چهارشنبه 3 بهمن 1397

دلار همچنان حباب دارد/ کاهش نرخ ادامه‌دار خواهد بود

عضو کمیته ارزی اتاق بازرگانی با تاکید بر این که دلار همچنان حباب دارد گفت: کاهش نرخ ارز با توجه به سیاست‌های دولت با شیب ملایمی ادامه‌دار خواهد بود.

نفت | اقتصاد آنلاین | 3 ماه پیش |10/15/2018 11:05:04 AM 1382 بازدید

دلار همچنان حباب دارد/ کاهش نرخ ادامه‌دار خواهد بود

اقتصاد آنلاین- فاطمه اکبرخانی؛ محمد لاهوتی در گفت‌و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین درباره علت ادامه‌دار نبودن ریزش نرخ ارز اظهار کرد: این که انتظار داشته باشیم یک شبه دلار 19هزار تومانی به زیر 10هزار تومان برسد، اگرچه امکان‌پذیر است اما تبعات بدی در پیش خواهد داشت؛ اما پیش‌بینی ما این است که روند کاهش ادامه خواهد یافت ولی دولت بنابر سیاست‌های کشور مبنی بر ایجاد آرامش و جلوگیری از بی‌اعتمادی با شیب ملایم‌تری نرخ را کاهش خواهد داد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به عواملی که منجر به کاهش نرخ ارز شد، خاطرنشان کرد: از اواخر سال گذشته بانک مرکزی با طرح این موضوع که می‌خواهد از ذخایر ارزی صیانت کند، دخالت خود را در بازار کاهش داد و به نوعی سیستم مداخله‌ای را متوقف کرد که از طرفی منجر به کاهش عرضه و افزایش نقدینگی، و از طرف دیگر منجر به افزایش جو بی‌اعتمادی و در جامعه شد.

رییس کنفدراسیون صادرات ادامه داد: بعد از نشست سران قوا و تفویض اختیار به بانک مرکزی و ورود این بانک با ارز مداخله‌ای به بازار، موفق شد هیجانات را تا حدی مدیریت کند و نرخ ارز را تا کانال 14هزار تومان کاهش دهد، البته ما بر این باور هستیم که نرخ ارز همچنان بالا است و حباب دارد و معتقدم بانک مرکزی به دلیل مدیریت بازار و مدیریت شناور، موظف است برای صیانت از پول ملی با ورود بیشتر نرخ ارز را بیشتر کاهش دهد.

وی با اشاره به سیاست‌های اشتباه دولت که منجر به افزایش نرخ ارز و به تبع آن به آشفتگی اقتصاد کشور شد، تصریح کرد: بخشی از افزایش نرخ ارز به دلیل سرکوب آن به مدت چند سال قابل پیش‌بینی بود و علاوه بر این که به دولت یازدهم و  دوازدهم بار‌ها تذکر داده بودیم که انباشت 56درصدی تورم و نگه داشتن فنر نرخ ارز بالاخره روزی خود را نشان می‌دهد اما توجهی نکرد.

لاهوتی اضافه کرد: البته پیش‌بینی ما از افزایش نرخ، چیزی حدود 6تا 7هزار تومان بود در حالی که بخشی از این افزایش قیمت به دلیل جو روانی مربوط به تحریم و عدم مداخله بانک مرکزی در تنظیم و تزریق ارز به بازار شکل گرفت.

عضو اتاق بازرگانی تهران تاکید کرد:  عبور از مرز 12هزار تومان و رسیدن به نرخ حدود 20هزار تومان برای دلار نه منطقی بود و نه قابل پیش‌بینی که البته با ورود بانک مرکزی تا حدودی از التهاب بازار کاسته شد.

عضو کمیته ارزی اتاق بازرگانی با بیان این که افزایش نرخ ارز در تمامی شئونات زندگی مردم و فعالان اقتصادی تاثیر خود را گذاشت، افزود: افزایش قیمت‌ها و عدم فروش کالا به دلیل عدم ثبات قیمت همه نتیجه نوسانات نرخ ارز بود که باعث شد هم در تولید و هم واردات و صادرات دچار مشکلات جدی شویم.

لاهوتی در پایان با گلایه از ناکارآمدی سیاست‌های دولت در زمینه بهره‌مندی از افزایش نرخ ارز گفت: تنها قسمتی که می‌توانست با افزایش نرخ ارز تا حدودی به اقتصاد کشور کمک کند، صادرات بود که به دلیل عدم سیاست‌‌گذاری‌های درست و کارامد مانند ممنوعیت واردات و مشکلات ثبت سفارش، آن را نیز از دست دادیم زیرا زمانی که نرخ ارز تا سه برابر افزایش می‌یابد صادرات باید حداقل دو برابر شود نه این که تنها 13 تا 20درصد رشد داشته باشد.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

آخرین قیمت سکه، طلا و ارز
سود سپرده‌های کوتاه‌مدت ماه‌شمار شد
شرایط فروش نقدی و اقساطی جک S3 اعلام شد
قیمت طلا و سکه در آخرین روز اولین ماه زمستان قیمت طلا و سکه در آخرین روز اولین ماه زمستان
قیمت طلا، سکه و ارز در نخستین روز بهمن‌
روش‌های تشخیص چرم مصنوعی از اصل روش‌های تشخیص چرم مصنوعی از اصل
۱۱ابهام بودجه۹۸
واکنش منفی اوراق تسهیلات مسکن به لغو افزایش و واکنش منفی اوراق تسهیلات مسکن به لغو افزایش وام
مبدا ارائه خدمات بانک‌داری باز، حساب‌های بانکی شود
پاسخ سازمان برنامه به گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس
قیمت مرغ کاهش یافت
بررسی برترین خودروهای کپی برداری شده چینی
امارات و عربستان به دنبال عرضه یک ارز دیجیتال مشترک
توزیع ۶۰۰هزار گوشی موبایل با ارز نیمایی تا پایان هفته
اجرای مرحله سوم عرضه نفت خام در بورس انرژی/ ت اجرای مرحله سوم عرضه نفت خام در بورس انرژی/ تهاتر بدهی دولت از سوی وزیر نفت رد شد

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

تشکیل کمیسیون همکاری‌های معدنی ایران و ترکیه
دولت سکان بازار ارز را به دست می‌گیرد
واردات بدون انتقال ارز تعادل بازار ارز را بهم می‌ریزد
مشکلی برای تامین ارز نداریم/ جریان ورود ارز به اقتصاد تشدید می‌شود
گفتگو با برنده خوش اقبال خودرو206 جشنواره باشگاه مشتریان بانک تجارت
افزایش آمار محکومان مهریه در پی بالا رفتن قیمت سکه
پرداخت 880هزار فقره وام قرض‌الحسنه ازدواج در کشور
تأکید اعضای شورای پول و اعتبار بر بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد
دیرکرد و ربا از سیستم بانکداری کشور حذف شود
امضای قرارداد نگهداشت و افزایش توان تولید نفت/حمایت از تولید داخل در اولویت است
صادرکنندگان در بازگشت ارز فعال‌تر شوند
پیشنهاد اختصاص ماهانه ٢۴ لیتر بنزین به هر ایرانی در سال ٩٨
چهارمین عرضه بورسی امسال با استقبال مواجه می‌شود؟
مکارم شیرازی خواستار تنبیه بانک‌های خاطی شد
گودرزی: دستگاه قضایی و بانک مرکزی به متخلفان ارزی رسیدگی کنند