پنجشنبه 6 تیر 1398

پیشنهادات رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس برای بودجه سال 98

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ثابت کردن نرخ ارز، ساماندهی پرداخت یارانه ها و سهام عدالت، افزایش 20 درصدی نرخ دستمزدها، ثابت نگه داشتن قیمت کالاهای اساسی و ساماندهی نرخ حامل های انرژی را از مهمترین پیشنهادات برای بودجه سال 98 ذکر کرد.

بازار | ایرنا | 6 ماه پیش |12/13/2018 11:52:16 PM 1681 بازدید

پیشنهادات رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس برای بودجه سال 98
محمد رضا پورابراهیمی پنجشنبه شب در مراسم پایانی ششمین همایش توسعه ملی پایدار با رویکرد بهبود فضای کسب و کار در مشهد گفت: با توجه به شرایط اقتصادی و تحریم های دشمن، به نظر می رسد مفروضات ما در بودجه 98 با بودجه 97 تفاوت داشته باشد و باید پیامدهای هر تصمیمی در این حوزه پیش بینی شود.
وی افزود: تعیین سیاست های تجاری در سال 98 یکی از بخش های مهم اقتصادی است که در این حوزه طی سال آینده با محدودیت هایی مواجه خواهیم شد.
وی اظهار داشت: یکی از ملاک های تجارت خارجی در این حوزه فروش نفت است که براساس مفروضات بودجه ای به سه حالت خوش بینانه، بدبینانه و میانگین بین این دو است.
پورابراهیمی گفت: لایحه بودجه سال 98 هنوز از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی ارائه نشده که بتوان به صورت دقیق در باره ارقام آن نظر داد و قرار است رئیس جمهوری روز یکشنبه هفته آینده آن را در صحن علنی مجلس ارائه دهد.
وی افزود: فروش نفت در سال آینده در حالت خوش بینانه 2 میلیون بشکه، در حالت بدبینانه یک میلیون بشکه و در حالت بین آن دو 1.5 میلیون بشکه پیش بینی می شود.
وی اظهار داشت: به رغم تحریم هایی که امسال در حوزه نفت ایران اعمال شد، در هفت ماه امسال 32 میلیارد دلار نفت فروخته شد.
پورابراهیمی گفت: پیش بینی می شود میزان درآمد ایران با فروش 1.5 میلیون بشکه نفت بین 50 تا 55 دلار برای هر بشکه، 26 تا 27 میلیارد دلار باشد و از 30 میلیارد دلار فراتر نرود.

* متوسط افزایش نرخ کالای اساسی 70 درصد
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در خصوص سیاست های حوزه حمایتی در بودجه 98 گفت: دولت قرار است پیشنهادی را در بخش سیاستهای حمایت ارائه دهد که یک پیشنهاد در ارتباط با ثابت نگه داشتن قیمت کالاهای اساسی و تخصیص ارز با نرخ ترجیحی است که اکنون نیز دولت از این طریق کالاهای اساسی را در اختیار مردم قرار می دهد.
پورابراهیمی افزود: متوسط قیمت کالاهای اساسی که با نرخ ارز ترجیحی در سطح خرده فروشی در اختیار مردم قرار می گیرد، نشان می دهد که متوسط قیمت این کالاها در مقایسه با گذشته 70 درصد بیشتر شده است.
وی اظهار داشت: این در حالی است که قرار بود این کالاها با نرخ ارز 4200 تومان در اختیار مصرف کننده قرار گیرد که عملا قیمت آن تفاوتی با سال گذشته نمی کرد.
وی گفت: سرانه مصرف مشخص است و ارز 4200 تومانی باید برای مواد اولیه، نهاده های دامی و دارو و کالاهای اساسی تامین شود، پیش بینی می شود 13 تا 14 میلیارد دلار منابع برای این بخش نیاز بوده و دولت برای تامین آن اقدام کرده است.

* پرداخت یارانه ها باید در سال 98 ساماندهی شود
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: سالانه 100 هزار میلیارد دلار یارانه توزیع می شود که در عمل به دست مردم نمی رسد یا بخش جزئی از آن به دست مردم می رسد.
وی اظهار داشت: پیشنهاد شده است برای جلوگیری از قاچاق کالاهای اساسی که اکنون استان های مرزی به شدت با آن درگیر هستند، تعیین سرانه مابه التفاوت نرخ ارز ترجیحی با نرخ مازاد غیررسمی و اختصاص سرانه به افراد جامعه انجام شود که گزارش این کار در حال نهایی شدن است.
وی گفت: بخش دوم حوزه سیاست های حمایتی در خصوص یارانه ها است، در دولت نهم و دهم یارانه ها به صورت یکسان پرداخت می شد، با اینکه در دولت یازدهم و دوازدهم سخن از حذف دهک های پردرآمد به میان آمد اما اعداد تغییری نکرد، قانون هدفمندی یارانه ها اجرا نشد و توزیع یارانه ها براساس درآمدها انجام نگرفت و همچنان پرداخت یارانه به صورت یکسان در حال انجام است که این موضوع در بودجه سال 98 نیاز به بازنگری دارد.
پورابراهیمی افزود: براساس پیشنهاد دولت، این احتمال وجود دارد که مدیریت منابع یارانه ها به استانداران هر استان واگذار شود تا نسبت به توزیع و هزینه کرد آن برای موضوعات مختلف تصمیم گیری گردد.

* سهام عدالت مافیا ایجاد کرده است
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: بخش سوم سیاست های حمایتی در بودجه 98 مربوط به تعیین تکلیف وضعیت سهام عدالت است، حدود 40 بسته از سهام عدالتی به حدود 56 شرکت بزرگ و مهم واگذار شده که بلاتکلیف است.
پورابراهیمی افزود: این بلاتکلیفی هم اثر منفی بر کارکرد این شرکتها گذاشته و هم باعث بوجود آمدن فساد و مافیای سهام عدالت در کشور شده است، از سوی دیگر 50 میلیون نفر از جمعیت ایران دارای برگه سهام عدالت هستند که هیچ انتفاعی از آن نمی برند.
وی اظهار داشت: نامه ای به دولت نوشتیم که به جای پرداخت سود سهام عدالت که هیچ تاثیری نمی گذارد، مالکیت سهام را واگذار کنیم که پس از این واگذاری اقدامات مهمی در کشور رقم بخورد.
وی گفت: ارزش سود سهام عدالت چهار هزار میلیارد تومان است که براساس تصمیم اشتباه دولت به صورت ریز به افراد داده می شود و متوسط پرداخت به هر نفر ماهیانه حدود 10 هزار تومان است و این کفاف هیچ هزینه ای از خانوار را نمی دهد و هیچ تاثیری در قدرت خرید مردم ندارد اما از سوی دیگر چهار هزار میلیارد تومان از منابع کشور هدر می رود.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: این هزینه باید صرف سرمایه گذاری در پروژه ای شود که درآمدزا و اشتغالزا باشد، لذا در سال 98 سهام عدالت باید تعیین تکلیف شود.

* نرخ ارز در سال آینده ثابت می شود
پورابراهیمی سیاست های ارزی را یکی دیگر از موارد مربوط به بودجه سال 98 ذکر کرد و اظهار داشت: در ماه های پایانی سال گذشته دولت با یک شوک ارزی مواجه شد، به رغم اینکه می توانستیم این مهم را مدیریت کنیم اما دولت در 21 فروردین ماه در پی یک تصمیم غیرکارشناسی شرایط را بدتر کرد، این اقدامات دولت مانند افزایش نرخ سود سپرده بانکی بدون هماهنگی با مجلس صورت گرفت.
وی گفت: حدود 15 هزار میلیارد تومان در ترازنامه بانکی اثر منفی گذاشت و بازار ارز را هم از مشکل خارج نکرد و اثر منفی روی بازار ارز کشور گذاشت.
وی افزود: در سال گذشته طرح دو فوریتی ساماندهی بازار ارز را در کمیسیون اقتصادی مجلس تدوین کردیم و با مشورت فعالان اقتصادی و مدیران آن را نهایی کردیم اما همان روزی که در مجلس برای این موضوع جلسه داشتیم، دولت طرح ما را رد کرد و سیاست های ارزی خود را تغییر داد و معاون اول رئیس جمهوری اعلام کرد که به مردم هر میزان ارز برای هر کالایی که بخواهند ارائه می دهد.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در سال 98 باید به سوی نرخ واحد ارز حرکت کنیم که هم حجم عظیم تقاضا در بازار ثانویه و نیما تامین شود و هم انگیزه برای صادرکنندگان ایجاد کند.
وی گفت: همچنین در سال آینده تصمیم ما این است که در حوزه کالاهای اساسی، تخصیص ارز با یک روش ترجیحی باقی بماند و نرخ ارز در سایر موضوعات ثابت شود.

* تصمیمی برای افزایش نرخ سوخت تا پایان سال نداریم
پورابراهیمی در باره سیاست های انرژی در سال 98 نیز افزود: سیاست های ما در قانون هدفمندی یارانه ها این بود که آرام آرام به نقطه ای پیش برویم که قیمت حامل های انرژی به قیمت های منطقه ای نزدیک شود، آثار ناشی از قاچاق مواد سوختی کم گردد و رقابت صحیح تری در اقتصاد بوجود آید اما با پایین بودن نرخ حامل های انرژی این اهداف محقق نشده است.
وی اظهار داشت: به عنوان مثال مصرف روزانه بنزین در کشور 85 تا 90 میلیون لیتر است که از این میزان 15 میلیون لیتر به صورت قاچاق مصرف می شود و بخشی از مصرف بی رویه مردم به خاطر پایین بودن نرخ انرژی است.
وی گفت: حذف کارت سوخت اشتباهی بود که دولت مرتکب شد و اکنون دولت به اشتباه خود پی برده است لذا در بودجه سال 98 باید سهمیه بندی سوخت، قیمت، آثار تورمی ناشی از افزایش قیمتهای حامل های انرژی، کشش جامعه و فضای اجتماعی مورد توجه قرار گیرد.
پورابراهیمی افزود: طرحی با عنوان تخصیص سرانه سوخت به هر ایرانی مطرح شده است که این موضوع در حال بررسی است.

* پیش بینی افزایش 20 درصدی دستمزدها در سال 98
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در باره سیاست های دستمزد در بودجه سال 98 اظهار داشت: بیش از 80 درصد بودجه جاری کشور مربوط به پرداخت های ضروری از قبیل حقوق و تعهدات جاری است.
وی گفت: با توجه به شوک ارزی امسال، افزایش بیش از حد هزینه های جاری دولت باعث بوجود آمدن نگرانی در سرفصل بودجه سال 98 شده است اما افزایش حقوق باید مبتنی بر واقعیت ها باشد و پیشنهاد دولت در این خصوص افزایش 20 درصدی حقوق و دستمزدهاست.
وی به فعالان اقتصادی پیشنهاد کرد در سال آینده در پروژه های نیمه تمام دولت که از جنس مشارکت بخش خصوصی است، حضور پیدا کرده و در این زمینه دولت را یاری دهند.

* آمریکا چهار ماه زمان برای براندازی نظام ایران پیش بینی کرده است
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: ترامپ سخت ترین تحریم های اقتصادی علیه ایران اعمال کرده و پیش بینی کرده است فشار آنقدر زیاد شود تا به براندازی نظام بیانجامد.
وی اظهار داشت: پیش بینی آمریکا این است که با این تحریم ها نظام جمهوری اسلامی ایران بعد از چهار ماه ساقط می شود لذا اگر این چهار ماه را پشت سر بگذاریم، به گفته خود آمریکا دیگر هیچ حربه یا ساز و کار جدید برای براندازی نظام ایران در دست ندارد.
وی گفت: شرایط کنونی تحریم ها علیه ایران با تحریم های سال 91 و 92 متفاوت است زیرا در آن زمان آمریکا اجماع جهانی را برای فشار بر ایران داشت اما در تحریم های فعلی اجماع جهانی را ندارد.
پورابراهیمی افزود: به طور قطع این شرایط ماندگار نیست و ایران از این وضعیت عبور خواهد کرد و راهکارها را نیز می داند، اما ادبیات آمریکا گستاخی است لذا باید ساختارمان را از درون تقویت کنیم و اقداماتی را انجام دهیم.
7489 / 6053
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

ارشاد گشت ارشاد گشت
ریزش دلار در پی تحریم‌های دیشب ایران ریزش دلار در پی تحریم‌های دیشب ایران
بیت‌کوین‌ها برق می‌بلعند؛ به نام مردم تمام می بیت‌کوین‌ها برق می‌بلعند؛ به نام مردم تمام می‌شود!
17درصد «تاصیکو» و «تیپیکو» با قیمت نجومی آگهی شد/ آیا عزم شستا برای خروج از بنگاه‌داری جدی است؟
طلاق‌هایی برای کمتر از دومیلیون تومان در ماه!
درخواست یک نماینده مجلس از رییس جمهور برای حل مشکل قطعه ساران
پرداخت هزینه ناکارآمدی شرکت‌های دولتی از جیب ملت
آرام آرام در حال خروج از دوره نوسانات اقتصادی هستیم
واکنش مدیرعامل سایپا درباره تعهدات معوق
چرا فشار حداکثری بر ایران می‌تواند نتیجه عکس بدهد؟
ورق ارز برگشت
تاثیر اندازه‌شناسی در داستان پهپاد آمریکایی تاثیر اندازه‌شناسی در داستان پهپاد آمریکایی
3هزار دستگاه پژو۳۰۱ امسال تولید می‌شود
ترامپ در مخصمه بزرگ
یک پرس غذا در رستوران‌های گیاهی لاکچری چند؟

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

جزئیات ۵برنامه دولت برای بازار مسکن/ امتیاز ویژه دولت به کارمندان در طرح «تام‌کاد»
فروش املاک در رهن بانک بدون تسویه حساب
افزایش شش برابری حضور بخش خصوصی ایران در نمای افزایش شش برابری حضور بخش خصوصی ایران در نمایشگاه بین‌المللی صنایع کوچک چین
ارز مجازی فیس‌بوک زیر ذره‌بین اتحادیه اروپا
قیمت سکه، طلا و ارز در روز چهارشنبه
​خودرویی‌ها همچنان مورد توجه سرمایه‌گذاران/ حجم سنگین معاملات «فارس» در آخرین روز هفته
آغاز ثبت نام متقاضیان عاملیت تامین مالی جمعی برای دریافت مجوز
توضیحات مهم وزیر اقتصاد برای مستاجران متقاضی توضیحات مهم وزیر اقتصاد برای مستاجران متقاضی وام
مالیات بر ارزش افزوده صنایع کوچک صرف توسعه زی مالیات بر ارزش افزوده صنایع کوچک صرف توسعه زیرساخت‌ها شود
کسب‌وکارهای نوین هزینه تولید را کاهش می‌دهند کسب‌وکارهای نوین هزینه تولید را کاهش می‌دهند
کیفیت بنزین تولید ایران کم‌نظیر است کیفیت بنزین تولید ایران کم‌نظیر است
۴۳سال زمان برای خانه‌دار شدن خانواده ایرانی! ۴۳سال زمان برای خانه‌دار شدن خانواده ایرانی!
۱۱هزار داروخانه، قابلیت اجرای نسخه الکترونیک را دارند
صدور مجوز افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها
جزییات طرح "همراهی در تولید" کرمان موتور اعلام شد