پنجشنبه 26 مهر 1397

بی توجهی به طرح های اثربخش در کاهش مصرف بنزین/ راهبردهای توسعه مصرف CNG در کشور

باتوجه به شرایط کشور و مصرف سرسام‌آور بنزین جایگزینی طرح هایی همچون CNG می تواند بسیار اثربخش باشد. اما با وجود سرمایه گذاری های سنگین صورت گرفته در این حوزه از سوی وزارت نفت بازهم شاهد نیمه کارا بودن طرح CNG در این شرایط خطیر هستیم.

انرژی | اقتصاد آنلاین | 8 روز پیش |10/10/2018 11:55:07 AM 290 بازدید

بی توجهی به طرح های اثربخش در کاهش مصرف بنزین/ راهبردهای توسعه مصرف CNG در کشور

به گزارش اقتصادآنلاین بررسی ها نشان می دهد در سال های گذشته مجموع طرح های CNG با ظرفیت حدود عرضه 40 میلیون متر مکعب در روز با سرمایه گذاری حدود سه میلیون و دلاری که معادل ساخت یک پالایشگاه با ظرفیت 20 میلیون لیتری است. اما گفتنی است بر اثر مدیریت ناصحیح و تغییرات پی در پی و عدم برنامه ریزی استراتژیک بلندمدت از ظرفیت این طرح به طور کامل استفاده نشده و عملا" طرح با نصف ظرفیت استفاده می کند.

طرحی که شاید با نگاه دقیق تر به آن از سوی شرکت ملی پالایش و پخش و همچنین گاز می توانست در این روزها تا حد قابل توجهی بار را از دوش بنزین بر دارد.

در کشور ما نخستین تجربه استفاده از خودروهای CNG ‌سوز مربوط به سال ۱۳۵۶ برای تاکسی‌های شیراز است، اما بهره‌برداری از این سوخت به‌دلیل گرانی هزینه‌ها و نبود امکانات در کشور به وادی فراموشی سپرده شد تا این‌که در سال ۱۳۷۹ وزارت نفت برای اجرای سیاست‌های راهبردی در بخش انرژی، شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت کشور را تاسیس کرد تا با متمرکز کردن فعالیت‌های خود در زمینه بهینه‌سازی مصرف انرژی، تحولی قابل‌ ملاحظه در ابعاد کمی و کیفی مصرف انرژی در کشور به‌وجود آورد. مراحل ابتدایی این برنامه‌ها در سال ۱۳۸۲ به‌طور جدی با هدف‌گذاری احداث ۲۵۰۰ باب جایگاه عرضه CNG آغاز و سبب رفع بخشی از دغدغه‌های متولیان امر شد تا بخشی از مصرف سوخت کشور را در بخش حمل و نقل به سوی این منبع پاک سوق دهد.

پیامد این سیاستگذاری تجهیز ۲۴۰۰ باب جایگاه سی ان جی در سراسر کشور  بوده که از این تعداد ۲۲۰۰ باب راه اندازی شده و روزانه بیش از 40 میلیون مترمکعب ظرفیت توزیع گاز CNG در خودروها را داریم؛ اما از این میزان تنها حدود 21 میلیون مترمکعب (معادل 20 میلیون لیتر بنزین) مورد استفاده قرار می گیرد و این امر نشان می دهد نیمی از ظرفیت CNG کشور بلااستفاده است. اما علت بی رونقی بازار CNG و عدم استقبال مردم از این سوخت چیست؟

در حال حاضر در کشور حدود 21 میلیون خودرو وجود دارد که در این میان حدود 460 هزار تاکسی، حدود 17 میلیون سواری و حدود 62 هزار اتوبوس بوده و از این تعداد حدود ۴ میلیون عدد خودروCNG  سوز است. اما مهمترین دلیل عدم استقبال مردم از این سوخت را می توان در عناوین کلی ذیل خلاصه نمود:

1- نبود جاذبه قیمتی کافی: هم اکنون ایران گرانترین قیمت CNG را نسبت به بنزین در سطح دنیا دارد. قیمت CNG باید 20 تا 25 درصد قیمت بنزین باشد که با قیمت فعلی بنزین به این نتیجه خواهیم رسید که امروزه باید قیمت CNG بین 200 تا 250 تومان در نظر گرفته شود حال آنکه هم اکنون قیمت CNG حدود 42 درصد قیمت بنزین یعنی 420 تومان می باشد. به هر صورت باید این را در نظر گرفت که با ادامه روند کنونی مصرف بنزین، کشور بیش از پیش محتاج واردات این سوخت خواهد شد و از طرفی نیز این مصرف بالای بنزین منجر به آلودگی بیشتر زیست محیطی خواهد شد که در دراز مدت می تواند بر سلامت افراد جامعه تاثیرات منفی فراوانی را بگذارد و هزینه های بیشتری را بر جامعه و خانوارها تحمیل کند. پس بهتر است مسئولین هر چه زودتر فکری به حال قیمت بالای CNG به عنوان یک سوخت پاک بکنند. قطعاً ارزان شدن این سوخت در مقایسه با قیمت بنزین، تقاضای بیشتری را برای آن ایجاد خواهد کرد.

2- بی‌رغبتی خودروسازان داخلی: بیشترین خودروی‌های دوگانه سوز در ایران را پژو 405 و سمند و پژو صندوق‌دار SD از محصولات ایران خودرو و پراید 131 و 132 و تیبا از محصولات سایپا تشکیل می‌دهند و خودروسازان دیگر کشور تلاشی برای تولید خودروی دوگانه سوز نکرده‌اند. واردکنندگان خودرو نیز تنها به سفارش خودروهای بنزینی اکتفا کرده و هیچ تلاشی برای سفارش خودروهای دوگانه سوز به کشورهای مبدا از خود نشان نداده‌اند. خبر تاسف‌برانگیز اینکه در حال حاضر از بین خودورهای تولیدی تیراژ کمی به ماشین های CNG سوز اختصاص دارد و بی توجهی خودروسازان به تولید خودروهایCNG  سوز بسیار مشهود است.

3- فرهنگ‌سازی ناکافی: انتشار تصاویر انفجار خودروهایCNG  سوز موجی از ترس برای مردم ایجاد کرده و عده‌ای را از خرید این خودروها منصرف کرده است. در این شرایط خودروسازان هیچ برنامه‌ای برای توجیه مردم اجرا نکرده و گویا به محدود شدن بازار این نوع خودروها رضایت داده‌اند. واقعیت این است که گاز، هیچ مشکلی برای خودرو ایجاد نمی‌کند و ایمنی خودروی گازسوز همانند خودروی بنزینی بوده ولی در این مورد به خودروی گازسوز بی‌مهری می‌شود و مسئولان هم در این زمینه منفعل هستند. قدر مسلم یکی از مهم‌ترین برنامه‌های افزایش مصرف CNG، که با هدف تغییر رفتار و نگرش مصرف کنندگان صورت می‌گیرد، آگاه سازی مردم بوده که باید بیشتر مدنظر مسئولان و خودروسازان قرار گیرد.

4- پایین بودن کارمزد: کارمزدی که به جایگاه داران CNG در حال حاضر پرداخت می شود کفاف نگه داری جایگاه ها را نمی دهد و  در برخی از مناطق کشور مشکلات و معضلات جایگاه‌های مذکور به حدی رسیده که مسئولین آن بارها مجبور به تعطیلی جایگاه خود شده‌اند که این موضوع مشکلات بزرگی را برای مصرف کنندگان سوخت CNG ایجاد کرده و ضروری است نسبت به اصلاح کارمزد این جایگاه ها تمهیداتی اندیشیده شود.

برچسب ها:

بازگشت به لیست اخبار اقتصادی

نظرات کاربران

اگر عضو سایت هستید وارد شوید و در غیر اینصورت نام و ایمیل خود را وارد کنید


تحلیل های اقتصادی سرمایه دار

سایر آینده تورم و قیمت دلار
موضوع تورم بدون شک در حال حاضر مهم ترین دغدغه آحاد مختلف در جامعه به شمار می رود و حدس و گمان ها در خصوص پیش بینی میزان تورم در نیمه دوم سال 97 و سال 98 به موضوع داغ گفت و گوهای کارشناسان و حتی مردم عادی تبدیل شده است.
پیش بینی قیمت دلار در چندماه آینده
قیمت دلار تا کجا ادامه خواهد داشت؟عوامل موثر در کاهش یا افزایش قیمت ها چیست؟
سایر آیا بازار ثانویه زمینه ­ی بازگشت تعادل به اقتصاد را فراهم می آورد؟
سیاست اخیر دولت در خصوص ایجاد بازار ثانویه و تعمیق آن توانست در طی هفته های ­ی گذشته ثبات نسبی برای بازار ارز فراهم آورد اما تداوم آن نیازمند اهتمام و پافشاری مجریان بر مواضع خود در اجرای هرچه دقیق آن می ­باشد.
سایر امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی
اینفوگرافیک امن‌ترین مکان‌ها برای در امان ماندن از بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
پیش بینی قیمت طلا و ارز
پیش بینی بزرگان بازار از قیمت های طلا و سکه و ارز در ایران
روش سرمایه گذاری ارزشی چیست؟
یک نوع سرمایه گذاری است که در آن ارزش جنس یا سهم، ملاک خرید می باشد. روشهای مختلفی برای سرمایه گذاری وجود دارد که روش سرمایه گذاری بر اساس ارزش، از مهمترین روشها محسوب می شود.
بازار دلار علت اصلی گرانی سال 97 در ایران
علت گرانی روزهای اخیر چیست؟ دلیل تکرار گرانی ها در بازار چیست؟ قیمتها چرا هر چند سال جهش پیدا می کنند؟
سایر کالاهای سرمایه ای ، کالاهای واسطه ای و کالاهای مصرفی
در این مقاله به تعریف کالاهای واسطه ای ، کالاهای مصرفی و کالاهای سرمایه ای و اهمیت شناخت انواع کالاهای سرمایه ای در زندگی اقتصادی فردی می پردازیم. کالای سرمایه ای چیست؟ کالاهای مصرفی و واسطه ای کدامند؟
سایر سواد مالی؛ حلقه مفقوده اقتصاد خانواده ایرانی
شنیدن این جمله که "سفره های مردم هر روز کوچکتر می شوند" دیگر برایمان عادت شده گرچه علاج مشکلاتی از این قبیل، برنامه ریزی و تدبیر مسئولان کشور را می طلبد اما آیا تک تک افراد جامعه در بوجود آمدن یا حل این مشکل برای خودشان نقشی بازی نمی کنند؟ سواد مالی چیست؟ در این مقاله سواد مالی آموزش داده می شود.
اقتصاد بین الملل مردم آمریکا با برجام موافقند یا مخالف؟ +اینفوگرافی
ترامپ پس از کش و قوس های فراوان از برجام خارج شد. در این مقاله به بررسی درصد موافقین و مخالفین برجام بین مردم آمریکا پرداخته شده است.
بازار دلار دلار ، طلا و حل مشکل اقتصادی ؛چالشی بزرگ
چرا اقتصاددانان نمی توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند ؟ سوالی که جواب آن پر از چالشهای گوناگون است و شاید هم اصلا نمیتوان جوابی برای آن بدست آورد .
بازار دلار پیش بینی دلار در پایان برجام
با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه تا 90 روز آینده تحریمهای هسته ای باز میگردد . شاید پیش بینی نرخ دلار چندان هم سخت نباشد .
سایر برجام تمام
درحالی که انتظار میرفت در کنفرانس خبری دیشب ترامپ پس از اعلام مواضع خود تا شنبه صبر کند و سپس یه صورت رسمی از برجام خارج شود اما او دیشب این کار را یکسره کرد و رسما باعث خروج آمریکا از برجام شد و تمامی تحریمهای قبلی علیه ایران را بازگرداند .
بازار دلار دلار پس از برجام
درآستانه کنفرانس خبری ترامپ بد نیست به آینده دلار پس از برجام بپردازیم .
سایر سیاست آمریکا درباره برجام
ترامپ دیروز در توییتی اعلام کرده امشب سیست های خودرا دربارهه برجام اعلام خواهد کرد ؛ به هرحال امشب به نوعی آینده برجام معلوم میشود پس بی ربط هم نیت اگر به این پیش بینی بپردازیم که سیاست آمریکا چه خواهد بود .

پربازدیدترین اخبار اقتصادی

بازار ارز آبان‌ماه به کدام سو می‌رود؟ بازار ارز آبان‌ماه به کدام سو می‌رود؟
۱۰ خودروی با کیفیت که با ۱۰۰ میلیون می‌توان خرید
خیز طلا برای رکوردزنی جدید خیز طلا برای رکوردزنی جدید
بورس از طلا و مسکن سبقت می‌گیرد؟
شرایط تعیین قیمت دلار بین ۸تا ۱۰هزار تومان شرایط تعیین قیمت دلار بین ۸تا ۱۰هزار تومان
تاکید مدیرعامل جدید سایپا بر اصلاح قیمت‌ها
قطع یارانه نقدی پرده از پولشویی گسترده برداشت!
از بانک تجارت تسهیلات آنی دریافت کنید
خوش‌گذرانی ارزی تمام شد/ همه صادرکنندگان باید خوش‌گذرانی ارزی تمام شد/ همه صادرکنندگان باید به نیما بیایند
نرخ دلار در محدوده ١٣هزار تومان/ جمع آورى دلا نرخ دلار در محدوده ١٣هزار تومان/ جمع آورى دلالان از بازار فردوسی
پیش بینی ریز 50 درصدی برای دلار پیش بینی ریز 50 درصدی برای دلار
سهام‌داران برای خرید به صف شدند
یارانه ۲۰۰میلیارد تومانی برای حمایت از صنایع یارانه ۲۰۰میلیارد تومانی برای حمایت از صنایع کوچک ابلاغ شد
نرخ‌های حبابی دلار ماندگار نیست نرخ‌های حبابی دلار ماندگار نیست
تصویب قانون علیه برخی پسوردها

جدیدترین اخبار اقتصادی روز

بررسی فضای کسب‌وکار صنعت میکروالکترونیک در شهرک فناوری الکترونیک
مروری بر معاملات بورس‌کالا در هفته گذشته / بازار کالایی در انتظار اصلاح قیمت‌هاست
اقتصاد نیازمند وزیری فراجناحی
منتظر کاهش ۴۰ درصدی ارزش دلار باشید!
امکان حذف ایران از بازار جهانی نفت وجود ندارد
وزیران پیشنهادی در تصمیم گیری ها شجاع باشند
قیمت نفت افزایش یافت
قیمت نفت کویت گران شد
صعود دلار به بالاترین سطح هفتگی
ظرفیت سالانه تجارت ایران و پاکستان بیش از 5 میلیارد دلار است
دلایل ناکام ماندن شرکت‌های فعال در حوزه میکروالکترونیک/لزوم برگزاری نشست‌های سالانه
روایت اعداد از رقابت پذیری اقتصاد ایران
اقتصاد ایران در تاریک‌خانه خصولتی‌ها/ نوکیسه‌ها، فرهنگ ایران را نشانه گرفته‌اند
زمستان سختی برای آمریکایی‌ها با تحریم نفت ایران
دلال‌های دلار مزاحم ترند یا دستفروش ها