پنجشنبه 6 تیر 1398

ایجاد شغل های جایگزین کشاورزی در روستاها ضروری است

فرماندار فریدن گفت: علاوه بر دامداری و کشاورزی به عنوان شغل اصلی روستاییان باید مشاغل جایگزین با تکیه بر توانمندی های بومی در روستاها ایجاد شود.

کشاورزی و دامپروری | ایرنا | 5 ماه پیش |1/12/2019 9:54:00 AM 914 بازدید

ایجاد شغل های جایگزین کشاورزی در روستاها ضروری است
به گزارش ایرنا، سید تقی معین الدینی جمعه شب در جمع اهالی روستای عادگان فریدن افزود: برنامه ریزی اصولی و پیاده سازی مجدانه این موضوع در نهایت جلوگیری از کاهش منابع آب و تخریب مراتع را به دنبال خواهد داشت.
وی توسعه روستاها را در گرو حرکت به سوی سایر زمینه های دارای بازده اقتصادی دانست و افزود : کشاورزی در روستاها ضمن تطابق با فناوری روز و حرکت به سوی تغییرالگوی کشت، باید با اشتغالزایی در سایر بخش ها مانند گردشگری جایگزین شود که این ظرفیت سود آور در فریدن وجود دارد.
فرماندار فریدن با بیان اینکه روستاها باید همچنان کانون تولید و بهره وری باقی بمانند، اضافه کرد: در زمان حاضر شرایط ارائه تسهیلات اشتغال روستایی در مقایسه با سال های گذشته بسیار آسانتر شده و زمینه برای ورود جوانان به کسب و کارهای کوچک و بزرگ فراهم است.
به گفته وی پس از انقلاب در همه دولت ها اتفاقات و برکات بیشماری در روستاها شکل گرفت که تا به امروز ادامه دارد.
معین الدینی به اهتمام جدی دولت تدبیر و امید به روستاها اشاره و اضافه کرد: برنامه ها و اقداماتی که در دولت فعلی برای روستاها به اجرا در آمد به طور تقریبی با خدمات دولت های پیشین در این بخش برابری می کند، با این وجود همچنان نیازها و کمبودهای بسیاری در روستاها وجود دارد.
فرماندار فریدن تصریح کرد: گنج های فریدن مردمان پرتلاش آن است که همواره به وجودشان افتخار می کنیم.
بخشدار بخش مرکزی فریدن با بیان اینکه سفر به روستاهای شهرستان و دیدار چهره به چهره مدیران اجرایی با اهالی در دستور کار قرار گرفت، افزود: رویکرد این بازدیدها مطالبه محوری است که با هدف شناسایی و طبقه بندی نیازهای مردم روستا و تسهیل پیگیری های آتی اجرا می شود.
ایزد ابوالحسنی افزود: همه دهیاران موظف به ثبت و پیگیری مطالبات مردم روستا در این دیدارها تا اجرای کامل مصوبات هستند.
مدیر آب و فاضلاب روستایی فریدن اظهارداشت: همه 28 روستای فریدن در قالب یک مجتمع آبرسانی تعریف و مطالعات آن انجام شده است که استقرار خطوط انتقال آب از روستای عادگان به روستای سینگرد در راستای تکمیل این طرح است.
عباس رحیمی افزود: طرح تامین آب آشامیدنی مجتمع سینگرد - عادگان در آینده ای نزدیک به بهره برداری می رسد.
رحیمی به مشکلات کمی و کیفی آب آشامیدنی روستای عادگان اشاره و اضافه کرد: سه راهکار کوتاه مدت (آب رسانی سیار)، میان مدت (احداث مجتمع روستایی) و بلند مدت (طرح کلان تامین آب از منابع پایدار) در راستای حل این مشکل در دستور کار قرار گرفته است.
ریس شبکه بهداشت و درمان فریدن در پاسخ به گلایه اهالی عادگان مبنی بر آلودگی آب آشامیدنی گفت: کیفیت آب آشامیدنی در شهرها و روستاهای منطقه به طور دقیق و منظم کنترل می شود و مردم از این بابت نگرانی نداشته باشند.
به گفته وی سنجش آلودگی شیمیایی آب آشامیدنی نیز هر 6 ماه یکبار در منطقه اجرا می شود.
محمد رضا شیخی با بیان اینکه مراجعه مردم روستای عادگان برای دریافت مراقبت های بهداشتی مطلوب نیست، افزود: اکنون امکان مراقبت های بهداشتی مانند اندازه گیری فشارخون، دیابت و سنجش وضعیت مادران باردار در عادگان وجود دارد.
وی خاطرنشان کرد: سرانه سلامت هر روستا با توجه به مراجعه مردم آن روستا و میزان دریافت مراقبت های بهداشتی تعیین و اختصاص می یابد.
رییس شبکه بهداشت و درمان فریدن با بیان اینکه پزشک عمومی یک روز در هفته در مراکز بهداشتی روستاها مستقر است، افزود: هم اکنون چهار روز در هفته متخصص رادیولوژی ویژه زنان در بیمارستان شهید رجایی داران (مرکز شهرستان) مستقر است.
رییس آموزش و پرورش فریدن تک پایه شدن کلاس های عادگان را منوط به موافقت اهالی این روستا با ایجاد سه پایه آموزشی در این روستا و سه پایه دیگر در روستای مجاور(سینگرد) دانست.
نیازعلی علایی افزود: امکان اختصاص حیاط مدرسه بلا استفاده روستا برای تفریح ، انجام فعالیت های ورزشی و بازی دانش آموزان و جوانان وجود دارد.
به گفته وی 40 دانش آموز در روستای عادگان فریدن به تحصیل مشغول هستند.
رییس بنیاد مسکن فریدن بیان کرد : چنانچه روستاییان برای احداث واحد مسکونی از وام ویژه بهسازی مسکن روستایی به مبلغ 250 میلیون ریال با سود پنج درصد استفاده کنند و نسبت به احداث واحد مقاوم زیر نظر ناظر نظام فنی روستایی اقدام نمایند مبلغ 80 میلیون ریال کمک بلاعوض جهت تکمیل واحد از طرف بنیاد مسکن به آنان پرداخت می شود.
علی اصغری افزود: تاکنون 73 میلیارد ریال برای اجرای آسفالت و جدول گذاری معابر روستای عادگان هزینه شده است.
مسوول نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فریدن بیان کرد: خانه های کاه گلی و چوبی روستای عادگان از قابلیت تبدیل به اقامتگاه های بوم گردی برخوردار است.
به گفته وی مالکان این خانه ها با اخذ موافقت اصولی و پروانه بهره برداری می توانند از تسهیلات کم بهره استفاده کنند.
محمود سلیمی با بیان اینکه در عادگان 2 اثر تاریخی به ثبت ملی رسید، افزود: عملیات مرمت کوشک تاریخی این روستا با هزینه ای افزون بر 17 میلیارد ریال رو به اتمام است.
سلیمی وجود سنگ آسیاب ها و وسایل قدیمی در این روستا را ظرفیت بالقوه تاریخی در بخش میراث ناملموس دانست.
ریس منابع طبیعی و آبخیزداری فریدن گفت: بر اساس قانون این آمادگی وجود دارد که اراضی ملی به طور رایگان در راستای منافع عمومی در اختیار نهادهای متقاضی قرار بگیرد.
حسین کرکوندی با بیان اینکه روستای عادگان فاقد مجوز بهره برداری کتیراست، افزود: با ارائه طرح بهره برداری مجاز کتیرا و موافقت با آن، بستر مطلوبی برای اشتغالزایی و کسب درآمد روستاییان فراهم خواهد شد.
به گزارش ایرنا، کیفیت پایین آب آشامیدنی و تاخیر در بهره برداری از چاه حفر شده روستا، ضرورت تامین روشنایی و اصلاح نقاط حادثه خیز محورها، اجرای آسفالت ورودی خانه بهداشت، نوبت دهی بیمارستان، کمبود پزشک متخصص در بخش رادیولوژی، کمبود اعتبار پارک کودک، قطعی برق چاه های کشاورزی هم مرز با شهرستان مجاور، سخت گیری در اعطای وام های کم بهره اشتغال، ضرورت توزیع سهمیه های خوراک دام، سبوس، برنج، گوشت و سوخت روستاها در بین مردم روستا، واگذاری منابع طبیعی در راستای اشتغالزایی جوانان و حصارکشی محدوده گلستان شهدا از مهم ترین مطالبات مردم روستای عادگان فریدن بود که مدیران اجرایی به آنها پاسخ دادند.
در این دیدار با اهدا هدایایی از دانش آموزان، دهیار و فعالان فرهنگی روستای عادگان تجلیل شد.
به گفته مسوولان، بر خلاف تصورعموم، فریدن با کاهش شدید منابع آبی مواجه؛ و شهرت آبخیز بودن این منطقه رنگ باخته است.
امسال از 30 هزار هکتار زمین های کشاورزی این شهرستان تنها حدود 15 هزار هکتار زیر کشت رفته است.
کارشناسان می گویند فرصت اشتغالزایی که در بخش کشاورزی این شهرستان در گذشته بود اکنون از بین رفته و از آنجا که 90 درصد معیشت مردم این منطقه به کشاورزی و دامداری وابسته است، ضرورت حرکت به سوی مشاغل جایگزین و روش های نوین کشاورزی و دامداری بیش از پیش احساس می شود.
جمعیت روستای عادگان بیش از پانصد نفر است.این روستا در دهستان زاینده‌رود شمالی در بخش مرکزی فریدن قرار دارد.
عاگان در 24 هزار گزی جنوب داران و متصل به راه کوهرنگ واقع شده است، مکان ابتدای این روستا به خاطر ظلمی که به روستائیان روا داشته می شد به دست یکی از خوانین به طور کلی نابود و مکان فعلی برای زندگی مردم در نظر گرفته می شود.
وجه تسمیه عادگان ریشه در پر آبی آن دارد. تاریخ شناسان معتقدند نام این خطه آبگان است که بعدها به عادگان تبدیل شده است،این در حالی است که در زمان حاضر آب آشامیدنی این روستا با تانکر تامین می شود.
فریدن با 2 شهر داران و دامنه و 28 روستا و با جمعیت بیش از 49 هزار نفر در 140 کیلومتری غرب استان واقع است.
6026/9861
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

ارشاد گشت ارشاد گشت
ریزش دلار در پی تحریم‌های دیشب ایران ریزش دلار در پی تحریم‌های دیشب ایران
بیت‌کوین‌ها برق می‌بلعند؛ به نام مردم تمام می بیت‌کوین‌ها برق می‌بلعند؛ به نام مردم تمام می‌شود!
17درصد «تاصیکو» و «تیپیکو» با قیمت نجومی آگهی شد/ آیا عزم شستا برای خروج از بنگاه‌داری جدی است؟
طلاق‌هایی برای کمتر از دومیلیون تومان در ماه!
پرداخت هزینه ناکارآمدی شرکت‌های دولتی از جیب ملت
درخواست یک نماینده مجلس از رییس جمهور برای حل مشکل قطعه ساران
واکنش مدیرعامل سایپا درباره تعهدات معوق
آرام آرام در حال خروج از دوره نوسانات اقتصادی هستیم
چرا فشار حداکثری بر ایران می‌تواند نتیجه عکس بدهد؟
ورق ارز برگشت
تاثیر اندازه‌شناسی در داستان پهپاد آمریکایی تاثیر اندازه‌شناسی در داستان پهپاد آمریکایی
3هزار دستگاه پژو۳۰۱ امسال تولید می‌شود
ترامپ در مخصمه بزرگ
یک پرس غذا در رستوران‌های گیاهی لاکچری چند؟

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

بازدهی 100درصدی ارزهای دیجیتال در 46روز
جزئیات ۵برنامه دولت برای بازار مسکن/ امتیاز ویژه دولت به کارمندان در طرح «تام‌کاد»
فروش املاک در رهن بانک بدون تسویه حساب
افزایش شش برابری حضور بخش خصوصی ایران در نمای افزایش شش برابری حضور بخش خصوصی ایران در نمایشگاه بین‌المللی صنایع کوچک چین
ارز مجازی فیس‌بوک زیر ذره‌بین اتحادیه اروپا
قیمت سکه، طلا و ارز در روز چهارشنبه
​خودرویی‌ها همچنان مورد توجه سرمایه‌گذاران/ حجم سنگین معاملات «فارس» در آخرین روز هفته
آغاز ثبت نام متقاضیان عاملیت تامین مالی جمعی برای دریافت مجوز
توضیحات مهم وزیر اقتصاد برای مستاجران متقاضی توضیحات مهم وزیر اقتصاد برای مستاجران متقاضی وام
مالیات بر ارزش افزوده صنایع کوچک صرف توسعه زی مالیات بر ارزش افزوده صنایع کوچک صرف توسعه زیرساخت‌ها شود
کسب‌وکارهای نوین هزینه تولید را کاهش می‌دهند کسب‌وکارهای نوین هزینه تولید را کاهش می‌دهند
کیفیت بنزین تولید ایران کم‌نظیر است کیفیت بنزین تولید ایران کم‌نظیر است
۴۳سال زمان برای خانه‌دار شدن خانواده ایرانی! ۴۳سال زمان برای خانه‌دار شدن خانواده ایرانی!
۱۱هزار داروخانه، قابلیت اجرای نسخه الکترونیک را دارند
صدور مجوز افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها