پنجشنبه 6 تیر 1398

حدود ۳۵ درصد جمعیت بیکار ایران دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها هستند

قائم مقام معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری خوزستان گفت: حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد جمعیت بیکار ۳.۵ میلیونی که در ایران وجود دارد، از قشر دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها هستند.

کسب و کار | ایسنا | 6 ماه پیش |12/13/2018 4:50:03 PM 914 بازدید

حدود ۳۵ درصد جمعیت بیکار ایران دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها هستند

به گزارش ایسنا، «یدالله مهرعلیزاده» در اختتامیه نخستین جشنواره اشتغال خوزستان امروز (۲۲ آذرماه) در دانشگاه شهید چمران اهواز اظهار کرد: مسأله اشتغال یک مسأله عمدتاً اقتصادی است که اگر به‌درستی مدیریت نشود، ممکن است بحران اجتماعی، سیاسی و حتی امنیتی برای کشور به وجود بیاورد. بر اساس آمارهایی که ارائه می‌شود، حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد جمعیت بیکار ۳.۵ میلیونی که در ایران وجود دارد، از قشر دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها هستند.

وی افزود: چیزی که محرک اقتصادی است، انگیزه‌های افرادی است که در آن اقتصاد زندگی می‌کنند. اگر از جامعه‌ای، امید را بگیریم، بسیاری از طرح‌ها و محرک‌های اقتصادی را از آن جامعه می‌گیریم. برگزاری چنین جشنواره‌هایی می‌تواند در امید دادن به دانشجویان به ما کمک کند.

قائم مقام معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری خوزستان تشریح کرد: اشتغال یک مسأله ساده و تک‌متغیره نیست که یک‌شبه یا یک‌ماهه بتوان آن را برطرف کرد، اقتصاد بسیار پیچیده است و این پیچیدگی ناشی از تأثیر عوامل مختلف بر آن است. اگر این عوامل شناخته نشده و روی آن‌ها کار نشود، مشکلات حادتر خواهند شد.

مهرعلیزاده گفت: اشتغال محصول سیاست‌گذاری‌های یک سیستم است. در ۲۷ سالی که ما برنامه‌ریزی توسعه در کشور داشته‌ایم، سازه‌های ذهنی و تصوراتی را برای مردم به وجود آورده‌ایم. نگاهی را در جامعه ایجاد کرده‌ایم که روی ساختارهای نهادی و ساختارهای اشتغال ما تأثیرگذار بوده است. عمده این ساختارها تابع یک اقتصادی سیاسی شده است. وقتی در یک اقتصادی سیاسی با اشتغال برخورد می‌کنید، نسبت به زمانی که در یک اقتصاد متعارف با آن برخورد می‌کنید، وضعیت متفاوت است.

وی با اشاره به انقلاب مشروطیت تصریح کرد: انقلاب مشروطیت در افکار ایرانیان سرآغاز تغییر و تحولات بود. در آن دوره سه مسأله دنبال می‌شد که امروزه جریان اشتغال را در کشور تشکیل دادند. این شعارها، حکومت توسط مردم و تفکیک سه قوه بودند. هر یک از سه قوه باید در جای خود قرار گیرند. اگر قوه مقننه به حوزه قوه مجریه وارد شود، تداخل کاری صورت می‌گیرد. آنچه که در قانون اساسی ما بر آن تأکید شده است جایگاه ویژه است که هر یک از سه قوه باید داشته باشند.

قائم مقام معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری خوزستان افزود: نکته بعدی پاسخگو بودن دولت است، هر جا دولت‌ها پاسخگو و مردم مطالبه‌گر بودند، در کنار یکدیگر توانسته‌اند شفاف‌سازی کنند. در فضایی که هم‌اکنون هستیم، این شعارها هنوز وجود دارند. بخشی از چیزهایی که در اقتصاد ایران سایه افکنده است، ناشی از کمرنگ شدن این شعارهاست.

مهرعلیزاده تصریح کرد: نرخ تورم آبان سال ۹۷ نسبت به آبان سال ۹۶ در کل کشور حدوداً ۳۴ درصد بوده است. نرخ تورم در دو بخش بررسی می‌شود، یک بخش، بخش خوراکی که مایحتاج مردم از آن‌ها تأمین می‌شود و بخش دیگر حوزه‌ای مانند اوقات فراغت، ورزش، تحصیلات و هزینه‌های غیرخوراکی دیگر که در این حوزه، تورم در کشور بیش از ۵۰ درصد بوده است. در کنار مسأله تورم، کاهش سرمایه‌گذاری‌های ثابت در کشور شرایط نگران‌کننده‌ای ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: اگر نرخ این سرمایه‌گذاری‌ها به صفر برسد، بحران‌های متعددی ایجاد می‌کند. هر کشوری به‌دنبال آن است که نرخ سرمایه‌گذاری‌های ثابت را ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش دهد تا هم جبران استهلاک کند و هم برای آینده ظرفیت‌های جدیدی ایجاد کند. تورم و کاهش سرمایه‌گذاری ثابت موجب کاهش تقاضای کل شده است، یعنی مصرف خانوارها کاهش پیدا کرده است.

قائم مقام معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری خوزستان خاطرنشان کرد: درآمد نفت، هزینه‌های عمرانی دولت و کاهش صادرات موجب ایجاد بی‌ثباتی اقتصادی شده است، از همین‌رو میل سرمایه‌گذار به سرمایه‌گذاری بلندمدت کاهش پیدا می‌کند. در خوزستان حدود ۳۰۰۰ میلیارد منابع از سال ۹۶ تا امسال به نوعی در اختیار بخش‌های مختلف قرار گرفته است. در کل کشور نیز حدود ۳۲ هزار میلیارد در بخش خصوصی و در بخش سرمایه‌گذاری تزریق می‌شود.

مهرعلیزاده افزود: بی‌ثباتی اقتصادی که موجب کاهش میل به سرمایه‌گذاری بلندمدت می‌شود، باعث می‌شود سرمایه‌گذار به سمت سرمایه‌گذاری کوتاه مدت روی بیاورد تا هر چه سریع‌تر بتواند سرمایه خود را جمع کرده و از کشور خارج کند که این مسأله مشکلاتی را برای ما به وجود آورده است.

وی گفت: همه این عوامل بر محیط کسب و کار نیز اثر گذاشته است. نهادهایی مانند سازمان تأمین اجتماعی، بانک‌ها، بیمه‌ها و ... به‌عنوان نهادهای پشتیبان در خدمت نظام کسب و کار در کشور یا قرار ندارند و یا دیدگاه آن‌ها بخشی و تشکیلاتی است و انسجامی که باید در کشور وجود ندارد.

قائم مقام معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری خوزستان افزود: پایین آمدن توان رقابتی کشور موجب شده که تولیدکنندگان و کارآفرینان و کسانی که ایده دارند، وقتی می‌خواهند وارد بازار کار شوند و یک کسب و کار راه‌اندازی کنند، با انواع مشکلات روبرو شوند که مهم‌ترین آن انحصار است. ۸۷.۵ درصد اقتصاد ایران در دست بخش‌های دولتی است. تنها ۱۳ درصد اقتصاد ما در دست بخش خصوصی واقعی است که در نتیجه آن وقتی کسی می‌خواهد وارد بازار شود با انواع موانع مواجه می‌شود.

مهرعلیزاده ادامه داد: به‌واسطه سیاست‌های پوپولیستی که بخشی از آن ناشی از تقابل وظایف سه قوه و بخشی ناشی از بی‌اطلاعی مردم است، دولت در اقتصاد مداخله می‌کند. هر چه مداخله دولت در اقتصاد افزایش پیدا کند، ممکن است در کوتاه مدت برای مردم منافعی داشته باشد اما در میان‌مدت و بلندمدت این مسأله مثل سم است.

وی افزود: نمونه آن سرکوب ارز در کشور است. سرکوب ارز موجب به وجود آمدن رانت در فولاد، پتروشیمی، کشاورزی و بخش‌های دیگر شده است. این رانت اجازه نمی‌دهد بخش خصوصی واقعی به بازار ورود کند. در مجموع مشکلات ما بخشی ناشی از ضعف مدیریت کلان کشوری در مدیریت و هدایت این مجموعه و بخشی دیگر ناشی از تحریم‌ها است که اگر عامل اول قوی‌تر عمل می کرد، تحریم‌ها تأثیر چندانی نداشتند.

قائم مقام معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری خوزستان خاطرنشان کرد: ما به یک ثبات اقتصادی نیاز داریم. به محیطی با کسب و کار شکوفاتر نیاز داریم. قوانین ما نیز نیاز به اصلاح دارند. در برنامه پنج ساله ششم در بودجه سنواتی ۹۶ و ۹۷ این کارها دنبال شد. طرح کارورزی آموزش در محیط کار و جذب در بازار کار برای دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها یکی از طرح‌های ارائه شده است.

وی ادامه داد: دولت به ما اجازه داده است در خوزستان ۵۰۰۰ نفر فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را برای مدت ۶ ماه در ادارات و سازمان‌ها به کار گیریم. تجربه نشان داده است بعد از این ۶ ماه اغلب این افراد در آن کارخانه‌ها جذب می‌شوند. در کنار این آموزش‌ها که از طریق سازمان فنی و حرفه‌ای ارائه می‌شود، این فارغ‌التحصیلان گواهی‌نامه فنی و حرفه‌ای را هم دریافت می‌کنند.

در این مراسم هم‌چنین «غلامرضا وحدت»، معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خوزستان گفت: ما می‌بینیم که فارغ‌التحصیلان ما علی‌رغم دانستن فرمول‌های انتگرال و ... نمی‌توانند یک درخواست کار بنویسند. فارغ‌التحصیلان ما فاقد دیدگاه ژنرال در رشته‌های دانشگاهی هستند.

انتهای پیام

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

ارشاد گشت ارشاد گشت
ریزش دلار در پی تحریم‌های دیشب ایران ریزش دلار در پی تحریم‌های دیشب ایران
بیت‌کوین‌ها برق می‌بلعند؛ به نام مردم تمام می بیت‌کوین‌ها برق می‌بلعند؛ به نام مردم تمام می‌شود!
17درصد «تاصیکو» و «تیپیکو» با قیمت نجومی آگهی شد/ آیا عزم شستا برای خروج از بنگاه‌داری جدی است؟
درخواست یک نماینده مجلس از رییس جمهور برای حل مشکل قطعه ساران
طلاق‌هایی برای کمتر از دومیلیون تومان در ماه!
پرداخت هزینه ناکارآمدی شرکت‌های دولتی از جیب ملت
آرام آرام در حال خروج از دوره نوسانات اقتصادی هستیم
واکنش مدیرعامل سایپا درباره تعهدات معوق
ورق ارز برگشت
تاثیر اندازه‌شناسی در داستان پهپاد آمریکایی تاثیر اندازه‌شناسی در داستان پهپاد آمریکایی
3هزار دستگاه پژو۳۰۱ امسال تولید می‌شود
چرا فشار حداکثری بر ایران می‌تواند نتیجه عکس بدهد؟
قیمت طلا، سکه و ارز در روز سه‌شنبه
اولتیماتوم مدیرعامل نیسان به رنو

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

جزئیات ۵برنامه دولت برای بازار مسکن/ امتیاز ویژه دولت به کارمندان در طرح «تام‌کاد»
فروش املاک در رهن بانک بدون تسویه حساب
افزایش شش برابری حضور بخش خصوصی ایران در نمای افزایش شش برابری حضور بخش خصوصی ایران در نمایشگاه بین‌المللی صنایع کوچک چین
ارز مجازی فیس‌بوک زیر ذره‌بین اتحادیه اروپا
قیمت سکه، طلا و ارز در روز چهارشنبه
​خودرویی‌ها همچنان مورد توجه سرمایه‌گذاران/ حجم سنگین معاملات «فارس» در آخرین روز هفته
آغاز ثبت نام متقاضیان عاملیت تامین مالی جمعی برای دریافت مجوز
توضیحات مهم وزیر اقتصاد برای مستاجران متقاضی توضیحات مهم وزیر اقتصاد برای مستاجران متقاضی وام
مالیات بر ارزش افزوده صنایع کوچک صرف توسعه زی مالیات بر ارزش افزوده صنایع کوچک صرف توسعه زیرساخت‌ها شود
کسب‌وکارهای نوین هزینه تولید را کاهش می‌دهند کسب‌وکارهای نوین هزینه تولید را کاهش می‌دهند
کیفیت بنزین تولید ایران کم‌نظیر است کیفیت بنزین تولید ایران کم‌نظیر است
۴۳سال زمان برای خانه‌دار شدن خانواده ایرانی! ۴۳سال زمان برای خانه‌دار شدن خانواده ایرانی!
۱۱هزار داروخانه، قابلیت اجرای نسخه الکترونیک را دارند
صدور مجوز افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها
جزییات طرح "همراهی در تولید" کرمان موتور اعلام شد