پنجشنبه 6 تیر 1398

94 درصد جمعیت کشور تحت پوشش گازرسانی قرار دارند

معاون وزیر نفت با اعلام اینکه برای برنامه ای برای افزایش قیمت گاز در دستور کار نیست، گفت: 93.6 درصد جمعیت کشور از نعمت گاز برخوردارند که شامل 97 درصد جمعیت شهری و 82 درصد جمعیت روستایی است.

انرژی | ایرنا | 5 ماه پیش |1/12/2019 2:40:11 PM 888 بازدید

94 درصد جمعیت کشور تحت پوشش گازرسانی قرار دارند
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «حسن منتظر تربتی» امروز (شنبه) در نشست خبری با تشریح دستاوردهای صنعت گاز در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، افزود: در سال 1357 تولید گاز کشور 35 میلیون مترمکعب در روز بود که اکنون به بیش از 800 میلیون متر مکعب رسیده است.
مدیرعامل شرکت ملی گاز با بیان اینکه دوره طلایی صنعت گاز از دهه 1380 و با توسعه پارس جنوبی آغاز شد، ادامه داد: تاکنون یک هزار و 138 شهر و 27 هزار روستا گازرسانی شده اند.
وی اضافه کرد: گازرسانی به پنج هزار روستا نیز در دستور کار قرار دارد که بزودی شتاب بیشتری خواهد گرفت.
معاون وزیر نفت ادامه داد: در صنعت گاز به خودکفایی رسیده ایم به طوری که بخش عمده ای از تجهیزات از داخل کشور تامین می شود.

** ایران در جمع سه کشور دارنده فناوری برتر گازی
وی از دستیابی ایران به فناوری مواد بودارکننده گاز خبر داد و گفت: این فناوری تاکنون در اختیار کشورهای روسیه و فرانسه بود که به تازگی ایران نیز به جمع آنها پیوسته است.
منتظر تربتی افزود: این مواد برای بودارکردن گاز جهت نشت یابی از خطوط لوله به کار می رود.

** زیرساخت های صادرات گاز به پاکستان آماده است
معاون وزیر نفت درباره صادرات گاز به پاکستان گفت: ایران زیرساختهای لازم برای صادرات گاز به پاکستان را آماده کرده است.
وی با بیان اینکه پاکستان باید اقدام جدی انجام دهد، ابراز امیدواری کرد که این کشور از طریق بخش خصوصی اقدام به تکمیل خط لوله و دریافت گاز کند.
این مقام مسئول درباره خط لوله تاپی (از ترکمنستان به پاکستان از مسیر افغانستان)، گفت: ایران امن ترین و به صرفه ترین مسیر است.
وی اضاقه کرد: ما اکنون قادر هستیم گاز را از ترکمنستان گرفته و به کشورهای هدف تحویل دهیم.
منتظر تربتی درباره صادرات گاز به عراق، گفت: صادرات به عراق از 2 مسیر بغداد و بصره انجام می شود که در فصل تابستان افزایش بیشتری می یابد.
وی ادامه داد: موقعیت جغرافیایی کشورمان و نیز شبکه گسترده انتقال، سبب شده تا امکان گسترش صادرات گاز فراهم شود.

** اطمینان خاطر اروپا از توان ایران برای صادرات به اروپا
معاون وزیر نفت در پاسخ به ایرنا، درباره برنامه صادرات گاز به اروپا گفت: میزان مصرف و تولید گاز اکنون به نقطه مناسبی رسیده به طوری که قادر به افزایش صادرات هستیم.
وی افزود: اکنون این اطمینان خاطر برای اروپایی ها ایجاد شده که ایران قادر به صادرات گاز به اروپا و تامین گاز آنهاست.
منتظر تربتی ادامه داد: فرصت های زیادی برای صادرات به اروپا از مسیر عراق و سوریه، ترکیه و غیره وجود دارد.
وی گفت: البته مساله مهم یافتن بازارهای هدف در اروپاست.

**دریافت پول صادرات گاز به عراق به یورو
معاون وزیر نفت درباره دریافت پول صادرات گاز به عراق گفت: مطالبات از عراق به صورت یورو دریافت می شود.
مدیرعامل شرکت ملی گاز اضافه کرد: نحوه دریافت پول صادرات گاز به عراق در آینده به توافق بانک مرکزی بستگی دارد، ما پول گاز را ازطریق بانک مرکزی دریافت می کنیم و آنها هر روشی را تعیین کنند، ما اجرا می کنیم.
عراقی درباره صادرات گاز به ترکمنستان نیز گفت: در گذشته دریافت گاز از ترکمنستان برای تامین گاز مناطق شمالی کشور بسیار اهمیت داشت، اما با توسعه شبکه گازرسانی، اکنون به گاز این کشور وابستگی نداریم.
معاون وزیر نفت یادآور شد: البته توسعه روابط با ترکمنستان و گسترش همکاری های گازی با این کشور برای ما مهم است.
عراقی با بیان اینکه سواپ (معاوضه) گاز ترکمنستان در حال انجام است، گفت: سواپ گاز توسط بخش خصوصی انجام می شود که مذاکرات برای امضای قراردادهای جدید سواپ در حال انجام است.
مدیرعامل شرکت ملی گاز اظهار داشت: توان دریافت و سواپ روزانه 35 تا 40 میلیون مترمکعب گاز ترکمنستان را داریم.
وی اضافه کرد: ما برای تداوم صادرات گاز به ترکیه نگرانی نداریم و در سال های آتی نیز صادرات گاز به این کشور ادامه می یابد.
معاون وزیر نفت درباره صرفه صادرات برق به جای گاز گفت: مطالعات انجام شده نشان می دهد که صادرات گاز نسبت به برق، صرفه بیشتری برای کشور دارد.
مدیرعامل شرکت ملی گاز با بیان اینکه صادرات نفت و گاز منافاتی با یکدیگر ندارند، اضافه کرد: توسعه صادرات هر 2 حامل انرژی توسط ایران دنبال می شود.
عراقی با بیان اینکه صادرات به ارمنستان نیز در حال انجام است، افزود: با توجه به اینکه کشورهای خریدار گاز ایران در همسایگی کشورمان قرار دارند، صادرات گاز از طریق خط لوله به صرفه است.
معاون وزیر نفت درباره صادرات گاز مایع (ال.پی.جی) نیز ادامه داد: صادارت ال.پی.جی به صورت عادی در جریان است و این محموله ها پس از بارگیری به مقاصد مورد نظر ارسال می شود.
وی تصریح کرد: با توجه به شرایط تحریم، درباره مقاصد و نحوه صادرات هر چه کمتر صحبت شود، بهتر است.

**تولید روزانه گاز معادل 5 میلیون بشکه نفت
معاون وزیر نفت گفت: اکنون روزانه بیش از 800 میلیون مترمکعب گاز در کشور تولید می شود که معادل روزانه پنج میلیون بشکه نفت خام است.
عراقی با بیان اینکه میزان رشد سالانه مصرف گاز 6 درصد است، افزود: نیازهای داخلی به طور کامل رفع شده و گاز مازاد باید برای صادرات و یا تحویل به صنایع مختلف اختصاص یابد.
مدیرعامل شرکت ملی گاز اضافه کرد: در سال های گذشته با مشکل افت فشار گاز در ماه های سرد سال مواجه بودیم، اما با توجه به افزایش تولید، اکنون چنین نگرانی هایی وجود ندارد.
وی به تحویل گاز به نیروگاه ها اشاره کرد و گفت: بخش عمده مصرف سوخت نیروگاه ها در سال های گذشته مربوط به سوخت های مایع گازوییل و مازوت بود، اما با افزایش تحویل گاز به آنها در مصرف سوخت های مایع، صرفه جویی شده است.
معاون وزیر نفت اضافه کرد: پیش بینی می شود مجموع تحویل گاز به نیروگاه ها تا پایان سال 97 به 70 میلیارد مترمکعب افزایش یابد.
مدیرعامل شرکت ملی گاز درباره گازرسانی به زاهدان نیز گفت: در داخل شهر زاهدان باید یک هزار و 350 کیلومتر گازرسانی شود که با برگزاری مناقصه های جدید، روند احداث آنها شتاب می گیرد.
وی افزود: اگر با سرعت نسبت به توسعه شبکه گازرسانی داخل شهر زاهدان اقدام می شد، مشکلاتی مانند ترافیک پیش می آمد، اما در جلسه مشترک با استاندار سیستان و بلوچستان قرار شد که تمهیدات لازم برای توسعه سریعتر شبکه گازرسانی شهر زاهدان اتخاذ شود.
معاون وزیر نفت ادامه داد: یک هزار و 234 میلیارد تومان نیز برای نوسازی تجهیزات گرمایشی مدارس هزینه شده است.
مدیرعامل شرکت ملی گاز درباره وضعیت مصرف گاز در کشور نیز گفت: در سال 96 حدود 37 درصد گاز در نیروگاه ها، 25 درصد در بخش خانگی، چهار درصد برای سی.ان.جی خودروها، 30 درصد در صنایع عمده و چهار درصد توسط بخش عمومی مصرف شده است.
اقتصام**2022**9132*2025
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

ارشاد گشت ارشاد گشت
ریزش دلار در پی تحریم‌های دیشب ایران ریزش دلار در پی تحریم‌های دیشب ایران
بیت‌کوین‌ها برق می‌بلعند؛ به نام مردم تمام می بیت‌کوین‌ها برق می‌بلعند؛ به نام مردم تمام می‌شود!
17درصد «تاصیکو» و «تیپیکو» با قیمت نجومی آگهی شد/ آیا عزم شستا برای خروج از بنگاه‌داری جدی است؟
طلاق‌هایی برای کمتر از دومیلیون تومان در ماه!
پرداخت هزینه ناکارآمدی شرکت‌های دولتی از جیب ملت
درخواست یک نماینده مجلس از رییس جمهور برای حل مشکل قطعه ساران
واکنش مدیرعامل سایپا درباره تعهدات معوق
آرام آرام در حال خروج از دوره نوسانات اقتصادی هستیم
چرا فشار حداکثری بر ایران می‌تواند نتیجه عکس بدهد؟
ورق ارز برگشت
تاثیر اندازه‌شناسی در داستان پهپاد آمریکایی تاثیر اندازه‌شناسی در داستان پهپاد آمریکایی
3هزار دستگاه پژو۳۰۱ امسال تولید می‌شود
ترامپ در مخصمه بزرگ
یک پرس غذا در رستوران‌های گیاهی لاکچری چند؟

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

بازدهی 100درصدی ارزهای دیجیتال در 46روز
جزئیات ۵برنامه دولت برای بازار مسکن/ امتیاز ویژه دولت به کارمندان در طرح «تام‌کاد»
فروش املاک در رهن بانک بدون تسویه حساب
افزایش شش برابری حضور بخش خصوصی ایران در نمای افزایش شش برابری حضور بخش خصوصی ایران در نمایشگاه بین‌المللی صنایع کوچک چین
ارز مجازی فیس‌بوک زیر ذره‌بین اتحادیه اروپا
قیمت سکه، طلا و ارز در روز چهارشنبه
​خودرویی‌ها همچنان مورد توجه سرمایه‌گذاران/ حجم سنگین معاملات «فارس» در آخرین روز هفته
آغاز ثبت نام متقاضیان عاملیت تامین مالی جمعی برای دریافت مجوز
توضیحات مهم وزیر اقتصاد برای مستاجران متقاضی توضیحات مهم وزیر اقتصاد برای مستاجران متقاضی وام
مالیات بر ارزش افزوده صنایع کوچک صرف توسعه زی مالیات بر ارزش افزوده صنایع کوچک صرف توسعه زیرساخت‌ها شود
کسب‌وکارهای نوین هزینه تولید را کاهش می‌دهند کسب‌وکارهای نوین هزینه تولید را کاهش می‌دهند
کیفیت بنزین تولید ایران کم‌نظیر است کیفیت بنزین تولید ایران کم‌نظیر است
۴۳سال زمان برای خانه‌دار شدن خانواده ایرانی! ۴۳سال زمان برای خانه‌دار شدن خانواده ایرانی!
۱۱هزار داروخانه، قابلیت اجرای نسخه الکترونیک را دارند
صدور مجوز افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها