چهارشنبه 7 خرداد 1399

انتظارات از بودجه 98

یکی از سخت ترین و در عین حال اساسی ترین آزمون های دولت و مجلس تعیین بودجه هر سال است و در چنین مناسبتی، نمایندگان مردم در خانه ملت و فعالان اقتصادی به بیان انتظار خود از ویژگی های لایحه بودجه می پردازند.

کسب و کار | ایرنا | 1 سال پیش |12/4/2018 8:28:35 AM 2058 بازدید

انتظارات از بودجه 98
به گزارش ایرنا، جلسه فوق العاده هیات وزیران صبح و بعدازظهر یکشنبه 11 آذر 97 با موضوع بررسی لایحه بودجه سال 98 کل کشور تشکیل شد و تبصره های پیشنهادی ارقام کلان و ویژگی های بودجه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و لایحه بودجه سال 98 در آن به تصویب رسید.
با تقدیم لایحه بودجه به مجلس، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در کمیسیون ها و فراکسیون های مختلف به بررسی لایحه بودجه می پردازند و با توجه به نیاز های کشور در زمینه های مختلف سعی در تصویب بودجه ای خواهند کرد که تنها منجر به پویایی در کشور شود.
بر اساس گفته عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی دولت به احتمال زیاد لایحه بودجه سال 1398 کل کشور را 18 آذر97 به مجلس ارایه می‌کند.
از جمله مواردی که باید در بررسی لایحه بودجه مد نظر باشد می توان به تعیین قیمت فروش نفت با توجه به نفت خیز بودن ایران و همچنین نحوه تامین مالی پروژه های عمرانی کشور اشاره کرد البته نباید فراموش کرد که اولویت های کشور نیز باید مد نظر باشد و برنامه ریزی ها به صورتی باشد که منجر به پویایی کشور در تمامی ابعاد شود.
در این شرایط، رئیس کل بانک مرکزی، تعیین نرخ تقریبی 5700 تومانی دلار در لایحه بودجه 98 را تایید کرد.
عبدالناصر همتی شامگاه یکشنبه 11 آذر در گفت وگو با ایرنا اعلام کرد: این رقم در حد پیشنهاد است و میزان دقیق آن در لایحه بودجه 98 برای تسعیر درآمد‌های نفتی، بعد از نهایی شدن اعلام می شود.
پیش از این، برخی رسانه ها نرخ پیشنهادی دلار در لایحه بودجه سال آینده را هشت هزار تومان اعلام کرده بودند که واکنش برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی را نیز به دنبال داشت؛ با این حال این رقم تکذیب و اعلام شد که قیمت دلار برای لایحه بودجه 98 در روزهای آینده تعیین و نهایی خواهد شد.

** کشاورزی و صنعت اولویت های بودجه سال 98
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در این باره گفت: کشور در بخش کشاورزی و صنعت پیش تر چالش هایی را داشته و باید با برنامه ریزی که دولت در لایحه بودجه سال 98 دارد بتواند این چالش ها را در این دو حوزه اولا کاهش دهد و در جایگاه بعد نسبت به توسعه فعالیت های این دو حوزه اقدام کند.
علی اکبری در ادامه افزود: محدودیت هایی در تعیین بودجه وجود دارد و این محدودیت ها باعث شده تا امکان فعالیت های گسترده دولت در زمینه های مختلف کاهش چشم گیری داشته باشد.منابع و مصارف در کشور نه تنها محدود است بلکه آنچه مشخص است این است که دولت باید با اولویت بخشی به فعالیت هایش توجه بیشتری به اولویت ها داشته باشد.
وی بیان کرد: یکی از اولویت های اصلی کشور موضوع اقتصاد است که باید توجه ویژه ای به آن شود و یکی از ارکان اصلی حوزه اقتصاد نیز تولید است که باید پویایی داشته باشد و با توجه به نیاز های مردم نسبت به رفع این موضوعات در جامعه اقدام کنیم.
این نماینده مجلس در ادامه گفت: اگر بتوانیم همین وضع موجود را حفظ کنیم و فعال نگه داریم سایر بخش های راکد مانده نیز فعال می شوند در سایر بخش ها نیز همچون بخش کشاورزی می توانیم به نهاده ها توجه بیشتری کرد و صنایع تبدیلی نیز به عنوان یکی از زیر شاخه های کشاورزی باید بیشتر دیده شود.
او عنوان کرد: نباید به سمت ایجاد کارخانه های جدید برویم بلکه باید با توانمند ساختن کارخانه های موجود نسبت به افزایش بهره وری در این کارخانه ها اقدام کنیم.
عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس گفت:تولید کالا های صادرات محور نیز یکی از مواردی است که منجر به بهبود شرایط اقتصادی کشور در دوران تحریم خواهد شد که این مهم نیز باید در لایحه بودجه سال 98 لحاظ شود.
وی ابراز امیدواری کرد: با توجه به شرایط تحریم و مشکلاتی که کشور در زمینه های بین المللی داشته، دولت به حوزه هایی که در آن توانمندی داشته است در لایحه بودجه سال 98 توجه بیشتری کند.
اکبری ادامه داد: نباید تنها اکتفا به ارزی کنیم که از طریق فروش نفت وارد کشور شده و تنها به واردات فکر کنیم باید با توجه به نیاز امروز کشور نه تنها تولید را در بازه زمانی کوتاه مدت بهبود دهیم بلکه با نگاهی بلند مدت نسبت به اقدامات اساسی در این حوزه و حوزه های بنیادین اقتصادی اقدام کنیم.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی همچنین پیشنهاد داد: گردشگری نیز نباید فراموش شود زیرا بسیاری از کشور هایی که بحران هایی از این دست داشته اند توانسته اند با ایجاد جذابیت های گردشگری طبیعی و یا حتی غیر طبیعی و ایجاد رونق گردشگری با تزریق ارز به چرخه پولی کشورشان شرایط را به سمت خود تغییر دهند.

** در جلسه هستم لطفا پیامک ارسال کنید!
بر اساس پیگیری هایی که از دفاتر نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی صورت گرفت بیشتر نمایندگان طی روزهای پنج شنبه الی شنبه هر هفته در حوزه های محل انتخابیه حضور دارند و هر 20 روز نیز یک هفته باید در حوزه های انتخابیه خود و در میان مردم حضور داشته باشند و مسائل و مشکلات آنان را بشنوند.
طی چند روز گذشته که تصمیم بر نوشتن این گزارش گرفتیم سعی کردیم با نمایندگان مختلف مردم استان فارس در مجلس شورای اسلامی ارتباط تلفنی برقرار کنیم اما تنها جواب تکراری که از تمام این نمایندگان گرفتیم پیامک هایی بود با مضمون «در جلسه هستم لطفا پیامک ارسال کنید».
این در حالی بود که قبل و بعد از هر تماس پیامکی از طرف خبرنگار برای نمایندگان محترم ارسال می شود و این افراد از موضوع مد نظر مصاحبه و همچنین منبع پرسشگر آگاهی کاملی داشتند.
با این حال بهرام پارسایی، فرج الله رجبی و مسعود رضایی نمایندگان مردم شیراز در مجلس، حسین رضا زاده نماینده مردم کازرون، محمدمهدی برومندی نماینده مردم مرودشت، رضا انصاری نماینده مردم داراب و رحیم زارع نماینده مردم آباده، بوانات و خرم بید در این مجلس حاضر به مصاحبه درباره لایحه بودجه سال 98 نشدند.
رحیم زارع نماینده مردم آباده ، بوانات و خرم بید ،سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی است.

**بودجه سال 98 در موعد مقرر تقدیم مجلس می شود
پیشتر رئیس سازمان برنامه و بودجه گفته بود: با توجه به فضای پیش آمده در عرصه های بین الملل، پیش بینی برای بودجه سال 98کار دشواری است، اما تلاش دولت این است که بودجه را با دقت ارزیابی و در موعد مقرر آن را تقدیم مجلس کند.
محمدباقر نوبخت افزوده بود: بودجه 386 هزار میلیارد تومانی عمومی کشور در بین دستگاه‌های مختلف اجرایی کشور (حدود 31 دستگاه) توزیع می شود.
وی اضافه کرد:دولت 15 آذر ماه هر سال بودجه را به مجلس تقدیم می کند برای این که بودجه در زمان مناسب حاضر شود، از 15 مردادماه این کار را شروع کردیم و حداقل هشت جلسه به عنوان ستاد بودجه تشکیل داده‌ایم.
نوبخت با تاکید بر این که تا الان مشکلی برای این که بودجه در 15 آذر ماه تقدیم شود نداشته‌ایم، ادامه داد: طی پنج سال گذشته فقط یک سال آن هم به دلیل مسائل سیاسی و برجام ما منتظر ماندیم تا اجرایی شود بعد بودجه را تقدیم مجلس کردیم در دولت یازدهم و دوازدهم دقیقا در همان وقت قانونی 15 آذرماه بودجه را تقدیم مجلس کرده ایم.
ع.پ / 1876
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر با سرمایه خود چه کار کنیم
با تجربه‌ی خود و دیگران نگذارید دنیای بی‌رحم و سرد، سود سرمایه‌گذاری شما را کم کند.
سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

قیمت خودرو کره‌ای در بازار تهران + جدول
محاکمه دیواندری بازهم غیرعلنی شد
اصلاح بودجه: ‌ضرورت یا انتخاب
تهدید مجدد ترکیه توسط آمریکا در خصوص پرونده تحریم‌های ایران
برنده اصلی اوپک ۱۷۷/ نقش غیر اوپکی‌ها پُررنگ‌ برنده اصلی اوپک ۱۷۷/ نقش غیر اوپکی‌ها پُررنگ‌تر شد
نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت نرخ رسمی یورو کاهش و پوند افزایش یافت
مدیریت تلفیقی آفات راهی برای تامین سلامت جامع مدیریت تلفیقی آفات راهی برای تامین سلامت جامعه
روز دانشجو فرصتی برای تقویت روحیه ولایت‌پذیری روز دانشجو فرصتی برای تقویت روحیه ولایت‌پذیری است
نقد، مطالبه دانشگاه نقد، مطالبه دانشگاه
نشست وین؛‌ تغییر مسیر از مکانیسم ماشه تا نه ب نشست وین؛‌ تغییر مسیر از مکانیسم ماشه تا نه به آمریکا
سه نکته درباره اوپک ۱۷۷
سه نکته درباره اوپک ۱۷۷
پرواز قیمت نفت با نمایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان
ثبت نام خوزستانی ها برای خانه دار شدن آغاز شد
پرواز قیمت نفت با نمایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای عربستان