پنجشنبه 6 تیر 1398

سازوکار ویژه مالی ایران و اروپا به زودی نهایی می‌شود

رئیس هیات روابط پارلمان اروپا با ایران گفت: اتحادیه اروپا در حال حاضر با هدف مقابله با تحریم‌های آمریکا در نظر دارد سازوکار ویژه مالی برای ارتباط با ایران را هرچه زودتر نهایی کند.

بازار | اقتصاد آنلاین | 6 ماه پیش |12/11/2018 10:43:47 PM 1317 بازدید

سازوکار ویژه مالی ایران و اروپا به زودی نهایی می‌شود

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایلنا، تاریا کرونبرگ رئیس هیات روابط پارلمان اروپا با ایران و وزیر پیشین کار فنلاند که به ایران سفر کرده، بعدازظهر امروز با غلامحسین شافعی دیدار کرد. فرصت‌های پیش روی همکاری ایران و فنلاند در دوران تحریم‌ها، همکاری شرکت‌های کوچک و متوسط ایران و اروپا، برجام و سازوکار ویژه مالی اروپا ( SPV) ازجمله مهم‌ترین موضوعاتی بود که در این نشست بررسی شد.

رئیس پارلمان بخش خصوصی ضمن اشاره به رویکرد فنلاندی‌ها در قبال توافق هسته‌ای قدرت‌های بزرگ با ایران و پس از آن برجام گفت: فنلاند در خصوص برجام موضع‌گیری اصولی را در پیش گرفته و ایران از مقام‌های این کشور به خاطر این حمایت تشکر می‌کند.

شافعی با اشاره به پیشینه روابط دو کشور به‌ویژه در حوزه ماشین‌آلات کشاورزی و مخابرات تصریح کرد: تصویر بسیار خوبی در ذهن ایرانی‌ها از همکاری با فنلاند وجود دارد و زمینه‌های همکاری دو کشور در حوزه‌های مختلف علاوه بر ظرفیت قابل‌توجه، دارای تنوع بسیار بالایی است.

او افزود: همان‌طور که مطلع هستید وزارت خزانه‌داری آمریکا که در همه کشورهای اروپایی از جمله فنلاند مشغول ترتیب سازوکارهایی است تا در آینده بر روابط شرکت‌های فنلاندی با ایران تأثیر بگذارد. بااین‌حال خوشبختانه میان ایران و فنلاند مناسبات اقتصادی بسیار خوبی برقرار است و دیدار مقام‌های دولتی و همچنین بخش خصوصی دو کشور در ماه‌های اخیر نشان می‌دهد که دو طرف علاقه‌مند به توسعه روابط هستند.

رئیس اتاق ایران با اشاره به این موضوع که فنلاند در زمینه حفاظت از محیط‌ زیست و مدیریت آب گفت: همان‌طور که مطلع هستید ایران با مشکل کم‌آبی مواجه است. بر همین اساس معتقدم که در این زمینه فرصت همکاری‌های بسیار خوبی پیش‌روی ایران و فنلاند قرار دارد.

انرژی‌های تجدیدناپذیر، نفت و گاز، تجهیزات پزشکی و معدن از دیگر حوزه‌هایی است که به اعتقاد غلامحسین شافعی ظرفیت همکاری میان شرکت‌های کوچک و متوسط ایرانی و فنلاندی در آن‌ها وجود دارد.

او در همین زمینه افزود: در حال حاضر در ایران، ۲۰۰ میلیارد دلار طرح آماده سرمایه‌گذاری وجود دارد که فنلاند می‌تواند شریک تجاری خوبی برای اجرای این طرح‌ها باشد.

به اعتقاد شافعی فعال شدن بخش خصوصی یکی از مهم‌ترین نشانه‌های حرکت به‌سوی توسعه اقتصادی است.

رئیس اتاق ایران در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به این موضوع که توسعه کشورهایی مانند فنلاند، شوروی سابق و چین در گروی بالا بردن سهم بخش خصوصی در اقتصاد بوده گفت: یکی از مهم‌ترین سیاست‌های دولت ایران در برنامه‌های توسعه‌ای گذشته و در برنامه ششم، این است که سهم بخش خصوصی واقعی را در فعالیت‌های اقتصادی بالا ببرد.

رئیس پارلمان بخش خصوصی همچنین تأکید کرد در سال‌های اخیر واگذاری اقتصاد به مردم و بخش خصوصی هم از جانب رهبری و هم از طرف مجلس ایران مورد توجه قرار گرفته و تکلیف شده است که سالی چند درصد از اقتصاد ایران به بخش خصوصی واگذار شود.

ضرورت فعال شدن کارگروه مشترک بانکی ایران و فنلاند

شافعی در ادامه با اشاره به موانع توسعه روابط تجاری ایران و فنلاند، بیان کرد: روابط بانکی در حال حاضر بزرگ‌ترین چالش پیش روی دو کشور است و به‌رغم تشکیل کارگروه مشترک ایران و فنلاند برای حل این مشکل، اما تاکنون نتیجه‌ای در این زمینه حاصل نشده است.

رئیس اتاق ایران با اشاره به خروج آمریکا از سازمان‌ها و توافق‌نامه‌های بین‌المللی از جمله برجام، تأکید کرد که این اقدام خدشه جدی بر اعتبار سازمان‌های بین‌المللی وارد کرده و اعتبار آنها را زیر سوال برده است.

به اعتقاد شافعی گرچه این اقدام آمریکا بیش از هر چیز اقتصاد ایران را تحت تأثیر قرار داده، اما برای جامعه جهانی تجربه بزرگی است تا بداند باید برای آینده اعتبار توافقنامه‌های بین‌المللی و پایبندی به آن‌ها تدبیری بیندیشد.

رشد تولیدات داخلی ایران، توفیق اجباری تحریم‌های یکجانبه‌گرایانه  

رئیس اتاق ایران همچنین بابیان این موضوع که ایران در سال‌های مختلف با تحریم‌ها مواجه بوده و مسئله تحریم‌ها موضوع تازه‌ای در اقتصاد کشور نیست، تأکید که باید تحریم را از دو بعد مثبت و منفی مورد بررسی قرارداد.

به اعتقاد شافعی از جنبه‌های مثبت تحریم‌ها بر اقتصاد کشور این است که ایران مجبور شده از توانایی‌های داخل برای رفع مشکلات استفاده کند. او در همین زمینه تصریح کرد: در حال حاضر بسیاری از کالاهایی که قبلاً در قالب واردات در کشور تأمین می‌شد، در حال حاضر به‌واسطه تحریم‌ها این توفیق اجباری نصیب کشور شده که خودمان به تولید آنها بپردازیم.

رئیس پارلمان بخش خصوصی در توضیح بعد منفی اعمال تحریم‌های آمریکا علیه کشور، گفت: نمی‌توانیم انکار کنیم که تحریم‌ها تأثیری بر اقتصاد کشور نگذاشته است. هم اقتصاد هم اشتغال ما تحت تأثیر تحریم‌ها قرار دارند اما به این معنی نیست که محدودیت‌ها مانع توقف فعالیت‌ها در ایران می‌شود. ایران همواره برای رسیدن به اهداف خود به راهش ادامه می‌دهد و در شرایط فعلی و با توجه به پشتیبانی کشورهای اروپایی از جمله فنلاند، راه‌های جدیدی برای رفع نیازها در این وضعیت پیدا خواهیم کرد.

رئیس اتاق ایران افزود: به رغم اینکه گفته می‌ شود تحریم‌های آمریکا بشردوستانه است و شامل غذا و دارو نیست، اما به نظرم چیزی که نادیده گرفته شده امنیت جانی مردم است. در غیر این صورت چرا باید قطعات هواپیما تحریم باشد؟ یا موضوع تامین مواد اولیه کارخانه‌های ما از جمله کارخانه‌های غذایی و داروسازی در حال حاضر با مشکلات بسیاری مواجه است.

ضرورت تسریع در راه‌اندازی SPV

به گفته شافعی در مواجه با تحریم‌ها این پروژه‌های بزرگ دولتی هستند که متضرر اصلی هستند. شرکت های بزرگ ایرانی که با شرکت‌های بزرگ اروپایی در ارتباط هستند که اغلب شرکای آمریکایی دارند. به همین دلیل با ارزیابی این وضعیت، هم اروپا و هم ایران به این نتیجه رسیده‌اند که زمینه‌های همکاری اصلی بر فعالیت SME های ایرانی و اروپایی متمرکز شود.

به اعتقاد رئیس اتاق ایران با راه‌اندازی SPV از سوی اتحادیه اروپا، گشایش بسیار خوبی میان ایران و اروپا فراهم خواهد شد چراکه ایران علاوه بر مبادله پولی، می‌تواند بخشی از همکاری‌های خود را به‌صورت مبادله کالا با کالا با اتحادیه اروپا ترتیب دهد.  

شافعی در عین حال افزود: ایران بر همکاری اتحادیه اروپا برای راه‌اندازی هرچه سریع‌تر کانال بانکی حساب باز کرده است اما تاکنون تاریخ‌های متعددی برای راه‌اندازی این کانال مالی اعلام‌شده است. به نظر می‌رسد در این زمینه باید زودتر تصمیم‌گیری شود تا شرکت‌های ایرانی با توجه به سابقه طولانی که در همکاری با شرکت‌های اروپایی دارند، متوسل به سایر نقاط تأمین نشوند و همکاریشان را طبق روال قبل پیش ببرند. اگر این موضوع عملیاتی شود بسیاری از مشکلات ما نیز حل خواهد شد.

تجربه جدید پیشروی ایران و اتحادیه اروپا

تاریا کرونبرگ رئیس هیات روابط پارلمان اروپا با ایران و وزیر پیشین کار فنلاند در این دیدار گفت: طی سفر چند روزه خود به ایران، این فرصت را پیدا کردم که در جشن استقلال فنلاند شرکت کنم در آنجا شرکت‌هایی را ملاقات کردم که در حال حاضر فعالیتشان در ایران متوقف‌شده است اما همه مایلند تا بار دیگر فعالیت خود را در ایران از سر بگیرند.

تاریا کرونبرگ دلیل اصلی حضور خود در ایران را مرتبط با برجام دانست و تأکید کرد: ایران از جمله کشورهایی است که در مواجه با تحریم، تجربه طولانی دارد و به اعتقاد من می‌تواند از چالش بزرگی که به خاطر تحریم‌های یکجانبه آمریکا بار دیگر بر سر راهش قرار گرفته عبور کند.  

او به رئیس اتاق ایران اطمینان داد که اتحادیه اروپا در حال حاضر با هدف مقابله با تحریم‌های آمریکا در نظر دارد سازوکار ویژه مالی برای ارتباط با ایران را هرچه زودتر نهایی کند تا صادرات و واردات میان ایران و سایر کشورها تسهیل شود.

به گفته رئیس هیات روابط پارلمان اروپا در حال حاضر انگلیس و فرانسه دو کشوری هستند که به‌طور جدی بر روی این موضوع کار می‌کنند اما باید توجه داشته باشیم که این تجربه هم برای ایران و هم اتحادیه اروپا، یک تجربه جدید است و همین تازگی و باعث شده تاکمی تاخیر در روند کار پیش بیاید.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

ارشاد گشت ارشاد گشت
ریزش دلار در پی تحریم‌های دیشب ایران ریزش دلار در پی تحریم‌های دیشب ایران
بیت‌کوین‌ها برق می‌بلعند؛ به نام مردم تمام می بیت‌کوین‌ها برق می‌بلعند؛ به نام مردم تمام می‌شود!
17درصد «تاصیکو» و «تیپیکو» با قیمت نجومی آگهی شد/ آیا عزم شستا برای خروج از بنگاه‌داری جدی است؟
درخواست یک نماینده مجلس از رییس جمهور برای حل مشکل قطعه ساران
طلاق‌هایی برای کمتر از دومیلیون تومان در ماه!
پرداخت هزینه ناکارآمدی شرکت‌های دولتی از جیب ملت
آرام آرام در حال خروج از دوره نوسانات اقتصادی هستیم
واکنش مدیرعامل سایپا درباره تعهدات معوق
ورق ارز برگشت
تاثیر اندازه‌شناسی در داستان پهپاد آمریکایی تاثیر اندازه‌شناسی در داستان پهپاد آمریکایی
3هزار دستگاه پژو۳۰۱ امسال تولید می‌شود
چرا فشار حداکثری بر ایران می‌تواند نتیجه عکس بدهد؟
قیمت طلا، سکه و ارز در روز سه‌شنبه
اولتیماتوم مدیرعامل نیسان به رنو

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

جزئیات ۵برنامه دولت برای بازار مسکن/ امتیاز ویژه دولت به کارمندان در طرح «تام‌کاد»
فروش املاک در رهن بانک بدون تسویه حساب
افزایش شش برابری حضور بخش خصوصی ایران در نمای افزایش شش برابری حضور بخش خصوصی ایران در نمایشگاه بین‌المللی صنایع کوچک چین
ارز مجازی فیس‌بوک زیر ذره‌بین اتحادیه اروپا
قیمت سکه، طلا و ارز در روز چهارشنبه
​خودرویی‌ها همچنان مورد توجه سرمایه‌گذاران/ حجم سنگین معاملات «فارس» در آخرین روز هفته
آغاز ثبت نام متقاضیان عاملیت تامین مالی جمعی برای دریافت مجوز
توضیحات مهم وزیر اقتصاد برای مستاجران متقاضی توضیحات مهم وزیر اقتصاد برای مستاجران متقاضی وام
مالیات بر ارزش افزوده صنایع کوچک صرف توسعه زی مالیات بر ارزش افزوده صنایع کوچک صرف توسعه زیرساخت‌ها شود
کسب‌وکارهای نوین هزینه تولید را کاهش می‌دهند کسب‌وکارهای نوین هزینه تولید را کاهش می‌دهند
کیفیت بنزین تولید ایران کم‌نظیر است کیفیت بنزین تولید ایران کم‌نظیر است
۴۳سال زمان برای خانه‌دار شدن خانواده ایرانی! ۴۳سال زمان برای خانه‌دار شدن خانواده ایرانی!
۱۱هزار داروخانه، قابلیت اجرای نسخه الکترونیک را دارند
صدور مجوز افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها
جزییات طرح "همراهی در تولید" کرمان موتور اعلام شد