دوشنبه 2 اردیبهشت 1398

مروری بر معاملات بورس‌کالا در هفته گذشته / بازار کالایی در انتظار اصلاح قیمت‌هاست

به دنبال اشباع قیمت‌ها نسبت به نرخ دلار، در هفته گذشته شاهد افت تقاضا برای برخی محصولات در بورس‌کالا بودیم. بر این اساس، با توجه به کاهش نرخ دلار در بازار، فعالان حوزه کالایی انتظار اصلاح قیمت محصولات بورس‌کالا را همراستا با این تغییرات دارند.

بانک وبیمه | اقتصاد آنلاین | 6 ماه پیش |10/18/2018 12:30:51 PM 1850 بازدید

مروری بر معاملات بورس‌کالا در هفته گذشته / بازار کالایی در انتظار اصلاح قیمت‌هاست

اقتصاد آنلاین - لیلی شهیر؛ طی هفته گذشته (21 تا 26 مهرماه) مجموع تالارهای بورس کالا ارزشی حدود 2.3 هزار میلیارد تومان داشت که در دو هزار و 410 قرارداد منعقد شدند. از این میزان حدود دو هزار و 41 میلیارد آن به رینگ داخلی تعلق داشت. همچنین، تالار محصولات صنعتی با حدود 952 میلیارد تومان بیشترین ارزش را در تالارهای موجود به خود اختصاص داد.  

گفتنی است، در هفته گذشته، معامله محصولات فلزی در این بازار ضمن آرامش نسبی در قیمت‌ها (اکثرا در قیمت پایه معامله شدند) با تقاضای کمتری نسبت به عرضه نیز مواجه بود. به اعتقاد برخی کارشناسان یکی از دلایل این اتفاق، اصلاح قیمت‌ها (افزایش قیمت پایه محصولات) در بورس‌کالا بوده که سبب شده تا بیشتر، مصرف‌کنندگان واقعی به خرید در بورس‌کالا تمایل داشته باشند. 

همچنین در این هفته، برخی محصولات پلیمری شاهد رشد قیمت پایه بودند، این موضوع سبب شد تا به دلیل کاهش تقاضا (و عرضه مازاد) تعدادی از معاملات به طور مچینگ انجام شوند؛ هرچند که محصول «وکیوم باتوم» همچنان به عنوان کالایی پرتقاضا در این بازار معامله می‌شود. در این شرایط کارشناسان بازار کالایی در انتظار اصلاح قیمت کالا‌ها به دنبال کاهش قیمت دلار هستند. در ادامه مروری می‌کنیم بر معاملات هفته گذشته در بورس کالا. 

 

افزایش قیمت 27.6 درصدی وکیوم باتوم «شراز» در روز شنبه

در نخستین روز از هفته گذشته (21 مهر) کل معاملات بورس‌کالا در مجموع ارزشی حدود 186.3 میلیارد تومان داشت که در 96 قرارداد منعقد شد. از این حجم، حدود 171 میلیارد تومان آن به رینگ داخلی تعلق داشت. در این میان، تالار فرآورده‌های نفتی نیز بیشترین ارزش معاملات را در حدود 128 میلیارد تومان به خود اختصاص داد. گفتنی است، تالار صنعتی در این روز شاهد معامله‌ای نبود. 

بیشترین ارزش معاملات بورس‌کالا در این روز متعلق به «وکیوم باتوم» پالایش نفت بندرعباس به میزان حدودی 77.2 میلیارد تومان اختصاص یافت. این محصول به قیمت پایه کیلویی سه هزار و 679 تومان در حجم 21 هزار تن به طور نقدی فروخته شد. گفتنی است، عرضه وکیوم باتوم (شبندر) و البته پالایش نفت تبریز امروز به طور اختصاصی انجام شد. 

«وکیم باتوم» شرکت پالایش نفت شیراز (شراز) نیز امروز جزو پرارزشترین معاملات این روز (حدود 19 میلیارد تومان) بود. این محصول به قیمت کیلویی سه هزار و 779 تومان و 183 درصد افزایش نسبت به قیمت پایه در حجم 5000 تن معامله شد. این محصول نسبت به معامله قبلی خود (24 شهریور) حدود 27.6 درصد افزایش قیمت داشت. 

 

افزایش قیمت۲۷ درصدی وکیوم باتوم «پالایش نفت اصفهان» در روز یکشنبه

یکشنبه گذشته (22 مهرماه) هم تالارهای مختلف بورس ‌کالا در مجموع ارزشی حدود 363 میلیارد تومان داشتند که در 120 قرارداد منعقد شدند. از این حجم، حدود 312 میلیارد تومان آن به رینگ داخلی تعلق داشت. در این میان، تالار صنعتی نیز بیشترین ارزش معاملات را در حدود 264 میلیارد تومان به خود اختصاص داد.

بیشترین ارزش معاملات بورس‌کالا در این روز به «مس کاتد» شرکت ملی صنایع مس ایران (فملی) به میزان حدودی 178 میلیارد تومان بود. این محصول با قیمت پایه کیلویی 59 هزار و 600 تومان در حجم 3000 تن معامله شد که نسبت به معامله قبلی خود حدود 5.8 درصد افزایش قیمت داشت.

گفتنی است، «شمش بلوم» شرکت فولاد کاوه جنوب کیش نیز به میزان حدود 33 میلیارد تومان معامله شد. این محصول در حجم 10 هزار تن و با قیمت کیلویی سه هزار و 322  تومان با 5.3 درصد رقابت نسبت به قیمت پایه به طور سلف فروخته شد. این محصول نسبت به معامله قبلی خود (هفتم مهر) حدو 5.3 درصد افزایش قیمت داشت.

پر‌ارزشترین معامله تالار پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی هم در این روز به محصول «وکیوم باتوم» پالایش نفت اصفهان به میزان حدودی 35 میلیارد تومان اختصاص یافت. این محصول به قیمت کیلویی سه هزار و 536 تومان و 178 درصد افزایش نسبت به قیمت پایه در حجم 10 هزار تن، به طور نقدی فروخته شد. این محصول نسبت به معامله قبلی خود (21 شهریور) 27 درصد افزایش قیمت داشت.

 

بازگشت آرامش به معاملات محصولات فولادی در روز دوشنبه

روز دوشنبه (23 مهرماه) نیز تالارهای مختلف بورس ‌کالا در مجموع ارزشی حدود 630 میلیارد تومان داشتند که در 490 قرارداد منعقد شدند. از این حجم، حدود 547 میلیارد تومان آن به رینگ داخلی تعلق داشت. در این میان، تالار صنعتی نیز بیشترین ارزش معاملات را در حدود 333 میلیارد تومان به خود اختصاص داد.

بیشترین ارزش معاملات بورس‌کالا در این روز به «ورق گرم B» شرکت فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) به میزان حدودی 131.5 میلیارد تومان تعلق داشت. این محصول با قیمت کیلویی چهار هزار و 124 تومان (14.04درصد بالاتر از قیمت پایه) به طور سلف معامله شد که نسبت به معامله قبلی خود (16 مهر) حدود 3.4 درصد افزایش قیمت داشت. 

گفتنی است، در این روز تقاضا برای محصولات مفتول و کاتد مس 2 همچنین شمش فولاد بسیار کمتر از میزان عرضه آن بود. به اعتقاد برخی کارشناسان یکی از دلایل این اتفاق، اصلاح قیمت‌ها در بورس‌کالاست که سبب شده تا بیشتر، مصرف‌کنندگان واقعی به خرید در بورس‌کالا تمایل داشته باشند. 

پر‌ارزشترین معامله تالار پتروشیمی و فراورده‌های نفتی هم به محصول «وکیوم باتوم» پالایش نفت بندرعباس (شبندر) به میزان حدودی 56 میلیارد تومان اختصاص یافت. این محصول به قیمت کیلویی سه هزار و 743 تومان و 180 درصد افزایش نسبت به قیمت پایه در حجم 15 هزار تن به طور نقدی فروخته شد. این محصول نسبت به معامله قبلی خود (21 مهر) 1.7 درصد افزایش قیمت داشت.

 

افت۸ درصدی قیمت «پلی اتیلن ترفتالات بطری» پتروشیمی تندگویان در روز سه شنبه

سه‌شنبه پیش (24 مهرماه)، تالارهای مختلف بورس ‌کالا در مجموع ارزشی حدود 623 میلیارد تومان داشتند که در 992 قرارداد منعقد شدند. از این حجم، حدود 511 میلیارد تومان آن به رینگ داخلی تعلق داشت. در این میان، تالار پتروشیمی نیز بیشترین ارزش معاملات را در حدود 334 میلیارد تومان به خود اختصاص داد.

بیشترین ارزش معاملات بورس‌کالا در این روز به محصول «وکیوم باتوم» پالایش نفت بندرعباس (شبندر) به میزان حدودی 93.5 میلیارد تومان اختصاص یافت. این محصول به قیمت پایه کیلویی سه هزار و 743 تومان در حجم 25 هزار تن، نقدی فروخته شد. این محصول نسبت به معامله قبلی خود (23 مهر) تغییر قیمتی نداشت.

همچنین روز گذشته، «وکیوم باتوم» پالایش نفت شیراز هم 18.2 میلیارد تومان ارزش داشت. این محصول به قیمت کیلویی 3645 تومان (173 درصد بالاتر از قیمت پایه) در حجم پنج هزار تن معامله شد. این محصول نسبت به معامله قبلی خود (21 مهر) 3.5 درصد کاهش قیمت داشت. 

«پلی اتیلن ترفتالات بطری 781» پتروشیمی تندگویان نیز از دیگر محصولات پر معامله این روز بود. این محصول با قیمت پایه کیلویی 17 هزار و 418 تومان در حجم 1881 تن به طور سلف داد و ستد شد و ارزشی حدود 33 میلیارد تومان داشت. این محصول نسبت به معامله قبلی خود در 21 مهر با هشت درصد کاهش قیمت رو به رو بود. 

بیشترین ارزش معاملات تالار صنعتی هم به «سبد میلگرد 28 تا 18» مجتمع فولاد خراسان به میزان حدودی 19.5 میلیارد تومان اختصاص داشت. این محصول با قیمت کیلویی سه هزار و 865 تومان (3.61 درصد بیشتر از قیمت پایه) در حجم 5060 تن معامله شد. 

 

افت قیمت۱۰ درصدی شمش بلوم «فخاس» و کاهش ۸ درصدی قیمت «استایرن منومر» پارس در روز چهارشنبه

روز گذشته، چهار‌شنبه (25 مهرماه) نیز تالارهای مختلف بورس‌‌کالا در مجموع ارزشی حدود 478 میلیارد تومان داشتند که در 614 قرارداد منعقد شدند. از این حجم، حدود 450 میلیارد تومان آن به رینگ داخلی تعلق داشت. در این میان، تالار صنعتی نیز بیشترین ارزش معاملات را در حدود 303.5 میلیارد تومان به خود اختصاص داد.

بیشترین ارزش معاملات بورس‌کالا در این روز به «شمش بلوم150*150» مجتمع فولاد خراسان (فخاس) به میزان حدودی 57 میلیارد تومان اختصاص داشت. این محصول با قیمت پایه کیلویی سه هزار و 153 تومان در حجم 18 هزار تن معامله شد و نسبت به معامله قبلی خود در 14 مهر، حدود 10 درصد کاهش قیمت داشت.   

گفتنی است، «سبد میلگرد 28 تا 18» نیز از دیگر محصولات پر‌معامله این روز تالار صنعتی بود که حدود38.6 میلیارد تومان ارزش داشت. این محصول به قیمت پایه کیلویی سه هزار و 730 تومان و حجم 10362 تن به طور نقدی معامله شد و نسبت به معامله قبلی خود در 24 مهر، حدود 3.5 درصد افت قیمت داشت. 

پر‌ارزشترین معامله تالار پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی هم به محصول «استایرن منومر» پتروشیمی پارس (پارس) به میزان حدودی 33.3 میلیارد تومان اختصاص یافت. این محصول به قیمت کیلویی شش هزار و 644 تومان (10 درصد بالاتر از قیمت پایه) در حجم 5016 تن، به طور سلف فروخته شد. این محصول نسبت به معامله قبلی خود (18 مهر) حدود 8.2 درصد کاهش قیمت داشت. 

همچنین در این روز «وکیوم باتوم» پالایش نفت اصفهان هم 33.1 میلیارد تومان ارزش داشت. این محصول به قیمت کیلویی 3317 تومان (161 درصد بالاتر از قیمت پایه) در حجم 10 هزار تن معامله شد. این محصول نسبت به معامله قبلی خود (22 مهر) 6.1 درصد کاهش قیمت داشت. 

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

نرخ سود بانکی، دامنه‌ای می‌شود
عضو گروه مشاوران رشد جهانی: اقتصاد آمریکا رو به رکود است
کدام بازار در فروردین روی خوش به سرمایه‌گذاران نشان داد؟
جزییات تاثیر اجرای عملیات بازار باز/ نرخ سود جزییات تاثیر اجرای عملیات بازار باز/ نرخ سود بانکی دامنه تعیین شده خواهد داشت
رونمایی از علت اصلی تورم در اقتصاد ایران
آی‌ او اسی‌ها بیکار شدند
مرکز تجاری ایران درباکو افتتاح شد مرکز تجاری ایران درباکو افتتاح شد
حباب نیم میلیونی سکه برای چیست؟ حباب نیم میلیونی سکه برای چیست؟
اعزام نیروی انسانی به خارج از کشور؛ آری یا نه؟
چرا حال بازار خودرو خوب نمی‌شود؟
غول‌ لاکچری‌پسند
جزییات تاثیر اجرای عملیات بازار باز از زبان همتی
قیمت طلا، سکه و ارز در روز شنبه
سازوکار تخصیص منابع صندوق توسعه ملی به سیل زد سازوکار تخصیص منابع صندوق توسعه ملی به سیل زدگان
همه باید پاسخگوی سیل گلستان باشند همه باید پاسخگوی سیل گلستان باشند

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

تقاضای خودرو در حال حاضر از سوی دلالان است
بررسی فناوری‌های نوین در روسازی‌های بتنی
صادرات کالاهای غیرنفتی از گمرکات خوزستان 12 درصد افزایش یافت
توضیحات وزیر صنعت درباره واردات مواد اولیه
حذف صفر از پول ملی با اقتصاد چه می‌کند؟
رشد مناسب در انتظار شرکت‌های دانش بنیان بورسی و فرابورسی
افزایش قیمت در نماد «سفارس» تابغ عرضه و تقاضا
جزئیات کمک‌ بلاعوض و تسهیلات ارزان قیمت برای کشاورزان سیل‌زده+عکس
پیشنهاد وزیر اقتصاد به بانک مرکزی برای کاهش نرخ سپرده
عربستان جبران سهم ایران در بازار نفت را مشروط کرد
ایلام، سومین استان کشور از نظر بیکاری ایثارگران است
بانک‌ها دلار را چند می‌خرند؟
ایرادات اساسی به سیاست بنزینی دولت/ناملایمات اقتصادی بر سر قشر ضعیف آوار می‌شود
وزیر صنعت:تهران - اسلام اباد خواستار رفع موانع تجارت شدند
هلدینگ «صدر تامین» چهارشنبه در بازار سرمایه عرضه می شود