دوشنبه 2 اردیبهشت 1398

حجتی: پیگیر رفع مشکلات گندمکاران هستم

وزیر جهاد کشاورزی بر تفکیک وجه گندم از یارانه نان تاکید کرد و گفت: پس از تصویب پیشنهاد در شورای عالی اقتصاد مجدانه مشکلات گندمکاران را پیگیری خواهم کرد.

کشاورزی و دامپروری | ایرنا | 6 ماه پیش |10/23/2018 12:21:17 PM 472 بازدید

حجتی: پیگیر رفع مشکلات گندمکاران هستم
محمود حجتی در نشست علنی امروز سه شنبه اول آبان ماه در پاسخ به سوال علی محمد شاعری درخصوص قیمت گذاری محصولات مشمول خرید تضمینی گندم و عدم پرداخت به موقع مطالبات گندمکاران اظهار داشت: متاسفانه یارانه نان به پرداخت پول گندم کشاورزان گره خورده و موجب بروز مشکلاتی در این زمینه شده است، به نوعی که تولیدکنندگان گندم متضرر شده اند.
وی خاطرنشان کرد: ما گندم را کیلویی 660 تومان به کارخانه می فروشیم، اما حضور دلالان نان سبب ایجاد مابه التفاوت بسیاری در این میان شده است.
وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه گندم را نزدیک به 1400 تومان می فروشیم، گفت: بیش از هفت هزار میلیارد تومان یارانه به نان داده می شود اما این رقم در لابلای بودجه برای تامین کنندگان و خزانه مشکلاتی را ایجاد کرده است که امیدواری به کمک مجلس و دولت راهکاری را اتخاذ کنید که حساب پول گندم از یارانه نان جدا شود.
وی افزود: با توجه به پیگیری و پشتیبانی، وجه گندم کشاورزان 12 هزار و 500 میلیون تومان بود که همه با تاخیر یک ماهه نسبت به سال گذشته پرداخت شده است و امسال علی رغم همه محدودیت ها با حضور به موقع توانستیم یک میلیون تن گندم بخریم.
حجتی یادآور شد: از سوی دیگر نظامی طراحی کردم که دست کشاورزان خالی نشود، لذا در همان روزها و ماه های اولی سهم 50 درصدی آنها پرداخت اما در 50 درصد دوم با مشکل روبرو شدیم. در مورد خرید های تضمینی نیز وزارت جهاد و کشاورزی موظف است تا پیشنهاد خود را تقدیم شورای عالی اقتصاد کند. فصل کشت از نیمه دوم شهریور و اول پاییز شروع می شود اما ما پیشنهاد خود را در مردادماه به دبیرخانه شورای عالی اقتصاد ارائه کردم، اما هنوز این پیشنهاد به مصوبه تبدیل نشده است.
این عضو کابینه دولت دوازدهم ادامه داد: با توجه به شرایط و هزینه ها، تلاش شده هزینه تولید در پایین ترین سطح بماند و یا از میزان افزایش بهره وری استفاده کنیم، میزانی که در سالهای گذشته علی رعم کاهش سطح کشت، قوت غالب کشاورزان بوده است.
وی ادامه داد: در صورتی که بند یارانه نان از هزینه تولید گندم خارج شود، یعنی هزینه گندم کشاورزان را به صورت مجزا در اختیارشان قرار دهیم، کمتر شاهد چنین مشکلاتی خواهیم بود.
حجتی در بخش دوم اظهارات خود در پاسخ به این سوال که چرا با تاخیر این مبالغ پرداخت می شود، گفت: من وظایف خود را در وزارت جهاد با حساسیت بالا دنبال کرده ام و در سال های 91 ، 92 ، 93 و حتی 94 سالانه 5.5 میلون تا هفت میلیون تن گندم وارد کرده ایم. سال گذشته نیز صادرات گندم چهار هزار تن نسبت به واردات افزایش پیدا کرده است که این امر را مدیون کشاورزان هستیم.
وی با بیان اینکه پیگیر قیمت پیشنهادی و مصوبه شورای عال اقتصاد بودم، افزود: سازوکاری جز فرآیند کنونی وجود ندارد، کما اینکه ما نیز از قیمت های سال گذشته ناراضی بودیم و فکر می کردیم هزینه هایی که در سال 96 و 97 به کشاورزان تحمیل شد، به ویژه گندمکاران، مناسب نبوده و حق مطلب ادا نشده است.
وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: فحوای رفتار و گفتار در شورای عالی اقتصاد بر همین منوال است و من شرمنده تولیدکنندگان هستم، اما آنچه مربوط به من و وزارتخانه جهاد کشاورزی است، انجام شده و قول می دهم مشکلات پیش رو را پیگیری کنم، البته قیمت دانه های روغنی کلزا نسبت به سال گذشته دو برابر افزایش داشته است.

** مطالبات کشاورزان به روز پرداخت شود
علی محمد شاعری نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی هم در جریان سوال از وزیر جهاد کشاورزی، اظهار داشت: با هدف رعایت الگوی کشت قانونی را در سال 68 تصویب کردیم که براساس آن قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی باید قبل از شروع فصل زراعی توسط دولت تصویب و به اطلاع کشاورزان برسد.
وی با بیان اینکه قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی باید حداقل به اندازه نرخ تورم اعلام شده توسط بانک مرکزی افزایش داشته باشد، گفت: دولت براساس قانون برنامه ششم توسعه باید محصولات خریداری شده را به روز پرداخت کند، اما در سال های اخیر اولین ضعفی که در تنظیم بازار و نحوه قیمت خرید تضمینی وجود داشت این بود که دولت به سه تکلیف قانونی خود عمل نکرده و تاکنون قیمت خرید تضمینی گندم را اعلام نکرده و سال گذشته در اردیبهشت ماه با هشت ماه تاخیر این قیمت ها اعلام شد.
عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی با اشاره به اینکه تاکنون شورایعالی اقتصاد قیمت خرید تضمینی را اعلام نکرده و کشاورزان بلاتکلیف هستند زیرا از قیمت ها اطلاعی ندارند، ادامه داد: میزان افزایش قیمت خرید را دولت در سال گذشته رعایت نکرد، قیمت خرید تضمینی گندم در سال 96 و 97 بدون رشد به تصویب شورایعالی اقتصاد رسید در حالی که تورم حدود 10 درصد بود، در سال جاری تورم تا پایان سال به 35 درصد می رسد و پیشنهاد افزایش قیمت وزارت جهاد کشاورزی 22 درصد بود که دولت احتمالا آن را رعایت نمی کند.
شاعری با بیان اینکه قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی باید براساس برنامه ششم توسعه به روز باشد، تصریح کرد: آقای نوبخت روز گذشته اعلام کرد که مطالبات کشاورزان را پرداخت کرده است، سال گذشته در پایان آبان ماه این مطالبات تسویه شد، باید حداقل دو ماه تاخیر در پرداخت مطالبات را مطابق سود بانکی اعلامی توسط بانک مرکزی محاسبه و دیرکرد آن پرداخت شود.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در صحبت های انجام گرفته با آقای حجتی وی شورای اقتصاد یا وزارت صنعت، معدن و تجارت را باعث و بانی مشکلات اعلام می کند در حالی که وزیر جهاد کشاورزی آقای حجتی است نه آقای نوبخت و وزیر وزارت سمت ادامه داد: وزیر جهاد کشاورزی باید مطالبات کشاورزان را پیگیری کرده و از حقوق آن ها دفاع کند و پاسخگوی نمایندگان باشد.
عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در پایان با تاکید بر اینکه آقای حجتی باید این سه نکته را برای کشاورزان روشن کند که قیمت خرید تضمینی گندم تا چه تاریخی اعلام می شود و با چه قیمتی شورای اقتصادی قیمت خرید تضمینی را به تصویب می رساند، خاطرنشان کرد: آقای حجتی زمان و میزان افزایش قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی را اعلام کند، همچنین چه تضمینی داده می شود که مطالبات گندمکاران، چغندرکاران، برنجکاران و سایر کشاورزان به موقع پرداخت می گردد.
سیام**9314**1553
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

نرخ سود بانکی، دامنه‌ای می‌شود
عضو گروه مشاوران رشد جهانی: اقتصاد آمریکا رو به رکود است
کدام بازار در فروردین روی خوش به سرمایه‌گذاران نشان داد؟
جزییات تاثیر اجرای عملیات بازار باز/ نرخ سود جزییات تاثیر اجرای عملیات بازار باز/ نرخ سود بانکی دامنه تعیین شده خواهد داشت
رونمایی از علت اصلی تورم در اقتصاد ایران
آی‌ او اسی‌ها بیکار شدند
مرکز تجاری ایران درباکو افتتاح شد مرکز تجاری ایران درباکو افتتاح شد
حباب نیم میلیونی سکه برای چیست؟ حباب نیم میلیونی سکه برای چیست؟
اعزام نیروی انسانی به خارج از کشور؛ آری یا نه؟
چرا حال بازار خودرو خوب نمی‌شود؟
غول‌ لاکچری‌پسند
جزییات تاثیر اجرای عملیات بازار باز از زبان همتی
قیمت طلا، سکه و ارز در روز شنبه
سازوکار تخصیص منابع صندوق توسعه ملی به سیل زد سازوکار تخصیص منابع صندوق توسعه ملی به سیل زدگان
همه باید پاسخگوی سیل گلستان باشند همه باید پاسخگوی سیل گلستان باشند

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

تقاضای خودرو در حال حاضر از سوی دلالان است
بررسی فناوری‌های نوین در روسازی‌های بتنی
صادرات کالاهای غیرنفتی از گمرکات خوزستان 12 درصد افزایش یافت
توضیحات وزیر صنعت درباره واردات مواد اولیه
حذف صفر از پول ملی با اقتصاد چه می‌کند؟
رشد مناسب در انتظار شرکت‌های دانش بنیان بورسی و فرابورسی
افزایش قیمت در نماد «سفارس» تابغ عرضه و تقاضا
جزئیات کمک‌ بلاعوض و تسهیلات ارزان قیمت برای کشاورزان سیل‌زده+عکس
پیشنهاد وزیر اقتصاد به بانک مرکزی برای کاهش نرخ سپرده
عربستان جبران سهم ایران در بازار نفت را مشروط کرد
ایلام، سومین استان کشور از نظر بیکاری ایثارگران است
بانک‌ها دلار را چند می‌خرند؟
ایرادات اساسی به سیاست بنزینی دولت/ناملایمات اقتصادی بر سر قشر ضعیف آوار می‌شود
وزیر صنعت:تهران - اسلام اباد خواستار رفع موانع تجارت شدند
هلدینگ «صدر تامین» چهارشنبه در بازار سرمایه عرضه می شود