پنجشنبه 6 تیر 1398

ثمره جایگزینی بانک ها بر صنایع، تضییع حقوق بیت المال است

قزوین – ایرنا – رییس کل دادگستری استان قزوین گفت: ثمره جایگزینی بانک ها بر صنایع، تضییع حقوق بیت المال، تعطیلی واحدهای تولیدی و بیکاری کارگران است و آن را عملی سفیهانه می دانیم.

بازار | ایرنا | 5 ماه پیش |1/12/2019 9:25:01 AM 966 بازدید

ثمره جایگزینی بانک ها بر صنایع، تضییع حقوق بیت المال است
به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین نورالله قدرتی روز شنبه در اولین نشست ستاد اقتصاد مقاومتی دادگستری، ستاد تسهیل و رفع موانع تولید و شورای هماهنگی بانک های استان قزوین که در دادسرای شهر قزوین برگزار شد، افزود: مشکلات صنعت استان شناسایی و احصا شده و اولین مشکل صنعت با بانک ها و جایگزینی موسسات مالی بر واحدهای تولیدی است.
قدرتی اضافه کرد: در اولین نشست ستاد اقتصاد مقاومتی دادگستری که به صورت مشترک با ستاد تسهیل و رفع موانع تولید و شورای هماهنگی بانک های استان قزوین برگزار شد به این موضوع رسیدگی شد و در جلسات بعدی به مشکلات واحدهای تولیدی در زمینه بیمه، مالیات و دستگاه های خدمات رسان پرداخته خواهد شد.
رییس کل دادگستری استان قزوین افزود: در خصوص جایگزینی بانک ها و سودهای مرکبی که از صنایع گرفته می شود از اول انقلاب تا کنون توسط امام راحل، مقام معظم رهبری و مراجع تقلید تذکر داده شده است ولی مجموعه بانک ها در مقام دریافت سودهای مرکب می گویند ما معذور هستیم.
وی گفت: یکی از درخواست ها و تکالیف از مجموعه بانکی استان این است که از اختیارات قانونی خود تا حد مقدور در راستای تحرک به بخش صنعت استفاده کنند و اگر از اختیارات خود در این زمینه استفاده نکنند دستگاه قضا وارد عمل خواهد شد.
قدرتی اضافه کرد:همه مکلف هستند برای اجرایی کردن تصمیمات ستاد مشترک اقتصاد مقاومتی اقدام کنند در غیر این صورت کوتاهی و اهمال آنها از طریق مراجع قضایی مورد پیگیری قرار خواهد گرفت.
این مسئول گفت: بانک های عامل استان بعد از طی فرایندی طولانی به واحدهای تولیدی تسهیلات پرداخت می کنند ولی هنگام بهره برداری از واحدها وارد عمل شده و برای سقوط و حرکت نزولی شرکت ها و جایگزینی آنها اقدام می کنند.
وی با بیان اینکه یکی از موانع تولید در استان قزوین بانک ها هستند، افزود: مراجع تقلید بارها بر اصلاح سیستم بانکی تاکید کرده اند و دریافت سود در قبال دیرکرد را حرام و رباخواری دانسته و اعلام کرده اند که بانک ها باید دست از رباخواری بردارند.
این مسئول قضایی با بیان اینکه طبق نظر مراجع تقلید تا بانک ها اصلاح نشوند جامعه درست نمی شود، افزود: بانک ها باید به مباحث شرعی توجه کرده و از اختیارات خود برای تحرک بخشی به صنعت و کاهش سودهای غیرشرعی استفاده کنند.
قدرتی خاطر نشان کرد: بانک ها ملزم به اجرای بند واو تبصره 16 قانون هستند و اگر بانکی مطالبات خود را بدون توجه به این تبصره محاسبه کند درخواست ابطال مازاد دریافتی ها توسط دستگاه قضا صادر خواهد شد.
وی با بیان اینکه یک نگاه و نظر حقوقی جدید را در استان جا خواهیم انداخت، افزود: پرداخت مطالبات کارگری هنگام توقیف واحدهای تولیدی یک اصل اولویت دار است و باید پیش از اقدام دستگاه های اجرایی نخست برای پرداخت مطالبات کارگران اقدام شود.
این مسئول با اشاره به مشکلات شرکت های مه نخ و فرنخ افزود: این شرکت ها 16 بار برای 180 میلیارد ریال معوقات بانک ها، بیمه، تامین اجتماعی و ... توقیف شده اند و در مرحله اول باید با فروش 20 هتار از اراضی 50 هکتاری این واحدها برای پرداخت مطالبات کارگران اقدام شود.
وی گفت: ستاد اقتصاد مقاومتی فراتر از قانون عمل می کند و چنین اختیاری دارد که در شرایط بحرانی با وحدت رویه برای حل مشکلات تصمیم گیری نماید.
قدرتی افزود:بدهکاری این واحدهای تولیدی در ابتدا 200 میلیارد ریال بوده است که هم اکنون به چهار هزار میلیارد ریال رسیده است و باید با تصمیم گیری قاطع شرکت های مه نخ و فرنخ را از بن بست چندین ساله خارج کرده و معضل چندین ساله استان را حل کنیم.
استان قزوین سه هزار و 600 واحد تولیدی دارد.
6101
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

ارشاد گشت ارشاد گشت
ریزش دلار در پی تحریم‌های دیشب ایران ریزش دلار در پی تحریم‌های دیشب ایران
بیت‌کوین‌ها برق می‌بلعند؛ به نام مردم تمام می بیت‌کوین‌ها برق می‌بلعند؛ به نام مردم تمام می‌شود!
17درصد «تاصیکو» و «تیپیکو» با قیمت نجومی آگهی شد/ آیا عزم شستا برای خروج از بنگاه‌داری جدی است؟
طلاق‌هایی برای کمتر از دومیلیون تومان در ماه!
پرداخت هزینه ناکارآمدی شرکت‌های دولتی از جیب ملت
درخواست یک نماینده مجلس از رییس جمهور برای حل مشکل قطعه ساران
واکنش مدیرعامل سایپا درباره تعهدات معوق
آرام آرام در حال خروج از دوره نوسانات اقتصادی هستیم
چرا فشار حداکثری بر ایران می‌تواند نتیجه عکس بدهد؟
ورق ارز برگشت
تاثیر اندازه‌شناسی در داستان پهپاد آمریکایی تاثیر اندازه‌شناسی در داستان پهپاد آمریکایی
3هزار دستگاه پژو۳۰۱ امسال تولید می‌شود
ترامپ در مخصمه بزرگ
قیمت طلا، سکه و ارز در روز سه‌شنبه

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

چرا اجاره بهای مسکن گران شد؟
بازدهی 100درصدی ارزهای دیجیتال در 46روز
جزئیات ۵برنامه دولت برای بازار مسکن/ امتیاز ویژه دولت به کارمندان در طرح «تام‌کاد»
فروش املاک در رهن بانک بدون تسویه حساب
افزایش شش برابری حضور بخش خصوصی ایران در نمای افزایش شش برابری حضور بخش خصوصی ایران در نمایشگاه بین‌المللی صنایع کوچک چین
ارز مجازی فیس‌بوک زیر ذره‌بین اتحادیه اروپا
قیمت سکه، طلا و ارز در روز چهارشنبه
​خودرویی‌ها همچنان مورد توجه سرمایه‌گذاران/ حجم سنگین معاملات «فارس» در آخرین روز هفته
آغاز ثبت نام متقاضیان عاملیت تامین مالی جمعی برای دریافت مجوز
توضیحات مهم وزیر اقتصاد برای مستاجران متقاضی توضیحات مهم وزیر اقتصاد برای مستاجران متقاضی وام
مالیات بر ارزش افزوده صنایع کوچک صرف توسعه زی مالیات بر ارزش افزوده صنایع کوچک صرف توسعه زیرساخت‌ها شود
کسب‌وکارهای نوین هزینه تولید را کاهش می‌دهند کسب‌وکارهای نوین هزینه تولید را کاهش می‌دهند
کیفیت بنزین تولید ایران کم‌نظیر است کیفیت بنزین تولید ایران کم‌نظیر است
۴۳سال زمان برای خانه‌دار شدن خانواده ایرانی! ۴۳سال زمان برای خانه‌دار شدن خانواده ایرانی!
۱۱هزار داروخانه، قابلیت اجرای نسخه الکترونیک را دارند