شنبه 7 اردیبهشت 1398

آخرین وضعیت خرید نفت از ایران توسط هشت کشور معاف از تحریم

آمریکا که در شکستی آشکار ناچار شده تاکنون هشت کشور از جمله 2 کشور اروپایی را از تحریم های نفتی ایران معاف کند، بزودی کشورهای دیگری را نیز وارد فهرست معافیت های خود خواهد کرد.

انرژی | ایرنا | 5 ماه پیش |11/7/2018 8:36:00 AM 1668 بازدید

آخرین وضعیت خرید نفت از ایران توسط هشت کشور معاف از تحریم
به گزارش ایرنا، آمریکا که پیشتر اعلام کرده بود از چهارم نوامبر (13 آبان) هیچ کشوری اجازه ندارد حتی یک بشکه نفت از ایران خریداری کند، پس از مواجه شدن با مخالفت های جهانی از موضع خود عقب نشینی و هشت کشور را از تحریم های نفتی معاف کرد.
ترکیه، تایوان، کره جنوبی، ایتالیا، یونان، چین، هند و ژاپن کشورهایی هستند که وزارت خزانه داری آمریکا به طور رسمی آنها را از تحریم نفتی خود معاف کرده است.
تحریم های آمریکا علیه تهران که شامل تحریم واردات نفت و تبادلات با بانک مرکزی ایران می شود، از روز دوشنبه 14 آبان به اجرا درآمدند.
«مایک پمپئو» وزیر امورخارجه آمریکا روز جمعه 2 نوامبر (11 آبان) اعلام کرد پس از اعمال مجدد تحریم های نفتی علیه تهران، به صورت موقت به هشت کشور اجازه خرید نفت خام از ایران داده خواهد شد. طبق قوانین آمریکا این استثنا می تواند به مدت 180 روز اعطا شود.

** آمریکا ناچار به گسترش دامنه معافیت های تحریمی است
اگرچه تاکنون نام هشت کشور برای معاف شدن از تحریم های نفتی ایران اعلام شده، اما به نظر می رسد که این فهرست به تدریج طولانی تر شده و بزودی نام کشورهای دیگری مانند عراق نیز به آن افزوده خواهد شد.
با توجه به مراودات نفتی عراق با ایران و واردات گاز توسط این کشور، قرار است که این کشور نیز از شمول تحریم های نفتی خارج شود.
همچنین با وجود اینکه آمریکا برای هشت کشور معافیت 180 روزه را تعیین کرده، اما کارشناسان معتقد هستند که به دلیل شرایط بازار جهانی نفت و ناتوانی از حذف ایران از بازار، آمریکا دوباره معافیت ها را تمدید خواهد کرد.

** معافیت نفتی 2 کشور اروپایی
در فهرست هشت کشور برخوردار از معافیت های نفتی، نام 2 کشور اروپایی ایتالیا و یونان نیز به چشم می خورد.
شرکت «انی» ایتالیا که در گذشته از مشتریان اروپایی نفت ایران بود و در دوره برجام اقدام به خرید روزانه حدود 140 تا 160 هزار بشکه نفت از ایران می کرد، پس از تهدیدات آمریکا، واردات نفت از ایران را متوقف کرد.
پس از معافیت ایتالیا، شرکت «انی» اعلام کرد که در حال بررسی شرایط برای خرید نفت از ایران است.
به گزارش خبرگزاری رویترز، شرکت نفتی «انی» ایتالیا مقررات را برای امکان خرید نفت از ایران برای انعطاف بیشتر در تهیه منابع خود بررسی می کند.
سخنگوی این شرکت به رویترز گفت: انی در حال بررسی شرایطی است تا ببیند این تصمیم (معافیت از تحریم های آمریکا) استفاده از نفت ایران را ممکن می کند یا نه.
یونان نیز در گذشته از خریداران ثابت نفت ایران بود و پالایشگرهای این کشور مانند هلنیک پترولیوم از خریداران سنتی نفت ایران بوده اند، اما در دوره قبلی تحریم ها، این کشور ناچار به توقف خرید نفت از ایران شد.
پس از برجام، هلنیک پترولیوم از برنامه ریزی برای واردات روزانه 60 تا 150 هزار بشکه نفت از ایران خبر داد.
پس از خروج آمریکا از برجام و تاکید بر بازگشت تحریم ها، یونان رایزنی ها برای تداوم مراوده نفتی با ایران را در پیش گرفت تا این که نام این کشور نیز در جمع کشورهای معاف از تحریم های نفتی ایران اعلام شود.

** معافیت بزگترین خریدار گاز ایران
ترکیه که به عنوان بزرگترین خریدار گاز ایران و جزو مشتریان سنتی نفت کشورمان است، نیز از کشورهایی به شمار می رود که آمریکا ناچار به معاف کردن آن از تحریم ها شده است.
آمریکا، پیشتر ترکیه را نیز مشمول تحریم های نفتی دانسته و خواستار توقف خرید نفت از ایران توسط آنها شده بود، اما آنکارا نسبت به این موضوع، واکنش منفی نشان داده است.
«نهاد زیبکچی» وزیر اقتصاد ترکیه در واکنش به زیاده خواهی آمریکا گفته بود: تصمیم ایالات متحده در خصوص تحریم نفتی ایران به ما ارتباطی ندارد و آنکارا مجبور به اجرای آن نیست.
وی با اشاره به اعلام آمریکا مبنی بر لزوم توقف خرید نفت ایران از سوی کشورهای مختلف افزود: این تصمیم مربوط به وزارت تجارت خارجی آمریکاست و ربطی به ترکیه ندارد و ما به هیچ چیزی، خارج از منافع ملی ترکیه تن نمی دهیم و آن را به رسمیت می شناسیم.
زیبکچی اظهار کرد: در خصوص خرید نفت ایران تنها موظف به تبعیت از تحریم های بین المللی مصوب سازمان ملل هستیم. خارج از مصوبات سازمان ملل، تنها به منافع ملی ترکیه فکر می کنیم.
بزرگترین پالایشگاه ترکیه (توپراس) در چهار ماه نخست سال 2018 به طور میانگین روزانه 187 هزار بشکه نفت از ایران وارد کرده است که همچنان به خرید خود ادامه می دهد.

** ادامه مراودات با بزرگترین واردکننده نفت جهان
چین بزرگترین مشتری نفتی ایران است و روزانه حدود 650 هزار بشکه نفت از ایران خریداری می‌کند که معادل 7 درصد از مجموع واردات این کشور است.
«سی سی تی وی» چین روز سه شنبه در گزارشی اعلام کرد: تحریم هایی که آمریکا بار دیگر پس از توافق برجام از سال 2015 میلادی به اجرا گذاشته است، نمی تواند مشکلی را از اساس حل کند.
«هوا چون اینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد: این کشور از حقوق مشروع و قانونی اش برای استمرار معاملات تجاری با ایران و برای حراست از فعالیت شرکت های چینی در ارتباط با ایران حفاظت خواهد کرد.
وی از اینکه آمریکا برجام را نقض کرده و تحریم ها را بازگردانده است ابراز تاسف کرد و گفت: جامعه بین المللی و کشورهای جهان مخالف تصمیم ها و اقدامات یکجانبه هستند و با این تحریم ها موافق نیستند و باید به برجام پایبندی نشان داد.
سخنگوی وزارت خارجه چین افزود: بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی و همه نهادهای ذی ربط دیگر، ایران به تعهداتش در برجام پایبند بوده و تاکنون آژانس 12 بار با انتشار گزارش هایی این موضوع را مورد تاکید قرار داده است.

** مهاراجه ها به خرید نفت ادامه می دهند
هند پس از چین به عنوان دومین خریدار بزرگ نفت ایران به شمار می رود. آمریکا فشارهای گسترده ای را برای توقف خرید نفت ایران به آنها وارد کرد و حتی چندین بار نمایندگان و فرستادگان ویژه خود را به این کشور فرستاد، اما سودی نداشت.
میانگین واردات نفت هند از ایران روزانه حدود 570 هزار بشکه در روز است. هند اعلام کرده است در ماه نوامبر (آبان - آذر) امسال 9 میلیون بشکه نفت از ایران وارد می کند.
روزنامه تایمر هند در این باره نوشت: دهلی نو در مذاکراتی با واشنگتن عنوان کرده است که به دلیل بحران‌های اقتصادی کنونی کشور نمی‌تواند واردات نفتی خود با ایران را قطع کند و بنابراین خرید نفت را همچنان ادامه خواهد داد.
پایگاه خبری تایمز هند گزارش داده است، تحریم‌های آمریکا علیه واردات نفت ایران تهدید جدیدی برای تعادل ناپایدار و خطر بالا رفتن قیمت نفت ایجاد خواهد کرد.
بر اساس نظر «جول هانکوک» کارشناس بازار نفت، تأثیر تحریم نفتی ایران باعث ایجاد تنش بازار جهانی نفت خواهد شد، ایران سومین تولیدکننده نفت خام سازمان اوپک است.
جیوانی استونو نیز یکی دیگر از تحلیلگران است که می گوید: آمریکا ‌اکنون در وضعیت مبهمی قرار دارد، ابتدا قصد به صفر رساندن صادرات نفتی ایران را داشت اما سرانجام با تضعیف سیاست‌های خود علیه ایران تصمیم به معاف کردن برخی از کشورها برای واردات نفت از ایران گرفت.
جول هانکوک تحلیل گر بازار انرژی گفته است: هند در مذاکراتی با آمریکا اعلام کرده که به دلیل بحران‌های اقتصادی کنونی این کشور تا ماه مارس سال آینده (فرودین 98) نمی‌تواند واردات نفتی خود با ایران را قطع کند.
هانکوک بر این باور است که در صورت افزایش قیمت نفت در ماه‌های آینده بدون اعتماد مصرف‌کنندگان نسبت به آمریکا کاهش می‌یابد و در صورت وقوع این اتفاق، احتمال تحت‌فشار قرار گرفتن آمریکا برای حذف تحریم‌های نفتی علیه ایران وجود دارد.

** بازگشت کره جنوبی به فهرست خریداران نفتی ایران
در میان مشتریان سنتی نفت ایران، تنها کره جنوبی در سه ماه اخیر اقدام به توقف خرید نفت ایران کرده بود که البته پس از رایزنی با آمریکا توانست معافیت خود را بگیرد.
کره جنوبی تا پیش از توقف خرید از ایران روزانه حدود 160 هزار بشکه نفت خریداری می کرد.
شبکه خبری الجزیره در این راستا اعلام کرد: به گفته مقامات دولتی کره جنوبی، این کشور از تحریم های آمریکا علیه تهران که شامل تحریم واردات نفت و تبادلات با بانک مرکزی ایران است، معاف شده است.
یک مقام دولتی کره جنوبی که به دلیل حساسیت موضوع نخواسته نامش فاش شود، گفت: پتروشیمی کلید اقتصاد ماست و تاکید می کنم اگر از تحریم های ایران لطمه ای به ما وارد شود، چالش بزرگی برای اقتصاد کره به وجود خواهد آمد.
در ماه سپتامبر (شهریور- مهر) سال جاری برای نخستین بار از سال 2012 واردات نفت کره جنوبی از ایران به صفر رسید.

** ادامه خرید چشم بادامی ها از ایران
ژاپن به که طور سنتی از مشتریان نفتی ایران به شمار می رود، حتی در دوره قبلی تحریم ها نیز اقدام به خرید نفت از ایران می کرد که پس از برجام آن را افزایش داد.
در ماه های اخیر نیز برخی پالایشگاه ها خرید نفت از ایران را متوقف کرده بودند، اما در مقابل، شماری از شرکت های این کشور خرید خود را بالا برده بودند، نفت ایران 5.5 درصد واردات نفت ژاپن را تشکیل می دهد.
پس از اعلام رسمی معافیت نام هشت کشور برخوردار از معافیت تحریم های نفتی آمریکا، وزیر اقتصاد، بازرگانی و صنعت ژاپن اعلام کرد که این کشور به‌زودی برای از سرگیری واردات نفت از ایران آماده می‌شود.
به گزارش خبرگزاری رویترز از توکیو، «هیروشیگه سکو» وزیر بازرگانی امروز (سه‌شنبه) اعلام کرد که انتظار می‌رود پس از ارائه معافیت از تحریم‌های آمریکایی به ژاپن، خریداران ژاپنی برای از سرگیری واردات نفت از ایران آماده شوند.

** معافیت نفتی تایوان
تایوان پارسال 4 میلیون بشکه نفت از ایران وارد کرد که حدود 2.86 درصد کل واردات نفت این کشور را شامل می‌شود.
به گزارش پایگاه خبری تایوان نیوز، «سی پی سی» (شرکت نفت تایوان) اعلام کرده است با توجه به اینکه تایوان باید تقریبا همه منابع نفت و گاز خود را از خارج وارد کند، دریافت این معافیت را مهم‌ و مثبت می‌داند.
در میان هشت کشوری که از تحریم های نفتی معاف شده اند، تایوان کمترین حجم خرید نفت از ایران را دارد.
اقتصام**2022**2025**9129
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

چشم بورس‌بازان به ورود پتروشیمی نوری روشن می‌ چشم بورس‌بازان به ورود پتروشیمی نوری روشن می‌شود/خان هفتم، ارائه صورت‌های مالی
روزنامه ایتالیایی: تنش میان ایران وآمریکا قیم روزنامه ایتالیایی: تنش میان ایران وآمریکا قیمت نفت رابالابرد
آسوشیتدپرس: آمریکا باز هم معافیت خرید نفت ایر آسوشیتدپرس: آمریکا باز هم معافیت خرید نفت ایران را بررسی می کند
ناگفته‌های رحمانی از روزهای سخت صنعت در سال97 ناگفته‌های رحمانی از روزهای سخت صنعت در سال97
وزیر صنعت: باید برخورد با تخلف از مبدا تولید و عرضه آغاز شود
سایه سنگین اقتصاد کلان بر بازار مسکن سایه سنگین اقتصاد کلان بر بازار مسکن
کاهش نرخ ۳۳ارز بانکی کاهش نرخ ۳۳ارز بانکی
سقف تسهیلات واحدهای تولیدی بزرگ افزایش می یاب سقف تسهیلات واحدهای تولیدی بزرگ افزایش می یابد
افزایش تعداد شرکت‌های زیست‌بوم شریف تا افق ۱۴ افزایش تعداد شرکت‌های زیست‌بوم شریف تا افق ۱۴۰۴
شرکت های دانش بنیان سالانه 900 هزار میلیارد ر شرکت های دانش بنیان سالانه 900 هزار میلیارد ریال فروش دارند
همتی : بر هم خوردن بازار ارز توهم بود
پس لرزه‌های تحریم نفتی ایران در هند احساس شد پس لرزه‌های تحریم نفتی ایران در هند احساس شد
دلیل بی‌اعتنایی ارز به ترامپ چیست؟ دلیل بی‌اعتنایی ارز به ترامپ چیست؟
پس‌لرزه‌های تحریم خرید نفتی ایران در هند احسا پس‌لرزه‌های تحریم خرید نفتی ایران در هند احساس شد
بخشی از مشکلات صنعت فرش ماشینی برطرف شده است بخشی از مشکلات صنعت فرش ماشینی برطرف شده است

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

قانون مبارزه با پولشویی در کسب‌وکارهای اینترنتی
قانون مبارزه با پولشویی در کسب‌وکارهای اینترنتی
ضرورت پرداخت وام به سیل زده‌ها
تلاش هند برای صادرات چای به ایران
سقوط آزاد نفت به فرمان کاخ سفید/ با استراتژی آمریکایی بازارها منفی بسته می‌شوند
تحویل تمامی خودروهای پیش فروش شده تا آخر مهرماه
جزئیات راه‌اندازی بی‌آرتی تهران-کرج
تحویل تمامی خودروهای پیش فروش شده تا آخر مهرماه
جزئیات راه‌اندازی بی‌آرتی تهران-کرج
شریعتمداری: نظام مزدی باید اصلاح شود
نخستین عرضه اولیه امسال بورس روز دوشنبه انجام می‌شود
نظام صلاحیت مهارت نیروی کار تدوین می‌شود
31 میلیون دلار صادرات توسط شرکت های تعاونی گیلان انجام شد
بحران نفتی گردن دولت کانادا افتاد
بازی همتا با قیمت گوشی