سه شنبه 2 بهمن 1397

واردات قطعه، صنعت خودروسازی را با چالش مواجه کرده است

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: در شرایطی که توان تولید قطعه های خودرو در کشور وجود دارد، واردات قطعات و رانت موجود در آن، صنعت خودروسازی را با چالش جدی رو به رو کرده است.

تولیدو تجارت | ایرنا | 1 ماه پیش |12/9/2018 3:05:50 PM 888 بازدید

واردات قطعه، صنعت خودروسازی را با چالش مواجه کرده است
به گزارش ایرنا، احمد امیرآبادی فراهانی روز یکشنبه در سی و هفتمین نشست ستاد تسهیل و رفع موانع تولید قم در تالار امام جواد (ع) استانداری با بیان اینکه قطعه چینی وارد می کنند و آن را با برند و نام ایرانی به شرکت ها تحویل می دهند، بیان کرد: این موارد از معضل های مهم صنعت خودرو سازی کشور است و تا حل نشود، مشکلات این حوزه باقی خواهد ماند.
وی با بیان اینکه بازدید سرپرست استانداری و معاونان از واحدهای قطعه سازی خودرو قم و یا کمک بانک ها فقط به صورت مسکن رفع کننده مشکل قطعه سازان استان است، گفت: مشکل آنها باید توسط انجمن قطعه سازان کشور و در گستره ملی پیگیری شود.
22 واحد تولید قطعه خودرو با ظرفیت اشتغال بالغ بر چهار هزار تن در قم فعالیت می کند.
نماینده قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه این وضعیت منجر به یکهزار میلیارد تومان خسارت به واحدهای قطعه سازی شده است، گفت: موضوع هایی مانند وادار کردن خودروسازان به عرضه محصول خود به یک قیمت مشخص، بی کیفیت بودن خودروهای تولید داخل، ترس از بیکار شدن کارگران و ممنوعیت واردات معجونی از مشکلات را برای کشور فراهم آورده است.
امیرآبادی با تاکید بر اینکه برطرف نمودن این موانع و مشکلات شرایط خودروسازی کشور را به لحاظ کمی و کیفی به وضعیت نسبی می رساند، افزود: موضوع تحریم ها نیز برای این صنعت به یک معضل تبدیل شده و برخی قطعات در داخل قابل تولید نیست، و در تولید بخشی از قطعات هنوز نتوانستیم به خودکفایی دست پیدا کنیم.
عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با تاکید بر پشتیبانی نمایندگان مجلس از قطعه سازان گفت: معضل کمبود قطعه خودرو یک زخم کهنه در کشور است و مربوط به دولت فعلی و دولت های قبل از آن نیست، و باید به صورت کلی حل شود، و وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در جلسه رای اعتماد خود به نمایندگان دراین زمینه قول مساعد داد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با تشکر از بانک های دولتی این استان برای ارائه تسهیلات به واحدهای تولیدی بیان کرد: بانک های خصوصی نیز باید در این زمینه تعامل لازم را داشته باشند، چرا که منابعی که در اختیار دارند، برای مردم است و باید در مسیر تولید هزینه شود.
نماینده قم در مجلس شورای اسلامی همچنین در ادامه افزود: با توجه به صنایع موجود در قم تسهیلات پرداختی به این واحدها قابل توجه نیست، و بسیار پایین است.
هم اکنون در قم 2 هزار و 390 واحد صنعتی دارای پرونده وجود دارد، همچنین 53 هزار و 800 تن در واحدهای صنعتی استان مشغول به فعالیت می باشند.
استان قم دارای هفت شهرک صنعتی شکوهیه، الغدیر، چاپ و نشر، سلفچگان، محمود آباد، ثامن الائمه(ع) - قنوات - و فناوری اطلاعات و ارتباطات (I.C.T) و چهار ناحیه صنعتی خورآباد، دستجرد، سیرو و طغرود است.
وی همچنین جذب تنها پنج میلیارد ریال اعتبار برای تسهیلات رونق تولید در بخش گردشگری را رقم غیر قابل دفاعی توصیف کرد و گفت: قم دست کم دومین یا سومین شهر توریستی کشور است، و در حوزه گردشگری همواره زبانزد بوده از این رو باید رویکرد ما به جذب اعتبارات این بخش در حدود یکهزار میلیارد ریال باشد.
این نماینده مجلس با یادآوری اینکه در قانون برنامه ششم توسعه کشور و قانون بودجه سال 98 برای گردشگری رقم های اعتباری خوبی پیش بینی شده گفت: با توجه به در پیش بودن بررسی لایحه بودجه سال آینده مسئولان گردشگری قم اگر حکمی را لازم می دانند، از نمایندگان مطالبه نموده تا پیگیری شود.
امیرآبادی در پایان گفت: یکی از راه های ایجاد اشتغال در این استان تقویت خدمات گردشگری است و باید در این خصوص اهتمام ویژه ای انجام شود.
35 واحد هتل، 27 واحد هتل آپارتمان، 55 واحد مهمانپذیر، 170 خانه مسافر و 97 واحد مجتمع بین راهی و پذیرایی با ظرفیت 10 هزار تخت اقامتی و پذیرایی در قم به مسافران و زائران کریمه اهل بیت (ع) خدمت رسانی می کنند‌.
7403/ 6133/
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

ابهام در روند صعودی قیمت جهانی طلا ابهام در روند صعودی قیمت جهانی طلا
آخرین قیمت سکه، طلا و ارز
بسته رسید!
ایران خودرو: قیمت در فروش قطعی خودروها تغییر نمی‌کند
شرایط فروش نقدی و اقساطی جک S3 اعلام شد
سود سپرده‌های کوتاه‌مدت ماه‌شمار شد
تحویل خودروهای قابل تحویل به‌جای ثبت‌نامی
قیمت طلا و سکه در آخرین روز اولین ماه زمستان قیمت طلا و سکه در آخرین روز اولین ماه زمستان
روش‌های تشخیص چرم مصنوعی از اصل روش‌های تشخیص چرم مصنوعی از اصل
۷۵درصد سود شرکت‌های دولتی به خزانه واریز می‌شود
توسعه حمل و نقل ترانزیتی با کشور عراق در حال توسعه حمل و نقل ترانزیتی با کشور عراق در حال پیگیری است
واکنش منفی اوراق تسهیلات مسکن به لغو افزایش و واکنش منفی اوراق تسهیلات مسکن به لغو افزایش وام
خودروسازان با انجام تعهدات مانع نارضایتی مردم خودروسازان با انجام تعهدات مانع نارضایتی مردم شوند
مسئولان برای رفع موانع تولیدو ورود آسان مواد مسئولان برای رفع موانع تولیدو ورود آسان مواد اولیه تلاش کنند
فاز دوم مجتمع پرورش ماهیان سردآبی سیروان احدا فاز دوم مجتمع پرورش ماهیان سردآبی سیروان احداث می شود

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

پای تهاتر پول برق در میان است؟
کاهش ۳۰درصدی قیمت ساخت مسکن در سال آینده
قطعات تقلبی خودرو به مرز هشدار رسید
ریزش بورس‌های آسیایی
بهتر رانندگی کنید ‌کمتر هزینه بدهید!
حاکمیت « جو احتیاطی» بر بازار مسکن آخر سال
فساد مانع اجرای تصمیمات عاقلانه بانکی/ بازگشت شوک‌های ارزی در صورت تصویب‌نشدن FATF
صادرات نفت عربستان رکورد زد
پیش‌بینی رییس اتحادیه از اوضاع بازار مسکن در سال آینده
پرونده‌ی قاچاق گوشی بسته شد
کاهش ۴۰ درصدی بودجه نانو در لایحه ۹۸/دو برابر اعتبارات از شرکت‌ها مالیات بر ارزش افزوده اخذ شد
کاهش ۳۰ درصدی قیمت ساخت مسکن در سال آینده