پنجشنبه 6 تیر 1398

چه اتفاقی در بازار ارز و سکه افتاد؟

کارشناسان می‌گویند مجاز شدن بانک چینی برای مبادله پولی با ایران و اعلام قریب‌الوقوع بودن اجرای spv در در کاهش قیمت‌ها موثر بوده است.

بازار | اقتصاد آنلاین | 6 ماه پیش |12/14/2018 2:46:57 AM 1980 بازدید


چه اتفاقی در بازار ارز و سکه افتاد؟

به گزارش اقتصادآنلاین، روزنامه آفتاب‌یزد نوشت: «بازار ارز روز گذشته شاهد اتفاق جالبی بود و آن افت نسبتا شدید قیمت ارز بنا به اعلام محافل خبری بود. میدان فردوسی که محل فعالیت صرافی‌ها‌ و دلالان ارز است، پس از چند روز آرامش، دیروز قدری شلوغ تر از همیشه بود. عده ای با افت قیمت‌ها‌ برای خرید ارز ارزان به مراکز مبادله و خرید و فروش رفتند و عده ای نیز از ترس افت قیمت بیشتر، برای فروش ارز به صرافی‌ها‌ مراجعه کردند. وضعیت طلا و سکه نیز شاهد روند کاهش شدید بود؛ به طوری که قیمت سکه به سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید. ریزش قیمت‌ها‌ اما هنوز تاثیری در کاهش قیمت کالاها نداشته گرچه برخی منابع خبری گفتند که احتمالا ریزش قیمت کالاها هم در راه است ولی هنوز هیچ‌گونه علامتی از این کاهش مشاهده نشده است.

گفتگو با یک دلال

خبرنگار ما با یکی از دلالان میدان فردوسی صحبت کرد تا موضوع را جویا شود. او که نامش محسن است و به گفته خودش سالهاست در کار خرید و فروش ارز است درباره وضعیت جدید پیش آمده از روز چهارشنبه (دیروز) و ازدحام در میدان فردوسی می‌گوید: باور کنید بیشتر مردم برای سردر آوردن آمده بودند؛ بیرون صرافی‌ها‌ ازدحام بود و همه از ما قیمت می‌پرسیدند اما تعداد کمی فروشنده واقعی بودند.

وی افزود: اتفاق خاصی نیفتاده فقط روز سه شنبه کمی ارز از سوی دولت به بازار تزریق شد. چگونه؟ ما نمی‌دانیم اما شنیدیم برخی‌ها‌ مثل پتروشیمی‌ها‌ مازاد ارز خود را وارد چرخه کردند. من خودم شاهد بودم صرافی‌ها‌ که ارز نمی‌فروختند و فقط می‌خریدند اواخر دیروز به چند مشتری ارز هم فروختند، این را من خودم به چشم دیدم نه این که شنیده باشم.

محسن می‌گوید: بیشتر ارزهای خانگی زمانی که قیمت در مرز بین ۸ تا ۱۰ بود خریداری شد برای همین مردم تا از تلویزیون چیزی می‌شنوند سریع سمت بازار می‌آیند تا از موضوع سردربیاورند در حالی که بیشترشان قصد خرید و فروش ندارند.

خبرنگار ما از او پرسید بیشتر خبرگزاری‌ها‌ و منابع خبری اعلام کردند که مردم برای فروش ارز صف کشیدند شما این موضوع را رد می‌کنی؟ وی گفت: قیمت افت کرده شکی در این نیست اما صفی برای فروش نبود بانک‌ها‌ و صرافی‌ها‌ حریص به خریدن ارز ارزان هستند اما تعداد کمی از مردم ارز می‌فروشند.

وی در پاسخ به این سوال که بانک‌ها‌ ارز را چقدر می‌خرند، گفت:‌ همون ۱۰ هزار تومان که دو سه ماه قبل می‌خریدند، هیچ تغیری نکرده است و در واقع اتفاق خاصی نیفتاده که کسی فکر کند بانک یا صرافی ارز را ارزان تر می‌خرند. با وجود اظهارات این دلال منابع خبری روز گذشته اعلام کردند که بانک‌ها‌ دلار را از مردم ده هزار و ۹ تومان خریداری می‌کردند و این در واقع همان قیمتی است که دو ماه قبل نیز می‌خریدند و در واقع به نظر می‌رسد این که بانک و صرافی ارز را از مردم ارزان تر خریداری می‌کند صحت ندارد.

مهدی رفیعی کارشناس بانکی در خصوص اتفاقات روز چهارشنبه بازار ارز می‌گوید:‌ اوایل هفته اتفاقی افتاد که قدری جالب بود و آن این بود که چند بانک و صرافی چینی غیر از کولون بانک و " ای آی اچ" مجاز شدند با ایران مبادله پولی انجام دهند و این موضوع را بانک مرکزی هم تایید کرد.

وی افزود: از سوی دیگر اتحادیه اروپا هم سه شنبه اعلام کرد به زودی کانال مالی با ایران فعال می‌شود که این موضوع تاثیر مثبتی بر فعالیت بازار داشت و انتظار می‌رود در صورت فعال شدن کانال مالی اروپا به صورت واقعی، حتی شاهد کاهش بیشتر قیمتها هم باشیم.

قیمت سکه و طلا هم کاهشی شد

در کنار کاهش قیمت دلار و ارز ، قیمت سکه و طلا نیز روز چهارشنبه کاهش محسوسی داشت و قیمت سکه تمام به ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار رسید در حالی که این قیمت چند روز قبل در کانال ۴میلیون و ۳۰۰ قرار داشت. همچنین هر گرم طلای ۱۸ عیار ۳۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت خورد.‌ نیم سکه نیز یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان فروخته شد و ربع سکه یک میلیون و ۳۵ هزار تومان و سکه گرمی نیز ۶۴۰هزار تومان قیمت دارد.

کارشناسان چه می‌گویند؟

رفیعی کارشناس امور بانکی در این خصوص می‌گوید:‌ این اتفاق به خاطر کمرنگ شدن نقش دلالان بزرگ و شاه دلالان و تاثیرگذاری آنها در بازار است. این امر ممکن است دو دلیل داشته باشد : یا آنها به مقاصد سود آور خود رسیده‌اند و اکنون سیر هستند و دیگر اینکه مداخله جدی دولت آنها را ناکام کرده است در حالی که زمان سیف ما شاهد آشفتگی خاصی بودیم.

وی می‌افزاید: نمی‌توان مسائل سیاسی را نادیده گرفت.

مردم دلارهایشان را بیاورند

سیاست تشویق مردم به فروش ارزهای خانگی اقدامی برای تامین ذخایر ارزی دولت در ماههای سخت آینده است. روز گذشته بانک‌ها‌ و صرافی‌ها‌ اعلان‌ها‌یی پشت درب خود نصب کردند که از مردم می‌خواست ارز خود را برای فروش با فلان قیمت بیاورند. مشخص است که دولت مایل است تا آخرین نفر آنهایی که دلار در خانه پنهان کرده‌اند آن را برای فروش به بازار بیاورند. این سیاست به دولت کمک خواهد کرد تا ذخیره ارزی خود را افزایش داده و قدرت پول ملی تا حد زیادی افزایش یابد. اتفاقی که در این میان غایب است و سوالی برای مردم ایجاد کرده این است که چرا قیمت کالاهایی که به خاطر گران شدن ارز بالا رفته پایین نمی‌آید؟ کارشناسان می‌گویند اگر قیمت کالاها و اقلام بالا رفته ظرف چند روز آینده کاهش یابد، اتفاق بازار ارز اقدامی ناشی از مدیریت صحیح بوده در غیر این صورت اقدامی مصنوعی با اهدافی نامشخص تلقی خواهد شد.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

ارشاد گشت ارشاد گشت
ریزش دلار در پی تحریم‌های دیشب ایران ریزش دلار در پی تحریم‌های دیشب ایران
بیت‌کوین‌ها برق می‌بلعند؛ به نام مردم تمام می بیت‌کوین‌ها برق می‌بلعند؛ به نام مردم تمام می‌شود!
17درصد «تاصیکو» و «تیپیکو» با قیمت نجومی آگهی شد/ آیا عزم شستا برای خروج از بنگاه‌داری جدی است؟
درخواست یک نماینده مجلس از رییس جمهور برای حل مشکل قطعه ساران
طلاق‌هایی برای کمتر از دومیلیون تومان در ماه!
پرداخت هزینه ناکارآمدی شرکت‌های دولتی از جیب ملت
آرام آرام در حال خروج از دوره نوسانات اقتصادی هستیم
واکنش مدیرعامل سایپا درباره تعهدات معوق
ورق ارز برگشت
تاثیر اندازه‌شناسی در داستان پهپاد آمریکایی تاثیر اندازه‌شناسی در داستان پهپاد آمریکایی
3هزار دستگاه پژو۳۰۱ امسال تولید می‌شود
چرا فشار حداکثری بر ایران می‌تواند نتیجه عکس بدهد؟
قیمت طلا، سکه و ارز در روز سه‌شنبه
اولتیماتوم مدیرعامل نیسان به رنو

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

جزئیات ۵برنامه دولت برای بازار مسکن/ امتیاز ویژه دولت به کارمندان در طرح «تام‌کاد»
فروش املاک در رهن بانک بدون تسویه حساب
افزایش شش برابری حضور بخش خصوصی ایران در نمای افزایش شش برابری حضور بخش خصوصی ایران در نمایشگاه بین‌المللی صنایع کوچک چین
ارز مجازی فیس‌بوک زیر ذره‌بین اتحادیه اروپا
قیمت سکه، طلا و ارز در روز چهارشنبه
​خودرویی‌ها همچنان مورد توجه سرمایه‌گذاران/ حجم سنگین معاملات «فارس» در آخرین روز هفته
آغاز ثبت نام متقاضیان عاملیت تامین مالی جمعی برای دریافت مجوز
توضیحات مهم وزیر اقتصاد برای مستاجران متقاضی توضیحات مهم وزیر اقتصاد برای مستاجران متقاضی وام
مالیات بر ارزش افزوده صنایع کوچک صرف توسعه زی مالیات بر ارزش افزوده صنایع کوچک صرف توسعه زیرساخت‌ها شود
کسب‌وکارهای نوین هزینه تولید را کاهش می‌دهند کسب‌وکارهای نوین هزینه تولید را کاهش می‌دهند
کیفیت بنزین تولید ایران کم‌نظیر است کیفیت بنزین تولید ایران کم‌نظیر است
۴۳سال زمان برای خانه‌دار شدن خانواده ایرانی! ۴۳سال زمان برای خانه‌دار شدن خانواده ایرانی!
۱۱هزار داروخانه، قابلیت اجرای نسخه الکترونیک را دارند
صدور مجوز افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها
جزییات طرح "همراهی در تولید" کرمان موتور اعلام شد