌دار شدن خانواده ایرانی!
۱۱هزار داروخانه، قابلیت اجرای نسخه الکترونیک را دارند