پنجشنبه 6 تیر 1398

چه کسی به آشفتگی های اتاق بازرگانی بندرعباس پایان می دهد؟

بندرعباس – ایرنا- حدود یک سال از بروز نخستین تنش ها درمدیریت اتاق بازرگانی و صنایع و معادن هرمزگان که قطب تجاری و بازرگانی کشور است می گذرد اما مشخص نیست چه کسی توانایی پایان دادن به این آشفتگی را دارد؟ .

صنعت و معدن | ایرنا | 5 ماه پیش |1/9/2019 4:10:31 PM 849 بازدید

چه کسی به آشفتگی های اتاق بازرگانی بندرعباس پایان می دهد؟
به گزارش ایرنا، ماجرا از بهمن ماه سال گذشته و انتشار اخباری مبنی بر دخالت یکی از اعضای هیات رییسه اتاق بازرگانی هرمزگان در جعل کارت بازرگانی آغاز شد.
با وجود مسوولیت مستقیم اتاق بازرگانی به عنوان متولی و مرجع صدور کارت بازرگانی وهمچنین مدیرکل صنعت، معدن و تجارت هرمزگان در مقطع زمانی یاد شده، (نیمه اول بهمن 96) هیچ یک از اعضای هیات رییسه اتاق بندرعباس حاضر به توضیح درباره خبرها و شایعه های منتشر شده نبودند.
دبیرهیات رییسه اتاق بازرگانی و صنایع و معادن بندرعباس سال گذشته و در ابتدای شکل گیری تنش ها گفت: شاید بهتر باشد رییس اتاق نیز در این باره اظهار نظر کند.
حسن روحانی تازیانی افزود: رییس اتاق مسوولیت اداری را برعهده دارد و بر امور نظارت دارد و باید در این خصوص اظهار نظر کند.
وی با بیان اینکه در این موضوع باید بررسی دقیق صورت بگیرد و سپس نتایج اعلام شود، اضافه کرد: تنها به شنیده‌ها و شایعه ها نمی توان بسنده و از روی آنها فردی را متهم کرد و باید همه چیز مستند باشد.
وی با تاکید بر این که هیات رییسه اتاق بازرگانی و صنایع و معادن در جریان این موضوع نیست، عنوان کرد: این مساله را از طریق برخی صحبت‌ها در رسانه‌ها و فضای مجازی شنیده ام و باید مورد بررسی قرار بگیرد.
دبیر هیات رییسه اتاق بازرگانی و صنایع و معادن بندرعباس با بیان اینکه هیات رییسه جلسه ‌ای برگزار و در این زمینه تصمیم گیری خواهد کرد، اظهار داشت : اگر چنین اتفاقی رخ داده باشد به طور حتم اعضای هیات رییسه با فرد متخلف برخورد قاطعی خواهند داشت.
با بالا گرفتن شایعه ها و اضافه شدن اخباری به شایعه های قبلی مبنی بر ‌صدور کارت بازرگانی با تراکنش مشکوک به نام یک زن کارگر سازمان امور مالیاتی استان نیز محتاطانه به موضوع ورود کرد.
مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان اظهار داشت: در اتهامی که متوجه عضو اتاق بازرگانی بندرعباس در رابطه با جعل کارت‌های بازرگانی وارد شده، وضعیت هنوز مشخص نیست و تراکنش‌های مشکوک گزارش شده که این موضوع در دست بررسی است.
شاکر رضا مریدی خاطرنشان شد: تشخیص و اثبات جعلی بودن کارت‌ها نیز وظیفه متولیان امر در دیگر نهادها است.
وی تصریح کرد: تهران تراکنش‌ های مشکوک را به استان‌ ها اعلام می‌کند و ما با بررسی این تراکنش‌ها مطالبات یا فرارهای مالیاتی را مشخص می ‌کنیم.
مدیرکل مالیاتی هرمزگان اضافه کرد: بنا بر ماده 274 قانون ما مکلفیم که فرارهای مالیاتی را به دادگستری اعلام کنیم و در صورت محرز شدن تخلف از سوی دادگستری، این موضوع رسانه ‌ای و اعلام خواهد شد.
وی در رابطه با شگرد متهمان در موارد اینچنینی ضمن هشدار به مردم بیان کرد: شگرد متهمان در سو استفاده از کارت‌های بازرگانی به این صورت است که با سودجویی از هویت افراد فقیر و بی بضاعت جامعه، کارت‌هایی را صادر می‌ کنند اما در شایعه ‌ای که پخش شده هنوز ابعاد ماجرا مشخص نیست اما شک نکنید که گروه های تخصصی دادگستری ابعاد مختلف موضوع را احصا خواهند کرد.
مریدی در رابطه با به سرانجام رسیدن این پرونده اضافه کرد: این پرونده مالیاتی هنوز به صورت صد در صدی روشن نشده و در صورت اثبات اطلاع رسانی خواهد شد.
وی بیان کرد: فلسفه ما در پیگیری فرارهای مالیاتی وصول حقوق دولتی است و در روند پیگیری این حق نیز به وسط آمدن اسم‌های کوچک و بزرگ نقشی نخواهد داشت.
مدیر کل امور مالیاتی هرمزگان افزود: مجرمان همواره از ناظران و مجریان قانون چند گام جلوتر هستند و برای تکمیل پرونده‌ها به سرعت اطلاع‌رسانی ابعاد مختلف ماجرا انجام نمی‌شود و نیاز به زمان دارد و هنر ما بازکردن حقوق دولتی است.
این رویداد تا مدتی به ظاهر مسکوت ماند و در این مدت تلاش های برخی اعضای اتاق برای متقاعد کردن رییس اتاق بازرگانی به استعفا برای پایان دادن به شبهه ها بی نتیجه ماند.
چهار ماه بعد با استعفای دو عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی بندرعباس، این ماجرا وارد مرحله تازه ای شد.
'حمید طیبی' و 'کریم خمیسی' دو عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی بندرعباس در اعتراض به رسیدگی نکردن به تخلفات رخ داده در این اتاق و با ذکر دلایلی از سمت خود استعفا دادند.
طیبی در نامه‌ ای خطاب به اتاق بازرگانی بندرعباس؛ علت استعفایش را ' تخلفات انجام‌ شده توسط ریاست اتاق بازرگانی بندرعباس در مورد صدور تعدادی کارت بازرگانی و تمکین نکردن ایشان به استعفا' و نیز 'بی‌ کفایتی ایشان' اعلام کرده است.
خمیسی نیز در نامه‌ دیگری خطاب به اتاق بازرگانی علت استعفایش را مسکوت ماندن و بی ‌نتیجه بودن پیگیری 'سوء استفاده یکی از اعضای هیات‌رییسه در صدور و استفاده از کارت‌های بارزگانی یک‌ بارمصرف' اعلام کرد.
اما این اتفاق نیز تغییر تازه ای در وضعیت هیات رییسه اتاق به وجود نیاورد تا آن که کاسه صبر تعدادی از اعضا لبریز شد و در جلسه فوق ‌العاده هیات نمایندگان مورخ 17 آذرماه 97، رییس اتاق را به علت آنچه انجام اعمال خلاف رویه اجرایی و قانون اتاق و عدول از عدول از مصوبات هیات‌ رییسه و هیئت نمایندگان و استفاده نامشروع از پست ریاست و اعتماد اعضای هیات نمایندگان از ریاست اتاق بازرگانی می نامیدند عزل کردند.
9 روز پس از اعلام این تصمیم، متنی در برخی رسانه ها مبنی بر قانونی نبودن تصمیم 17آذر هیات رییسه به نام روابط عمومی اتاق بازرگانی بندرعباس منتشر شد.
دراین متن آمده بود:' مشاهده شده برخی افراد بدون اطلاع از مواد قانونی و ملاحظات و مقررات مربوطه اقدام به انتشار اخباری مبنی بر برکناری رئیس اتاق بندرعباس کرده‌اند.
با عنایت به ماده 7/5 آیین ‌نامه تشکیل و نحوه فعالیت هیات‌های نمایندگان اتاق ایران و اتاق‌های شهرستان که شرایط برکناری یا کناره‌گیری رئیس اتاق بازرگانی را به‌ صراحت تصریح کرده است، لذا تصمیم عده‌ای قلیل مبنی بر رویه‌ای غیرقانونی نه ‌تنها و جاهت قانونی ندارد، بلکه با روح اخلاق کسب ‌وکار و تجارت نیز مغایرت دارد. '
در ادامه این متن تصریح شده بود: 'رییس اتاق بازرگانی همچون گذشته با قدرت و قوت در پی احقاق حقوق و منافع قانونی اعضا در تلاش و پیگیری هستند و بدیهی است هرگونه استعفا و عزل ایشان به ‌شدت تکذیب می‌شود و این اتاق حقوق خود را مبنی بر پیگیری موضوع از مراجع ذی‌ صلاح قانونی محفوظ می ‌داند.'
در آخرین بخش از این نامه مبسوط نوشته شده بود: به افراد مذکور توصیه می‌ شود در شرایط کنونی که تحریم‌های ناجوانمردانه دشمن و بیگانگان علیه کشور اعمال شده به‌جای تهمت زنی و ایجاد حواشی به اصل موضوع بهبود جایگاه پارلمان بخش خصوصی اتاق بازرگانی همت گمارند و با وحدت و تعامل و انسجام برای مقابله با تحریم‌های فوق و تفکر بیشتر برای ارائه راهکارهای اقتصادی در جهت تحقق اهداف نظام جمهوری اسلامی ایران اقدام کنند.'
اما این نامه نیز خط پایان بازی نبود و مدتی بعد اصالت و محتوای این متن نیز زیر سوال رفت.

**اطلاعیه‌ هیات ‌رییسه اتاق
پنجشنبه 13 دی در تازه‌ترین واکنش به این موضوع، هیات‌ رییسه اتاق بازرگانی بندرعباس اطلاعیه‌ای منتشر کرد که در آن آمده بود: «نظر به جوابیه مخدوش و کذب منتسب به روابط عمومی و امور بین‌ الملل اتاق بازرگانی بندرعباس در خصوص مشکلات پیش ‌آمده و روند رسیدگی به تخلفات انجام‌ شده و همچنین اشاره اشتباه به بندهای قانونی ذکرشده در جهت انحراف افکار عمومی، اعضا محترم اتاق و انتشار در برخی خبرگزاری‌ها؛ هیات ‌رییسه اتاق بازرگانی بندرعباس در جلسه فوق‌ العاده مورخ 28 آذرماه 1397 موارد فوق را موردبررسی قرار داده و مشخص شد که اعلامیه مذکور دارای امضا و اصالت نبوده وهیچ‌ کدام از واحدهای روابط عمومی و امور بین‌ الملل و دبیرخانه اتاق مسوولیت انجام آن را نپذیرفته و اذعان کردند نقشی در تهیه و انتشار آن نداشته و فقط شماره نامه توسط رییس اتاق از واحد دبیرخانه اخذ شده و تاکنون نامه جهت ثبت و درج در بایگانی عودت نشده است.
لذا هیات‌ رییسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندرعباس به شرح ذیل اعلام می‌ دارد: طبق قانون و آیین ‌نامه تشکیل هیات نمایندگان اتاق‌های بازرگانی، هیات نمایندگان اتاق‌ها رکن اساسی و تصمیم گیر محسوب شده به‌ نحوی‌ که هیات‌ رییسه و ریاست اتاق باید پاسخگو و مجری مصوبات هیات نمایندگان باشند و درصورتی‌ که تخلفاتی از جانب هر یک از اعضای هیات ‌رییسه انجام پذیرد، طبق بند 6 ماده 7 آیین‌نامه مذکور، تخلف توسط هیات نمایندگان بررسی و با اکثریت آرا جهت اعمال‌ نظر نهایی به اتاق ایران ارسال می شود.
لذا 'تخلفات صورت پذیرفته توسط ریاست اتاق بازرگانی بندرعباس' برابر ماده‌ قانونی فوق الاشاره در جلسه هیات نمایندگان اتاق بندرعباس بررسی و با اکثریت آرا به اتاق ایران ارسال گردیده که با دستور ریاست اتاق ایران به کمیته انضباطی ارجاع و در موعد مقرر نظر مشورتی کمیته انضباطی اخذ و نهایتاً توسط هیات‌رییسه اتاق ایران تصمیم‌ گیری خواهد شد.'
این که تنش ها و کشمکش های یک ساله در نهاد اقتصادی قطب تجاری و بازرگانی کشور چه تاثیری در فعالیت های این بخش دارد بحثی است که جداگانه قابل بررسی است.
اما به نظر می رسد آنچه کم اهمیت تر از تاثیر سوء این تنش ها نیست، بی تفاوتی و سکوت کشدار و طولانی مدت متولیان دولتی و نظارتی و به ویژه سازمان صنعت، معدن و تجارت استان هرمزگان است.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان 19آذر امسال در حاشیه سفر معاون اول رییس جمهوری به بندرعباس در گفت و گویی غیر رسمی و غیر خبری به خبرنگار ایرنا گفت: این سازمان به دلیل آن که سفر اسحاق جهانگیری تحت الشعاع قرار نگیرد، در این باره اظهار نظر نمی کند.
خلیل قاسمی در اتوبوسی که خبرنگاران و مسوولان را برای استقبال از معاون اول رییس جمهوری به روی باند فرودگاه می برد وعده داد ظرف یک هفته در این باره اطلاع رسانی و شفاف سازی کند.
سفر اسحاق جهانگیری پایان یافت و 9 روز بعد خبرنگاران و مسوولان هرمزگان به استقبال علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی رفتند.
این سفر هم به پایان رسید و باز هم قفل سکوت «صمت» شکسته نشد.
مشخص نیست این موضع گیری ها و بیانیه های تایید و تکذیب تا کی ادامه دارد و پایان دهنده این پرونده چه کسی است و تا به کی می خواهد از تماشاگر بودن محض دست برداشته و آرامش را به اتاق بازرگانی شلوغ و پر سر و صدای بندرعباس باز گرداند؟.
2094 /6048
گزارش: هومن محمدکرمی
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

ارشاد گشت ارشاد گشت
ریزش دلار در پی تحریم‌های دیشب ایران ریزش دلار در پی تحریم‌های دیشب ایران
بیت‌کوین‌ها برق می‌بلعند؛ به نام مردم تمام می بیت‌کوین‌ها برق می‌بلعند؛ به نام مردم تمام می‌شود!
17درصد «تاصیکو» و «تیپیکو» با قیمت نجومی آگهی شد/ آیا عزم شستا برای خروج از بنگاه‌داری جدی است؟
پرداخت هزینه ناکارآمدی شرکت‌های دولتی از جیب ملت
درخواست یک نماینده مجلس از رییس جمهور برای حل مشکل قطعه ساران
طلاق‌هایی برای کمتر از دومیلیون تومان در ماه!
واکنش مدیرعامل سایپا درباره تعهدات معوق
آرام آرام در حال خروج از دوره نوسانات اقتصادی هستیم
چرا فشار حداکثری بر ایران می‌تواند نتیجه عکس بدهد؟
ورق ارز برگشت
تاثیر اندازه‌شناسی در داستان پهپاد آمریکایی تاثیر اندازه‌شناسی در داستان پهپاد آمریکایی
3هزار دستگاه پژو۳۰۱ امسال تولید می‌شود
قیمت طلا، سکه و ارز در روز سه‌شنبه
اولتیماتوم مدیرعامل نیسان به رنو

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

بازدهی 100درصدی ارزهای دیجیتال در 46روز
جزئیات ۵برنامه دولت برای بازار مسکن/ امتیاز ویژه دولت به کارمندان در طرح «تام‌کاد»
فروش املاک در رهن بانک بدون تسویه حساب
افزایش شش برابری حضور بخش خصوصی ایران در نمای افزایش شش برابری حضور بخش خصوصی ایران در نمایشگاه بین‌المللی صنایع کوچک چین
ارز مجازی فیس‌بوک زیر ذره‌بین اتحادیه اروپا
قیمت سکه، طلا و ارز در روز چهارشنبه
​خودرویی‌ها همچنان مورد توجه سرمایه‌گذاران/ حجم سنگین معاملات «فارس» در آخرین روز هفته
آغاز ثبت نام متقاضیان عاملیت تامین مالی جمعی برای دریافت مجوز
توضیحات مهم وزیر اقتصاد برای مستاجران متقاضی توضیحات مهم وزیر اقتصاد برای مستاجران متقاضی وام
مالیات بر ارزش افزوده صنایع کوچک صرف توسعه زی مالیات بر ارزش افزوده صنایع کوچک صرف توسعه زیرساخت‌ها شود
کسب‌وکارهای نوین هزینه تولید را کاهش می‌دهند کسب‌وکارهای نوین هزینه تولید را کاهش می‌دهند
کیفیت بنزین تولید ایران کم‌نظیر است کیفیت بنزین تولید ایران کم‌نظیر است
۴۳سال زمان برای خانه‌دار شدن خانواده ایرانی! ۴۳سال زمان برای خانه‌دار شدن خانواده ایرانی!
۱۱هزار داروخانه، قابلیت اجرای نسخه الکترونیک را دارند
صدور مجوز افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها