چهارشنبه 28 آذر 1397

پیش‌بینی تداوم رکود تورمی مسکن تا 98

نگاهی به معاملات بازار مسکن طی 8 ماهه گذشته حکایت از آن دارد که قیمت مسکن از 5.5 میلیون تومان در اردیبهشت ماه به 9.1 میلیون تومان در آبان ماه رسیده است، یعنی در این مدت 3.6 میلیون تومان به قیمت متوسط هر مترمربع افزوده شده است. این درحالی است که طی 5 سال گذشته با چنین افزایش قیمتی در بازار مسکن مواجه نبودیم.

کسب و کار | اقتصاد آنلاین | 12 روز پیش |12/6/2018 5:56:30 PM 277 بازدید

پیش‌بینی تداوم رکود تورمی مسکن تا 98

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تعادل، با توجه به اینکه طی 8 ماهه گذشته قیمت مسکن از 5.5 میلیون تومان به 9.1 میلیون تومان رسیده، براساس یک محاسبه سرانگشتی مشخص می‌شود که هر ماه بطور متوسط شاهد افزایش 450 هزار تومانی در قیمت هر متر مربع بودیم.

طی این مدت هر ماه نسبت به ماه قبل، قیمت‌ها رشد کرده است و بیشترین افزایش قیمت مربوط به شهریور ماه بوده که نسبت به مردادماه قیمت‌ها 9.4 درصد رشد کرده است.

افزایش چشمگیر قیمت‌ها کاهش معاملات را همراه داشته است در حالی که در اردیبهشت ماه حجم قراردادهای امضا شده 19 هزار و 107 مورد بوده است. در آبان ماه شاهد امضای 6 هزار و 855 قرارداد خرید و فروش واحد مسکونی بودیم یعنی طی 7 ماهه اخیر و با افزایش 3.2 میلیون تومانی به قیمت هرمترمربع شاهد کاهش 12 هزار قرار داد بودیم.

در این مدت، بیشترین افت حجم معاملات مربوط به آبان ماه می‌شود که تعداد قراردادهای امضا شده نسبت به مهرماه کاهشی 26.7 درصدی را تجربه می‌کند.

دلیل کاهش قراردادهای خرید و فروش با جهش قیمت از اردیبهشت ماه سال جاری کلید خورد و در ماه‌های بعد هم ادامه یافت، در واقع توان اقتصادی خانوار برای خرید مسکن به عنوان کالایی گران قیمت کاهش یافت و تعداد معاملات از حدود 20 هزار به کمتر از 7 هزار واحد رسید.

در این میان، کارشناسان دلایل مختلفی را برای افزایش چشمگیر قیمت مسکن و به تبع آن کاهش حجم معاملات معرفی می‌کنند جهش نرخ ارز، اعمال تحریم‌های امریکا، رشد قیمت تمام کالاها و ... از دلایلی است که کارشناسان برای افزایش شدید قیمت مسکن در اردیبهشت ماه و تدوام آن در ماه‌های بعد معرفی می‌کنند، اگرچه حسن محتشم، عضو هیات‌مدیره انجمن انبوه‌سازان تهران معتقد است که رکود 5 ساله بازار مسکن هم عامل مهمی است که افزایش شدید قیمت‌ها را به همراه داشته است.

او با اشاره به رشد چشمگیر قیمت مسکن طی ماه‌های اخیر می‌گوید: علت افزایش قیمت‌ها را می‌توان در افزایش نرخ دلار و به تبع آن کاهش ارزش پول ملی در ابتدای سال و همچنین گذر از 5 سال رکود در بازار مسکن دانست.

محتشم می‌افزاید: با توجه به اینکه بازار مسکن سال‌ها در رکود بود پیش بینی می‌شد که در همان ماه‌های آغازین سال 97 شاهد جهش قیمت‌ها باشیم و در این میان اگر نوسانات نرخ ارز وکاهش ارزش پول ملی هم رخ نمی‌داد، بازار مسکن رشد قیمتی را تجربه می‌کرد.

او ادامه می‌دهد: چون طی سال‌های اخیر قیمت‌ها در بازار مسکن ثابت مانده بود و افزایشی را تجربه نکرد، بنابراین انتظار می‌رفت که قیمت‌ها افزایش یابد.

به گفته این فعال حوزه مسکن، درواقع رکود 5 ساله مسکن و ثبات قیمت‌ها در سال 97 شکسته می‌شد و این موضوع همراه شد با کاهش ارزش پول ملی و افزایش شدید قیمت تمامی محصولات که مسکن هم از این موضوع مستثنی نبود.

محتشم اظهار می‌کند: البته قیمت مسکن مانند نرخ ارز به صورت ناگهانی افزایش نیافت و به تدریج رشد کرد و این افزایش تا زمانی که خود را با رشد نرخ ارز و ضریب کاهش ارزش پول ملی تطبیق ندهد، افزایش قیمت در بازار مسکن ادامه می‌یابد.

او بیان می‌کند: ارز هم‌اکنون با ارزشی 3 برابر ارزش آن در سال گذشته خرید و فروش می‌شود، اما قیمت مسکن از سال گذشته تاکنون 60 تا 70 درصد افزایش یافته و تنها در برخی مناطق تا دو برابر افزایش یافته است. بنابراین مسکن همچنان می‌تواند افزایش قیمت را تجربه کند و تا 150 درصد هم امکان رشد قیمت وجود دارد.

این عضو هیات‌مدیره انجمن انبوه‌سازان تهران با تأکید بر کاهش تعداد معاملات طی ماه‌های اخیر می‌گوید: مسکن هزینه سنگینی را بر اقتصاد خانواده تحمیل می‌کند و متقاضیان خرید مسکن باید پول قابل توجهی را یکجا پرداخت کنند که این افزایش قیمت شوک سنگینی را به خریدار وارد کرد و به عنوان نمونه خریداری که برای خرید یک واحد مسکونی 300 میلیون تومان سرمایه داشت، هم‌اکنون باید برای همان واحد مسکونی 600 میلیون تومان پرداخت کند. محتشم ادامه می‌دهد: با توجه به اینکه خریدار نمی‌تواند تفاوت مالی بین قیمت واحد مسکونی در گذشته و ماه‌های اخیر را جبران کند، در بازار مسکن دچار کاهش تقاضا می‌شویم و نیاز به زمان است تا خریدار بتواند سرمایه جدیدی را تأمین کند.

او درباره آینده بازار مسکن می‌گوید: پیش بینی می‌شود، افزایش قیمت مسکن تا نیمه‌های بهمن ماه ادامه یابد و پس از آن هم به دلیل نزدیکی به سال جدید، شاهد رشد دوباره قیمت‌ها خواهیم بود و حتی اگر افزایش قیمت‌ها در آذر ماه متوقف شود در نیمه دوم بهمن ماه روند افزایشی ادامه می‌یابد.

این فعال حوزه مسکن اضافه می‌کند: افزایش قیمت تا پایان سال ادامه می‌یابد و در سال آینده در صورتی که افزایش نرخ دلار را نداشته باشیم در سه ماهه ابتدایی سال با افزایش قیمت مواجه نمی‌شویم و شرایط باثباتی را سپری می‌کنیم.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

ابزار معاملاتی قراردادهای آتی سبد سهام در بورس راه اندازی شد
53 میلیون و 910 هزار سهم در بورس خوزستان مبادله شد
ماجرای سرک کشیدن دوروف به تلگرام طلایی شما
فروشندگان آی تی تمایلی برای کاهش قیمت ندارند
اژه‎ای: به دلیل دستگیری احمد عراقچی، تحت فشار هستیم
طلا ۹ماهه بیش از 100درصد گران شد طلا ۹ماهه بیش از 100درصد گران شد
رحمانی فضلی: دستگاه‌های مسئول در مورد بودجه ۹۸ به مردم گزارش دهند
دلار چگونه پایین آمد؟ دلار چگونه پایین آمد؟
وزارت صنعت اختیار ثبت سفارش‌ها را به استان‌ها وزارت صنعت اختیار ثبت سفارش‌ها را به استان‌ها تفویض کرد
مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت نفت در سال آ مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت نفت در سال آینده
ناگفته‌های صریح رئیس سازمان خصوصی‌سازی درباره واگذاری سرخابی‌ها
قیمت منطقی هر گرم طلا حدود 160هزار تومان است قیمت منطقی هر گرم طلا حدود 160هزار تومان است
قیمت ارز، سکه و طلا در روز ۲۶ آذر
پایان ماه عسل در گرجستان پایان ماه عسل در گرجستان
قیمت سکه، طلا و ارز در ۲۷ آذرماه

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

10 شرکت تجاری در آذربایجان شرقی 92 میلیارد تومان تخلف کردند
درخواست مقام صنفی از مجلس برای تامین منابع بیمه رانندگان
کارت سوخت؛ راهکار مقابله با مصرف بی ‌رویه و قاچاق
تحقیق و تفحص از خودروسازان کلید خورد
تعزیرات با افزایش هیجانی قیمت خودرو برخورد می‌کند
بازار باید کاهش قیمت ها را تجربه کند
200میلیون یورو به سرمایه گذاران البرز پرداخت شد
ارتباط صنعت و دانشگاه، گره گشای مشکلات تولید
ارتباط صنعت و دانشگاه، گره گشای مشکلات تولید
دلار چگونه پایین آمد؟
کنار کارگران گروه ملی هستم تا آن را نجات دهیم
تارنمای فرانسوی: بازار بیش از پیش به نفت شیل آمریکا وابسته خواهد شد
کنار کارگران هستم تا گروه ملی را نجات دهیم
پنج واحد صنفی متخلف در زابل شناسایی شدند
مخترعان و سرمایه گذاران به اتاق بازرگانی اعتماد کنند