چهارشنبه 30 آبان 1397

اقتصاد نیازمند وزیری فراجناحی

اقتصاد نیازمند وزیری فراجناحی

بازار | اقتصاد آنلاین | 1 ماه پیش |10/18/2018 12:30:46 PM 355 بازدید

اقتصاد نیازمند وزیری فراجناحی

اقتصاد کشور در حال حاضر درگیر شرایط بحرانی خاصی است که ایجاب می کند فردی بر مسند مدیریت این وزارتخانه مهم و راهبردی بنشیند که فارغ از جهت گیری ها و گرایش های خاص جامعه، توانایی ایجاد همگرایی بین بازیگران اصلی این عرصه را داشته باشد یعنی از قدرت تعامل فعال با تمامی ذینفعان بهره مند باشد. وزیر آینده اقتصاد باید بتواند با استفاده حداکثری از همه سلیقه ها و با بهره گیری از وسعت نظر خویش حرکت روبه جلوی این وزارتخانه را بر مدار عقلانیت و تفکر کارشناسی تقویت کند.

وزارت اقتصاد با وجود مجموعه هایی همچون امور مالیاتی، گمرک، خزانه و ...  در کانون توجه اقتصاد کشور قرار داشته و کلید‌دار آن باید درک خوبی در تمامی زمینه های اصلی و راهبردی این وزارتخانه از جمله در حوزه های راهبردی اقتصاد، مالیاتی، اصلاح نظام بانکی، شفاف سازی گمرک، بازرگانی و سرمایه‌گذاری و تجارت خارجی و همچنین امور خزانه، ،منابع و مصارف بودجه کل کشور، مدیریت دارایی‌ها و بدهی های دولت و اوراق مشارکت منتشره دولتی داشته باشد.

از این رو با امعان نظر به گستردگی این وزارتخانه، فردی که عهده دار مسئولیت آن می شود علاوه بر دانش تخصصی و تجربی و اشراف به چالش ها و مسایل کلان اقتصاد کشور، باید از سعه صدر و وسمعت کافی برخوردار باشد تا با بهره مندی از یک تیم مجرب و همراستا ، رسالت خویش را عملیاتی سازد.

درباره این که چه کسی قرار است در این شرایط سخت سکان دار وزارت امور اقتصادی و دارایی شود بحث های زیادی مطرح است اما بیشتر از همه از دکتر فرهاد دژپسند به عنوان گزینه اصلی وزارت نام برده می شود. در خصوص ایشان ذکر این نکته را ضروری می دانم که خوشبختانه ایشان با توانمندی کافی، امتحان خود را در مسولیتهای مهمی که به عهده داشته اند بویژه در مباحث بودجه ریزی، منابع و مصارف دولت و مفاهیم توسعه پس داده اند.

سابقه اجرایی دکتر دژپسند در وزرات بازرگانی امتیاز دیگری است که باعث می شود وی با مسایل تجارت و بازرگانی نیز آشنایی نزدیک داشته باشد. ضمن اینکه ایشان بعنوان یک اقتصاد دان عملگرا علی القاعده تسلط و تحلیل مناسبی از مباحث کلان کشور در حوزه اقتصاد دارند. همین امر مزیتی است که ایشان در عمل برای اجرای برنامه های مد نظر در وزارت امور اقتصادی و دارایی  از آن بهره مند می باشند.

به لحاظ مشی فردی و ویژگی های شخصیتی، آقای دژپسند را از سال 1375 زمانی که در سازمان برنامه و بودجه وقت عهده دار مسولیت دفتر اقتصاد کلان بودند و بنده نیز افتخار همکاری با وی را داشتم، می شناسم. از ویژگی های بارز وی در حوزه اجرا این بود که همواره به نظرات کارشناسی که مبتنی بر تحلیل علمی و بررسی های کافی و همه جانبه بود، تمکین می کردند و هیچگاه رویکرد دستوری به مقوله نظرات کاشناسی نداشته و ندارند.

بنابر آنچه گفته شد بنده ایشان را فردی مناسب و واجد شرایط مسوولیت وزارتخانه در شرایط فعلی می دانم و از جامعه علمی و دانشگاهی کشور می خواهم ایشان را در ایفای وظایف تاریخی که به عهده دارند یاری نمایند و با توجه به روحیه مشارکت جویانه ایشان از همکاری های لازم دریغ ننمایند.

*اقتصاددان؛ عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

کاهش قیمت مسکن تا چهار ماه آینده کاهش قیمت مسکن تا چهار ماه آینده
حراج خودرو به قیمت کارخانه! حراج خودرو به قیمت کارخانه!
سرانجام قیمت گذاری خودروها به کجا رسید؟ سرانجام قیمت گذاری خودروها به کجا رسید؟
بازارها با شروع تحریم ها چه واکنشی نشان می ده بازارها با شروع تحریم ها چه واکنشی نشان می دهند؟- جمال رازقی
قیمت خودرو در انتظار رأی روحانی
نرخ خرید دلار در بانک‌ها + قیمت ارز مسافرتی
قیمت طلا، سکه و ارز در روز ۲۷ آبان
خبر خوش مالیاتی برای کارآفرینان
قیمت دلار باید حدود 4 تا 5هزار تومان باشد قیمت دلار باید حدود 4 تا 5هزار تومان باشد
قیمت طلا، سکه و ارز در ۲۹ آبان‌ماه
ماموریت طیب‌نیا برای مهار دوباره نرخ تورم
واکنش معاون دفتر رئیس‌جمهور به شایعه استعفای ظریف
مظنه طلا و سکه؟ مظنه طلا و سکه؟
شرط جدید برای برای خرید ارز شرط جدید برای برای خرید ارز
دولت قیمت‌گذاری دستوری را کنار بگذارد/ بازار خودرو چگونه متعادل می‌شود؟

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

عرضه‌کنندگان بهبوددهنده نان، گران‌فروشی می‌کنند
شبکه‌های اجتماعی میزبان داروهای تقلبی و تاریخ گذشته!
بهبود اشتهای اژدهای زرد برای خرید نفت ایران+آمار
۲۰ پیش‌بینی کارشناسی از بازار مسکن
تلخ و شیرین میوه گرمسیری
اروپا در زمین ایران بازی می‌کند یا آمریکا؟
بهترین تصمیم برای حفظ قدرت خرید کارمندان و کارگران
ماجراهای کارخانه‌ی هفت‌تپه در پنج پرده
بخشنامه جدید ارزی کار را برای صادرکنندگان سخت‌تر کرد
فروش آیفون‌های جدید به در بسته خورد
چری تیگو ۷ جدید رونمایی شد +تصاویر
سه دلیل استقبال مردم از پیام رسان ها اعلام شد
حل مشکلات صنایع اولویت اصلی مدیریت ارشد استان مرکزی است
نگرانی قاچاق سوخت و مواد غذایی/ تکلیف خودروسازان در قبال فروش قطعی
چرا هزینه وام مسکن کم شد؟