جمعه 3 اسفند 1397

پیش‌بینی تداوم رکود تورمی مسکن تا 98

نگاهی به معاملات بازار مسکن طی 8 ماهه گذشته حکایت از آن دارد که قیمت مسکن از 5.5 میلیون تومان در اردیبهشت ماه به 9.1 میلیون تومان در آبان ماه رسیده است، یعنی در این مدت 3.6 میلیون تومان به قیمت متوسط هر مترمربع افزوده شده است. این درحالی است که طی 5 سال گذشته با چنین افزایش قیمتی در بازار مسکن مواجه نبودیم.

کسب و کار | اقتصاد آنلاین | 2 ماه پیش |12/6/2018 5:56:30 PM 524 بازدید

پیش‌بینی تداوم رکود تورمی مسکن تا 98

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تعادل، با توجه به اینکه طی 8 ماهه گذشته قیمت مسکن از 5.5 میلیون تومان به 9.1 میلیون تومان رسیده، براساس یک محاسبه سرانگشتی مشخص می‌شود که هر ماه بطور متوسط شاهد افزایش 450 هزار تومانی در قیمت هر متر مربع بودیم.

طی این مدت هر ماه نسبت به ماه قبل، قیمت‌ها رشد کرده است و بیشترین افزایش قیمت مربوط به شهریور ماه بوده که نسبت به مردادماه قیمت‌ها 9.4 درصد رشد کرده است.

افزایش چشمگیر قیمت‌ها کاهش معاملات را همراه داشته است در حالی که در اردیبهشت ماه حجم قراردادهای امضا شده 19 هزار و 107 مورد بوده است. در آبان ماه شاهد امضای 6 هزار و 855 قرارداد خرید و فروش واحد مسکونی بودیم یعنی طی 7 ماهه اخیر و با افزایش 3.2 میلیون تومانی به قیمت هرمترمربع شاهد کاهش 12 هزار قرار داد بودیم.

در این مدت، بیشترین افت حجم معاملات مربوط به آبان ماه می‌شود که تعداد قراردادهای امضا شده نسبت به مهرماه کاهشی 26.7 درصدی را تجربه می‌کند.

دلیل کاهش قراردادهای خرید و فروش با جهش قیمت از اردیبهشت ماه سال جاری کلید خورد و در ماه‌های بعد هم ادامه یافت، در واقع توان اقتصادی خانوار برای خرید مسکن به عنوان کالایی گران قیمت کاهش یافت و تعداد معاملات از حدود 20 هزار به کمتر از 7 هزار واحد رسید.

در این میان، کارشناسان دلایل مختلفی را برای افزایش چشمگیر قیمت مسکن و به تبع آن کاهش حجم معاملات معرفی می‌کنند جهش نرخ ارز، اعمال تحریم‌های امریکا، رشد قیمت تمام کالاها و ... از دلایلی است که کارشناسان برای افزایش شدید قیمت مسکن در اردیبهشت ماه و تدوام آن در ماه‌های بعد معرفی می‌کنند، اگرچه حسن محتشم، عضو هیات‌مدیره انجمن انبوه‌سازان تهران معتقد است که رکود 5 ساله بازار مسکن هم عامل مهمی است که افزایش شدید قیمت‌ها را به همراه داشته است.

او با اشاره به رشد چشمگیر قیمت مسکن طی ماه‌های اخیر می‌گوید: علت افزایش قیمت‌ها را می‌توان در افزایش نرخ دلار و به تبع آن کاهش ارزش پول ملی در ابتدای سال و همچنین گذر از 5 سال رکود در بازار مسکن دانست.

محتشم می‌افزاید: با توجه به اینکه بازار مسکن سال‌ها در رکود بود پیش بینی می‌شد که در همان ماه‌های آغازین سال 97 شاهد جهش قیمت‌ها باشیم و در این میان اگر نوسانات نرخ ارز وکاهش ارزش پول ملی هم رخ نمی‌داد، بازار مسکن رشد قیمتی را تجربه می‌کرد.

او ادامه می‌دهد: چون طی سال‌های اخیر قیمت‌ها در بازار مسکن ثابت مانده بود و افزایشی را تجربه نکرد، بنابراین انتظار می‌رفت که قیمت‌ها افزایش یابد.

به گفته این فعال حوزه مسکن، درواقع رکود 5 ساله مسکن و ثبات قیمت‌ها در سال 97 شکسته می‌شد و این موضوع همراه شد با کاهش ارزش پول ملی و افزایش شدید قیمت تمامی محصولات که مسکن هم از این موضوع مستثنی نبود.

محتشم اظهار می‌کند: البته قیمت مسکن مانند نرخ ارز به صورت ناگهانی افزایش نیافت و به تدریج رشد کرد و این افزایش تا زمانی که خود را با رشد نرخ ارز و ضریب کاهش ارزش پول ملی تطبیق ندهد، افزایش قیمت در بازار مسکن ادامه می‌یابد.

او بیان می‌کند: ارز هم‌اکنون با ارزشی 3 برابر ارزش آن در سال گذشته خرید و فروش می‌شود، اما قیمت مسکن از سال گذشته تاکنون 60 تا 70 درصد افزایش یافته و تنها در برخی مناطق تا دو برابر افزایش یافته است. بنابراین مسکن همچنان می‌تواند افزایش قیمت را تجربه کند و تا 150 درصد هم امکان رشد قیمت وجود دارد.

این عضو هیات‌مدیره انجمن انبوه‌سازان تهران با تأکید بر کاهش تعداد معاملات طی ماه‌های اخیر می‌گوید: مسکن هزینه سنگینی را بر اقتصاد خانواده تحمیل می‌کند و متقاضیان خرید مسکن باید پول قابل توجهی را یکجا پرداخت کنند که این افزایش قیمت شوک سنگینی را به خریدار وارد کرد و به عنوان نمونه خریداری که برای خرید یک واحد مسکونی 300 میلیون تومان سرمایه داشت، هم‌اکنون باید برای همان واحد مسکونی 600 میلیون تومان پرداخت کند. محتشم ادامه می‌دهد: با توجه به اینکه خریدار نمی‌تواند تفاوت مالی بین قیمت واحد مسکونی در گذشته و ماه‌های اخیر را جبران کند، در بازار مسکن دچار کاهش تقاضا می‌شویم و نیاز به زمان است تا خریدار بتواند سرمایه جدیدی را تأمین کند.

او درباره آینده بازار مسکن می‌گوید: پیش بینی می‌شود، افزایش قیمت مسکن تا نیمه‌های بهمن ماه ادامه یابد و پس از آن هم به دلیل نزدیکی به سال جدید، شاهد رشد دوباره قیمت‌ها خواهیم بود و حتی اگر افزایش قیمت‌ها در آذر ماه متوقف شود در نیمه دوم بهمن ماه روند افزایشی ادامه می‌یابد.

این فعال حوزه مسکن اضافه می‌کند: افزایش قیمت تا پایان سال ادامه می‌یابد و در سال آینده در صورتی که افزایش نرخ دلار را نداشته باشیم در سه ماهه ابتدایی سال با افزایش قیمت مواجه نمی‌شویم و شرایط باثباتی را سپری می‌کنیم.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

عوامل سه‌گانه تلاطم ارزی
گزارش صندوق بین المللی پول از اقتصاد ایران در سال2018
عرضه ارز در سامانه نیما افزایشی شد
مقصر سانحه بوئینگ ارتش که بود؟
میزان صادرات نفت ایران در ماه ژانویه (دی) بیش میزان صادرات نفت ایران در ماه ژانویه (دی) بیش از حد انتظار بود
قیمت مسکن تهران از متری۱۰میلیون گذشت؟/ معاملا قیمت مسکن تهران از متری۱۰میلیون گذشت؟/ معاملات مسکن 39درصد رشد کرد
تقدیر ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی (ره) از بانک قرض الحسنه مهر ایران
الحاق 4 آزادراه به سیستم یکپارچه عوارض الکترو الحاق 4 آزادراه به سیستم یکپارچه عوارض الکترونیکی تا آخر سال
بازار خودرو تنظیم می‌شود؟ بازار خودرو تنظیم می‌شود؟
رئیس سازمان بورس: پیشنهاد درباره عرضه سهام عدالت به دولت رفت
اصفهان در نمایشگاه بین المللی صنعت نمایشگاهی حضور دارد
«کچاد» و پروانه کشف یک پهنه معدنی جدید/ «تابا» به دنبال فروش ملک
کاهش ۱۶۰هزار تومانی حباب سکه/ آینده بازار طلا کاهش ۱۶۰هزار تومانی حباب سکه/ آینده بازار طلا را نباید با کلی‌گویی تحلیل کرد
لوایح FATF تصویب نشود، بانک‌های ما به مشکل جدی برمی‌خورند
راه آهن شیراز-بوشهر با سرمایه 360 میلیون یورو راه آهن شیراز-بوشهر با سرمایه 360 میلیون یورویی احداث می شود

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

رشد اقتصادی منفی ۲.۵درصد برای سال جاری/ تورم در سال‌۹۷ بالغ بر ۲۷.۸درصد است
اقتصاد به مرکز کنترل نیاز دارد
خوزستان رتبه دوم بیکاری را در کشور دارد
سهم 21 درصدی معدن و صنایع معدنی از صادرات غیرنفتی در 10 ماه
تلویزیون‌های اولد پاناسونیک ۲ برابر می‌شوند!
رقم دستمزد کارگران به تاریکی شب نخورد!
احتمال عرضه ۳ شرکت جدید در بورس تهران
تاثیر پرونده FATF روی نرخ ارز چگونه است؟
عربستان سراغ مشتریان نفتی بزرگ ایران رفت
طلا فضای بیشتری برای افزایش پیدا می‌کند
حق مسکن پول اجاره یک اتاق هم نیست
بیشترین آمار بیکاری در خوزستان متعلق به کم سوادان است
چگونه آمریکا به کمک تحریم‌ها صادرکننده بزرگ نفت شد؟
ارزش تولیدات معدنی ۲۰ میلیارد دلار است
تشکیل بزرگ‌ترین پرونده تخلف ارزی در خراسان