یکشنبه 5 اسفند 1397

دولت قیمت‌گذاری دستوری را کنار بگذارد/ بازار خودرو چگونه متعادل می‌شود؟

یک کارشناس خودرو درباره تعیین قیمت خودرو توسط سازمان حمایت از مصرف کننده و ستاد تنظیم بازارگفت: این که کجا این موضوع بررسی شود تفاوتی ندارد، مهم این است که دولت قیمت‌گذاری دستوری را کنار بگذارد.

خودرو | اقتصاد آنلاین | 3 ماه پیش |11/19/2018 2:05:56 PM 1408 بازدید

دولت قیمت‌گذاری دستوری را کنار بگذارد/ بازار خودرو چگونه متعادل می‌شود؟

اقتصاد آنلاین - فاطمه اکبرخانی؛ حسن کریمی سنجری در گفت‌و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین با تاکید بر این که دولت باید برای همه کالا‌ها از سیاست قیمت‌گذاری دستوری دست بکشد اظهار کرد: فقط آن دسته از کالاهایی که نیاز حیاتی مردم را رفع می‌کنند باید به صورت دستوری قیمت‌گذاری شوند.

او هم چنین ادامه داد: دولت باید استراتژی جدیدی در دستور کار خود قرار دهد تا حتی در این شرایط نیز به سمت اقتصاد آزاد برود چرا که خیلی از مدل‌ها و دستورالعمل‌های اقتصادی برای شرایط بحرانی تعریف شده‌اند.

کریمی سنجری با بیان این که گروه‌های تعیین‌کننده قیمت باید پارامتر‌های کمی و کیفی را مد‌نظر قرار دهند، تصریح کرد: تغییر یا بهبود نرخ بهره وری یک فعالیت کاملا استراتژیک است که نیاز به تحول ساختاری در صنعت خودرو سازی دارد بنابراین بهتر است که از پارامتر‌های قابل کنترل برای خودروسازان استفاده شود.

این کارشناس خودرو ادامه داد: در رابطه با کیفیت هم همین بحث مطرح است، افزایش کیفیت خودرو از یک حدی به بعد با شرایط فعلی خودروسازان امکان پذیر نیست زیرا بعضی از شرایط برای رسیدن به کیفیت به ساختار داخلی موتور مربوط می‌شود و با توجه به این که ما در شرایط تحریم قرار داریم و نمی‌توانیم پلت‌فرم جدیدی به خط موتور تولیدات خود اضافه کنیم، لذا عملا بالا بردن  کیفیت برخی از پلت‌فرم‌های قدیمی در خط تولید برخی از خودروها امکان پذیر نیست.

کریمی سنجری تصریح کرد: در شرایط فعلی بهتر است دولت به قائده بازی اقتصاد آزاد تن دهد و دست از قیمت گذاری بردارد تا  مکانیزم عرضه و تقاضا قیمت را تعیین کند، اما اگر دولت این کار را انجام نداد حداقل باید گروه تصمیم گیرنده برای تعیین قیمت خودرو روی پارامتر‌هایی تصمیم بگیرند که برای خودرو‌سازان قابل کنترل باشد.

وی درباره تاثیر قیمت گذاری خودرو روی بازار گفت: قیمت بازار در حال حاضر از یک پارامتر مستقل تبعیت می‌کند، یعنی وقتی عرضه خودرو به بازار متوقف و از طرفی خرید مستقیم از شرکت های خودرو سازی محدود شود، منجر به این می‌شود که مصرف کننده نهایی نتواند خودرو را با قیمت کارخانه‌ به دست آورد و در نهایت بازار دلالی رونق می‌گیرد.

این تحلیلگر بازار خودرو اضافه کرد: اگر قیمت کارخانه به قیمت بازار نزدیک شود و عرضه خودرو توسط شرکت های خودرو‌ساز مدیریت و نظارت شود، این اتفاق در نهایت باعث متعادل سازی بازار خواهد شد اما اگر همچنان قیمت‌گذاری دستوری باشد مجددا قیمت خودرو گران خواهد شد.

او درباره تاثیر تعیین قیمت توسط خودرو ساز توضیح داد: اگر قیمت تعیین شده بالاتر از قیمت نهایی تولید خودرو باشد، انگیزه لازم برای عرضه خودرو توسط خودروسازان زیاد و این امر باعث تعادل قیمت‌ها و در نهایت کاهش آن می‌شود.

کریمی سنجری تاکید کرد: هرچه قیمت خودرو ها به حاشیه بازار نزدیک‌تر باشد نتیجه بهتر و سریع‌تری در متعادل‌سازی قیمت خودرو در بازار به دست می‌آید.

او در پایان درباره آینده بازار خاطرنشان کرد: گمان نمی‌کنم دولت در این شرایط به سمت اقتصاد آزاد برود، اما درصدی روی قیمت خودرو می‌گذارد تا خودرو‌سازان تا حدودی توان و انگیزه برای عرضه خودرو پیدا کنند.

 

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

چشم انداز نامساعد اقتصاد جهانی به نفع طلا، به ضرر سهام
علم الهدی: مرز مملکت دست کیست که گوسفند قاچاق می‌کنند؟
بهترین شهرهای آسیایی برای کار و زندگی بهترین شهرهای آسیایی برای کار و زندگی
عملیات ساخت 12هزار مسکن محرومان سیستان و بلوچ عملیات ساخت 12هزار مسکن محرومان سیستان و بلوچستان آغاز شد
تمدید مجدد تعلیق ایران از لیست سیاه FATF
پیشنهاد افزایش 30درصدی دستمزد98
«ثتران» کامیاب در مزایده/ «غبشهر» از دلایل انحراف از پیش بینی گفت
بغداد به واردات انرژی از ایران ادامه می‌دهد بغداد به واردات انرژی از ایران ادامه می‌دهد
55هزار دستگاه عابربانک در ایران فعال است
یورو بر روی ریل صعودی
روز قرمز بازارهای جهانی
روزهای سخت در انتظار اقتصاد استرالیا
واکنش بانک مرکزی به تصمیم گروه ویژه اقدام مالی درباره ایران
قیمت طلا و سکه در اولین روز هفته قیمت طلا و سکه در اولین روز هفته
تشریح جزئیات عرضه نفت در بورس از زبان یک نمای تشریح جزئیات عرضه نفت در بورس از زبان یک نماینده مجلس

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

حقوق کارگران به ریال اما خرجشان به دلار است!
عواملی که به افزایش قیمت خودرو دامن زده‌اند؟
یک قطار گردشگری جدید در راه است
شغل‌های پولساز برای زنان
آذری‌جهرمی: اثرات فناوری بر زندگی را در کره‌جنوبی دیدم
وقتی تولیدکنندگان چوب گرانفروشی دلالان را می‌خورند
راهکارهایی برای کاهش وابستگی بیمه‌های تکمیل درمان به دولت
۲۰۰ میلیارد دلاری که نابود شد
هشدار استاندار زنجان به متخلفان بازار
تازه‌ترین تحولات امنیتی مرتبط با ایران از زبان شمخانی
انتقاد رئیس سازمان انرژی اتمی از خرید ارزان برق نیروگاه بوشهر
راه میان‌بر تهران- بغداد از مسیر تحریم آمریکا
اعطای تسهیلات ارزان با شرایط آسان در بانک آینده
رشد 4782 واحدی شاخص بورس تهران طی یک روز / فلزی‌ها همچنان بزرگترین حامی نماگر اصلی بازار
فروش سهام بانک پارسیان توسط «خودرو»/ افزایش قیمت زغالسنگ به توقف سه نماد انجامید