یکشنبه 5 خرداد 1398

تنش‌ سیاسی آب در مجلس

همه تنش‌های روز گذشته مجلس پس از سخنرانی رئیس‌جمهور در جمع مردم زادگاهش و اعلام خبر آغاز پروژه انتقال آب خزر به سمنان کلید خورد.

انرژی | اقتصاد آنلاین | 5 ماه پیش |12/6/2018 11:25:28 AM 1226 بازدید

تنش‌ سیاسی آب در مجلس

به گزارش اقتصادآنلاین، لیلا مرگن در شرق نوشت:  پروژه انتقال آب خزر به سمنان، پروژه‌ای است که قرارگاه خاتم‌الانبیا مجری آن است و به اعتقاد بسیاری از کارشناسان خبره، بیشتر رنگ و بوی سیاسی دارد تا الزامات ناشی از کم‌آبی در استان سمنان. پروژه‌ای که به گفته معاون قرارگاه خاتم، برای رفع نیازهای صنعت و کشاورزی سمنان اجرائی می‌شود، در مجلس تنش ایجاد کرده و 18 نماینده تهدید به استعفا کردند اما کسی زیر بار ارتباط سخنرانی دیروز حسن روحانی با استعفای دسته‌جمعی نمایندگان اصفهان نمی‌‎رود. فردای روزی (سه‌شنبه) که رئیس‌جمهور از رفع تمام موانع برای اجرای پروژه انتقال آب خزر به سمنان خبر داد، مجلس شاهد لابی‌های گسترده شد. نمایندگان مازندران دنبال جمع‌کردن امضا بودند تا از رئیس‌جمهور و وزیر نیرو سؤال کنند چرا پروژه انتقال آب کلید می‌زند و 18 نماینده استان اصفهان، استعفا‌نامه دسته‌جمعی نوشتند که چرا رئیس‌جمهور در لایحه بودجه برای اجرای پروژه انتقال آب به استان آنها پولی اختصاص نداده است؛ دوگانه‌ای که دیروز در مجلس شکل گرفت، نشان می‌دهد حضور سیاسیون در تصمیم‌سازی‌های آب ایران، همواره بدون توجه به نظرات کارشناسی بوده است. این دخالت‌ها برای آینده کشور می‌تواند خطرساز باشد. آینده‌ای که با این دخالت‌های غیرکارشناسی از دست می‌رود، متعلق به نسلی نیست که برای منافع زودگذر فعلی چشم بر تبعات آتی پروژه‌های انتقال آب می‌بندند اما گویا متأسفانه، کسی تمایل ندارد با این جریان مقابله کند. کلید پروژه انتقال آب خزر به سمنان با دستان محمود احمدی‌نژاد درون قفلی چرخید که زبانه آن نه‌تنها باز نشده بلکه به نحوی زنگ‌زده است که امیدی برای بازکردن آن نیست. این پروژه، تنش‌های اجتماعی بر سر آب در کشور را بیشتر می‌کند. فروردین 91 بود که محمود احمدی‌نژاد در میان لودرهایی که به‌صورت نمادین برای افتتاح پروژه‌ای غیرکارشناسی ردیف شده بودند، حاضر شد تا دستور اجرای پروژه انتقال آب به استان زادگاهش را صادر کند. به گفته محمدرضا عطارزاده، معاون وقت آب و آبفای وزارت نیرو پروژه انتقال آب خزر به سمنان با پیمانکاری قرارگاه خاتم‌الانبیا با اعتباری بالغ بر سه هزار میلیارد تومان آغاز به کار کرد و تا امروز، هنوز هم بحث بر سر لزوم اجرای چنین پروژه‌ای ادامه دارد. در زمان افتتاح پروژه مسئولان وزارت نیرو اعلام کرده بودند که سرمایه موردنیاز برای اجرای چنین طرحی از منابعی غیر از منابع تخصیص‌یافته برای بخش آب کشور تأمین می‌شود و بالغ بر دو هزار میلیارد تومان سهام شرکت پتروشیمی با پیمانکاران پروژه تهاتر شده و هزار میلیارد تومان باقی‌مانده نیز در طول زمان اجرای پروژه تأمین خواهد شد. اشکالات عدیده‌ای بر سر راه شیرین‌سازی آب خزر وجود داشت، به همین دلیل اجرای این پروژه متوقف شد؛ اما پس از برگزاری نشست «بررسی طرح انتقال آب دریای خزر» به میزبانی استانداری سمنان در نهم آبان سال گذشته، کریم باشنا، معاون قرارگاه خاتم‌الانبیا با بیان اینکه این طرح برای ادامه حیات کشور به‌ویژه در بخش کشاورزی و صنعت سمنان یک اصل اساسی است، از فعال‌شدن آن با مشارکت قرارگاه خاتم‌الانبیا خبر داد. از آن زمان تاکنون گروه‌های زیادی تلاش کردند که غیرعلمی‌بودن این طرح را به اثبات برسانند اما گویا گوش رئیس‌جمهور به نصایح کارشناسی بدهکار نیست زیرا حسن روحانی سه‌شنبه بدون درنظرگرفتن تبعات اقتصادی و اجتماعی طرح انتقال آب خزر به سمنان، با وجود هشدارهای زیاد کارشناسان، از رفع تمام موانع این طرح برای به مرحله اجرا رسیدن، خبر داد.

‌اعتراض نمایندگان 3 استان شمالی به رئیس‌جمهور

در‌حالی‌که رئیس‌جمهور هنوز هم در میان مردم زادگاهش مشغول سخنرانی است، در مجلس غوغایی به پا شده است. زیرا او در جمع مردم سمنان طرحی را دوباره زنده کرده که نمایندگان مجلس در جریان تصویب لایحه بودجه سال 96، آن را فاقد اولویت تشخیص دادند و بودجه آن را حذف کرده‌ بودند. دیروز تمام نمایندگان سه استان شمالی در صحن علنی مجلس مراتب اعتراض خود را به رئیس‌جمهور درباره پروژه انتقال آب خزر به سمنان اعلام کردند. علی‌محمد شاعری، نماینده مردم بهشهر در مجلس شورای اسلامی از تلاش 12 نماینده استان مازندران برای کلید‌زدن طرح سؤال از رئیس‌جمهوری و وزیر نیرو خبر می‌دهد. او می‎گوید: رضا اردکانیان، وزیر نیرو، در جلسات رأی اعتماد، همواره اعلام می‌کرد هیچ برنامه‌ای برای انتقال آب خزر ندارد، اما حال که رئیس‌جمهور درباره رفع موانع اجرای این پروژه سخن گفته است، از وزیر نیرو درباره آن سؤال خواهیم کرد. به گفته شاعری، دریای خزر یک دریای بسته است و هر گونه دخالت در این دریا، موجب به‌هم‌خوردن اکوسیستم طبیعی این محیط آبی بسته می‌شود. انتقال آب از خزر به سمنان یا هر نقطه دیگری موجب افزایش غلظت نمک و آلودگی خزر و افزایش دما و همچنین پرشدن تالاب‌هایی که متصل به دریای خزر هستند، خواهد شد و با توجه به اینکه برداشت آب از دریای خزر، باعث پس‌روی آب ساحل می‌شود، بسیاری از تأسیسات حاشیه خزر مثل بنادر نیروگاه‌ها و سایر تأسیسات مرتبط با آب دریای خزر، دچار آسیب‌های جدی و خسارت‌های جبران‌ناپذیری خواهند شد. او ادامه می‌دهد: با توجه به قرار‌گرفتن ایران در شرایط خشک‌سالی، آغاز اجرای پروژه انتقال آب خزر به سمنان می‌تواند مجموعه دیگری از پروژه‌های انتقال آب به سایر استان‌ها نظیر تهران، اصفهان،‌ خراسان شمالی یا سایر استان‌ها را کلید بزند و اجرای چنین طرح‌هایی به مفهوم به‌خطر‌افتادن اقتصاد و معیشت مردم شمال کشور است. نماینده مردم بهشهر تأکید می‌کند: اجرای خط انتقال این پروژه، باعث از‌بین‌رفتن بخشی از جنگل‌های هیرکانی می‌شود؛ این پروژه، طرحی مطالعه‌‌نشده، غیرفنی و غیرکارشناسی است و اجازه نخواهیم داد بار دیگر فاجعه دریاچه ارومیه در خزر تکرار شود. او یادآور می‌‎شود: رئیس‌جمهور فقط رئیس‌جمهور مردم سمنان نیست و متعلق به کل ایران است و باید منافع همه مردم را یکسان در نظر بگیرد.

‌استعفای دسته‌جمعی نمایندگان اصفهان

سخنان رئیس‌جمهوری نه تنها بسیاری از کارشناسان را شوکه کرده است، زیرا هیچ منطق اقتصادی پشت تصمیم دولت برای اجرای پروژه انتقال آب خزر به سمنان نیست، بلکه یأس و سرخوردگی را جایگزین تلاش برای اصلاح و بهبود روش‌های مصرف آب در مناطق خشک مرکزی خواهد کرد. اظهارات روحانی در جمع مردم زادگاهش در میان نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم واکنش‌های متعددی را به‌همراه داشته است. بخشی از نمایندگان سمنان که در سفر همراه او بودند، با کف و سوت و ابراز خوشحالی، در زمان سخنرانی روحانی، تصمیم رئیس‌جمهوری را تأیید کردند، اما نمایندگان شمال قصد دارند با طرح سؤال، حسن روحانی را تا مرز استیضاح پیش ببرند. در این میان، نمایندگان اصفهان هم که این روزها شاهد تنش‌های اجتماعی متعدد در استان خود هستند، بی‌‌کار ننشسته و دیروز، یعنی درست یک روز بعد از سخنرانی حسن روحانی در سمنان، استعفای دسته‌جمعی خود را به هیئت‌رئیسه مجلس تقدیم کردند. شاعری، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، تلاش می‌کند که درباره استعفای تمام 18 نماینده استان اصفهان اظهار نظر نکند. او به این پرسش که آیا سزاست، استان اصفهان به قیمت نابودی مردم خوزستان و ساکنان حوضه آبریز کارون بزرگ، آباد شود؟ این‌گونه پاسخ می‌دهد: هرگونه پروژه انتقال آب باید ارزیابی شود. باید به ملاحظات اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی آن توجه شود و حتما باید بررسی کارشناسی در همه ابعاد صورت گیرد. بعد از بررسی‌های جامع و ارزیابی جامعی که صورت می‌گیرد، باید درباره طرح‌ها تصمیم‌گیری کرد.

‌عدم تخصیص بودجه انتقال آب، دلیل استعفا

اصغر سلیمی، نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی، یکی از نمایندگان مستعفی استان اصفهان است. او اگرچه تلاش می‌کند که اعلام کند استعفای دسته‌جمعی نمایندگان اصفهان هیچ ربطی به اجرای پروژه خزر به سمنان ندارد، اما یادآور می‌شود: رئیس‌جمهور قول داد که آب را در بستر رودخانه زاینده‌رود جاری کند. ما چیزی ندیدیم اما حالا می‌گویند می‌خواهیم از خزر برای سمنان آب بیاوریم. برای سمنان که از قدیم‌الایام آب نداشته است، قرار است پروژه انتقال آب اجرا شود. ما اگر بخواهیم قیاس هم بکنیم، باید در اصفهان که آب بوده است، آب جاری کنیم. اگر اولویتی هست، باید سمنان در مرحله بعدی باشد و اولویت اصلی انتقال آب به اصفهان باشد. به گفته سلیمی، چند سالی است که در بالادست زاینده‌رود، آب به شکل غیرعلمی برداشت شده و تپه‌ها را درختکاری کرده‌اند. اجازه نمی‌دهند آب به منطقه برسد، به همین دلیل آب شرب و کشاورزی مردم منطقه دچار مشکل شده است. او اضافه می‌کند: انتظار این بود که پروژه تونل کوهرنگ سه اجرائی شود و اعتبار و بودجه برای آن بگذارند. متأسفانه وزارت نیرو این کار را انجام نداده است و طبق رایزنی‌هایی که انجام دادیم، برای این قسمت بودجه دیده نشده است. نمایندگان اصرار دارند که برای طرح انتقال آب اصفهان، بودجه گذاشته شود و مردم اصفهان توقع دارند در بستر زاینده‌رود آب ببینند.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

رونمایی از مدل جدید تقویت قدرت خرید مسکن رونمایی از مدل جدید تقویت قدرت خرید مسکن
دلایل کاهش صادرات استان مرکزی علمی شناسایی شو دلایل کاهش صادرات استان مرکزی علمی شناسایی شود
ایران سردرگم در اقتصاد شبکه‌ای
استاندار بوشهر خواستار اجرای مصوبه کالای همرا استاندار بوشهر خواستار اجرای مصوبه کالای همراه ملوان شد
رکود سنگین در انتظار بازار مسکن رکود سنگین در انتظار بازار مسکن
سنگ آهن امسال گران‌تر خواهد شد سنگ آهن امسال گران‌تر خواهد شد
باز هم تقاضا بر عرضه پیشی گرفت
سد مقاومت هواوی شکست! سد مقاومت هواوی شکست!
سرانجام دلار با تشکیل بازار متشکل ارزی
انتقاد از آلودگی برخی قنات‌های یزد با شبکه فا انتقاد از آلودگی برخی قنات‌های یزد با شبکه فاضلاب
تقسیم سود ۴۱۶ ریالی برای مخابرات ایران
بانک‌ها و کارگزاری‌های بورس چگونه می‌توانند امنیت خود را افزایش دهند؟
اموال راکد دولت بیش از 3 برابر بودجه کشور است
ترخیص ۴۵۰۰خودرو از گمرک
توضیحات «حریل» در خصوص نوسان قیمت سهام/ برنامه خرید واگن روسی از دستور کار شرکت خارج شد

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

تغییرات مجدد نرخ ارز از علل عدم کاهش قیمت خودرو است
برخی واردکنندگان تلفن همراه آماده افزایش قیمت هستند
فیات کرایسلر درحال مذاکره برای ادغام با رنو است
رنو، نیسان، میتسوبیشی روند ادغام را بررسی می‌کنند
مقاومت مدیران دولتی در مقابل کاهش ۱۵درصدی کارکنان
سومین عرضه اولیه در سال جاری به سرانجام رسید/ تخصیص 107 سهم «دکپسول» به هر کد معاملاتی
چهار مزیت اصلی ورود زعفران به بورس کالا
ماجرای قاچاق بنزین از روستای معروف به اوپک ایران
استفاده از کارتخوان در دفتر زنگنه از سوی کارمند اداری آن دفتر بوده است
سازمان بازرسی نمی‌تواند خواستار بازگشت شورای رقابت به قیمت‌گذاری خودرو شود
۵۰۰هزار واحد مسکونی تهران خالی از سکنه است
کشف سوء استفاده از ۳هزار کارت بازرگانی
بازگشت ارز مسافرتی به کانال 15هزار تومانی
چه سرنوشتی در انتظار "قانون انتزاع" است؟
واردات ۷۷ هزار دلاری مانکن خیاطی!