یکشنبه 5 خرداد 1398

سرانجام قیمت گذاری خودروها به کجا رسید؟

اعلام ضرر و زیان های خودروسازان ناشی از پایین بودن قیمتها به دلیل نوسان های ارزی و پیامدهای آن بر وضعیت قطعه سازان در کنار سوءاستفاده دلالان از بازار کنونی خودرو، وزارت صنعت را بر آن داشت تا با تشکیل شورایی، میزان افزایش قیمت خودروها را تعیین کند.

صنعت و معدن | ایرنا | 6 ماه پیش |11/19/2018 1:57:46 PM 3111 بازدید

سرانجام قیمت گذاری خودروها به کجا رسید؟
«محسن صالحی‌نیا» معاون پیشین امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت هفته گذشته به ایرنا گفت که قیمتگذاری خودرو به یک شورای مشورتی محول شده که جلسه آن شنبه یا یکشنبه (26 یا 27 آبان) برگزار می‌شود.
وی تاکید کرد: خودرو باید مطابق فرایندهایی قیمتگذاری شود، زیرا هم حقوق مصرف‌کنندگان مهم است و هم باید نرخ ها را به شکلی تعیین کرد که خودروساز و شرکت‌های تولیدی نیز بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند؛ بنابراین هر دوی این موارد باید با هم و در کنار هم دیده شوند.

** وضعیت کنونی خودروسازان
برپایه این گزارش، خودروسازان قیمت تمام شده خود را بر اساس ریز اقلام و شرایط موجود اعلام کرده و پیشنهاد داده‌اند و انتظار دارند براساس بهای تمام شده، نرخ های جدید اعلام شود، در غیر این صورت مشمول زیان خواهند شد.
گزارش‌ هایی که به تازگی از حسابرسی شرکت های خودروساز منتشر شده نشان می دهد 2 خودروساز بزرگ کشور در نیمه نخست امسال بیش از پنج هزار و 500 میلیارد تومان زیان ثبت کرده اند. در این پیوند، یک مقام آگاه در وزارت صنعت، معدن و تجارت امروز (دوشنبه) به ایرنا گفت: قیمتگذاری خودرو در مسیر خود در حال طی کردن فرآیند کار است، اما به تامل بیشتری نیاز دارد.
وی افزود: تاکنون جلسه های متعددی در این زمینه برای متضرر نشدن هر 2 طرف عرضه و تقاضا در بازار خودرو برگزار شده و وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز نکاتی را در بحث قیمتگذاری اعلام کرده است.
وی ابراز امیدواری کرد در چند روز آینده بتوان در این زمینه به جمع بندی نهایی رسید.
پیشتر نیز اعلام شده بود که اعتقاد وزیر صنعت، معدن و تجارت، در نظر گرفتن قیمت تمام شده، تعهدات پیشین مشتریان، تعهدات ثابت و غیرثابت قیمتی و همچنین برخی موارد پیش آمده با توجه به شرایط بین المللی (که ممکن است امکان تامین برخی خودرو ها نباشد و خودروهای جایگزین معرفی شوند) در مقوله قیمتگذاری است و مجموع همه این موارد باید در تعیین قیمت خودرو دیده شود.
به گفته صالحی‌نیا معاون پیشین امور صنایع وزارت صنایع، پیشنهادهای قیمتی خودروسازان براساس نوع خودروها و درصد ساخت داخلی آنها متغیر است.
برخی صاحبنظران پیش از این در گفت وگو با ایرنا عنوان کرده بودند: تعیین مکانیزم عرضه و تقاضا در حاشیه بازار توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان می تواند به تثبیت قیمت خودرو منجر شود.
به گفته «محمدرضا نجفی منش» رییس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان کشور، مشابه چنین اقدامی و تعیین قیمت ها در حاشیه بازار در سال 1376 نیز انجام شد و توانست برای حدود یک دهه ثبات قیمت را برای صنعت خودرو به همراه آورد.
این در حالی است که «آرش محبی نژاد» دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان کشور، تعیین قیمت خودرو در «حاشیه بازار» را در شرایط کنونی امکانپذیر نمی داند و می گوید: تعیین قیمت ها به این شیوه، کاهش توان خرید مردم و توقف تولید خودروسازان را به دنبال خواهد داشت.

** دیدگاه های برخی نمایندگان مجلس
«ولی ملکی»، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز اعلام کرده که مجلس شورای اسلامی حق دخالت در چگونگی قیمتگذاری خودرو را ندارد و مقرر شده از باب ارشاد، نظرات کمیسیون در این زمینه به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارسال شود.
به گفته وی، در زمینه افزایش قیمت خودرو موافقت و مخالفت کمیسیون صنایع و معادن مطرح نیست و باید از آسیب دیدن قطعه‌سازان جلوگیری شود.
«رمضانعلی سبحانی فر» عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز اعلام کرده، مواد اولیه خودروسازان با نرخ ارز آزاد در بورس عرضه می‌شود، بنابراین نیاز به افزایش قیمت‌ خودروها وجود دارد.
وی تاکید دارد که قیمت خودرو باید به گونه ‌ای باشد تا از یک سو به خودروسازان کمک کند و از سوی دیگر حاشیه قیمتی موجود در بازار که سود آن جیب دلالان می‌رود کمتر شود.
«سعید باستانی» دیگر عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز معتقد است، اگر نهاده‌های تولید خودرو یا نرخ تورم افزایش یابد بدون شک افزایش قیمتی باید در محصولات خودرویی داشته باشیم.

** نامه قطعه سازان به رییس جمهوری
وضعیت حاکم بر قطعه سازان و مطالبات آنها سبب شد تا انجمن قطعه‌سازان دیروز (یکشنبه) در نامه ای به رییس جمهوری، اعلام کنند: «چنانچه چهار مشکل قطعه سازان در مدت حداکثر یک هفته حل نشود، جلوگیری از بروز فاجعه حتی با تلاش چند برابر و هزینه‌های گزاف بعید به نظر می‌رسد».
برپایه این نامه، حل مشکل قیمت فروش قطعات که در گرو اصلاح قیمت فروش خودرو است، حل مشکل کسری نقدینگی که به دلیل مطالبات معوق از خودروسازان و افزایش نرخ نهاده‌های تولید، گریبانگیر قطعه‌سازان شده، دشواری تامین مواد اولیه داخلی (که بطور عمده تولیدکنندگانی دولتی دارد) و مواد اولیه خارجی (که به دلیل مشکل تبادلات ارزی، مشکلات گمرکی و تحریم با بحران مواجه شده) و تسویه خریدهای اعتباری و مدت‌دار ارزی قطعه‌سازان که پیش از افزایش نرخ ارز نسبت به تامین مواد اقدام کرده بودند و اکنون باید به نرخ روز تسویه شود، بسیاری از قطعه‌سازان را ورشکسته خواهد کرد.
به گزارش ایرنا، کارشناسان صنعت خودرو، به روز رسانی منطقی نرخ خودروها را راهکار اصلی خروج این صنعت از شرایط کنونی آن و رفع مشکلات میان خودروسازان و فعالان صنعت قطعه سازی می دانند؛ شرایطی که به سبب آشفتگی بازار سودهای کلان را به جیب دلالان سرازیر می کند.
پیش از این «امیرحسن کاکایی» عضو هیات علمی گروه مهندسی خودرو در دانشگاه علم و صنعت ایران، در گفت وگو با ایرنا شتاب دولت در قیمتگذاری جدید و منطقی خودروها را خواستار شد و گفت: تداوم رفتارهای هیجانی در بازار، به جو روانی دامن زده و سود آن به جیب دلال ها و واسطه ها می رود.
اقتصام*3065** 2023
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

نمی‌گوییم چقدر حقوق می‌گیریم!
رونمایی از مدل جدید تقویت قدرت خرید مسکن رونمایی از مدل جدید تقویت قدرت خرید مسکن
ترفند جدید کلاهبرداران برای خالی کردن حساب مردم
چه کسی در حال جاسوسی از شما است؟
دلایل کاهش صادرات استان مرکزی علمی شناسایی شو دلایل کاهش صادرات استان مرکزی علمی شناسایی شود
بهای طلا و دلار در آخرین روز هفته/ کاهش ١٧٠تو بهای طلا و دلار در آخرین روز هفته/ کاهش ١٧٠تومانى قیمت امامی در ٧روز
تبدیل روستاهای استان مرکزی به کانون اشتغال ضر تبدیل روستاهای استان مرکزی به کانون اشتغال ضروری است
استاندار بوشهر خواستار اجرای مصوبه کالای همرا استاندار بوشهر خواستار اجرای مصوبه کالای همراه ملوان شد
نحوه کار بازار متشکل ارزی برای فعالان اقتصادی مبهم است
عواملی که ریسک مخاطرات بازار تهران را افزایش عواملی که ریسک مخاطرات بازار تهران را افزایش می‌دهد/منتهی شدن اغلب قنات‌های تهران به منطقه ۱۲
چرا طلا از چشم هندی‌ها افتاد؟ چرا طلا از چشم هندی‌ها افتاد؟
عده‌ای ارز ۴۲۰۰تومانی می‌گیرند اما چیزی وارد نمی‌کنند/ نباید اجازه دهیم دشمن جسور شود
در افطاری رئیس‌جمهور با فعالان اقتصادی چه گذشت؟
برقراری بیمه مهمترین مطالبه هنرمندان صنایع دس برقراری بیمه مهمترین مطالبه هنرمندان صنایع دستی اردکان
ابتکار نیوزلندی‌ها برای کاهش فقر و افزایش درآ ابتکار نیوزلندی‌ها برای کاهش فقر و افزایش درآمد

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

دلایل کاهش صادرات استان مرکزی علمی شناسایی شو دلایل کاهش صادرات استان مرکزی علمی شناسایی شود
رونمایی از مدل جدید تقویت قدرت خرید مسکن رونمایی از مدل جدید تقویت قدرت خرید مسکن
استاندار بوشهر خواستار اجرای مصوبه کالای همرا استاندار بوشهر خواستار اجرای مصوبه کالای همراه ملوان شد
چه کسی در حال جاسوسی از شما است؟
امام جمعه : معماری سنتی یزد نماد مدیریت مصرف امام جمعه : معماری سنتی یزد نماد مدیریت مصرف انرژی است
148 میلیارد تومان وام اشتغال روستایی به مازند 148 میلیارد تومان وام اشتغال روستایی به مازندران ابلاغ شد
شرحی مستند بر راهبری یکساله منابع و برنامه توسعه ایلام
ابتکار نیوزلندی‌ها برای کاهش فقر و افزایش درآ ابتکار نیوزلندی‌ها برای کاهش فقر و افزایش درآمد
ترفند جدید کلاهبرداران برای خالی کردن حساب مردم
رمزعبور کاربران گوگل در معرض دسترسی هکرها!
بخش خصوصی باید یک کرسی در دولت داشته باشد
تبدیل روستاهای استان مرکزی به کانون اشتغال ضر تبدیل روستاهای استان مرکزی به کانون اشتغال ضروری است
سهم استانها از بودجه کل کشور افزایش یابد
سیاست‌های بانکی عامل اصلی ضعف صنعت و تولید است
برقراری بیمه مهمترین مطالبه هنرمندان صنایع دس برقراری بیمه مهمترین مطالبه هنرمندان صنایع دستی اردکان