چهارشنبه 3 بهمن 1397

ربیعی: طرح های اجتماعی مشابه پروژه‌های فنسی نیستند

تهران – ایرنا - سیاست‌گذاری آسیب‌های اجتماعی پیچیده و فرادستگاهی است؛ آسیبی که در این حوزه با آن مواجه هستیم این است که در حوزه برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری آن نوع از سیاست‌گذاریی که چندین دستگاه را دربر بگیرد، کم داریم و حتی آموزه‌های اداری برای اجرای این نوع سیاست‌گذاری‌ها وجود ندارد.

کسب و کار | ایرنا | 3 ماه پیش |10/16/2018 9:44:47 PM 680 بازدید

ربیعی: طرح های اجتماعی مشابه پروژه‌های فنسی نیستند
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، علی ربیعی ( وزیر سابق کار، تعاون و رفاه اجتماعی) به عنوان اولین سخنران نشست «ارزیابی سیاست‌های حوزه آسیب‌های اجتماعی» در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی که روز سه‌شنبه برگزار شد، گفت: آسیب‌های اجتماعی مساله جدیدی نیست و از زمانی که صنعتی شدن و شهری شدن آغاز شد، شاهد آسیب‌های اجتماعی هستیم.

وی ادامه داد: امروز از جهاتی فهم، بررسی وسیاست‌گذاری در حوزه آسیب‌های اجتماعی اهمیت پیدا کرده است. ایران امروز در دوران گذار است، البته نه به مفهوم گذار از جامعه سنتی به صنعتی، ایران بعد از انقلاب اسلامی با تغییر ایدئولوژی و ارزش‌ها و گسترده شدن ارتباطات تغییر کرده است.
وزیر سابق کار ، تعاون و رفاه اجتماعی تصریح کرد: امروزه شاهد گذار از جامعه انقلابی به جامعه‌ای علاقه مند به توسعه روبرو هستیم. نسل جدید پس از انقلاب ارزش‌های جدید دارد، و حتی مصرف‌گرا شده است و نگاه متفاوتی به زندگی دارد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: بحث آسیب‌ها دارای پیچیدگی است؛ هرچند این مورد هنوزبه تعبیر منسجمی نرسیده‌ایم.

ربیعی با اشاره به جلسه با مقام معظم رهبری در موضوع آسیب‌های اجتماعی گفت: اولین جلسه‌ای که ایشان پیرامون آسیب‌های اجتماعی تشکیل دادند. گزارشی قرائت شد که در آن منشا آسیب‌های اجتماعی حاشیه‌نشینی عنوان شده بود. وقتی نوبت به من رسید، پرسیدم آسیب اجتماعی چیست؟ هدف از طرح این پرسش این بود که من نمی‌دانستم چطور باید بگویم حاشیه‌نشینی آسیب نیست! به همین خاطر از خودم مثال زدم. گفتم من در بچگی حاشیه‌نشین بودم اما در همین کشور وزیر شده‌ام! و تذکر دادم که کوچه‌های محله دوره کودکی من شهید هم داشته است.

ربیعی در باره آسیب‌شناسی سیاست‌گذاری در حوزه آسیب‌های اجتماعی گفت: ما در سیاست‌گذاری کنونی تنها آسیب‌ها را می‌بینیم. قبل از آسیب علت داریم و بعد از وقوع آسیب، برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری داریم.

«من به پیش آسیب و پساآسیب در برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری اعتقاد دارم. سیاست‌گذاری‌های ما معطوف به رصد هست و در نقدها هم فقط درباره مدیریت آسیب بحث می‌شود.»

وی ادامه داد: پیشاآسیب به مجموعه‌ای از سیاست‌گذاری‌ها اشاره دارد که موجب آسیب‌پذیر شدن گروهی از جامعه می‌گردد. مثلا وقتی دانشگاه آزاد رودهن فعالیت خود را آغاز کرد، تعارض‌ها بروز کرد.

وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی سپس گفت: دانشجویان تهرانی که ثروتمند بودند با سبک زندگی متفاوت وارد بافت فقیر می‌شدند و ساختار اجتماعی رودهن را تحت تاثیر خود قرار دادند.

« در برنامه ششم توسعه تلاش کردیم مباحث اجتماعی لحاظ شود. ما در برنامه‌ریزی‌های اقتصادی کلان باید برای جلوگیری از بروز آسیب مطالعاتی انجام بدهیم و پیشاآسیب را ببنیم. دانش و مهارت کافی برای ارتباط گیری با گروه‌های ذی‌نفع برای کارهای اجتماعی را نداریم. مشارکت دادن گروه‌های ذی‌نفع بسیار به واقعی شدن آسیب کمک می‌کند. روش ما در حقیقت مبتنی بر دستگاه اجرای و آسیب دیده است، نه موضوع آسیب. »
وی ادامه داد: پروژه‌های اجتماعی ذی‌نفعان متعددی دارد. پروژه‌های اجتماعی مشابه پروژه‌های فنسی نیستند که بشود برای اجرای آن دیوار و چادری کشید و همه عوامل محیطی را کنترل کرد.

ربیعی با اشاره به نوع جدیدی از آسیب‌ها گفت: آسیب‌های نوپدید ناشی از سبک زندگی و فرآیندهای نوین ارتباطی است. سیاست‌گذاری آسیب‌های اجتماعی پیچیده و فرادستگاهی است؛ آسیبی که در این حوزه با آن مواجه هستیم این است که در حوزه برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری آن نوع از سیاست‌گذاریی که چندین دستگاه را دربر بگیرد، کم داریم و حتی آموزه‌های اداری برای اجرای این نوع سیاست‌گذاری‌ها وجود ندارد.

وزیر سابق کار، تعاون و رفاه اجتماعی با نقد برخی باورهای قالب در تبیین آسیب‌های اجتماعی گفت: در سنت جامعه‌شناسی عمدتا رابطه اعتیاد، فقر و بیکاری را با طلاق مقایسه می‌کنیم. این در حالیست که براساس یک کار بزرگ و با تحلیل تعداد قابل توجهی مشاوره تلفنی، اولین علت طلاق فقدان ارزش‌های مشترک، دومین علت طلاق سوءظن و سومین علت عدم آموزش در روابط جنسی بود و فقر و اعتیاد به عنوان چهارمین علت بروز طلاق بود.

وی در خصوص برخی تصورات کلیشه‌ای و غلط در خصوص بروز طلاق گف: ثبت اعتیاد در منطقه یک تهران بیشتر از مناطق جنوبی شهر صورت می‌گیرد، در حالیکه شاید تصور عموم متفاوت از این باشد.

ربیعی با اشاره به ماجرای گورخوابی که چندی پیش رسانه‌ای شد ، با یادآوری تصویر صفحه نخست یکی از روزنامه‌های آن زمان، در خصوص یکی از گورخواب‌ها گفت: پرویز وضع مالی خوبی داشته و گورخوابی او با فقر ارتباطی نداشت. پرویز فروشگاه لوازم صوتی داشته است و از روی تفریح مواد مخدر مصرف می‌کرده است، او از سوی خانواده طرد می‌شود. برخلاف تصور رایج که بسیاری فقر را عامل اعتیاد می‌دانند، در علت‌شناسی مساله اعتیاد اولین عامل عدم امنیت روانی است. امروزه دانشجو، استاد و کارمند معتاد داریم و اعتیاد در میان شاغلین هیچ کمتر از اعتیاد در میان بیکاران نیست.

وی از اهمیت عوامل فرهنگی در بروز آسیب‌های اجتماعی سخن گفت و اضافه کرد: در کاری که برای شناسایی و رفع مشکل کودکان بازمانده از تحصیل انجام دادیم، این کودکان را با مقایسه اطلاعات ثبت احوال و آموزش پرورش شناسایی کردیم. سپس برای هریک از آنها پرونده تشکیل دادیم و ویژگی‌های خانوادگی و فردی آنها را شناسایی کردیم. در میان بازماندگان از تحصیل، سیستان و بلوچستان رتبه اول را داشت. یافته‌های تحقیق ما نشان داد که دو عامل فقر و فرهنگ عمومی قوی‌ترین عوامل در بازماندن دختران از تحصیل هستند.

وزیر سابق تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در جمع‌بندی سخنان خود گفت: این نتایج نشان می‌دهد، در سیاست‌گذاری اجتماعی، هر گروه اجتماعی تمهیدات ویژه خود را می‌طلبد و اگر می‌خواهیم درباره آسیب‌ها سیاست‌گذاری داشته باشیم، باید تجارب مختلف را ببینیم.
ب .ل **1601**
برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

آخرین قیمت سکه، طلا و ارز
سود سپرده‌های کوتاه‌مدت ماه‌شمار شد
شرایط فروش نقدی و اقساطی جک S3 اعلام شد
قیمت طلا و سکه در آخرین روز اولین ماه زمستان قیمت طلا و سکه در آخرین روز اولین ماه زمستان
قیمت طلا، سکه و ارز در نخستین روز بهمن‌
روش‌های تشخیص چرم مصنوعی از اصل روش‌های تشخیص چرم مصنوعی از اصل
۱۱ابهام بودجه۹۸
توزیع ۶۰۰هزار گوشی موبایل با ارز نیمایی تا پایان هفته
واکنش منفی اوراق تسهیلات مسکن به لغو افزایش و واکنش منفی اوراق تسهیلات مسکن به لغو افزایش وام
مبدا ارائه خدمات بانک‌داری باز، حساب‌های بانکی شود
امارات و عربستان به دنبال عرضه یک ارز دیجیتال مشترک
پاسخ سازمان برنامه به گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس
قیمت مرغ کاهش یافت
بررسی برترین خودروهای کپی برداری شده چینی
کاهش عرضه و تقاضای نفت اوپک/ آیا اوپک به قیمت کاهش عرضه و تقاضای نفت اوپک/ آیا اوپک به قیمت دلخواه خواهد رسید؟

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

تشکیل کمیسیون همکاری‌های معدنی ایران و ترکیه
دولت سکان بازار ارز را به دست می‌گیرد
واردات بدون انتقال ارز تعادل بازار ارز را بهم می‌ریزد
مشکلی برای تامین ارز نداریم/ جریان ورود ارز به اقتصاد تشدید می‌شود
گفتگو با برنده خوش اقبال خودرو206 جشنواره باشگاه مشتریان بانک تجارت
افزایش آمار محکومان مهریه در پی بالا رفتن قیمت سکه
پرداخت 880هزار فقره وام قرض‌الحسنه ازدواج در کشور
تأکید اعضای شورای پول و اعتبار بر بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد
دیرکرد و ربا از سیستم بانکداری کشور حذف شود
امضای قرارداد نگهداشت و افزایش توان تولید نفت/حمایت از تولید داخل در اولویت است
صادرکنندگان در بازگشت ارز فعال‌تر شوند
پیشنهاد اختصاص ماهانه ٢۴ لیتر بنزین به هر ایرانی در سال ٩٨
چهارمین عرضه بورسی امسال با استقبال مواجه می‌شود؟
مکارم شیرازی خواستار تنبیه بانک‌های خاطی شد
گودرزی: دستگاه قضایی و بانک مرکزی به متخلفان ارزی رسیدگی کنند