جمعه 2 فروردین 1398

مشکلات اقتصادی کشور ارتباطی به تحریم ها ندارد

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: مشکلاتی که فعالان اقتصادی کشور با آن مواجه هستند ارتباط کامل به تحریم ها ندارد.

تولیدو تجارت | ایرنا | 3 ماه پیش |12/13/2018 7:44:37 PM 745 بازدید

مشکلات اقتصادی کشور ارتباطی به تحریم ها ندارد
غلامحسین شافعی پنجشنبه شب در نشست پایانی ششمین همایش ملی توسعه پایدار با رویکرد بهبود فضای کسب و کار در مشهد افزود: اقتصاد ایران دارای مشکلات کهنه و بنیادی و دمل های متورمی است که تحریم ها باعث شده آنها زودتر سر باز کنند.
وی اظهار داشت: در مسائل اقتصادی کشور با پدیده ای روبرو هستیم که نشان می دهد سیاست های تشویقی، پاداش دهی و حماقت های آشکار و پنهان از فعالیت های غیر مولد ناشی می شود و آنچه از این بخش نصیبی نمی برد، فعالیتهای مولد است.
وی گفت: فعالیت های غیرمولد، دلالی و واسطه گری است لذا در این شرایط نتیجه سیاست های تشویقی مانند کاهش نرخ تسهیلات، معافیت مالیاتی و مشوق های دیگر از این دست فقط صرف کارهای غیرمولد می شود.
شافعی افزود: در ایران منبع خلق ثروت، فعالیت های مولد و نوآورانه نیست بلکه دلالی و واسطه گری است و تا زمانی که این رویه تغییر نکند، همه تلاش های مجلس شورای اسلامی و دولت ابتر خواهد بود.
وی اظهار داشت: دلال ها در مسائل ارزی یا فعالیت های دیگر اقتصادی، معلوم نیست به چه نحو سهم مالیاتی خود را پرداخت می کنند و این یک اشکال اساسی و بنیادی در اقتصاد کشور است.
وی گفت: در شرایطی که یک موسسه مالی، اعتباری که برای کشور زیان ده بوده و دچار مشکل شد و نتوانست سود سپرده های خود را بدهد، همه حاکمیت دست به دست هم دادند تا کسری پول این موسسه برطرف و حساب ها به سپرده گذاران بازگردد اما اگر تولیدکننده صادق و کاردان با مشکل مواجه شود، کارخانه وی پلمب و ثروتش مصادره می شود و حتی به زندان هم می رود.
شافعی افزود: اگر این شرایط تغییر نکند، با هزاران فعالیت کارساز و گره گشا، اقتصاد کشور به نقطه مطلوب دست نمی یابد لذا باید قاعده بازی را تغییر داد.
وی اظهار داشت: نرخ مالیات و نرخ بهره در کشور ابزاری برای رسیدن به اهداف اقتصادی هستند اما هدف را گم کرده و ابزار را به جای هدف قرار داده ایم.
وی با اشاره به قانون بهبود فضای کسب و کار به عنوان یک قانون مترقی و اثرگذار در اقتصاد گفت: براساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی کمتر از 10 درصد این قانون اجرا شده است اما از نظر من به عنوان فعال بخش خصوصی آنچه براساس این قانون انجام شده بسیار کمتر از آن چیزی است که گفته می شود.
شافعی افزود: پنج کشوری که اقدام مشابه ایران در زمینه تصویب قانون بهبود فضای کسب و کار انجام داده بودند، طی سالهای اخیر موفق شدند فضای کسب و کار خود را بهبود بخشند اما ایران هنوز نتوانسته است.
رئیس اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: با وضعیت تورم و قوانین و مقررات در ایران، اگر قرار باشد اصلاح امور به شیوه کنونی پیش برود، تا 20 سال آینده نخواهیم توانست فضای کسب و کار در ایران را بهبود بخشیم.
وی گفت: منطق حکم می کند، زمانی که تحریم های بیرونی فعالان اقتصادی یک کشور را تحت فشار قرار داده است، دولت در داخل کشور تسهیلاتی را برای بخش اقتصادی ایجاد نماید اما صدور بخشنامه های مختلف فعالان اقتصادی را شگفت زده می کند.
وی افزود: بارها گفته شده است که دولت نظر بخش خصوصی را در تصمیمات مختلف اقتصادی اخذ می کند، این در شرایطی است که فقط در 2 مورد تاکنون نظر بخش خصوصی برای تصویب قانونی در کشور گرفته شده و در باقی امور پس از اینکه تصمیم اجرایی و مشکلات بروز می یابد، از بخش خصوصی برای برون رفت از مشکلات نظرخواهی می شود.
رئیس اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: در دو بند از قانون بهبود فضای کسب و کار، متولیان موظف شده اند قبل از تصویب هر قانونی نظر بخش خصوصی را بگیرند و برای ایجاد هر تغییری در قانون، پیش آگاهی لازم به بخش خصوصی داده شود اما این دو بند اجرا نشده است.
وی با اشاره به مشکلات حوزه حمل و نقل ریلی خراسان رضوی گفت: حدود 20 سال است که حمل ریلی کالا از این استان به آسیای مرکزی به این بستگی دارد که کشور ازبکستان تصمیم بگیرد که چقدر پنبه ترانزیت کند تا بتوان مشکلات این بخش را کاهش داد.
وی افزود: با اقدامات وصله پینه ای نمی توان اقتصاد کشور را نجات داد، فعالان اقتصادی نمی دانند رفتاردوگانه که از طرفی آنان را افسران جبهه اقتصادی می دانند و از سوی دیگر به آنان اتهام می زنند که ارز را می برند و برنمی گردانند، چگونه تحلیل کنند.
شافعی اظهار داشت: بخش خصوصی و دولت و مجلس شورای اسلامی هدف مشترک دارند لذا برای رسیدن به این هدف تشریک مساعی لازم است.
وی اظهار امیدواری کرد افرادی پیدا شوند که جسارت گرفتن تصمیم های سخت را داشته باشند و مشکلات بنیادی کشور را حل کنند.
ششمین همایش ملی توسعه ملی پایدار با رویکرد بهبود فضای کسب و کار که از 21 آذر به میزبانی اتاق بازرگانی مشهد آغاز شده بود عصر امروز پایان یافت.
سلسله همایشهای ملی توسعه پایدار به همت اتاق بازرگانی خراسان رضوی و دانشگاه فردوسی مشهد برپا شده اند.
در برگزاری این همایش اتاقهای بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استانهای تهران، اصفهان، شیراز، کرمان و تبریز نیز همکاری و فعالیت داشتند.
در این مراسم بیانیه پایانی همایش قرائت شد و از فعالان اقتصادی برتر اتاق های بازرگانی استان های شرکت کننده قدردانی گردید.
7489 / 6053
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

سرمایه‌گذاری در کدام بازار در سال ۹۸ سودآور است؟
آخرین گروه مشمولان سهام عدالت ابتدای ۹۸ سود می‌گیرند
هشتمین مرحله توزیع گوشت منجمد در آستارا آغاز هشتمین مرحله توزیع گوشت منجمد در آستارا آغاز شد
هشتمین مرحله توزیع گوشت منجمد در آستارا آغاز هشتمین مرحله توزیع گوشت منجمد در آستارا آغاز شد
آخرین گروه مشمولان سهام عدالت ابتدای ۹۸ سود می‌گیرند
نمره منفی وفای به عهد در هلدینگ خلیج فارس/بور نمره منفی وفای به عهد در هلدینگ خلیج فارس/بورس تهران چشم انتظار ماند
بالا و پایین بازار آجیل شب عید و خریدهای متفا بالا و پایین بازار آجیل شب عید و خریدهای متفاوت
مأموریت دشوار نوروزی
گرانی بلیت، مسافران را به جاده کشاند
آغاز پرداخت الکترونیکی در آزادراه‌ها از امروز
حداقل عیدی کارگران در98 بالای ۳میلیون تومان شد
کشاورزان نهاده های خود را از فروشگاه های معتب کشاورزان نهاده های خود را از فروشگاه های معتبر تهیه کنند
خانه چگونه متری ۱۰ میلیون شد؟
تقویت زیرساخت‌های بازارچه‌های مرزی کرمانشاه د تقویت زیرساخت‌های بازارچه‌های مرزی کرمانشاه در اولویت است
۴۰ درصد نیاز بازار خودرو تامین شد ۴۰ درصد نیاز بازار خودرو تامین شد

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

مهم‌ترین چالش هدررفت منابع آب در ایران/ضرورت تغییر رویه مدیریتی در حوزه آب، غذا و انرژی
هشدار نوروزی درباره زمین خواری و فروش ویلا
صادرات 8.3میلیارد دلاری بخش معدن و صنایع معدنی/ رشد 33درصدی صادرات صنایع فلزی
سال نو،‌ سال اوج گرفتن بانک قدرتمند صادرات برای درخششی دوباره در پهنه اقتصاد کشور است
واعظی: بهبود وضعیت معیشتی مردم از اولویت‌های جدی دولت است
افزایش ۲۰درصدی دریافتی مستمری بگیران بهزیستی در سال ۹۸
سال گذشته ۲۲میلیون نفر سود سهام عدالت دریافت کردند
صادرات 8.3 میلیارد دلار بخش معدن و صنایع معدنی
پیام نوروزی مدیرعامل بانک ایران زمین
105مورد تخلف صنفی در طرح نظارت نوروزی گچساران کشف شد
پیروزی بر مشکلات با رونق تولید؛ سال ۹۸، سال تحول سایپا خواهد بود
شرط اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان
شرط اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان
سال ۹۸ را به سال رونق ساخت و تولید مسکن تبدیل می‌کنیم
هشدار نوروزی درباره زمین خواری و فروش غیرمجاز ویلا