شنبه 7 اردیبهشت 1398

خواب عربستان و روسیه برای بازار نفت در یک قدمی عملی شدن

عربستان سعودی و روسیه ممکن است شراکت استراتژیک خود را نهایی کنند که برای زمان نامحدودی ادامه پیدا می‌کند و سرآغاز دوران جدیدی برای بازار نفت می‌شود.

انرژی | ایسنا | 6 ماه پیش |10/23/2018 12:41:15 PM 2318 بازدید

خواب عربستان و روسیه برای بازار نفت در یک قدمی عملی شدن

به گزارش ایسنا، خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی در مصاحبه مفصلی با خبرگزاری تاس روسیه اظهار کرد که امیدوار است گروه اوپک پلاس به صورت رسمی تشکیل شود و دبیرخانه آن احتمالا در وین مستقر باشد. این پیشنهاد ممکن است تا دسامبر نهایی شود.

تاکنون اوپک پلاس تقریبا یک گروه غیررسمی یا دستکم یک پیشنهاد موقتی بوده که با هدف رفع مازاد عرضه ایجاد شده پس از رکود بازار در فاصله سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ تشکیل شده بود.

این گروه در ژوئن اعلام کرد به ماموریت خود دست یافته و با موافقت برای افزایش گروهی تولید به میزان یک میلیون بشکه در روز، محدودیت عرضه خود را تسهیل کرد. بدون نیاز فوری برای متعادل کردن بازار، هدف توافق اوپک پلاس پس از نشست ژوئن، نامعلوم بوده است.

وزیر انرژی عربستان سعودی می‌خواهد یک ساختار حاکمیتی رسمی را ایجاد کند که بر هماهنگی بازار نفت نظارت خواهد داشت. فالح به تاس گفت: ما می‌خواهیم یک توافق همکاری جدید امضا کنیم که مهلت آن نامحدود بوده و پس از سال ۲۰۲۰ یا ۲۰۲۱ منقضی نمی‌شود. وی اظهار کرد که هدف اوپک پلاس، یک هدف تولید ثابت نیست بلکه هماهنگی سطح تولید مناسب برای بازار است.

البته این مساله همواره ماموریت اوپک بوده است. هدف تشکیل گروه دائمی اوپک پلاس، پرسشهایی را که درباره این که چه اتفاقی برای اوپک خواهد افتاد، برانگیخته است. الفالح اظهار کرد که اوپک پلاس می‌تواند با هماهنگی نزدیک با اوپک فعالیت کند. اما این مساله گیج کننده به نظر می‌رسد زیرا همه اعضای اوپک در گروه اوپک پلاس حضور دارند در حالی که اوپک پلاس شامل شمار دیگری از کشورها نیز می‌شود. این دو گروه چگونه با یکدیگر تعامل خواهند کرد و تا چه میزان با یکدیگر همپوشانی خواهند داشت؟ این مساله هنوز مشخص نشده است.

اما آنچه که مشخص است این است که اتفاقی در شرف وقوع است و اوپک جای خود را به ساختار حاکمیتی می‌دهد که تحت تسلط دو کشور است. به نظر می‌رسد عربستان سعودی ترجیح می‌دهد به جای نوعی ریاست مشترک با روسیه، همچنان با کشورهای متعددی برای رسیدن به یک اتفاق نظر همکاری کند.

فالح در برابر این پرسش که چه کسی بانی اصلی تشکیل دبیرخانه اوپک پلاس خواهد بود، گفت: تصور می‌کنم روسیه باید پیش بیافتد. روسیه یک وزنه سنگین از نظر تولید و نفوذ سیاسی است. بنابراین رهبری روسیه برای اوپک پلاس ضروری است. به همین دلیل انتظار دارم روسیه نقش کلیدی ایفا کند.

باقی اوپک یا اوپک پلاس، درحال از دست دادن وزن سابق خود هستند. اعضای متعدد اوپک با بی‌ثباتی و نوسان سطح تولید مواجه هستند و برخی با کاهش تولید مواجه شده‌اند. جدا از کویت و امارات متحده عربی، هیچ کس بر مبنای محاسبات استراتژیک با سیاسی، نمی‌تواند میزان عرضه به بازار را افزایش داده یا کاهش دهد.

فالح همچنین به این حقیقت اشاره کرد که عمده قدرت برای دستکاری شرایط بازار نفت، در عربستان سعودی و روسیه متمرکز شده است. وی گفت: اوپک پلاس جدید همچنان به فلسفه "یک کشور، یک صدا" پایبند است اما به نظر می‌رسد دو تولیدکننده بزرگ این کشور همچنان قدرت را در دست خواهند داشت. وزیر انرژی عربستان سعودی حتی گفت: رای گیری رسمی واقعا اهمیت نخواهد داشت بلکه سایر اعضا متقاعد می‌شوند.

پس اوپک پلاس در چند ماه آینده چه چیزی در چنته خواهد داشت؟ در کوتاه مدت با وجود این که بسیاری در بازار نفت به دلیل بازگشت تحریمهای آمریکا علیه ایران، نگران کمبود عرضه هستند، اما حواس فالح به ریسکهای تقاضا معطوف شده است. وی خاطرنشان کرد که دلار قوی به همراه افت ارزش ارزهای اقتصادهای نوظهور، ممکن است تقاضا را محدود کند. کندی اقتصادی جهانی ممکن است میزان مصرف را محدود کند. وی همچنین نسبت به کاهش و اختلالات عرضه در کشورهای متعدد اوپک و غیراوپک شامل ونزوئلا، ایران، مکزیک، لیبی و نیجریه نگران بود. از سوی دیگر نرخ رشد تولید آمریکا همچنان بالا مانده است.

با این همه سیگنال متضاد، مسیر بازار نفت نامشخص است. بنابراین فالح می‌خواهد رویکرد صبر و مشاهده را پیشه کند. در واقع گزارش داخلی اوپک نشان می‌دهد این گروه نسبت به وضعیت تقاضای فصلی در زمستان نگران است. زیرا همه پالایشگاهها وارد دوره تعمیرات می‌شوند و تقاضا برای نفت ممکن است کمتر شده و به افزایش ذخایر منتهی شود. افزایش ذخایر با توجه به روند رشد تولید نفت آمریکا ممکن است عامل منفی برای قیمتهای نفت در هفته‌های آینده باشد.

انتهای پیام

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

چشم بورس‌بازان به ورود پتروشیمی نوری روشن می‌ چشم بورس‌بازان به ورود پتروشیمی نوری روشن می‌شود/خان هفتم، ارائه صورت‌های مالی
روزنامه ایتالیایی: تنش میان ایران وآمریکا قیم روزنامه ایتالیایی: تنش میان ایران وآمریکا قیمت نفت رابالابرد
آسوشیتدپرس: آمریکا باز هم معافیت خرید نفت ایر آسوشیتدپرس: آمریکا باز هم معافیت خرید نفت ایران را بررسی می کند
ناگفته‌های رحمانی از روزهای سخت صنعت در سال97 ناگفته‌های رحمانی از روزهای سخت صنعت در سال97
وزیر صنعت: باید برخورد با تخلف از مبدا تولید و عرضه آغاز شود
افزایش تعداد شرکت‌های زیست‌بوم شریف تا افق ۱۴ افزایش تعداد شرکت‌های زیست‌بوم شریف تا افق ۱۴۰۴
سایه سنگین اقتصاد کلان بر بازار مسکن سایه سنگین اقتصاد کلان بر بازار مسکن
کاهش نرخ ۳۳ارز بانکی کاهش نرخ ۳۳ارز بانکی
سقف تسهیلات واحدهای تولیدی بزرگ افزایش می یاب سقف تسهیلات واحدهای تولیدی بزرگ افزایش می یابد
شرکت های دانش بنیان سالانه 900 هزار میلیارد ر شرکت های دانش بنیان سالانه 900 هزار میلیارد ریال فروش دارند
همتی : بر هم خوردن بازار ارز توهم بود
پس لرزه‌های تحریم نفتی ایران در هند احساس شد پس لرزه‌های تحریم نفتی ایران در هند احساس شد
دلیل بی‌اعتنایی ارز به ترامپ چیست؟ دلیل بی‌اعتنایی ارز به ترامپ چیست؟
90کارخانه چایسازی برای خرید برگ سبز قرارداد ب 90کارخانه چایسازی برای خرید برگ سبز قرارداد بستند
پس‌لرزه‌های تحریم خرید نفتی ایران در هند احسا پس‌لرزه‌های تحریم خرید نفتی ایران در هند احساس شد

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

ضرورت پرداخت وام به سیل زده‌ها
تلاش هند برای صادرات چای به ایران
سقوط آزاد نفت به فرمان کاخ سفید/ با استراتژی آمریکایی بازارها منفی بسته می‌شوند
تحویل تمامی خودروهای پیش فروش شده تا آخر مهرماه
جزئیات راه‌اندازی بی‌آرتی تهران-کرج
تحویل تمامی خودروهای پیش فروش شده تا آخر مهرماه
جزئیات راه‌اندازی بی‌آرتی تهران-کرج
شریعتمداری: نظام مزدی باید اصلاح شود
نخستین عرضه اولیه امسال بورس روز دوشنبه انجام می‌شود
نظام صلاحیت مهارت نیروی کار تدوین می‌شود
31 میلیون دلار صادرات توسط شرکت های تعاونی گیلان انجام شد
بحران نفتی گردن دولت کانادا افتاد
بازی همتا با قیمت گوشی
۳راهکار برای حمایت از مستاجران/ دولت با سایت‌های متخلف برخورد کند
قرارداد ۱۴.۸ میلیارد دلاری برای تسهیلات ارزی با ۲۰ بانک