سه شنبه 2 بهمن 1397

نگاهی به آخرین وضعیت فلزات در چین

اقتصاد آنلاین در این گزارش آخرین تحولات بازار فلزات چین را که شامل انتظار رکوردشکنی تولید فولاد چین در سال جاری، افت موجودی فلزات اساسی در انبارهای بورس شانگهای و تداوم آربیتراژ منفی برای مس، آلومینیوم و روی بین بورس فلزات لندن و بورس شانگهای می‌شود را بررسی کرده است.

بانک وبیمه | اقتصاد آنلاین | 1 ماه پیش |12/10/2018 9:30:42 PM 446 بازدید

نگاهی به آخرین وضعیت فلزات در چین

اقتصاد آنلاین - صدرا خلف؛ بنا به گزارش یک موسسه تحقیقاتی وابسته به دولت چین، تولید فولاد خام چین در سال جاری میلادی به رکورد 923 میلیون تن خواهد رسید، این در حالی است که انتظار می‌رود در سال آینده این رقم به 900 میلیون تن کاهش یابد.

میزان تولید فولاد خام چین در سال گذشته میلادی 831 میلیون تن بوده است که افزایش چشمگیر مقدار آن در سال جاری و احتمال رسیدن تولید به سطح 923 میلیون تن به دلیل استفاده از ظرفیت خالی فولاد سازان بزرگ چین بوده است. بالا رفتن میزان تولید فولاد در چین پس از آن صورت می‌گیرد که دولت چین در پی بیشتر شدن آلودگی هوا در استان‌های صنعتی چین نظیر هبی، اقدام به ممنوع کردن تولید فولاد و یا کاهش چشمیگر تولید در این استان‌ها کرد. تدابیر یاد شده باعث شد تا سایر تولیدگنندگان فولاد از ظرفیت خالی خود استفاده کرده و یا با افزایش ظرفیت اقدام به بالا بردن سطح تولید کنند.

بنا به پیش‌بینی موسسه MPI، مصرف فولاد خام چین در سال جاری 820 میلیون تن خواهد بود که این میزان در سال آینده تحت تاثیر کاهش یافتن تقاضا در بخش‌های املاک، خودرو و انرژی به 800 میلیون تن کاهش خواهد یافت.

انتظار می‌رود چین در سال جاری هزار و 206 میلیارد تن سنگ آهن مصرف کند که این میزان رشد تقریبی 1.6 درصدی را نسبت به سال میلادی گذشته نشان می‌دهد. اما در سال آینده تحت تاثیر انتظار کاهش تولید فولاد خام، میزان مصرف سنگ آهن نیز به 1.147 میلیارد تن کاهش خواهد یافت.

چین در ماه نوامبر 86.25 میلیون تن سنگ آهن وارد کرده است که افت ماهیانه 2.4 درصدی نسبت به ماه اکتبر و افت 8.8 درصدی سالیانه نسبت به نوامبر 2017 را نشان می‌دهد.

در زمینه صادرات فولاد خام، موسسه MPI انتظار دارد که چین در سال 2019 به صورت خالص 55 میلیون تن محصولات فولادی صادر کند که افت 1.2 میلیون تنی را نسبت به سال جاری نشان می‌دهد.

افزایش عرضه فولاد در بازار چین، خود را در قیمت محصولات فولادی نشان داده است به صورتی که قیمت میلگرد در معاملات آتی بورس شانگهای در روز جاری به 482 دلار در هر تن رسیده است که از زمان رسیدن به پیک 7 سال اخیر خود در اواخر ماه اوت، 18 درصد افت قیمتی را تجربه کرده است.

در حوزه فلزات اساسی طبق روال هفتگی، نشریه متال بولتن اقدام به انتشار وضعیت انبارهای بورس شانگهای کرده است.

بنا بر اعلام این موسسه موجودی فلزات اساسی انبارهای بورس شانگهای در هفته گذشته عموما کاهشی بودند که در این میان موجودی مس 60 درصد کمتر از سقف سالانه خود در ماه مارس است.

موجودی مس قابل تحویل در انبارهای بورس شانگهای با کاهش پنج درصدی و به 123،879 تن رسیده است.

موجودی این کامادیتی در بورس شانگهای در تاریخ 23 مارس به 307 هزار و 435 تن بود که از آن زمان تاکنون کاهشی 60 درصدی داشته است. 

کاهش عرضه کاتد مس در بازار داخلی چین منجر به افزایش پرمیوم قراردادهای تحویل آتی مس در بورس شانگهای شده است که این امر منجر شده تا فعالان بازار مس به منظور استفاده از این وضعیت اقدام به خروج این کالا از انبارها کنند.

کاهش عرضه کاتد مس در بازار داخلی چین به دلیل صادرات این محصول از جانب اسملترهای چینی به منظور استفاده از فرصت آربیتراژ بین بورس شانگهای و بورس لندن بوده است. 

برای مثال موجودی مس در انبارهای گمرک منطقه آزاد شانگهای که به منظور صادرات مورد استفاده قرار می‌گیرد، در ماه نوامبر با رشد 4 درصدی به حدود 405 هزار تن رسیده است؛ این در حالی است که در پنج ماه گذشته این روند به صورت متوالی کاهش یافته بود. 

5565

متال بولتن همچنین اقدام به انتشار آخرین برآورد اختلاف قیمت فلزات اساسی بین بورس فلزات لندن و بورس شانگهای تا پایان هفته گذشته نموده است. بر اساس این گزارش، به استثنای نیکل، سایر فلزات با آربیتراژ منفی برای واردات به چین مواجه بوده‌اند.

photo_2018-12-10_17-38-49

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

ابهام در روند صعودی قیمت جهانی طلا ابهام در روند صعودی قیمت جهانی طلا
آخرین قیمت سکه، طلا و ارز
بسته رسید!
ایران خودرو: قیمت در فروش قطعی خودروها تغییر نمی‌کند
شرایط فروش نقدی و اقساطی جک S3 اعلام شد
سود سپرده‌های کوتاه‌مدت ماه‌شمار شد
تحویل خودروهای قابل تحویل به‌جای ثبت‌نامی
قیمت طلا و سکه در آخرین روز اولین ماه زمستان قیمت طلا و سکه در آخرین روز اولین ماه زمستان
روش‌های تشخیص چرم مصنوعی از اصل روش‌های تشخیص چرم مصنوعی از اصل
۷۵درصد سود شرکت‌های دولتی به خزانه واریز می‌شود
توسعه حمل و نقل ترانزیتی با کشور عراق در حال توسعه حمل و نقل ترانزیتی با کشور عراق در حال پیگیری است
واکنش منفی اوراق تسهیلات مسکن به لغو افزایش و واکنش منفی اوراق تسهیلات مسکن به لغو افزایش وام
خودروسازان با انجام تعهدات مانع نارضایتی مردم خودروسازان با انجام تعهدات مانع نارضایتی مردم شوند
مسئولان برای رفع موانع تولیدو ورود آسان مواد مسئولان برای رفع موانع تولیدو ورود آسان مواد اولیه تلاش کنند
فاز دوم مجتمع پرورش ماهیان سردآبی سیروان احدا فاز دوم مجتمع پرورش ماهیان سردآبی سیروان احداث می شود

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

پای تهاتر پول برق در میان است؟
کاهش ۳۰درصدی قیمت ساخت مسکن در سال آینده
قطعات تقلبی خودرو به مرز هشدار رسید
ریزش بورس‌های آسیایی
بهتر رانندگی کنید ‌کمتر هزینه بدهید!
حاکمیت « جو احتیاطی» بر بازار مسکن آخر سال
فساد مانع اجرای تصمیمات عاقلانه بانکی/ بازگشت شوک‌های ارزی در صورت تصویب‌نشدن FATF
صادرات نفت عربستان رکورد زد
پیش‌بینی رییس اتحادیه از اوضاع بازار مسکن در سال آینده
پرونده‌ی قاچاق گوشی بسته شد
کاهش ۴۰ درصدی بودجه نانو در لایحه ۹۸/دو برابر اعتبارات از شرکت‌ها مالیات بر ارزش افزوده اخذ شد
کاهش ۳۰ درصدی قیمت ساخت مسکن در سال آینده