پنجشنبه 6 تیر 1398

سهم خودرو در سبد خانوار برخلاف مسکن و طلا، همواره کاهشی است

مدیر عامل گروه خودروسازی سایپا گفت: مقایسه قیمت خودرو، آپارتمان و سکه بهار آزادی در سالهای گذشته حاکی از کاهشی بودن سهم خودرو در سبد خانوار است؛ نکته ای که همواره مورد غفلت بعضی از کارشناسان و افکار عمومی قرار گرفته است.

صنعت و معدن | ایرنا | 5 ماه پیش |1/10/2019 3:32:31 PM 1148 بازدید

سهم خودرو در سبد خانوار برخلاف مسکن و طلا، همواره کاهشی است
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمدرضا سروش» در دیدار با سیدضیاء هاشمی مدیر عامل خبرگزاری جمهوری اسلامی در ساختمان این خبرگزاری انجام شد، افزود: قیمت پراید در سال 1373 برابر 2 میلیون و 300 هزار تومان بود در حالی که قیمت سکه بهار آزادی در آن زمان 30 هزار تومان (معادل 76 سکه) و هر مترمربع آپارتمان در تهران 50 هزار تومان می شد؛ به عبارتی با پول یک پراید در آن سال قادر به خرید آپارتمان 46 متری در تهران بودیم.
به گفته این مسئول، در سال 1385 قیمت هر سکه بهار آزادی 167 هزار تومان و بهای یک پراید هفت میلیون تومان (معادل 42 سکه) شد و متوسط قیمت هر مترمربع آپارتمان در تهران 150 هزار تومان بود؛ به عبارتی با پول پراید قادر به خرید 2/8 مترمربع آپارتمان بودیم.
سروش ادامه داد: در حال حاضر یک دستگاه پراید 22 میلیون و 750 هزار تومان به فروش می رود، در حالی که هر سکه بهار آزادی سه میلیون و 825 هزار تومان و متوسط هر مترمربع آپارتمان در تهران هشت میلیون و 500 هزار تومان است؛ به عبارتی با پول پراید می شود 6 سکه یا 2.7 مترمربع آپارتمان خرید.
به گفته وی تحلیل ها نشان می دهد قیمت خودرو همواره در سبد خانوارها کاهشی بوده است .

** انتقاد از ایجاد چشم انداز منفی به خودروسازی در برخی رسانه ها
مدیر عامل گروه سایپا یادآوری کرد: این روزها برخی رسانه ها طوری به بیان مسائل می پردازند که وانمود می شود خودروسازان مسئول اصلی شرایط کنونی اند در حالی که باید اطلاعات واقعی به افکارعمومی بدهیم تا با درک متقابل از مرحله سخت تاریخی موجود عبور کنیم .
وی این پرسش را مطرح کرد که چرا به راحتی از کنار افزایش قیمت دیگر کالاها می گذریم اما جامعه را نسبت به قیمت محصولات صنعت خودرو حساس می کنیم .
مدیرعامل سایپا گفت: هرچند پرایدی که امروز تولید می شود طراحی 30 سال پیش است اما امکاناتی نظیر کیسه هوا، موتور با استاندارد یورو 4 ، ترمز ای بی اس و کاتالیست در آن تعبیه شده که فقط قیمت کاتالیست آن یک میلیون و 200 هزار تومان است.
«در حالی که قیمت پراید 22 میلیون تومان است، موتورسیکلت وسپا در بازار 125 میلیون تومان قیمت گذاری می شود.»

** مفهوم انتظاری کیفیت
این مسئول درباره کیفیت خودروهای تولیدی این گروه اعلام کرد: مطلوبیت مورد انتظار مشتری از محصول و خدماتی که دریافت می کند در ازای هزینه پرداختی است.
وی ادامه داد: از این منظر، پراید یک محصول چهار هزار و 500 دلاری است و باید با خودروهای در این کلاس قیمتی در جهان مقایسه شود.
«در سالهای گذشته با تغییر استاندارد خودروها ، پراید نیز از موتور یورو 4 ، کیسه هوا و ترمز ای بی اس برخوردار شد و با این مشخصات قیمت پایه آن به 6 هزار دلار افزایش می یابد در حالی در شرایط موجود قیمت کارخانه ای این خودرو 2 هزار دلار و قیمت بازار آن سه هزار دلار است.»
سروش بیان داشت: یکی از ارزان ترین خودروهای سواری در جهان یکی از محصولات گروه تاتاموتورز هند است که موتور آن با حجم 800 سی سی و بدون آپشنهای موجود در پراید، سه هزار دلار قیمت دارد؛ لذا ما نتوانسته ایم این واقعیت ها را به خوبی برای جامعه بیان کنیم .
وی اظهار داشت: بین سالهای 1391 تا 1397 تورم سنواتی قابل توجهی را در کشور شاهد بودیم اما شورای رقابت در این هفت سال قیمت خودروها را حدود 27 درصد افزایش داد که به معنای سرکوب قیمت خودرو است .
این مسئول افزود: بواسطه قیمت های غیرعادلانه در 9 ماهه امسال چهار هزار و 500 میلیارد تومان زیان در گروه سایپا شناسایی شده است .
وی ادامه داد: مشابه چنین زیانی در ایران خودرو نیز شناسایی شده است که براین اساس حدود یک میلیون سهامدار ، 500 هزار تا 600 هزار قطعه ساز ، یکصد هزار کارمند و 80 هزار تا 90 هزار نفر از فعالان شبکه خدمات پس از فروش این خودروسازی ها آسیب دیده اند .

** احیای تولید با تامین نقدینگی
این مسئول تاکید کرد: «احیای تولید در شرایط فعلی فقط با تامین نقدینگی مورد نیاز میسر است و به ویژه در خودروهای پرتیراژ گروه سایپا به دلیل عمق ساخت داخل آنها ، نقدینگی محدودیت اصلی برای افزایش تولید است.»
سروش یادآوری کرد: مطابق قوانین برنامه های توسعه و سیاست های اصل 44 قانون اساسی ، هرجا قیمت گذاری دولت به زیان بنگاه منجر شود باید نسبت به جبران زیان وارده شده بپردازد اما شاهدیم امروز دولت در شرایط سختی بسر می برد .
وی گفت: امروز قطعه سازان نیز در تلاشند تولید خودرو متوقف نشود اما آنها نیز درگیر محدودیت نقدینگی هستند.
مدیر عامل سایپا ادامه داد: به دلیل افزایش نرخ ارز در ماههای گذشته، افزایش 2 تا سه برابری قیمت نهاده های تولید را شاهد بودیم اما در مجموع قیمت خودرو با شرایط کنونی تناسبی ندارد؛ موضوعی که ضربات سنگینی به صنعت خودروسازی و قطعه سازی وارد کرده و جبران آن در شرایط کنونی سخت است.
اقتصام*3065*2025
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

ارشاد گشت ارشاد گشت
ریزش دلار در پی تحریم‌های دیشب ایران ریزش دلار در پی تحریم‌های دیشب ایران
بیت‌کوین‌ها برق می‌بلعند؛ به نام مردم تمام می بیت‌کوین‌ها برق می‌بلعند؛ به نام مردم تمام می‌شود!
17درصد «تاصیکو» و «تیپیکو» با قیمت نجومی آگهی شد/ آیا عزم شستا برای خروج از بنگاه‌داری جدی است؟
پرداخت هزینه ناکارآمدی شرکت‌های دولتی از جیب ملت
درخواست یک نماینده مجلس از رییس جمهور برای حل مشکل قطعه ساران
طلاق‌هایی برای کمتر از دومیلیون تومان در ماه!
واکنش مدیرعامل سایپا درباره تعهدات معوق
آرام آرام در حال خروج از دوره نوسانات اقتصادی هستیم
چرا فشار حداکثری بر ایران می‌تواند نتیجه عکس بدهد؟
ورق ارز برگشت
تاثیر اندازه‌شناسی در داستان پهپاد آمریکایی تاثیر اندازه‌شناسی در داستان پهپاد آمریکایی
3هزار دستگاه پژو۳۰۱ امسال تولید می‌شود
قیمت طلا، سکه و ارز در روز سه‌شنبه
اولتیماتوم مدیرعامل نیسان به رنو

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

بازدهی 100درصدی ارزهای دیجیتال در 46روز
جزئیات ۵برنامه دولت برای بازار مسکن/ امتیاز ویژه دولت به کارمندان در طرح «تام‌کاد»
فروش املاک در رهن بانک بدون تسویه حساب
افزایش شش برابری حضور بخش خصوصی ایران در نمای افزایش شش برابری حضور بخش خصوصی ایران در نمایشگاه بین‌المللی صنایع کوچک چین
ارز مجازی فیس‌بوک زیر ذره‌بین اتحادیه اروپا
قیمت سکه، طلا و ارز در روز چهارشنبه
​خودرویی‌ها همچنان مورد توجه سرمایه‌گذاران/ حجم سنگین معاملات «فارس» در آخرین روز هفته
آغاز ثبت نام متقاضیان عاملیت تامین مالی جمعی برای دریافت مجوز
توضیحات مهم وزیر اقتصاد برای مستاجران متقاضی توضیحات مهم وزیر اقتصاد برای مستاجران متقاضی وام
مالیات بر ارزش افزوده صنایع کوچک صرف توسعه زی مالیات بر ارزش افزوده صنایع کوچک صرف توسعه زیرساخت‌ها شود
کسب‌وکارهای نوین هزینه تولید را کاهش می‌دهند کسب‌وکارهای نوین هزینه تولید را کاهش می‌دهند
کیفیت بنزین تولید ایران کم‌نظیر است کیفیت بنزین تولید ایران کم‌نظیر است
۴۳سال زمان برای خانه‌دار شدن خانواده ایرانی! ۴۳سال زمان برای خانه‌دار شدن خانواده ایرانی!
۱۱هزار داروخانه، قابلیت اجرای نسخه الکترونیک را دارند
صدور مجوز افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها