پنجشنبه 6 تیر 1398

جدال نافرجام و بی‌سند بر سر ارزان‌فروشی بلیت هواپیما

اعتراض به ارزان‌فروشی بلیت هواپیما در یکی از وب‌سایت‌های فروش اینترنتی که از هفته پیش شکلی رسمی به خود گرفت، امروز نیز با تجمع تعدادی از آژانس‌های مسافرتی بدون فرجام ادامه پیدا کرد. درحالیکه طرفین بدون ارائه اسناد متقن سعی در اثبات این تخلف یا رد آن داشتند، از نهادهای ناظر دعوت شد به این موضوع رسیدگی و با متخلف برخورد جدی کنند.

کسب و کار | ایسنا | 6 ماه پیش |12/8/2018 7:08:09 PM 1135 بازدید

جدال نافرجام و بی‌سند بر سر ارزان‌فروشی بلیت هواپیما

به گزارش ایسنا، هفته گذشته نامه‌ای منتسب به انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران به این شرح منتشر شد: «طبق گزارش‌های واصله از سوی تعداد قابل توجهی از همکاران ما سایت‌های مرتبط با آن شرکت، مبادرت به فروش بلیت با ۵ تا ۹ درصد تخفیف مستقیم به مسافر می‌کنند که خارج از ضابطه و عملا موجب ضرر و زیان و لطمه به فعالیت سایر دفتر خدمات مسافرتی و جهانگردی شده است و مورد اعتراض انجمن و سایر همکاران بوده. خواهشمند است در اسرع وقت نسبت به توقف روش اتخاذ شده در زمینه فروش بلیت با تخیفیف‌های مذکور اقدام نمایید. بدیهی است در صورت عدم اقدام به منظور حفظ حقوق بسیاری از همکاران لاجرم نسبت به شکایت از مراجع قانونی اقدام خواهد شد. »

مدیر آن وب‌سایت، این نامه را یک تهدید خواند و در دفاع از اقدام خود گفت: «قیمت بلیت دو قسمت دارد؛ یک بخش آن نرخ اصلی (Fare) است که آژانس از شرکت هواپیمایی دریافت می‌کند و بخش دیگر کمیسیونی است که بسته به نوع روابط تجاری آژانس و ایرلاین و معمولا از ۳ تا ۹ درصد تعیین می‌شود. ما و دیگر سامانه‌های فروش بلیت روش کار متفاوتی به نسبت آژانس‌ها داریم و معمولا عمده فروشی انجام می‌دهیم که بر همین اساس حجم فروش روزانه‌مان گاه تا ۲ هزار قطعه بلیت پرواز خارجی می‌رسد؛ عددی که روزانه برای یک آژانس محقق نمی‌شود. بنابراین تصمیم گرفتیم در شرایط اقتصادی موجود بخشی از آن کمیسیون را به مردم برگردانیم. »

انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران اما در دفاع از واکنش اعتراض‌آمیز خود، امروز (شنبه ۱۷ آذرماه) نشست خبری را با حضور مدیران آن وب‌سایت ترتیب داد که فضای آن با تجمع اعتراضی سایر آژانس‌دارها به التهاب کشیده شد و بدون نتیجه‌گیری پایان یافت. در این نشست خبرنگاران خواهان ارائه مستندات قانونی دال بر بروز تخلف و یا رد آن شدند، اما دفاعیات بیشتر حالتی تئوریک با بیان کلیات از سوی طرفین که هر یک برای اثبات محق بودن و یا بی‌گناهی خود تلاش می‌کرد، گذشت.

حرمت‌الله رفیعی ـ رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران ـ که به همراه اعضای هیات مدیره در این نشست خبری حاضر شده بود، گفت: در نامه‌ای که نوشتم به دوائر دولتی اعلام کردم باید این رقابت مضر از بین برود، چون تخفیف‌هایی که برخی از وب‌سایت‌ها می‌دهند بی‌رویه و خارج از عرف و خلاف بخشنامه‌ها و قوانین یاتا است. این رقابت نباید به چرخه اقتصادی مملکت آسیب بزند بنابراین از دستگاه‌های ناظر درخواست می‌کنم به این موضوع رسیدگی و با آن محکم برخورد کنند.

او طرح مساله کرد که این وب‌سایت‌ها چرا وقتی عید، اربعین و یا وقت سفر، می‌شود حلقوم مردم را فشار می‌دهند و تخفیف نمی‌دهند و یا از سود کارمزد خود کم نمی‌کنند که قیمت‌ها ارزان شود؟

رفیعی همچنین گفت: زمانی وزیر کار پیشین با رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای ایجاد ۵۰ هزار فرصت شغلی توافق کردند، بماند که یک مورد از آن هم تا الان محقق نشده است اما چرا حالا با روندی ناسالم می‌خواهیم ۶۰ هزار فرصت شغلی که وجود دارد را از بین‌ ببریم؟

او تاکید کرد: ما مقابله‌ای با هم صنفی خود نداریم اما باید برای این اقتصاد بیمار چاره‌ای بیاندیشیم.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی با این ادعا که بخشنامه‌ها و اسنادی در اختیار دارد که عمل این وب‌سایت‌ها را تخلف برمی‌شمارد، بی‌آنکه آن‌ها را ارائه دهد، گفت: براساس این بخشنامه‌ها تخفیف از کارمزد بلیت هواپیما تخلف است. این سود نیست که با مردم تقسیم شود، بلکه هزینه‌های جاری است. اگر آن‌ها مدعی ارزان‌فروشی هستند چرا در زمان پیک کار قیمت‌ها را نجومی بالا می‌برند. معتقدیم هر کسی، فرقی نمی‌کند اپلیکیشن، استارت‌آپ و یا آژانس، اگر تخلفی کرده باید بسته شود.

رفیعی اما در پاسخ به این پرسش خبرنگاری مبنی بر این‌که چرا وقتی این وب‌سایت‌ها گران‌فروشی می‌کنند چنین اجتماعی با حضور آژانس‌دارها و یا نشست خبری ترتیب داده نمی‌شود و زمانی که این تخفیف به مردم داده شده اعتراض می‌شود؟ گفت: چون این تخفیف به سود مردم نیست و تهدیدی برای صنف گردشگری است. ما آن را ارزان‌فروشی نمی‌دانیم، ‌ چون تخلف محرز صورت گرفته است. ضمن این‌که انجمن صنفی هر بار که گران‌فروشی اتفاق افتاده است؛ در زمان افزایش نرخ ارز مسافرتی، عوارض خروج و یا بلیت هواپیما طلایه‌دار و معترض بوده است.

فنائیان، مدیر یکی از آژانس‌های مسافرتی نیز که جزو معترضان کسر کارمزد در این وب‌سایت و متعاقب آن کاهش قیمت بلیت هواپیما در قیاس با آژانس و ایرلاین‌ها بود، توضیح داد: در قرارداد ایرلاین‌ها بندی به نام «رعایت» وجود دارد، به این معنی که اگر شرکتی بلیت هواپیما را بالاتر و یا حتی پایین‌تر از نرخ واقعی بفروشد، به استناد این بند با آن برخورد می‌شود.

وی همچنین گفت: نباید اتفاقی که در این وب‌سایت‌ها افتاده است را ارزان‌فروشی دانست، چیزی به این نام وجود ندارد. بحث درباره این است که نرخ بلیت هواپیما اشتباه است مثلا بلیت تهران ـ مشهد که ۴۰۰ هزار تومان قیمت دارد یک میلیون تومان فروخته می‌شود این قیمت را ایرلاین تعیین می‌کند، موضوعی که نه به آژانس مربوط می‌شود و نه به وب‌سایت‌های فروش. پس باید با ایرلاین مذاکره کرد چون ما در نرخ‌گذاری نقشی نداریم.

مرتضی قربانی ـ دبیر جامعه انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ـ این ارزان‌فروشی (به لفظ عام) و در بیان تخصصی آن حذف کارمزد را که به کاهش قیمت بلیت هواپیما منجر شده است، تهدیدی برای بیکار شدن آژانس‌های کوچک در نقاط دور افتاده‌تر دانست و بیان کرد: چگونه است ۱۸۰ وب‌سایت فروش اینترنتی به خاطر گران‌فروشی پلمب می‌شوند اما یکباره سه وب‌سایت باز می‌شود، چه کسی از آن‌ها حمایت کرده است؟ موسسه‌های مالی تجربه‌ای مشابه این وب‌سایت‌ها بوده‌اند، آن‌ها هم سودهای خارج از عرف می‌دادند، ولی چه اتفاقی افتاد!؟

اما نیما قاضی ـ مدیر یکی از سامانه‌های فروش اینترنتی بلیت ـ که مورد اعتراض واقع شده بود، این واکنش را برآمده از غرض‌ورزی و شیطنت دانست که باعث تقابل با آژانس‌دارها شده است و در ادامه گفت: فهم من این است که قوانین در بخش‌هایی کاستی دارد، از طرفی ساختار بازار باید اصلاح شود تا همه با فرصتی برابر در این ساختار رقابت کنند.

او همچنین گفت: ‌نمی‌خواهیم این ماجرا شبیه دعوای تاکسی‌دارها و اپلیکیشن‌ها شود. ما سودمان را با مردم شریک می‌شویم چرا باید تحت فشار باشیم.

او در پاسخ به شبهه‌ای که درباره درآمد این استارت‌آپ با وجود حذف کارمزد ایجاد شد، گفت: در ماه گذشته روزی یک هزار بلیت پرواز خارجی صادر کردیم که به طور متوسط سه درصد از محل کمیسیون هر بلیت درآمد داشته‌ایم، اگر تشویق‌ها هم حساب شود، عدد قابل توجهی بدست می‌آید. درآمد بلیت پروازهای داخلی که خیلی از آژانس‌ها انرژی زیادی روی آن نمی‌گذارند نیز باید درنظر گرفت. صورت‌های مالی این استارت‌آپ شفاف است.

 قاضی در باره وجود بند قانونی و یا بخشنامه‌ای که تخفیف به مشتری از محل کارمزد را تخلف دانسته است، بدون ارائه مستندات تنها به بیان این جمله که در تفاهم‌نامه ایرلاین‌ها خارجی چنین بندی وجود ندارد، ‌اکتفا کرد.

اشرفی یکی دیگر از اعضای هیات مدیره این وب‌سایت فروش اینترنتی بلیت نیز در اظهاراتی که حاشیه‌های زیادی را در جمع آژانس‌های معترض حاضر در محل انجمن صنفی ایجاد کرد، گفت: ما به ضرر صنف گردشگری نیسیتم و می‌خواهیم این کیک بزرگ شود، چون بازار سفر بویژه خارجی کوچک شده است.

این نشست خبری که حدود سه ساعت طول کشید تحت تاثیر اعتراض جمعی از آژانس‌دارها در مخالفت با حذف کارمزد بلیت هواپیما با عنوان تخفیف و ارزان‌فروشی به مشتری، قرار گرفت و موضوع آن بدون جمع‌بندی به حاشیه رانده شد.

انتهای پیام

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

ارشاد گشت ارشاد گشت
ریزش دلار در پی تحریم‌های دیشب ایران ریزش دلار در پی تحریم‌های دیشب ایران
بیت‌کوین‌ها برق می‌بلعند؛ به نام مردم تمام می بیت‌کوین‌ها برق می‌بلعند؛ به نام مردم تمام می‌شود!
17درصد «تاصیکو» و «تیپیکو» با قیمت نجومی آگهی شد/ آیا عزم شستا برای خروج از بنگاه‌داری جدی است؟
طلاق‌هایی برای کمتر از دومیلیون تومان در ماه!
درخواست یک نماینده مجلس از رییس جمهور برای حل مشکل قطعه ساران
پرداخت هزینه ناکارآمدی شرکت‌های دولتی از جیب ملت
آرام آرام در حال خروج از دوره نوسانات اقتصادی هستیم
واکنش مدیرعامل سایپا درباره تعهدات معوق
ورق ارز برگشت
تاثیر اندازه‌شناسی در داستان پهپاد آمریکایی تاثیر اندازه‌شناسی در داستان پهپاد آمریکایی
3هزار دستگاه پژو۳۰۱ امسال تولید می‌شود
چرا فشار حداکثری بر ایران می‌تواند نتیجه عکس بدهد؟
انتقاد وزیر از ساخت مسکن مهر در برهوت! انتقاد وزیر از ساخت مسکن مهر در برهوت!
ترامپ در مخصمه بزرگ

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

جزئیات ۵برنامه دولت برای بازار مسکن/ امتیاز ویژه دولت به کارمندان در طرح «تام‌کاد»
فروش املاک در رهن بانک بدون تسویه حساب
افزایش شش برابری حضور بخش خصوصی ایران در نمای افزایش شش برابری حضور بخش خصوصی ایران در نمایشگاه بین‌المللی صنایع کوچک چین
ارز مجازی فیس‌بوک زیر ذره‌بین اتحادیه اروپا
قیمت سکه، طلا و ارز در روز چهارشنبه
​خودرویی‌ها همچنان مورد توجه سرمایه‌گذاران/ حجم سنگین معاملات «فارس» در آخرین روز هفته
آغاز ثبت نام متقاضیان عاملیت تامین مالی جمعی برای دریافت مجوز
توضیحات مهم وزیر اقتصاد برای مستاجران متقاضی توضیحات مهم وزیر اقتصاد برای مستاجران متقاضی وام
مالیات بر ارزش افزوده صنایع کوچک صرف توسعه زی مالیات بر ارزش افزوده صنایع کوچک صرف توسعه زیرساخت‌ها شود
کسب‌وکارهای نوین هزینه تولید را کاهش می‌دهند کسب‌وکارهای نوین هزینه تولید را کاهش می‌دهند
کیفیت بنزین تولید ایران کم‌نظیر است کیفیت بنزین تولید ایران کم‌نظیر است
۴۳سال زمان برای خانه‌دار شدن خانواده ایرانی! ۴۳سال زمان برای خانه‌دار شدن خانواده ایرانی!
۱۱هزار داروخانه، قابلیت اجرای نسخه الکترونیک را دارند
صدور مجوز افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها
جزییات طرح "همراهی در تولید" کرمان موتور اعلام شد