پنجشنبه 6 تیر 1398

اما و اگرهای ایجاد محدودیت برای کاشت برنج در استان فارس

کارگروه سازگاری با کم آبی در استان فارس، شنبه 24 آذر 97 راهکارهای محدود کردن کاشت برنج در این استان برای یک دوره سه ساله تا رسیدن به سطح کشت صفر در این کارگروه را بررسی کرد.

کشاورزی و دامپروری | ایرنا | 6 ماه پیش |12/15/2018 12:25:15 PM 1772 بازدید

اما و اگرهای ایجاد محدودیت برای کاشت برنج در استان فارس
به گزارش ایرنا ، مصوبه 9 آبان 97 هیات وزیران موضوع و ملاک کاهش سطح زیر کاشت برنج است که بر اساس این مصوبه، در خارج از استان‌های گیلان و مازندران، خشکه ‌کاری برنج مشروط به آبیاری تحت فشار و نصب کنتور توسط متقاضی و یا تحویل حجمی و استفاده از حداکثر 7 هزار مترمکعب آب در هکتار طی یک دوره کشت است.
بر این اساس کشت برنج به جز گیلان و مازندران مشروط به آبیاری تحت فشار و نصب کنتور می شود و شالی ‌کاران سایر استان‌ها با شرایط خاص مجاز به این کار خواهند بود.
هیات وزیران در جلسه نهم آبان به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی، وزارت جهاد کشاورزی را مکلف کرد تا نسبت به معرفی کشت‌های جایگزین برنج در خارج از استان‌های گیلان و مازندران اقدام کند و با فعالیت‌های ترویجی و اعطای کمک‌های فنی و اعتباری، حمایت‌های لازم را به‌ عمل آورد.
همچنین ارائه هرگونه حمایت و خدمات مرتبط با کشت برنج اعم از یارانه، نهاده‌های تولید، خرید توافقی، بیمه، تسهیلات، احداث و توسعه کارخانه شالیکوبی صرفاً در استان‌های گیلان و مازندران مجاز خواهد بود.
وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت نیز مکلف شدند کمک‌های فنی و اعتباری و تسهیلاتی لازم را برای تغییر خطوط تولیدی کارخانه‌های فعال شالیکوبی در غیر از استان‌های مازندران، گیلان و مناطق مشروط مندرج در تبصره‌ها ارائه کنند.
همچنین هیات وزیران درخصوص تعیین تکلیف چاه‌های آب فاقد پروانه بهره‌برداری، وزارت نیرو را مکلف کرد تا نسبت به پر و مسدودکردن چاه‌های فاقد پروانه اقدام فوری کند.

** دولت با کسی در اجرای قانون شوخی ندارد
یدالله رحمانی سرپرست استانداری فارس در نشست کارگروه سازگاری با کم آبی گفت: مصوبه هیات وزیران می بایست اجرا شود و دولت دراین زمینه با کسی شوخی ندارد، تاکید بر این است که بدون استثنا و بدون مماشات و با در نظر گرفتن مسایل اجتماعی طی سه سال کاشت برنج در استان فارس محدود شود.
سرپرست استانداری فارس با بیان اینکه اطلاع رسانی کامل از این اقدام و تصمیم دولت باید انجام گیرد اضافه کرد: کشاورزان در جریان این محدودیت ها باشند تا کسی برای توسعه کشت شلتوک اقدام نکند، کسی پولی قرض نگیرد و زمینی اجاره نکند و برای توسعه کشت برنج اقدام نکند تا از محل این محدودیت ها دچار ضرر و زیان نشود.
رحمانی ادامه داد: نصب کنتور هوشمند نیز در مصوبه هیات وزیران مورد تاکید است، سازمان های مسئول دراستان فارس هم باید این موضوع را جدی بگیرند، مکانیزم آبیاری تحت فشار دنبال شود تا برآیند همه این اقدامات منجر به محدودیت کشت شلتوک شود.
وی با اظهار تاسف از اینکه ظرفیت تولید کنتور هوشمند در کشورمان محدود است گفت: دراین زمینه کمیته استانی تشکیل شده تا تامین کنتور هوشمند برای استان فارس دراولویت قرار گیرد.
سرپرست استانداری فارس همچنین بر لزوم اجرای طرح نکاشت تاکید کرد و گفت: اگر این طرح اجرا شود 504 میلیارد تومان از محل صرفه جویی منابع آب درآمد ایجاد می شود که بخشی از این درآمد باید به کشاورزان بازگردد.
رحمانی همچنین پیشنهاد اجرای این مصوبه هیات وزیران را برای پنج سال مطرح کرد و گفت: در این مدت باید بدون آنکه برای منطقه خاصی استثنا قایل شویم کاشت شلتوک و برنج در فارس محدود شود، قانون برای همه یکسان است و طرح را از امسال اجرا می کنیم.
سرپرست استانداری فارس همچنین با بیان اینکه مسایل اجتماعی ، انتظامی و امنیتی را باید در ایجاد این محدودیت ها جدی گرفت گفت: در سالهای گذشته سطح زیر کشت برنج در استان فارس از 50 هزار هکتار به کمتر از 16 هزار هکتار رسیده است ، این کاهش سطح زیر کشت هم اقدام بزرگی است، با رعایت مسایل امنیتی و انتظامی باید این کاهش سطح همچنان دنبال شود.

** 80 درصد شلتوک فارس به عنوان کشت دوم است
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان فارس هم دراین نشست با بیان اینکه همه کشاورزان شلتوک کار در فارس الزاما برای تامین معیشت به کشت شلتوک مبادرت نمی ورزند گفت: 80 درصد برنج فارس کشت دوم است ، این به معنی آن است که آنها یکبار در سال گندم یا محصول دیگری از زمین برداشت کرده اند و کشت شلتوک را صرفا به لحاظ تفاوت سود بیشتر می کارند.
حمیدرضا دهقانی با بیان اینکه جرم انگاری کاشت شلتوک باید به صورت قانونی اعمال شود، گفت: متاسفانه اکنون قانون جامع برای برخورد با متخلفان وجود ندارد، باید در این زمینه بدون استثنا با متخلفان برخورد شود.
وی همچنین به چالش های اجتماعی و امنیتی موضوع اشاره کرد و گفت: برخی از فرمانداران با ما نامه نوشته اند که طرح پر کردن چاه های آب غیر مجاز باعث کاهش مشارکت مردم درانتخابات شده است، فرمانداران باید کشاورزان را توجیه کنند که ایجاد محدودیت در کاشت برنج به نفع کشور و اقتصاد و در نهایت به نفع خودشان است.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان فارس بیان کرد: استان های فارس ، اصفهان، خراسان رضوی و در مجموع مناطقی از فلات مرکزی ایران اکنون با افت شدید سفره های آب روبرو هستند ، ورودی آب به سدها بشدت کاهش یافته و مسئولان باید پاسخگوی این پرسش باشند که در شرایط بحرانی کنونی آیا باید پاسخگوی درآمد کشاورزان باشند یا نجات سفره های آب و نجات منابع را دراولویت قرار دهند؟
دهقانی گفت: طی یکسال اخیر 2 هزار جلسه با فرمانداران، امامان جمعه ، بخشداران و دهیاران و اعضای شوراها برای توجیه کشاورزان دراستان فارس برگزار شده است، همه این جلسات مستندنگاری شده و تاکید شده است که مسئولان محلی باید کشاورزان و شلتوک کاران را نسبت به خطرات توسعه کشت توجیه کنند.

**از آن طرف بام نیفتیم
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس نیز در این نشست بر لزوم رعایت تعادل دراجرای طرح و مصوبه هیات وزیران و ایجاد محدودیت برای کاشت شلتوک تاکید کرد و گفت: طوری عمل نکنیم که از آن طرف بام بیفتیم، باید تجربه سایر استان ها در این زمینه لحاظ و در نظر گرفته شود و متناسب با حرکت سایر استان ها ما هم حرکت کنیم.
عنایت الله رحیمی افزود: کاهش سطح زیر کشت شلتوک دراستان فارس از 50 هزار هکتار به 16 هزار هکتار اتفاق بزرگی است که در هیچ استانی سابقه ندارد، نباید در فشار بیشتر به کشاورزان طوری عمل کنیم که مشکلات و چالش های امینتی و انتظامی بروز کند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس همچنین بر لزوم ادامه طرح تعادل بخشی منابع آب با پر کردن چاه های غیر مجاز تاکید کرد و گفت: حدود یک هزار چاه غیر مجاز در فارس باقی مانده که باید با تامین اعتبار در امسال پر شود، همچنین برای اجرای طرح جایگزینی کاشت باید فرهنگ سازی بیشتری صورت گیرد .علاوه بر راهکارهای تنبیهی باید مشوق های بیشتری برای کشاورزان لحاظ کنیم.

** تفاوت قیمت برنج و گندم مهمترین انگیزه برای کاشت شلتوک
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس نیز دراین نشست تفاوت قیمت برنج و گندم را مهمترین انگیزه برای کاشت شلتوک در استان فارس اعلام کرد و گفت: باید این تفاوت قیمت با اعطای یارانه و تسهیلات ارزان قیمت برای کشاورزان شلتوک کار جبران شود.
محمد مهدی قاسمی گفت: هم اکنون 7 هزار و 61 بهره بردار کشاورزی که معیشت 35 هزار و 305 نفر را تامین می کنند در حدود 15 تا 20 هزا هکتار از اراضی استان شلتوک می کارند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس اضافه کرد : با استفاده از تجمیع راهکارها باید طی سه سال مصوبه هیات وزیران اجرایی شود و با ایجاد محدودیت کاشت شلتوک در استان فارس کاهش یابد، این موضوع به منزله به صفر رسیدن سطح زیر کشت نیست، اگر الزامات مصوبه رعایت شود کشاورزان می توانند کاشت شلتوک داشته باشند اما خارج از الزامات مصوبه کاشت نکنند.
قاسمی، عدم وجود بازار خرید تضمینی برخی مصحولات جایگزین، فقدان قانون جامع برای برخورد با متخلفان، تفاوت قیمت برنج در بازار و وجود سابقه کشت به عنوان یک فرهنگ در برخی از مناطق را از جمله مسایلی دانست که تمایل کشاورزان به کاشت شلتوک را موجب شده است.
وی همچنین پیشنهاد کرد در برخی از مناطق با استفاده از توسعه کاشت گیاهات دارویی و گونه های باغی و ترویج کشت گلخانه ای محصولات و همچنین تولید قارچ های خوراکی و توسعه دامداری های کوچک می توان به کشت جایگزین شلتوک مبادرت ورزید.
منطقه عمده کشت برنج در فارس، بخش کامفیروز شهرستان مرودشت است و در مناطق دیگری از این استان نیز برنج به صورت پراکنده کشت می شود.
6113 /1876
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

ارشاد گشت ارشاد گشت
ریزش دلار در پی تحریم‌های دیشب ایران ریزش دلار در پی تحریم‌های دیشب ایران
بیت‌کوین‌ها برق می‌بلعند؛ به نام مردم تمام می بیت‌کوین‌ها برق می‌بلعند؛ به نام مردم تمام می‌شود!
17درصد «تاصیکو» و «تیپیکو» با قیمت نجومی آگهی شد/ آیا عزم شستا برای خروج از بنگاه‌داری جدی است؟
درخواست یک نماینده مجلس از رییس جمهور برای حل مشکل قطعه ساران
طلاق‌هایی برای کمتر از دومیلیون تومان در ماه!
پرداخت هزینه ناکارآمدی شرکت‌های دولتی از جیب ملت
آرام آرام در حال خروج از دوره نوسانات اقتصادی هستیم
واکنش مدیرعامل سایپا درباره تعهدات معوق
چرا فشار حداکثری بر ایران می‌تواند نتیجه عکس بدهد؟
ورق ارز برگشت
تاثیر اندازه‌شناسی در داستان پهپاد آمریکایی تاثیر اندازه‌شناسی در داستان پهپاد آمریکایی
3هزار دستگاه پژو۳۰۱ امسال تولید می‌شود
قیمت طلا، سکه و ارز در روز سه‌شنبه
اولتیماتوم مدیرعامل نیسان به رنو

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

جزئیات ۵برنامه دولت برای بازار مسکن/ امتیاز ویژه دولت به کارمندان در طرح «تام‌کاد»
فروش املاک در رهن بانک بدون تسویه حساب
افزایش شش برابری حضور بخش خصوصی ایران در نمای افزایش شش برابری حضور بخش خصوصی ایران در نمایشگاه بین‌المللی صنایع کوچک چین
ارز مجازی فیس‌بوک زیر ذره‌بین اتحادیه اروپا
قیمت سکه، طلا و ارز در روز چهارشنبه
​خودرویی‌ها همچنان مورد توجه سرمایه‌گذاران/ حجم سنگین معاملات «فارس» در آخرین روز هفته
آغاز ثبت نام متقاضیان عاملیت تامین مالی جمعی برای دریافت مجوز
توضیحات مهم وزیر اقتصاد برای مستاجران متقاضی توضیحات مهم وزیر اقتصاد برای مستاجران متقاضی وام
مالیات بر ارزش افزوده صنایع کوچک صرف توسعه زی مالیات بر ارزش افزوده صنایع کوچک صرف توسعه زیرساخت‌ها شود
کسب‌وکارهای نوین هزینه تولید را کاهش می‌دهند کسب‌وکارهای نوین هزینه تولید را کاهش می‌دهند
کیفیت بنزین تولید ایران کم‌نظیر است کیفیت بنزین تولید ایران کم‌نظیر است
۴۳سال زمان برای خانه‌دار شدن خانواده ایرانی! ۴۳سال زمان برای خانه‌دار شدن خانواده ایرانی!
۱۱هزار داروخانه، قابلیت اجرای نسخه الکترونیک را دارند
صدور مجوز افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها
جزییات طرح "همراهی در تولید" کرمان موتور اعلام شد