دوشنبه 2 اردیبهشت 1398

تلاش برای تپش دوباره نبض توسعه در روستاها

دولت تدبیر و امید حیات روستاها را نبض توسعه می داند و با رویکرد تقویت توان تولید و حمایت از حفظ جمعیت، تسهیلات و برنامه های توسعه ای برای این بخش در نظر گرفته است.

بازار | ایرنا | 6 ماه پیش |10/24/2018 8:01:49 AM 602 بازدید

تلاش برای تپش دوباره نبض توسعه در روستاها
به گزارش ایرنا، روستاها به عنوان مولد انواع محصولات کاربردی کشور اکنون با مسایلی مانند خشکسالی، مشکلات اشتغال، کوچ جمعیت، از رونق افتادن صنایع مستقر، کاهش توان تولید کشاورزی و بی انگیزگی در بخش تولید مواجهند.
با نگاهی کارشناسانه می توان دریافت که ریشه بیشتر مشکلات و مسایل عقب ماندگی همچون فقر گسترده، نابرابری فزاینده، بیکاری و حاشیه نشینی در شهرها، ناشی از بی توجهی به روستاها و عشایر کشور است، از این رو شناخت دقیق مسایل مربوط به روستا و عشایر یکی از اولویت های اساسی به شمار می رود که باید مورد توجه قرار گیرد.
روستاییان در پویایی اقتصاد کشور جایگاه مهمی دارند و به رشد اقتصادی، کنترل نرخ تورم، افزایش نرخ اشتغال کمک فراوانی می کنند و آنان بستر مناسبی برای تولیدات کشاورزی، دامی، صنعتی و خدماتی فراهم می آورند.
براساس آمار موجود در سال 1357 و در اوایل انقلاب اسلامی جمعیت روستایی کشور 70 درصد بود و این رقم در سال 1395 به 27 درصد رسیده است.
در زمان حاضر 70 درصد جمعیت ایران در شهرها زندگی می کنند و با ورود جوانان مستعد و خلاق روستاها به مناطق شهری ، آمار جمعیت سالمندان در روستاها رو به افزایش است.
سمنان از جمله استان های کشور است که با سیر روز افزون مهاجرت روستانشینان به شهرها مواجه است و با مشکلات و پیامدهای ناشی از آن، دست و پنجه نرم می کند.
بر اساس آمار رسمی موجود، در سال 1385 جمعیت روستاهای سمنان 149هزار نفر بود و در سال 1390 جمعیت در این مناطق به 139 هزار نفر رسید و در سال 1395جمعیت در روستاهای استان 141 هزار نفر اعلام شده است.
دولت تدبیر و امید در استان سمنان تاکنون 920 میلیارد ریال برای ارایه تسهیلات به بخش روستا و عشایر سمنان تخصیص داده است که با پرداخت کامل این اعتبار می توان گام های اساسی برای توسعه آبادانی در این مناطق برداشت.
به باور کارشناسان، ارائه تسهیلات برای راه اندازی واحدهای تولیدی زودبازده، تکمیل زیرساخت ها اجتماعی و اقتصادی برای جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهر در استان سمنان در اولویت قرار گیرد.

** زمان بازپرداخت تسهیلات افزایش یابد
مدیرعامل یک واحد تولیدی در شهرستان میامی در گفت و گو با ایرنا بیان کرد: ارائه تسهیلات اشتغال روستایی در توسعه کسب وکار در مناطق روستایی میامی تاثیر بسیار قابل توجهی داشته است.
رضا مقصودی افزود: بانک ها از دریافت مدارکی که در توان صاحبان واحدهای تولیدی نیست، اجتناب کنند و مسئولان نهادهای اجرایی برای افزایش زمان بازپرداخت این تسهیلات بیشتر تلاش کنند.
وی خاطرنشان کرد: با ارائه تسهیلات روستایی برای 30 نفر به صورت مستقیم در شهرستان میامی اشتغال زایی شد و از تلاش های دولت تدبیر وامید برای اتخاذ راهبرد حمایت از روستاییان تشکر می کنیم.

**حمایت فراگیر دولت از طرح های اشتغال روستایی
مدیر یک واحد تولیدی در بخش کشاورزی در سمنان هم گفت: حمایت دولت از طرح های اشتغالزایی در بخش روستایی و حمایت از کارآفرینان فراگیر و راهبردی است.
منوچهر ذوالفقاری ادامه داد: برای راه اندازی یک واحد تولیدی در بخش کشاورزی 600 میلیون ریال آورده سرمایه گذاری کردم که بانک عامل با راهبردهای دولت تدبیر وامید بیش از 2 میلیارد و 400 میلیون ریال تسهیلات در اختیار بنده گذاشتند.
وی خاطرنشان کرد: همکاری بانکها در ارائه تسهیلات به بخش عشایری و روستایی استان سمنان فراتر از انتظار است و در طرحی که قرار بود در 6 ماه به بهره برداری برسد در کمتر از سه ماه به بهره برداری رسید.
ذوالفقاری ادامه داد: رفع مشکلات زیرساختی در تکمیل طرح های اقتصادی باید در کنار ارائه تسهیلات در دستور کار قرار گیرد و با این راهبرد می توان به افزایش اشتغال و رونق کسب وکار در این منطقه کمک کرد.

** دستاورد دولت در ارائه تسهیلات روستایی ماندگار است
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری سمنان به ایرنا افزود: مشکلاتی در مدت زمان پرداخت تسهیلات روستایی در سمنان وجود داشت که با اتخاذ تدابیر راهبردی این مشکل در کمترین زمان ممکن برطرف می شود.
حشمت الله عسگری افزود: اکنون بیش از سهمیه مصوب، طرح اقتصادی برای ارائه تسهیلات جذب شده است که امیدواریم در با ساز و کاری هماهنگ در پرداخت تسهیلات بانک های عامل تلاش کنند.
وی خاطرنشان کرد: با رفع مشکلات اقتصادی می توان گام های عملیاتی برای جلوگیری از مهاجرت از مناطق روستایی برداشت و در کنار ارائه تسهیلات باید به بازار فروش محصولات توجه داشت.
عسگری ادامه داد: بانک های عامل در پرداخت 50 درصد باقمانده تسهیلات روستایی برای نیمه دوم سال 97 اقدام کنند.

** 111 طرح اشتغال روستایی تسهیلات می گیرند
مدیر دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری سمنان به ایرنا گفت: 111 طرح روستایی با اعتبار 840 میلیارد ریال در استان سمنان در سال جاری به بهره برداری می رسد.
راضیه شهاب ادامه داد: در سال گذشته بیش از 500 میلیارد ریال برای توسعه اقتصادی در بخش روستایی سمنان هزینه شد که شاهد توسعه اقتصادی در این مناطق از استان بودیم.
وی خاطرنشان کرد: در کنار توجه به زیرساخت های زندگی در مناطق روستایی باید به زیرساخت های اقتصادی هم توجه کرد و با این راهبرد می توان برای کاهش بیکاری اقدام کرد.
شهاب گفت: باید برای افزایش توان اقتصادی در مناطق روستایی استان سمنان تلاش کرد و افزایش خدمات باید در کنار توسعه اقتصادی پیوند بخورد.

** توجه دولت تدبیر و امید به روستاها همه جانبه است
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری گفت: برنامه های دولت تدبیر و امید در توسعه و اشتغال روستایی کم نظیر و همه جانبه است.
سید ابوالفضل رضوی افزود: دولت تدبیر و امید با نگاه جامع به توسعه روستاها، لایحه دوفوریتی حمایت از روستاییان و عشایر را به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد.
وی با اشاره به تهمت اشرافی گری برخی منتقدان به دولتمردان، تاکید کرد: بیان این مباحث با توجه به رویکرد توسعه ای رئیس جمهوری غیرمنصفانه است.
وی اضافه کرد: اعتبار برای ارائه تسهیلات به بخش روستایی و عشایری کشور بسیار قابل توجه است و محدودیت مالی در پرداختی ها وجود ندارد.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری اضافه کرد: به نظر می رسد بانک ها در ارائه تسهیلات به بخش عشایری و روستایی کشور کم لطفی می کنند و تاکنون هیچ یک از استان های کشور پرداخت کامل در 50 درصد اول این تسهیلات را محقق نکردند.
رضوی با اشاره به درنظر گرفتن برخی ملاحظه ها به سود روستاییان در ارایه تسهیلات، تصریح کرد: قانون سرمایه در گردش در ارائه تسهیلات به عشایر و روستاها حذف شده است و در شهرهای کمتر از 10 هزار نفر هم نباید این قانون اجرا شود.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری گفت: باید در کنار تسهیلات بانکی، تکریم روستاییان و عشایر در اولویت قرار گیرد.
وی اضافه کرد: در ارایه تسهیلات به بخش عشایری و روستایی در طرح های احداثی، قانون سه سال تنفس در بازپرداخت رعایت شود و تا سقف 150 میلیارد ریال می توان این تسهیلات را به کارآفرینان پرداخت کرد.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری گفت: براساس تفاهم با بانک ها، برای پرداخت تسهیلات تا سقف سه میلیارد ریال تنها سند رسمی روستایی، سه میلیارد ریال سفته و سند واحد تولید در بخش روستایی و عشایر نیاز است و بانک ها نباید از کارآفرینان مدارک دیگری طلب کنند.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: برای نیمه نخست سال 97 بیش از یکهزار و 320 میلیارد ریال تسهیلات به بخش عشایری و روستایی استان سمنان تخصیص یافت که باید بانک های عامل برای پرداخت آن هرچه سریع تر اقدام کنند.
رضوی ادامه داد: 50 درصد این اعتبار اکنون در اختیار بانک کشاورزی و 50 درصد دیگر در اختیار بانک های توسعه تعاون، پست بانک و صندوق کارآفرینی امید است.

**روستا محور توسعه اقتصاد مقاومتی است
استاندار سمنان گفت: روستاها محور توسعه اقتصاد مقاومتی برای افزایش اشتغال و آبادانی در کشور است.
سید شهاب الدین چاوشی به ایرنا افزود: دولت خود را موظف به توسعه اقتصادی در مناطق روستایی و محروم کشور می داند و برای اجرای این راهبرد در سال های گذشته برنامه های مطلوبی انجام شد.
وی خاطرنشان کرد: به طور معمول مناطق روستایی دغدغه افزایش قیمت کالا که شهرنشینان با آن مواجه هستند را ندارند و باید با بهره برداری از این ظرفیت برای توسعه اقتصادی استان سمنان بهره برد.
چاوشی اضافه کرد: در بحث توسعه اقتصادی، راه اندازی فرودگاه های استان و همچنین ارائه تسهیلات در بخش های مختلف با تلاش مسئولان در دستور کار است که در کوتاه مدت اثر این اقدام ها مشخص می شود.
استاندار سمنان ادامه داد: برای افزایش اشتغال و توسعه کسب و کار در استان، هم فکری و همدلی بسیار مطلوبی در بین مسئولان وجود دارد و دولت تدبیر و امید برای رفع گرفتاری های مردم در تلاش است.

** توجه به توسعه مناطق روستایی افزایش یابد
رئیس مجمع نمایندگان استان سمنان در مجلس شورای اسلامی گفت: مسئولان موانع توسعه در بخش های مختلف اقتصادی را با تدبیر و دوری از افراط گرایی رفع کنند.
احمد همتی به ایرنا افزود: ایجاد توسعه متوازن و عدالت اجتماعی باید برای افزایش اشتغال و توسعه کسب و کار در بخش های روستایی و شهری فراگیر شود.
وی خاطرنشان کرد: برقراری عدالت و توسعه متوازن در بین اقشار جامعه در قوانین عادی و قانون اساسی کشور وضع شده است و باید تمامی مسئولان برای اجرای این قوانین مهم تلاش کنند.
همتی گفت: باید از راهبردهایی که مانع توسعه اقتصادی در کشور می شود جلوگیری کرد و در این مقوله باید بپذیریم که پیشگیری بهتر از درمان است.
رئیس مجمع نمایندگان استان سمنان در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: هرچه قدر برای توسعه اقتصادی و بهبود فضای کسب وکار در مناطق روستایی تلاش کنیم، بازهم کم است و توسعه این مناطق در میان مدت به کاهش مهاجرت در روستاها و حاشیه نشینی در شهرها می انجامد.
7339/6103
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

نرخ سود بانکی، دامنه‌ای می‌شود
عضو گروه مشاوران رشد جهانی: اقتصاد آمریکا رو به رکود است
کدام بازار در فروردین روی خوش به سرمایه‌گذاران نشان داد؟
جزییات تاثیر اجرای عملیات بازار باز/ نرخ سود جزییات تاثیر اجرای عملیات بازار باز/ نرخ سود بانکی دامنه تعیین شده خواهد داشت
رونمایی از علت اصلی تورم در اقتصاد ایران
آی‌ او اسی‌ها بیکار شدند
مرکز تجاری ایران درباکو افتتاح شد مرکز تجاری ایران درباکو افتتاح شد
حباب نیم میلیونی سکه برای چیست؟ حباب نیم میلیونی سکه برای چیست؟
اعزام نیروی انسانی به خارج از کشور؛ آری یا نه؟
چرا حال بازار خودرو خوب نمی‌شود؟
غول‌ لاکچری‌پسند
جزییات تاثیر اجرای عملیات بازار باز از زبان همتی
قیمت طلا، سکه و ارز در روز شنبه
سازوکار تخصیص منابع صندوق توسعه ملی به سیل زد سازوکار تخصیص منابع صندوق توسعه ملی به سیل زدگان
همه باید پاسخگوی سیل گلستان باشند همه باید پاسخگوی سیل گلستان باشند

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

افزون بر پنج میلیارد و 900 میلیون سهم در بورس فارس معامله شد
دژپسند: سال ٩٧ دوران طلایی بازار سرمایه بود
دودی که اول به چشم کارگران می‌رود...
ظرفیت اقتصادی قابل توجهی بین ایران و پاکستان وجود دارد
واکنش دژپسند به امکان عدم تمدید معافیت‌های نفتی ایران
راه اندازی بازارچه صنایع دستی شاهرود ضروری است
تقاضای خودرو در حال حاضر از سوی دلالان است
بررسی فناوری‌های نوین در روسازی‌های بتنی
صادرات کالاهای غیرنفتی از گمرکات خوزستان 12 درصد افزایش یافت
توضیحات وزیر صنعت درباره واردات مواد اولیه
حذف صفر از پول ملی با اقتصاد چه می‌کند؟
رشد مناسب در انتظار شرکت‌های دانش بنیان بورسی و فرابورسی
افزایش قیمت در نماد «سفارس» تابغ عرضه و تقاضا
جزئیات کمک‌ بلاعوض و تسهیلات ارزان قیمت برای کشاورزان سیل‌زده+عکس
پیشنهاد وزیر اقتصاد به بانک مرکزی برای کاهش نرخ سپرده