جمعه 2 فروردین 1398

پیمان سپاری ارزی اجتناب ناپذیر است

دبیرکل کانون صرافان ایرانیان با اشاره اینکه پیمان سپاری ارزی اجتناب ناپذیر است، افزود: پیمان سپاری ارزی برای جلوگیری از خروج سرمایه و اطمینان از بازگشت ارز انجام شده است زیرا اکنون در شرایط خاص اقتصادی هستیم.

نفت | اقتصاد آنلاین | 3 ماه پیش |12/14/2018 2:24:26 PM 693 بازدید

پیمان سپاری ارزی اجتناب ناپذیر است

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، رضا ترکاشوند ، درباره انتقاد صادرکنندگان به پیمان سپاری ارزی برای بازگشت ارز حاصل از صادرات اظهار داشت: بهتر است این اختلاف نظر میان صادرکنندگان و دولت در فضای گفت و گو حل شود؛ دولت حرف همه را بشنود و ببیند که دلایل صادرکننده برای امتناع از بازگرداندن ارز حاصل از صادرات چیست؟

وی با تاکید بر اینکه پتروشیمی ها تاکنون بیشترین همکاری را با دولت در عرضه ارز نیمایی داشته اند، افزود: یکی از مشکلات این است که برخی از صادرکنندگان هنوز بلد نیستند با سامانه نیما کار کنند و باید وزارت صنعت در این حوزه فعالیت بیشتری داشته باشد.

ترکاشوند تاکید کرد: مشکل دیگر صادرکنندگان این است که تصور می کنند با عرضه ارز در نیما، در زمینه محاسبه نرخ مالیات سالانه به مشکل برخورد می کنند در حالی که دولت ابزارهای لازم را برای رصد کالاهای صادر شده دارد و اگر ارز در نیما عرضه نشود، می تواند در قالب «مالیات علی الراس» از آنها مالیات بگیرد که شاید حتی به ضرر آنها شود.

وی با اشاره به بخشنامه اخیر بانک مرکزی افزود: یکی از محاسن بخشنامه اخیر بانک مرکزی این است که اگر فردی در ماه های گذشته صادرات خرد داشته و آن را در نیما عرضه نکرده و حتی خارج از کشور نگهداری کرده، می تواند آن را به بازار عرضه و به صرافان بفروشد.

** دولت نشان دهد که با بخش خصوصی رفیق است

دبیرکل کانون صرافان ایرانیان درباره اینکه چرا صادرکنندگان مایل نیستند ارز خود را از طریق نیما بفروشند، گفت: بخش خصوصی این احساس را می کند که دولت با آنها نه تنها سر رفاقت ندارد بلکه با ابزارهای خود که همان دستورالعمل ها و مقررات ارزی و تجاری است، در مسیر آنها سنگ اندازی می کند؛ برای حل این مشکل ابتدا باید دولت اثبات کند که با آنها رفیق است.

ترکاشوند به عنوان یک فعال اقتصادی اظهار داشت: تولیدکننده در برابر انبوه مشکلاتی که با آن روبه رو است همیشه خود را تنها دیده و وقتی با زحمت بازار صادراتی برای خود دست و پا کرده به یکباره با مقررات شبانه و محدودزایی روبه رو می شد که عرصه را برای وی تنگ تر می کرد.

وی اظهار داشت: برای نمونه در برخی قراردادهای صادراتی، صادرکننده متعهد می شود که برای یک دوره معین صادرات خود را به صورت مداوم انجام دهد در غیر این صورت خریدار از پرداخت پول خودداری می کند اما در ماه های اخیر دیدیم که به یکباره صادرات برخی کالاها ممنوع شد و صادرکننده همین بازاری که خود بدون کمک دست و پا کرده بود، با تحمل زیان سنگین از دست داد.

ترکاشوند افزود: بی مهری به صادرکنندگان در شرایطی است که کشورهای رقیب همچون ترکیه برای به دست آوردن بازارهای جدید صادراتی حمایت های مادی و معنوی فراوانی را از تولیدکننده و صادرکننده خود می کنند که پرداخت تسهیلات ارزان قیمت و ضمانت های صادراتی بخش کوچکی از آنهاست.

دولت در شرایط بازگشت تحریم ها از سوی آمریکا، با هدف صیانت از منابع ارزی و تامین کالاها و خدمات مورد نیاز کشور بر پیمان سپاری ارزی صادرکنندگان تاکید دارد تا اطمینان یابد ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور باز می گردد اما صادرکنندگان بر این باورند که این رویه در روند صادرات اخلال ایجاد کرده و در عین حال صادرکننده ناگزیر به بازگرداندن ارز به کشور است.

از این رو بانک مرکزی اواخر آبان ماه دستورالعمل شیوه بازگشت ارز حاصل از صادرات را اصلاح و ابلاغ کرد که بر اساس آن صادرکنندگان به چهار گروه صادرات سالانه تا یک میلیون یورو، بیش از یک میلیون یورو تا سه میلیون یورو، بیش از سه میلیون یورو تا 10 میلیون یورو و بیش از 10 میلیون یورو تقسیم شده اند.

بر این مبنا صادرکننده ای که سالانه تا یک میلیون یورو صادرات دارد، از فروش ارز در «سامانه نیما» معاف است و می تواند ارز خود را به صورت حواله یا اسکناس به بانک‌ها و صرافی‌های مجاز با ثبت در «سامانه نظارت ارز (سنا)» عرضه کند.

همچنین صادرکنندگانی که بیش از یک میلیون یورو تا سه میلیون یورو صادرات دارند، مکلفند 50 درصد ارز صادراتی را به «سامانه نیما» واگذار کنند؛ صادرکنندگان بیش از سه میلیون یورو تا 10 میلیون یورو مکلفند 70 درصد ارز صادراتی را در نیما عرضه کنند و بقیه صادرکنندگان که بیش از 10 میلیون یورو صادرات دارند باید 90 درصد ارز خود را در نیما بفروشند.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

سرمایه‌گذاری در کدام بازار در سال ۹۸ سودآور است؟
آخرین گروه مشمولان سهام عدالت ابتدای ۹۸ سود می‌گیرند
هشتمین مرحله توزیع گوشت منجمد در آستارا آغاز هشتمین مرحله توزیع گوشت منجمد در آستارا آغاز شد
هشتمین مرحله توزیع گوشت منجمد در آستارا آغاز هشتمین مرحله توزیع گوشت منجمد در آستارا آغاز شد
آخرین گروه مشمولان سهام عدالت ابتدای ۹۸ سود می‌گیرند
نمره منفی وفای به عهد در هلدینگ خلیج فارس/بور نمره منفی وفای به عهد در هلدینگ خلیج فارس/بورس تهران چشم انتظار ماند
بالا و پایین بازار آجیل شب عید و خریدهای متفا بالا و پایین بازار آجیل شب عید و خریدهای متفاوت
مأموریت دشوار نوروزی
گرانی بلیت، مسافران را به جاده کشاند
آغاز پرداخت الکترونیکی در آزادراه‌ها از امروز
حداقل عیدی کارگران در98 بالای ۳میلیون تومان شد
کشاورزان نهاده های خود را از فروشگاه های معتب کشاورزان نهاده های خود را از فروشگاه های معتبر تهیه کنند
خانه چگونه متری ۱۰ میلیون شد؟
تقویت زیرساخت‌های بازارچه‌های مرزی کرمانشاه د تقویت زیرساخت‌های بازارچه‌های مرزی کرمانشاه در اولویت است
۴۰ درصد نیاز بازار خودرو تامین شد ۴۰ درصد نیاز بازار خودرو تامین شد

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

مهم‌ترین چالش هدررفت منابع آب در ایران/ضرورت تغییر رویه مدیریتی در حوزه آب، غذا و انرژی
هشدار نوروزی درباره زمین خواری و فروش ویلا
صادرات 8.3میلیارد دلاری بخش معدن و صنایع معدنی/ رشد 33درصدی صادرات صنایع فلزی
سال نو،‌ سال اوج گرفتن بانک قدرتمند صادرات برای درخششی دوباره در پهنه اقتصاد کشور است
واعظی: بهبود وضعیت معیشتی مردم از اولویت‌های جدی دولت است
افزایش ۲۰درصدی دریافتی مستمری بگیران بهزیستی در سال ۹۸
سال گذشته ۲۲میلیون نفر سود سهام عدالت دریافت کردند
صادرات 8.3 میلیارد دلار بخش معدن و صنایع معدنی
پیام نوروزی مدیرعامل بانک ایران زمین
105مورد تخلف صنفی در طرح نظارت نوروزی گچساران کشف شد
پیروزی بر مشکلات با رونق تولید؛ سال ۹۸، سال تحول سایپا خواهد بود
شرط اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان
شرط اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان
سال ۹۸ را به سال رونق ساخت و تولید مسکن تبدیل می‌کنیم
هشدار نوروزی درباره زمین خواری و فروش غیرمجاز ویلا